Zmiana samca alfy

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
poisonousbean
Posty: 15
Rejestracja: czw kwie 06, 2017 10:34 am

Zmiana samca alfy

Post autor: poisonousbean »

Nie wiedziałam, gdzie zamieścić ten wątek, ale tu chyba będzie ok ;) moje szczurki mają już 4 miesiące i już się dogadały, który jest alfą (Ptyś) , a teraz nagle drugi (Wiórek) się zbuntował i ciągle gryzie Ptysia i próbuje go zgwałcić. Ptyś jest z tego powodu smutny i nie chce wychodzić z klatki, bo jak tylko wyjdzie jak Wiórek biega to zaraz Wiórek próbuje się do niego dobierać. Nie wiem, co mam robić, strasznie mi szkoda Ptysia. Na razie je rozdzielam i wypuszczam osobno na wybieg. Może kastracja by pomogła? Aczkolwiek trochę się boję je kastrować, to jednak małe zwierzątka :-\ to normalne, że tak się zamieniły, który jest alfą?
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana samca alfy

Post autor: IHime »

Normalne, że układy w stadzie się zmieniają, kiedy któryś dorasta i dostaje bzika hormonalnego, a czasami kiedy ktoś się starzeje i nie może już pełnić roli alfy. Smuty u zdetronizowanego najczęściej mijają. Kastrować szczury można, tylko trzeba znaleźć weta-specjalistę od egzotyków, bo u takiego bez doświadczenia to rzeczywiście strach. Najbezpieczniejsza dla szczurów jest narkoza wziewna, iniekcyjna bywa niebezpieczna nawet w rękach doświadczonego weta.
Kastruje się wtedy, kiedy konflikt w stadzie nie ustaje z powodu nadmiaru hormonów u któregoś delikwenta, szczególnie jeśli uszkadza kolegów do krwi.
poisonousbean
Posty: 15
Rejestracja: czw kwie 06, 2017 10:34 am

Re: Zmiana samca alfy

Post autor: poisonousbean »

Dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że mu przejdzie niedługo. Jeśli musiałabym jednak wykastrować, to tylko tego jednego czy od razu oba?
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana samca alfy

Post autor: IHime »

To zależy. Jeśli wykastrujesz jednego, jego pozycja w stadzie na pewno zjedzie na sam dół. Jeżeli drugi jest rozsądnym alfą i nie będzie się wyżywał na kastracie, to może zachować jajka. Jeżeli jemu hormony też troszkę biją, to jest ryzyko, że będzie się znęcał i wtedy jego też trzeba ciachnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”