[RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

[RUJA vel. RUJKA] po czym poznać? Kiedy pierwsza? itp

Post autor: Mageda »

Gdy wypuszczałam dziś wieczorem moją szczurcię i włożyłam jej rękę pod brzuch oraz jak ją nakryłam ręką, zastygła w miejscu oraz zaczeła się trząść. Trwa to chwilke, ale wygląda przy tym jak wystraszona. Także tak się zachowywała gdy dotknełam ją z nienacka palcem po grzbiecie.
Ma ona dopiero 5 miesięcy
Czy coś jej zaczyna dolegać ? Czy może ma ruje ?

Zmiana tematu i scalenie/edit ESTI mod
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

RUJA vel. RUJKA

Post autor: oliwi@ »

Piszesz że nakrywasz ja reką. Dla niej jest to znak że nad szczurcią dominujesz !! Jeśli np. nie atakuje cię i okazuje ci sympatię to nie okazuj jej tej dominacji zbyt często gdyż bedzie za bardzo zestresowana !!
POZDRAWIAMY
MIKI & OLIWIA
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Mageda »

nie, to nie jest w tym momencie objawa stracu, mimo tego ze zaczyna sie trząść, to jest coś innego
ona wcześniej bardzo lubiła gdy ją nakrywałam ręką i się z nią bawiłam w ten sposób.
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
kulusia

RUJA vel. RUJKA

Post autor: kulusia »

Ale ona wcale nie musiała się przestraszyć Ciebie! Może masz w domu psa albo kota albo po prostu usłyszała jakiś odgłos którego się przestraszyła i poza klatką czuje się niepewnie albo właśnie w Twoich rękach. Moja szczurzyca kiedyś się wystraszyła kota i nie dała się wyjąć z domku. Siedziała cały dzień aż ją przeniosłam w inne miejsce gdzie kot nigdy nie wchodził. Chyba to poczuła i wylazła i przestała piszczeć. Ale do weterynarza możesz się przejść na wszelki wypadek. Zapłacisz grosze za wizytę albo i w ogóle. Nic nie tracisz. Powodzenia
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Mageda »

nie to nie tak, ona wie że nad nią nie dominuje, bo ja się z nią bawię w ten sposób od maleńkości. Nakrywam ją ręką i tak jakby macham ją i ona wtedy się rozpłaszcza na łóżku i przymyka oczy. Więc dla niej to jest forma zabawy.

Fakt, mam w domu psa, szynszylę chomika i patyczaki ale one nie mają do niej dostępu, a do szczekania psa jest przyzwyczajona i nawet nie reaguje na niego.

Nie jest przestraszona, ponieważ lata jak szalona, i gdy usłyszy szelest to przybiega tak jak zwykle i prosi o dropsa.

Do weta nie mam jak iść, mieszkam w małym mieście, co jedynie wet zna się na duzych zwierzęciach:(

A sympatie mi okazuje cały czas, gdyż ciągle mnie skubie i liże :) i lata jak szalona za mną.
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Ania »

Wg mnie to walsnie byla ruja ;) Moja samica ma podobnie. Kiedy dziewczyny jeszcze zyly a samcow nie bylo - wystarczylo dotknac samiczke, zeby zaczela sie trzasc. Ruje kazde zwierze przechodzi inaczej, niektore praktycznie bezobjawowo i widac dopiero po dopuszczeniu do samicy samca - inne trzesa sie nawet w momencie, gdy dotknie sie mocniej grzbietu lub ucisnie tyl tulowia. ;) Jesli Twoj zwierzak trzasl przy tym mocno uszkami a przednie lpki lekko wysuwal ku przoodowi (byc moze podniosla troszke ogon i wypiela pupe) - mialas do czynienia z ruja u szczura ;)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Mageda
Posty: 654
Rejestracja: sob mar 29, 2003 12:08 pm
Lokalizacja: Białystok/Zambrów

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Mageda »

tak, to musiała byc ruja, gdyż już te jej trzęsienie nie powtarza się :)
Zuzia i Filutka - w szczurzym raju ....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Ania »

Ruja u samicy przebiega zazwyczaj co 3-4 dni, z wiekiem coraz rzadziej. Trwa od 8 do 16 godzin zaleznie od szczura.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ziemniak

czy szczurki moga miec nerwice????????

