[GNIAZDO] czemu nie buduje? Buduje, ale czy to normalne?itp

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Czemu nie robi gniazda?!

Post autor: oliwi@ »

Mam 5-miesięcznego samca o imienieu Miki :P Mam jedno pytanko. Ma ściółkę z trocin i siana jednak mimo to nie buduje gniazda. A jak już do obkrąża się sianem ale śpi na głej kuwecie ... Czy to normalne ?
moneeka

Czemu nie robi gniazda?!

Post autor: moneeka »

to chyba normalne, bo moja Michoun też tak robi. W dodatku jeszcze lubi sobie siuśnąć i dopiero wtedy ułożyć do snu. Takie ma zwyczaje :) Planuję zakup domku dla niej, pewnie będzie sikała do niego jak najęta. Aha! Jest w wieku Twojego Miki :D
Splinter

Czemu nie robi gniazda?!

Post autor: Splinter »

Moja Jessica ma domek i faktycznie lubi sobie w nim siuśnąć, a potem w tym spać. Ma dopiero półtora miesiąca, ale też ani myśli o robieniu gniazda. Ostatnio próbowałem jej pomóc :) troszkę i wyłożyłem domek papierowymi ręcznikami to miałem straszny ubaw jak z wielką pracowitością wszystko z niego wypychała łapkami :D
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Czemu nie robi gniazda?!

Post autor: Mycha »

Hey

Moje szoorcie jak jest bardziej upalny dzień to śpią właśnie na pustym, rozkopanym miejscu od trocin lub kratach więc myślę że to naomalne :wink:
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Czemu nie robi gniazda?!

Post autor: Ania »

Oliwio, Twoj szczureki nie robi gniazda dlatego, ze samce gniazda nie robia - robia je tylko samice :) Niektore samice robia gniazdo jedynie, gdy poczuja w sobie zycie. Wiekszosc jednak zawsze. Polooz na klatce samicy recznik, rano bedzie w dziurki jak szwajcarski ser a klaczki - czyli cala zdobycz samicy lezec bedzie w kacie. Wlasnie w taki sposob pozbylam sie kilka rzeczy z mojej garderoby - lezaly na krzesle zbyt blisko klatki :) Szczury nie robia gniazda, jesli jest im wystarczajaco cieplo.
Pozdrawiam.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Gin
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 13, 2006 4:37 pm

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Gin »

Po pierwsze: witam,
jestem tu nowa i starałam się znaleźć posta który by mi pomógł w moim problemie, ale takowego nie znalazłam, więc postanowiłam sama napisać temat.

Mam szczurka już od ponad 2-óch miesięcy i przyzwyczaiłam się do tego, ze Doda buduje w klatce gniazdo (czasem nawet w paru miejscach- jedno do spania, drugie do jedzenia i leniuchowania). Często wypuszczam ją by sobie pobiegała po pokoju (tu chciałabym pożegnać moją bluze z kapturem- byłaś cudowna) i jak to zwykle robią szczurki- znosiła z pokoju do klatki wszystko co ją zainteresowało, albo o mogła zjeść. Ostatnio jednak Doda zaczęła robić coś dziwnego- zbudowała kolejne gniazdo- pod szafą, gdzie znosi jedzenie i wszystko co znajdzie na podłodze (czasem to denerwujące, bo muszę się męczyć by wyciągnąć moje notatki z historii). Nie wiem czy to normalne, by szczurzyca miałą tyle gniazd, a sama nie mam serca by jej tę małą przyjemność zniszczyć. Narazie ograniczyłam się do wyciągania 9oj z trudem) już starych resztek jedzenia, ale to zaczyna być bardzo uciążliwe. Czy wy też macie takie problemy?
Ostatnio zmieniony sob paź 14, 2006 8:39 am przez Gin, łącznie zmieniany 1 raz.
XD
Mikulinka
Posty: 434
Rejestracja: czw lut 02, 2006 2:19 pm

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Mikulinka »

[quote="Gin"]witam[/quote]
Witaj

Szczerze powiedziawszy nigdy nie miałam podobnych problemów. Hmm...może gdybyś sprawiła swojej szczurce towarzyszkę, jej zainteresowanie skupiłoby się na wspólnych zabawach i przestałaby tworzyć arcydzieła typu gniazdo pod szafą ;) . Warto o tym pomyśleć, chociaż z drugiej strony "co dwie główki, to nie jedna". :drap:

Pozdrawiam
Od lewej: Małpka, Borsusia, Kretusia, Bimbla
Awatar użytkownika
Oleczka
Posty: 1338
Rejestracja: wt lut 07, 2006 11:15 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Oleczka »

moja jak byla malutka to miala takie gniazdko za szafa tam miala swoja jakas szmatke i zawsze duzo jedzonka ktore przynosila z calego mieszkania :D
teraz jej sie to miejsce znudzilo i ma nastepujace u mnie w pokoju przy lozku w salonie za telewizorem i fotelem a w kuchni pod barkiem :D wiec to chyba normalne :P
Mój Sklep dla Gryzoni - Gryzoland
http://www.gryzoland.pl
Bartek i Ilonka
Posty: 327
Rejestracja: czw mar 30, 2006 7:36 pm
Lokalizacja: Poznań

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Bartek i Ilonka »

Takie gniazdko czasami trzeba posprzątać, aby usunąć zasiusiane szmatki czy resztki jedzenia. Szczurek widzi, że sprzątasz klatkę i naruszasz jej gniazdko, więc szuka sobie bezpieczniejszego miejsca. Jeżeli zaczniesz zabierać jej jedzenie spod szafy poszuka sobie innego miejsca. Szczurek potrzebuje gniazdka i buduje je sobie w najbezpieczniejszym miejscu.

Bartek
Layla
Posty: 1052
Rejestracja: pt sty 20, 2006 2:57 pm
Lokalizacja: Gdańsk

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Layla »

U mnie to normalne- Betty na okrągło robi sobie "imprezownię" za kanapą i znosi tam wszystko co jej wpadnie w łapki- żegnajcie paragony i papierki z bankomatu :D. Dziewuchy mają dzięki temu bazę w pokoju, którą muszę kontrolować, coby tam nie znaleźć hodowli pleśni :jezor2: Nie ma się czym przejmować:) Dodam, że tylko jedna z moich dziewczyn tak robi, a reszta korzysta ze zdobyczy:) Towarzyszka dla szczurci to oczywiście zawsze jest dobry pomysł, ale co do gniazda, to sytuacja może pozostać. Betty nigdy nie była sama, a jednak właśnie ona tak robi. Mnie to osobiście bardzo bawi:) Mała złodziejka z mojej Betki :)
Obrazek
Bartek i Ilonka
Posty: 327
Rejestracja: czw mar 30, 2006 7:36 pm
Lokalizacja: Poznań

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Bartek i Ilonka »

zbudowała kolejne gniazdo- pod szafą
Dobrym pomysłem jest zorganizowanie szczurkowi gniazdka przez ciebie. Weź jakiś karton, wytnij dziure, włóż kilka szmatek i zrób taki duży domek pod szafą. Szurek powinien się przekonać. Takie coś łatwiej kontrolować i sprzątać. Lepiej jak ty to zrobisz niż żeby Doda wpadła na pomysł zrobienia sobie ściółki z czegoś co możesz potrzebować.

Bartek
modli
Posty: 11
Rejestracja: śr paź 04, 2006 5:22 pm

nowe "legowisko"

Post autor: modli »

Kiedy jestem w mieszkaniu, pozwalam mojej szczurce swobodnie biegać po pokoju. Upodobała sobie ona miejsce pod łóżkiem za nową norkę. Znowu tam jedzenie, skrawki papieru... powinnam jej na to pozwalać? czy raczej zamykać klatkę, kiedy szczurka jest poza nią, żeby uniemożliwić jej wynoszenie ziarenek?

[ Komentarz dodany przez: LuLu: Nie Paź 15, 2006 9:41 pm ]
Scalone z tematem juz istniejacym.
Matylda
Posty: 526
Rejestracja: wt cze 06, 2006 7:41 pm

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: Matylda »

Jesli Ci to nie przeszkadza to jakie sa przeciwskazania? Nie rozumiem pytania.
POSZUKUJE OSOBY KTORA ODBIERZE SZCZURKA Z POCIAGU I GO PRZENOCUJE (wiecej informacji w ssa)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: ESTI »

modli, to zalezy czy Ci to przeszkadza. ;)
Jesli tak to sprzatnij to miejsce a podczas wypuszczania zamykaj klatke.
Jesli nie, to pozostaw rzeczy takimi jakie sa i daj szczurci miec drugi apartament.
Obrazek
modli
Posty: 11
Rejestracja: śr paź 04, 2006 5:22 pm

buduje drugie gniazdo poza klatka

Post autor: modli »

tu nie chodzi o fakt przeszkadzania bądź nie. raczej o to, czy po przyzwyczajeniu się do nowego legowiska szczurka nie będzie miała niechęci do siedzenia w klatce. ot, takie pytanie odnośnie aspektu (nie)pedagogicznego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”