Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurków

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurków

Post autor: jensa »

Hej,
moje szczurki (dwa samczyki) mają już rok. Są grzeczne i nigdy nie przejawiały agresji. Związku z tym, że niestety szczurki żyją tak krótko zastanawiam się nad tym, żeby dołączyć do nich psa albo kota, który stałby się dla nich kompanem.
Moje maluchy nigdy nie były w klatce, od początku mogły biegać swobodnie po domu, więc cały jest "ich". Klatka służy im tylko jako jadalnia, a do tego mają miseczki i zamki z kartonów w różnych pokojach.
Po śmierci jednego nie będę w stanie zaadaptować kolejnego, bo najprawdopodobniej pękłoby mi serce. Są to zbyt kochane stworzenia, żeby po 2 latach znowu je opłakiwać.
Stąd pytanie - czy dwóch spokojnych chłopców byłoby w stanie zaprzyjaźnić się z małym kotem lub psem? Wzięłabym zwierzątko ze schroniska, więc czy nie byłby to zbyt duży szok zarówno dla malucha, jak i dla moich szczurków?

Nie chcę adoptować już teraz, jednak chętnie poznam Wasze zdanie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurkó

Post autor: Paul_Julian »

Szczurkom nie powinno się dołączac żadnego innego zwierzaka - zresztą, po co ? :) Są psy i koty żyjące w pokoju ze szczurami, ale to ryzykowne i może się okzać , ze pies czy kot nie będą tolerowac każdego szczura.
Są szczury , które żyją 3 lata , są takie co żyją tylko 2. Taka średnia to 2.5 roku.
Jeśli po śmierci jednego nie chcesz czy nie mozesz zaadoptowac drugiego, to wtedy ten drugi zostaje z Tobą, albo możesz go oddać komus innemu. Do mnie w ten sposób trafił 2letni Igor, zaaklimatyzował sie w stadku i w spokoju przeżył prawie rok chyba :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Re: Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurkó

Post autor: jensa »

hmm myślałam, że np. z kotem będzie mógł sobie prowadzić swoje nocne życie, w dzień będzie miał z kim spać itd. Dzisiaj był u nas behawiorysta zwierząt i powiedział, że jeśli inne zwierzątko będzie malutkie, to nie powinno być problemów. Jednak nie mógł dać 100% gwarancji, że jeśli kot lub pies będzie dorosły to nie potraktuje ich nagle jak zabawki... a tego bym sobie jeszcze bardziej nie mogła wybaczyć, niż ich samotności. Tak czy siak rekomendował wykastrowanego kocurka.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurkó

Post autor: Paul_Julian »

Behawiorysta w żadnym razie nie ma racji. Chomik też jest malutki, a szczur by go zagryzł. Oczywiscie, są psy i koty, które tolerują szczury i razem sie bawią. I często to szczury są górą. Ale to jest zawsze ryzyko i nie warto go podejmować, bo nigdy nie wiesz, jak zareaguje. Nie wiem, skąd pomysł, że wykastrowany kot zachowa sie przyjaźniej ??? Kot pozostanie kotem - jedno drapniecie pazura (nawet w zabawie) rozpruje szczurzy brzuch.
Towarzyszem szczurów powinien być tylko i wyłącznie szczur. Bywają problemy z łączeniem szczurów ze sobą, ale one zawsze sobie jakoś wszystko ustalą.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie zwierze będzie najlepszym towarzyszem dla szczurkó

Post autor: IHime »

Kot i szczur to naturalni wrogowie. Większość szczurów instynktownie boi się zapachu kota. To inteligentne zwierzęta, więc po jakimś czasie mogą nauczyć się, że kot nie zrobi im krzywdy, ale początkowy stres jest ogromny. Z drugiej strony, większość kotów ma silny instynkt łowiecki, nawet jeśli nie polują naprawdę, przejawia się on w zabawie. Takie kocie zabawy mogą być dla szczura niebezpieczne, jak napisał Paul. Jakbym miała strzelać, to powiedziałabym, że szczura najprędzej zaakceptuje kotka z silnym instynktem macierzyńskim, ale raczej nie podjęłabym się eksperymentów, a już szczególnie nigdy nie zostawiłabym takiej pary samopas.

W przypadku psów trzeba pamiętać, że wiele ras powstało stricte do polowania na małe zwierzęta, niektóre wprost do mordowania szczurów na czas (np. terriery, nawet uroczy Yorkshire terrier!). U kundelka, szczególnie o nieznanej historii, nigdy nie wiadomo, jaka część genetycznego dziedzictwa się obudzi.
Druga rzecz, że psy mają "okienko tolerancji" gdzieś między 6 a 12 tygodniem życia, kiedy można nauczyć je pewnych wzorców, które będą silnie wdrukowane na całe życie. Tak mały pies zwykle powinien być jeszcze przy matce.
Starsze psy mogą się nauczyć tolerować inne gatunki albo nie, może się też w nich obudzić instynkt łowiecki. Nie da się przewidzieć, jak zareaguje. Nie ma to żadnego związku z np. tym, jak traktuje ludzi. Znam psa, który w wieku 12 lat pogonił w parku wiewiórkę, chociaż całe życie ignorował wszelkie zwierzaki, po czym uznał, że na każde małe zwierzątko da się polować, łącznie z domowym kotem, z którym się znał od lat.

Mój własny pies był obiektem eksperymentu, którego celem było dobre zsocjalizowanie psa ze szczurami. Wybrałam mopsa, rasę znaną z dużej tolerancji na innych gatunków oraz instynktu łowieckiego w zaniku (behawiorystka nie chciała mi wierzyć, aż jej pokazałam, że pies nie ma prawie żadnych odruchów łowieckich). Od 8 tygodnia życia sunia miała kontrolowany kontakt ze szczurami, dbałam o wyłącznie dobre skojarzenia, ale też nie wolno jej się było ze szczurami bawić, żeby się nie nakręcała. Teraz ma 4 lata, szczury mogą jej latać po głowie i najwyżej się odsunie. Jest niezgrabna i nichecący zdarza jej się szczura nadepnąć, gdyby była większa, mogłaby z tego być tragedia. Mimo to, nadal nie mam takiego zaufania do obu stron, żebym zwierzaki zostawiła razem bez nadzoru. No i miłość to nie jest, szczury wolą towarzystwo własne i moje, piesa lgnie do ludzi, szczury łaskawie olewa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”