Post autor: ziemniak »

Niedawno (3 tygodnie temu) kupiłam sobie w końcu szczurzycę :) Mimo mojego początkowego przerażenia szybko dała się oswoić. Sama wchodzi na moją rękę, żeby ją wyciągnąć z klatki, siedzi mi ciągle na ramionach i na karku, i liże mnie po rękach. Ale ostatnio jej zachowanie trochę się zmieniło. Strasznie się denerwuje, skacze (prawie jak myszoskoczek:)), kręci się i trzęsie. Nie wiem, dlaczego. Czy jest mozliwe, że dzieje się tak przez to, że dużo podróżowała autobusem i była w nowej klatce??? Na szczęście nie zaczęła się mnie bać... :)
Proszę o radę... Nie wiem, co z nią zrobić :(
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

RUJA vel. RUJKA

Post autor: niemfa »

Ludzie moga miec nerwice, psy moga miec nerwice, a szczury? Moze tez moga byc...
A moze to ruja?
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
ziemniak

????

Post autor: ziemniak »

a jak wygląda ruja?????????????????
neris

RUJA vel. RUJKA

Post autor: neris »

A w jakim wieku jest twoja szczurzyca ??
Moja Neris gdy skończyła 3 miesiące stała sie straszną wiercipietą :)
czasami tez się tak dziwnie trzęsie - wtedy pewnie ma ruję :P

A jak długo jest w nowej klatce ? Może to też nagła zmiana otoczenia - wtedy radziłabym dac szczurkowi troche czasu na oswojenie sie z nowym domkiem :)

Co do podróżowania - ja swoją Neris zabrałam (nie mialam innego wyjścia) w 12 godzinną podróż samochodem w małej transporterce i mała zniosła to całkiem spokojnie. Ale każdy szczur jest inny...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: Ania »

ziemniak, ruja wyglada w ten sposob:

szczurzyca, gdy odczuje kontakt z samcem (czesto i z ludzka reka) zastyga w miejscu, wygina sie w luk (grzbietem do dolu), podnosi pupcie w ten sposob, ze podnosi sie takze ogonek, lapki przednie ida do przody, tylnymi staje na paluszkach. Jej uszy trzesa sie przy tym bardzo charakterystycznie. To trwa moment (od ulamka sekundy do okolo 2).
Ruja wystepuje co 3-4 dni zalezni od szczura. Zwierze jest wtedy bardzo niespokojne, nie umie usiedziec w miejscu i bardzo mocno 'chrumka' jakby bylo czym straszie podekscytowane (ma czym) :D

Pozdrawiam
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
GoHa
Posty: 830
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 4:29 pm
Kontakt:

RUJA vel. RUJKA

Post autor: GoHa »

A ja chce napisac ze moj szczuras ma takie same objawy jak szczurka autora postu Ziemniaka ... A jest to samczyk ... mam wrazenie ze on tak skacze jak szalony jak jest chetny do zabawy i podekscytowany ... wtedy skacze, podrywa sie do biegu, podgryza mnie delikatnie i lize co chwilke ... Dziwnie to wyglada, jak tak skacze, ale tak to sobie tlumacze ... Co o tym sadzicie?
Dobrze jest być kochanym... :)
szybcia

RUJA vel. RUJKA

Post autor: szybcia »

a moga miec czkawke???:))
czasami jak nusia jest spokojna to wyglada jakby miala czkawke.
z jakas czestotliwoscia raz na 2/3/4 sekundy tak cale cialko jej lekko podksakuje :) naprawde wyglada jakby czkala ;] zazwyczaj trwa to chwilke i za chwile szczurcia dalej lata i psoci ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”