Gryzienie kuwety i prętów

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Guest

Czy moze sobie polamac zabki podczas gryzienia krat?

Post autor: Guest »

Od pewnego czasu zauważyłam,że mój szczur-Luna w nocy gryzie kraty.Niestety robi przy tym mnóstwo hałasu budząc domowników.Martwie się,że może sobie połamać lub uszkodzic zęby.Czy moge oduczyć ją tego??Czy to jej szkodzi??Dlaczego to robi może brakuje jej czegoś??
Ostatnio zmieniony ndz paź 15, 2006 6:23 pm przez Guest, łącznie zmieniany 1 raz.
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Czy moze sobie polamac zabki podczas gryzienia krat?

Post autor: oliwi@ »

A więc tak ... Obgryzanie krat z klatki nie powinno saszkodzić szczurowi bo z reguły one mają mocne zęby ponieważ grysą twarde i suche pokarmy. Jednak znam przypadki gdzie szczurek zahaczył zębami i musiala go moja koleżanka wydostawać ... Ucierpiał nieco wtedy i do dziś zyje z jednym z dwóch zębów. Jeżeli kratki mają szerokośc około centymetra to naprawde nie ma sie czym martwic bo i szczury i chomiki robią to samo i nie stanie im sie w 99% nic złego. ;-)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Czy moze sobie polamac zabki podczas gryzienia krat?

Post autor: Ania »

Wiec przyczyny gryzienia krat przez szczurkow znam dwie:
1. Brak jej mozliwosci scierania zebow (lodygi mlodych owocowych drzewek, wapno, kolby)
2. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest brak dostatecznej ilosci wolnosci... Od czasu jak poswiecam swojemu szczurkowi wiecej czasu - 2 lub 3 godzinki dziennie, mala sie wybiega i juz nie gryzie krat
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Guest

Czy moze sobie polamac zabki podczas gryzienia krat?

Post autor: Guest »

ale puszczam ją kilka razy dziennie,a ona i tak to robi....Ma zawsze w klatce kolbe więc ściera zęby. Próbowałam rożnych metod odzwyczajenia jej od tego,ale nic...
mala sol

re

Post autor: mala sol »

Aniu wdaje mi sie ze zaden z powodow podanych przez ciebie nie musi byc tym prawdziwym... moj szcurek ma pod dostatkiem 'przyzadów" do scierania zabkow a ruchu i wolnosci napewno mu nie brakuje - moj spedza po za terrarium ok 6 godzin dziennie a i tak noca gryzie te czesc terrarium ktora jest z pretow... wydaje mi sie ze robi to poprostu z nudy... jak wiadomo szcurki sa zywsze w nocy... a przewaznie wtedy nikt nimi sie nie interesuje... ja znalazlam sposob, ktory w jakis sposob ograniczyl 'skubanie' kratki... pozostawiam mu, ale tylko na noc lub wtedy kiedy mnie nie ma w domu... rozne drewienka, galazki a nawet maskotke... ktora z wielka zajadloscia probuje "rozebrac" na drobne kawalki... sprobuj
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Czy moze sobie polamac zabki podczas gryzienia krat?

Post autor: Ania »

"Aniu wdaje mi sie ze zaden z powodow podanych przez ciebie nie musi byc tym prawdziwym... "

mala sol, ale ja przeciez nie napisalam ze tylko i wylacznie takie sa powody pilowania zebami krat przez naszych milusinskich :) napomnialam tylko to, z czym ja sie spotkalam, a co do ich prawdziwosci nie mam watpliwosci bo sprawdzily sie na moich zwierzakach. Napisalam - ze znam dwie przyczyny co nie jest jednoznacznym stwierdzeniem - ze tych przyczyn nie ma wiecej.

Pozdrawiam
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ciapa
Posty: 14
Rejestracja: śr sie 25, 2004 5:18 pm

Gryzienie krat!!!!

Post autor: ciapa »

Mam jeszcze jeden problem. Moje szczurki bardzo często gryzą też kraty!!!! Wiadomo, są jeszcze młode, ale obawiam się, czego to jest oznaka. Moja siostra jak miała szczurka, to prawie caly czas, az do starosci gryzl kraty. Nie wiem, co to jest, bo mają i gryzaki do ścierania zębów ichyba raczej się nie nudzą. Może wiecie????
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Gryzienie krat!!!!

Post autor: Ania »

A ile czasu dziennie im poświęcasz i czy biegają poza klatką oraz jaką mają klatkę (wymiary) i ile ich tam jest w tej klatce oraz w jakim wieku?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Mada
Posty: 745
Rejestracja: sob mar 22, 2003 12:08 am
Kontakt:

Gryzienie krat!!!!

Post autor: Mada »

Nic się nie martw, to normalne. Gryzą trochę z nudów, trochę dla zabawy, trochę by sprawdzić swoje ząbki. Moje dorosłe ogony też to bardzo często robią. Powieś im jakąś kolbę to może nię się bardziej zainteresują.
Ponieważ maluchy masz od niedawna podejrzewam że to gryzienie krat może być też oznaką chęci "zwiania" z klatki. Tak przynajmniej robił nasz chomik, aż do momentu kiedy się oswoił.
...Tusia, Dziuba,Kruffka,Beza biały aniołek w sercu....Kreciu kocham Cię :( Wybacz; Nikita,Fredziulek, Marokko, Greta wredotka
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Gryzienie krat!!!!

Post autor: sachma »

*moze chca wyjsc?
*moze maja za malo wapnia? ( jak moj chomik gryzl kraty to wet kazal wapno mu kupic)
* moze sie nudza?
*moze to jakies przyzwyczajenie?
Obrazek
ciapa
Posty: 14
Rejestracja: śr sie 25, 2004 5:18 pm

Gryzienie krat!!!!

Post autor: ciapa »

Szczurki mają 6 tygodni, a czasu poświęcam im chyba dużo, bo na razie kilka godzin!!! :) Ale są u mnie kilka dni.
roenna
Posty: 1036
Rejestracja: wt lip 06, 2004 4:23 pm

Gryzienie krat!!!!

Post autor: roenna »

hmm Doman tez gryzie kraty ale on gryzie dosłownie wszystko (wapno i sól tez) :? nie wiem jak go tego oduczyc... gdy włozy sie reke do klatki to tez ja podgryza...
Ja bym radziła kupić wapienko lub sól jesli szczurki owej nie posiadaja :)
Monia

Gryzienie krat!!!!

Post autor: Monia »

tez mialam ten problem. to gryzienie krat doprowadzalo mnie do szału szczegolnie w nocy!!! znalazlam sposob: zapewnilam mojej szczurci jak najwiecej czasu poza klatka.teraz prawie cala noc przesypia
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Gryzienie krat!!!!

Post autor: sachma »

Bandyta nie gryzie krat... nigdy nie gryzl... ale caly czas biega po pokoju... no moze nie caly czas... jak wychodze to klatka musi byc zamknieta, ale on i tak wtedy spi :wink: budzi sie kolo 16, a wtedy jestem przewaznie w domu :wink:
Obrazek
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

Gryzienie krat!!!!

Post autor: moni »

Jak dla mnie gryzienie krat zawsze oznaczało,że zwierzakowi jest źle w klatce i chce się za wszelką cenę wydostać.Dlatego zwierzaki z zoologach większość czasu spędzają na gryzieniu prętów.
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”