Bardzo agresywna szczurcia

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

Hej, mam bardzo duży problem. Od około dwóch dni samiczka w wieku 7 miesięcy jest bardzo agresywna wobec innych szczurów, gryzie je po łapach, wywleka z hamaków za futro, rzuca się na nich z zębami. Na razie krwi jeszcze nie widziałem aczkolwiek jak tak dalej będzie to niedługo zobaczę. W klatce jest poza nią jeszcze 5 szczurów, 4 wykastrowane samce i samiczka. Możecie mi powiedzieć skąd u niej takie zachowanie i ewentualnie pomóc rozwiązać problem? Dodam, że żaden ze szczurów nie jest faworyzowany i każdemu poświęcam tyle samo czasu i uwagi.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: IHime »

Czy jak wywleka szczury za futro, to raczej chce się ich pozbyć, czy bardziej zaciągnąć w wybrane przez siebie miejsce? Zbiera obsesyjnie szmatki, ścinki, próbuje robić gniazdo? Myje się bardziej intensywnie niż zwykle?
Porfirynuje (niby-krew wokół oczu lub nosa albo różowe zabarwienie futra na głowie i łapkach)? Ma jakiś wyciek z pochwy? Chodzi inaczej niż zwykle, np. wyprężona albo przykurczona? Zmienił się jej zapach? Ma grudki albo guzki na brzuchu?

Jeśli jest pobudzona i raczej agresywna, odgania szczury, to w grę mogą wchodzić dolegliwości bólowe. Jeżeli jest nakręcona, próbuje w obsesyjny sposób podporządkować sobie inne szczury, może to być początek zaburzeń hormonalnych.
Obie rzeczy są dość trudne do zdiagnozowania, bez dobrego weta, specjalisty od szczurów się nie obędzie.
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

Nie widzę ani porfirynki ani żadnych zadrapań,pogryzień, tudzież dziwnego zachowania/pisku podczas gdy sprawdzam ją całą, sprawia wrażenie bardzo przestraszonej i raczej nie chce wychodzić z hamaka aczkolwiek, gdy się przysłucham słyszę jakby katarek. Co do wyciągania współlokatorów z hamaków, sputnika i tym podobnych miejsc wygląda tak jakby chciała zrobić sobie miejsce, pomimo tego, że ma jak wejść. Odizolowałem ją od innych szczurów na jedna godzinę i jak na razie jest w porządku, zobaczymy jak będzie dalej.
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

A czy mogłoby być takie zachowanie spowodowane tym, że nieco ciężej jest jej wejść w pewne miejsca niż innym szczurom? Ponieważ ów rozbójnik ma pół ogonka i jest nieco mniej zgrabna niż jej rówieśnicy.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: IHime »

Miodek309 pisze:A czy mogłoby być takie zachowanie spowodowane tym, że nieco ciężej jest jej wejść w pewne miejsca niż innym szczurom? Ponieważ ów rozbójnik ma pół ogonka i jest nieco mniej zgrabna niż jej rówieśnicy.
Nie, raczej nie.

Obstawiam hormony, ale tego się nie zdiagnozuje, ani tym bardziej nie wyleczy w domu. Zaburzenia hormonalne u szczurzyc zwiększają ryzyko ropomacicza, guzów sutka, guzów przysadki, ciąży urojonej.
Masz tam jakiegoś sensownego weta, specjalistę od szczurów? Tym bardziej, że ten katar też powinien obejrzeć.
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

Mam, najprawdopodobniej jutro podjadę bo dzisiaj niestety nie mam jak a autobusem po mieście 20km nie chce jej ciągać, jeszcze sie zaziębi :/
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

Kwestia jest tego, że ona zachowuje się bardzo normalnie w stosunku do mnie i nie sprawia wrażenia chorej, jedyne dziwne zachowanie jaki u niej widać od zawsze to napychanie jedzenia w pysk,łapy i ucieczka daleko, siada w kącie i zakopuje część. Aczkolwiek podejrzewam, że takiego zachowania niestety nabawiła się w sklepie zoologicznym.Nie ma pogorszenia apetytu ani zaniku pragnienia, tudzież ciągłego pragnienia. Z weterynarzem o tyle się waham, że ona strasznie boi się weterynarza i później nie wychodzi w ogóle z hamaka przez jeden/dwa dni, pomimo, że pracują tam świetni ludzie,mili,delikatni, jak i mamy do czynienia ze świetnym specjalistom doktorem Piaseckim.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: IHime »

To jedzenie to normalne u szczura po przejściach.
Miodek309
Posty: 10
Rejestracja: pt paź 07, 2016 5:33 pm

Re: Bardzo agresywna szczurcia

Post autor: Miodek309 »

Zauważyłem, że atakuje tylko szczury które śpią, a te które normalnie funkcjonują jedynie iska i znaczy po głowie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”