Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

Kochani, mam takie pytanie. Na jakie gryzienie można szczurom zezwalać:

-drewienka - chyba nie zaszkodzi?
-pręty klatki i rzeczy z metalu
- kamienie
-porcelana - moje chłopaki dostały bzika na punkcie obtłuczonego kubka na biurku, wystaje taki kikut ucha i ten kikut ich potwornie fascynuje. Pozwolić, żeby ścierały na tym zęby czy zdecydowanie tępić?
- ubrania - czy barwniki do tkanin im nie zaszkodzą? Kiedyś moje szczurowate zeżarły mi szorty w kolorze jaskrawoniebieskim (leżały za blisko klatki) i jakiś czas waliły kupę na niebiesko. Na szczęście na tym się ta przygoda skończyła, ale od tamtej pory jestem ostrożna
- plastikowe elementy typu miski, wyposażenie klatki - wiem, że to podgryzają, ale mam mieszane uczucia
- papier - o ile nie jest zapisany czy barwiony chyba jest bezpieczny? Podgryzanie rolek z tektury jest na porządku dziennym
- ściółka - przerabiają czasem drewniany żwirek na proszek, chyba w celu ścierania zębów, bo nie widzę powodu, dla którego miałby im smakować ;)

Jakieś mądre rady? Ja wiem, że są osobniki, co wtrząchną cały kowrotek i nic im nie będzie, ale jakie są zalecenia?

Zakładam wątek, bo nie znalazłam zbiorczego na ten temat. Jeśli już taki istnieje, to proszę o linka.
xiao-he
Posty: 3307
Rejestracja: śr gru 15, 2010 4:08 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: xiao-he »

Powiem w krótkim zdaniu:
Kupić wapno do ścierania zębów i nie pozwalać jeść NICZEGO co nie jest jadalne ! ;)
Spółka z.o.o., czyli moje małe wafle :)
Ze mną: DTciaki
Za TM: Zając
[*] Królewna[*] Beza[*] PanBe[*] Szyszka[*] Nesca[*] Mocca[*] Szajba[*] Izzi[*] Inka[*] Fryga[*] Filifionka[*] Fistaszek[*] Florka[*] Archibald Ogryzek[*][/color][/i][/b]
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: Kluska123 »

Trudno jest pryzypilnować szczurki, żeby nic nie gryzły, więc będzie to dla Ciebie ciężkie zadanie :)
Część mojego stada namiętnie gryzie wszystko co popadnie, nie słuchają mnie i tak - dużo do gadania nie mam :D
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
xiao-he
Posty: 3307
Rejestracja: śr gru 15, 2010 4:08 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: xiao-he »

No tak, upilnować trudno, to przyznaję, ale nie można "pozwalać" ;) Tak że jak się zobaczy to zabierać
Spółka z.o.o., czyli moje małe wafle :)
Ze mną: DTciaki
Za TM: Zając
[*] Królewna[*] Beza[*] PanBe[*] Szyszka[*] Nesca[*] Mocca[*] Szajba[*] Izzi[*] Inka[*] Fryga[*] Filifionka[*] Fistaszek[*] Florka[*] Archibald Ogryzek[*][/color][/i][/b]
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

No to się przy okazji przejdę po wapno. Myślicie, że w markecie da się kupić? Jutro będę w Kauflandzie.
Awatar użytkownika
Arau
Posty: 1326
Rejestracja: wt cze 12, 2012 5:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: Arau »

Wapno pewnie zostanie nieruszone... Moje leży w szufladzie, nie są zainteresowani, z tego co wiem wapno służy tylko młodym, rosnącym szczurom... W Kauflandzie, przynajmniej u mnie asortyment dla gryzoni jest bardzo ograniczony do najtańszych, najpodlejszych produktów, jeden rodzaj kolby, dwa karmy, siano, trociny, koniec.
Co do gryzienia różnych rzeczy, to raczej nieuniknione i normalne. Mało kiedy obgryzione przedmioty zostają zjedzone, więc nie sądzę, żebyś musiała panikować. Staraj się chować przed nimi kable, ubrania, ten kubek - a pogryzionymi sprzętami klatkowymi się nie przejmuj, nie jesteś w stanie upilnować, żeby tego nie robiły, a szkodzić im nie zaszkodzi. Na ścieranie ząbków daje suchą bułkę, surowy makaron, orzechy w łupinie. Czasem dostają szmatkę albo chusteczkę - kładę im na klatce i maję zajęcie, żeby ją wciągnąć i poszatkować :)
Obrazek
Zaraza, Szuriken, Kaszmir
[klik!]



