Gryzienie kuwety

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Klara
Posty: 85
Rejestracja: wt sty 24, 2012 10:09 am

Gryzienie kuwety

Post autor: Klara »

Mam klatkę Ferplast Jenny.
Obrazek
Ostatnio szczurzyca zaczęła gryźć kuwetę. W jednym miejscu mam już dziurę na wylot (tam gdzie jest załamanie na dole). Zabrała się teraz za przeciwną stronę. Jak tak dalej pójdzie, to będzie problem, bo nie wiem czy można dokupić osobno kuwetę.. Czym można to zakleić? Czy może być klej, który zastyga i robi się twardy? Co zrobić, żeby nie gryzła? W jednym miejscu postawiłam domek. Tak się zastanawiałam, że może kupię takie tacki plastikowe do krojenia i po prostu zasłonię te miejsca. Jak to u Was wygląda?
Najgorsze, że robi to w nocy i jak mnie nie ma, więc nie mogę jej niczym wtedy zabawić.
Może dawać im coś atrakcyjniejszego do gryzienia? Tylko co?
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Hanka&Medyk »

Miałam ten sam problem z kuwetą od Ferplast Furet XL. W tych załamaniach zostały wygryzione takie dziury, że szczurzyce były w stanie przejść przez nie i spacerować po pokoju. Obawiam się, że poza zamaskowaniem niewiele da się zrobić, bo ciężko jest je oduczyć gryzienia...
A jeśli chodzi o maskowanie, kupiliśmy z mężem kątowniki aluminiowe, poprzycinaliśmy z zapasem i przynitowaliśmy (poprzez dziurki wywiercone w kątownikach) do podłogi klatki i na te załamania właśnie. Od tamtej pory gryzienie się nie powtórzyło - z przodu klatki, na widoku, praktycznie nie ruszają kuwety. Wieczorem zrobię zdjęcia naszego rozwiązania i wrzucę, może zainspirują Cię do własnych rozwiązań ;)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: StasiMalgosia »

tymczasowo można jeszcze taką siatkę kupić (na m w marketach budowlanych) i przykleić srebrną taśmą od zew. ale rozwiązanie Hanki na dłuższą mete jest o niebo lepsze.
Obrazek
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: ssylvusia »

Rozwiązaniem może być też metalowa kuweta -> http://szczury.org/viewtopic.php?f=165&t=28303&start=15 lub kratka nad kuwetą dodawana do niektórych klatek.

Ale ja osobiście jakoś nie jestem przekonana do tego typu rozwiązań.
ObrazekObrazek
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Hanka&Medyk »

Fotki naszych narożników:

Obrazek Obrazek

Polecam podkładki stalowe po drugiej stronie nitu, bo przy zakładaniu potrafią się wyrwać z plastiku. Podkładka musi mieć "oczko" na styk z prętem nitu, żeby nie latała. Na pierwszym zdjęciu widać jak duża była dziura. Niestety nie było lepszych kątowników, więc jest przerwa, którą zaślepiliśmy od zewnątrz kuwety szarą taśmą izolacyjną (tą wzmacnianą).
Generalnie zaślep, póki dziura jest mała, bo potem będzie tylko gorzej i możesz mieć problemy z przeciekaniem ;)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Klara
Posty: 85
Rejestracja: wt sty 24, 2012 10:09 am

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Klara »

Świetny pomysł! Dzięki! :-*
Na razie u mnie dziura jest mała, pomyślałam, czy nie przymocować po prostu aluminiowych narożników, jak do ścian pod tynk (tylko nie wiem za bardzo czym.. może też nitami?).
Jak zakłada się takie nity? Klepie młotkiem? Prawdę mówiąc to widziałam jak się robi tylko takie nity do garnków.. :-)
Jeśli chodzi o metalową kuwetę, to chyba nie lubię tego zapachu. Nie wiem czy to tak samo, ale nie znoszę np. blach do pieczenia metalowych. :-) Taka kuweta nie rdzewieje?
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Hanka&Medyk »

Klara pisze:Jak zakłada się takie nity? Klepie młotkiem?
Nie :) W sklepach remontowo-budowlanych można dostać nitownicę w zestawie z paczką nitów zrywalnych. W linkach akurat masz Stanleya, ale możesz równie dobrze wziąć Topex - są tańsze i na potrzeby szybkich napraw klatkowych idealne.
Klara pisze:Jeśli chodzi o metalową kuwetę, to chyba nie lubię tego zapachu. Nie wiem czy to tak samo, ale nie znoszę np. blach do pieczenia metalowych. :-) Taka kuweta nie rdzewieje?
Wiele źródeł twierdzi, że stal nierdzewna jest nie do zdarcia, ale z moich doświadczeń wynika, że szczurzy mocz wygrywa z większością materiałów - pojawia się brzydki nalot na metalu. Tylko to aluminium z kątowników jakoś się trzyma, o dziwo, mimo zasikiwania non stop.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Klara
Posty: 85
Rejestracja: wt sty 24, 2012 10:09 am

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Klara »

W takim razie wyprawa po nitownicę mnie czeka. :-)
A tak przy okazji zapytam.. Korzystają Wasze szczury z kuwety do sikania? Taką kuwetę stawia się na samym dole czy obojętnie gdzie? Bo kupiłam narożną, przymocowałam na półce (bo ciągle była zasikana), wsypałam żwirku dla kotów i... klapa. Żwirek wywaliły, kuwetę ogryzły, czasem sobie tam wchodzą z jedzeniem...
Czy wszystkie szczury tak wszystko osikują? Miałam dawno temu szczura i nie pamiętam, żeby to był taki problem, a szczurek biegał wszędzie. Teraz wypuszczam na łóżko i co chwilę zostawiają plamę.
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Arau »

Trzeba wypatrzyć gdzie szczurki się najchętniej załatwiają. Moje na początku miały dużą kuwetę w klatce, ale załatwiały się tylko w jednym rogu, więc zmieniłam na mniejsze pudełko, a teraz kupuję narożną. Z mniejszej niestety często wylatuje żwirek czy jakaś kupka, ale to spora oszczędność na ściółce. Spróbuj znaleźć miejsce gdzie się załatwiają, podstaw tam kuwetę i przerzucaj kupki do niej, może w końcu załapią;)
Z sikaniem niestety jest gorzej, moje sikają po każdym rogu, często wodospadem po kratach;p Na wybiegu też zostawiają za sobą kreskę moczu, do tego trzeba się przyzwyczaić niestety, chociaż jak masz samiczki to i tak masz lepiej niż z pełnojajecznymi diabłami ^^
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Klara
Posty: 85
Rejestracja: wt sty 24, 2012 10:09 am

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Klara »

Hanka&Medyk pisze:A jeśli chodzi o maskowanie, kupiliśmy z mężem kątowniki aluminiowe, poprzycinaliśmy z zapasem i przynitowaliśmy
GENIALNE! Właśnie zrobiłam dwie ścianki. Z tym, że kątowniki są na całej długości, a dodatkowo mają silikon pod spodem, żeby mi tam żaden brud nie wchodził. Jak skończę, to pokażę. Ale zapomniałam o podkładkach... :-\
Niemniej pomysł świetny i polecam każdemu! ;D
Klara
Posty: 85
Rejestracja: wt sty 24, 2012 10:09 am

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Klara »

Tak wygląda naprawiona kuweta: :)

Obrazek
Obrazek
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gryzienie kuwety

Post autor: Hanka&Medyk »

No i super :) Teraz masz na trochę spokój ;)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”