Bardzo agresywna szczurcia

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin działu
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Bardzo agresywna szczurcia

Postprzez Miodek309 » Pt kwi 21, 2017 9:34 am

Hej, mam bardzo duży problem. Od około dwóch dni samiczka w wieku 7 miesięcy jest bardzo agresywna wobec innych szczurów, gryzie je po łapach, wywleka z hamaków za futro, rzuca się na nich z zębami. Na razie krwi jeszcze nie widziałem aczkolwiek jak tak dalej będzie to niedługo zobaczę. W klatce jest poza nią jeszcze 5 szczurów, 4 wykastrowane samce i samiczka. Możecie mi powiedzieć skąd u niej takie zachowanie i ewentualnie pomóc rozwiązać problem? Dodam, że żaden ze szczurów nie jest faworyzowany i każdemu poświęcam tyle samo czasu i uwagi.
Miodek309

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Postprzez IHime » Pt kwi 21, 2017 2:40 pm

Czy jak wywleka szczury za futro, to raczej chce się ich pozbyć, czy bardziej zaciągnąć w wybrane przez siebie miejsce? Zbiera obsesyjnie szmatki, ścinki, próbuje robić gniazdo? Myje się bardziej intensywnie niż zwykle?
Porfirynuje (niby-krew wokół oczu lub nosa albo różowe zabarwienie futra na głowie i łapkach)? Ma jakiś wyciek z pochwy? Chodzi inaczej niż zwykle, np. wyprężona albo przykurczona? Zmienił się jej zapach? Ma grudki albo guzki na brzuchu?

Jeśli jest pobudzona i raczej agresywna, odgania szczury, to w grę mogą wchodzić dolegliwości bólowe. Jeżeli jest nakręcona, próbuje w obsesyjny sposób podporządkować sobie inne szczury, może to być początek zaburzeń hormonalnych.
Obie rzeczy są dość trudne do zdiagnozowania, bez dobrego weta, specjalisty od szczurów się nie obędzie.
IHime

Postprzez Miodek309 » Pt kwi 21, 2017 4:24 pm

Nie widzę ani porfirynki ani żadnych zadrapań,pogryzień, tudzież dziwnego zachowania/pisku podczas gdy sprawdzam ją całą, sprawia wrażenie bardzo przestraszonej i raczej nie chce wychodzić z hamaka aczkolwiek, gdy się przysłucham słyszę jakby katarek. Co do wyciągania współlokatorów z hamaków, sputnika i tym podobnych miejsc wygląda tak jakby chciała zrobić sobie miejsce, pomimo tego, że ma jak wejść. Odizolowałem ją od innych szczurów na jedna godzinę i jak na razie jest w porządku, zobaczymy jak będzie dalej.
Miodek309

Postprzez Miodek309 » Pt kwi 21, 2017 4:48 pm

A czy mogłoby być takie zachowanie spowodowane tym, że nieco ciężej jest jej wejść w pewne miejsca niż innym szczurom? Ponieważ ów rozbójnik ma pół ogonka i jest nieco mniej zgrabna niż jej rówieśnicy.
Miodek309

Postprzez IHime » Pt kwi 21, 2017 5:07 pm

Miodek309 napisał(a):A czy mogłoby być takie zachowanie spowodowane tym, że nieco ciężej jest jej wejść w pewne miejsca niż innym szczurom? Ponieważ ów rozbójnik ma pół ogonka i jest nieco mniej zgrabna niż jej rówieśnicy.

Nie, raczej nie.

Obstawiam hormony, ale tego się nie zdiagnozuje, ani tym bardziej nie wyleczy w domu. Zaburzenia hormonalne u szczurzyc zwiększają ryzyko ropomacicza, guzów sutka, guzów przysadki, ciąży urojonej.
Masz tam jakiegoś sensownego weta, specjalistę od szczurów? Tym bardziej, że ten katar też powinien obejrzeć.
IHime

Postprzez Miodek309 » Pt kwi 21, 2017 5:15 pm

Mam, najprawdopodobniej jutro podjadę bo dzisiaj niestety nie mam jak a autobusem po mieście 20km nie chce jej ciągać, jeszcze sie zaziębi :/
Miodek309

Postprzez Miodek309 » Pt kwi 21, 2017 5:24 pm

Kwestia jest tego, że ona zachowuje się bardzo normalnie w stosunku do mnie i nie sprawia wrażenia chorej, jedyne dziwne zachowanie jaki u niej widać od zawsze to napychanie jedzenia w pysk,łapy i ucieczka daleko, siada w kącie i zakopuje część. Aczkolwiek podejrzewam, że takiego zachowania niestety nabawiła się w sklepie zoologicznym.Nie ma pogorszenia apetytu ani zaniku pragnienia, tudzież ciągłego pragnienia. Z weterynarzem o tyle się waham, że ona strasznie boi się weterynarza i później nie wychodzi w ogóle z hamaka przez jeden/dwa dni, pomimo, że pracują tam świetni ludzie,mili,delikatni, jak i mamy do czynienia ze świetnym specjalistom doktorem Piaseckim.
Miodek309

Postprzez IHime » Pt kwi 21, 2017 5:56 pm

To jedzenie to normalne u szczura po przejściach.
IHime

Postprzez Miodek309 » So kwi 22, 2017 11:52 am

Zauważyłem, że atakuje tylko szczury które śpią, a te które normalnie funkcjonują jedynie iska i znaczy po głowie.
Miodek309

Powrót do Zachowania i nawyki