Za tęczowym mostem...
Alucard, Belzebub, Zenek, Bazyl, Edgar, Arrow, Krecik, Afera, Wichura. Tęsknię za Wami...
Awatar użytkownika
Bratka.a10
Posty: 762
Rejestracja: sob paź 22, 2011 9:53 pm
Lokalizacja: Szprotawa
Kontakt:

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: Bratka.a10 »

A moje w jedną noc poszatkowały całe wapno - tylko 'okruszki' zostały :P
Obrazek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: noovaa »

Wapno, nawet nie ruszane powinno być w klatce, żeby szczur miał dostęp kiedy ma taką potrzebę. Jak powiesiłam pierwszy raz to w noc zniknęło pół ... później nadgryzały raz na czas.

Z całą pewnością ciężko upilnować żeby nie gryzły np. prętów klatki, ale na wybiegach wszelkie niszczycielskie zapędy powinno się ukracać. Nie pozwalać, chować, odganiać. Gryzienie porcelany tym bardziej by mnie martwiło, jeśli któremuś uda się ją ukruszyć, może zrobić sobie krzywdę ostrym odłamkiem.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Eve
Posty: 2256
Rejestracja: wt lis 16, 2010 11:15 pm
Lokalizacja: Legnica

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: Eve »

Trzeba pamiętać że szczury "małpują" czyli świetnie się od siebie uczą i wystarczy że jedno zacznie coś niszczyć to reszta wykaże zainteresowanie. Tak samo z wapnem. U mnie w klatce zawsze wisiało, i było raczej zapomnianym elementem ale od kiedy Lu zaczął je wciągać to wymieniam je często.
Wracając do tematu głównego.
W domach jest bardzo dużo rzeczy które są szkodliwe. Plastiki ale również meble - powlekane lakierami, bejcami albo z płyt klejonych. Papier drukowany też nie jest wskazany do gryzienia lepiej dać zwykłą kartkę do drukarek.
Kolejne zagrożenie to rośliny w domu. Jeśli zioła ( i nie są nawożone) to można dawać w ograniczonym dostępie ale już wszystkie inne należy nie dopuszczać do zjedzenia.
Z przerażeniem czytam o porcelanie a jeśli tu kubek to pewnie nie porcelana tylko glinka szklana albo porcelit albo .. wszystko może przeciąć jelita.
Długopisy, tusze, flamastry ...
I tak dalej i dalej.
Dlatego albo tworzysz pokój całkowicie bezpieczny albo pilnujesz przez cały czas wybiegu. Nie ma innej opcji.
Powodzenia :)
Łapki malutkie ale wyobraźnia ogromna..
Moje miziaki: Futra z Charakterem
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=33133

Hamaczki dla każdej paczki :P
http://szczury.org/viewtopic.php?f=149&t=38219
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

Dziękuję wszystkim za rady.
Kubek został odseparowany. Nie wpadłam natomiast na to, że klatka stoi za blisko... ściany. Wydrapały (wygryzły?) niezłą dziurę w tynku, chrzanić ścianę, ale mam nadzieję, że im nie zaszkodzi! Nie wpadłabym na to, że dosięgną, małpiszony! (Klatka nie stoi tuż przy ścianie, jest odrobina odstępu.) Co prawda żywotne są nad wyraz i apetyt im dopisuje, więc chyba się nie pochorowały, ale serce mi zamarło, jak zobaczyłam tę dziurę! Czytałam kiedyś o szczurzycy, co gryzła ścianę, ale potraktowałam to jako folklor :o

W Kauflandzie faktycznie g... jest, idę jutro do zoologa po wapno.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: noovaa »

A w tej ścianie nie ma wapna ? :P
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

Pewnie jest - pokój jest bielony :) Mimo wszystko lepsze są chyba zdrowsze metody pozyskiwania wapna ;D
Ale chyba im na zdrowie wyszło, bo bawią się właśnie jak szalone ;D
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: noovaa »

Jeśli jest bielone wapnem, możesz być prawie pewna że tego im potrzeba ;).
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

Dobra, wapno kupione. Zobaczymy, jak im będzie szła konsumpcja :)
Awatar użytkownika
katkanna
Posty: 554
Rejestracja: pt lis 23, 2012 12:51 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Gryzienie rzeczy niejadalnych - pozwalać?

Post autor: katkanna »

W klatce gryzą grzecznie wapno, ale na wybiegu mają nowy hit: papierowy pilnik do paznokci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”