[PASOŻYTY] wszy i roztocze

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [PASOZYTY] wszy i roztocze

Post autor: hildowa »

falka pisze:Mogą powodować anemię, lub co gorsza przenosić pasożyta Hemobartonella muris, który powoduje chorobę podobną do kleszczowego zapalenia mózgu. Mogą przenosić tą chorobę między szczurami. Riketsja duru endemicznego (nie jest to dur plamisty/brzuszny) może być przeniesiony na człowieka przez szczurze pchły. Te pasożyty mogą być bardziej śmiercionośne dla Twojego zwierzęcia niż wszy.

Przepraszam, ze glowe zawracam. Przestraszylam sie ::) Nie rozumiem zbyt dobrze powyzszego:

-dur przenaszaja na ludzi PCHŁY, a nie wszy, tak???
-czy czŁowiek w ogole moze sie od ZAWSZONEGO (nie zapchlonego) szczurka czyms zarazic??

Dzieki za cierpliwosc:)
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [PASOZYTY] wszy i roztocze

Post autor: Paul_Julian »

Wszy lub pchły mogą na człowieka przeskoczyć. Ale zarażać durem mogą tylko te zakażone pchły i wesz odzieżowa.
Z tego co wiem, zarazić sie mozemy grzybicą.

Wg tego, co piszą tutaj :http://www.pijmnie.pl/slowniczek,p,PCHLY.html
PCHŁY (Aphaniptera), drobne pijące krew owady, bezskrzydłe stawonogi pasożytujące na ptakach i ssakach. Aparat gębowy u dorosłych p. typu kłująco-ssącego, u larw — gryzącego. W Polsce występują najczęściej gatunki: p. ludzka (Pulex irritans), która przenosi zarazki dżumy, niektóre gronkowce oraz jest żywicielem pośrednim tasiemca psiego (Dipylidium caninuni); p. psia (Ctenocephalides canis) przenosząca dur endemiczny szczurzy; p. szczurza {Kenopsylla cheopsis) przenosząca zarazki dżumy dymieniczej ze szczura na szczura i ze szczura na człowieka oraz dur endemiczny szczurzy. W Ameryce, Afryce i Azji występuje bardzo dokuczliwa dla ludzi i bydła
Mozemy się chyba zarazić tą chorobą tylko od dzikich szczurów.

No i troszkę dla uspokojenia: http://www.medisa.pl/dur_plamisty.html
Dur endemiczny (mysi)
Ostra choroba zakaźna, a objawy są zbliżone do duru plamistego, ale łagodniejsza. Przenoszona jest na człowieka przez pchły szczura, występuje na całym świecie, ale jest bardzo rzadka.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [PASOZYTY] wszy i roztocze

Post autor: hildowa »

dzieki :)
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
hildowa
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 15, 2010 7:52 am
Lokalizacja: SLO-SŁowenia

Re: [PASOZYTY] wszy i roztocze

Post autor: hildowa »

Mam pytanie, mŁoda mi tak niewyraznie wyglada... katar ma i taka jakby oslabiona, ale je i pije normalnie. Poza tym sporo spi. Osluchiwalam ja tak na ucho i mysle, ze gulgotanie wydobywa sie z noska nie z plucek. Idziemy do lekarza, ale ze wzgledu na historie z moja poprzednia szczurcia, nie chce jej dawac nic bez 100% pewnosci. Istnieje cos takiego jak oslabienie po wszawicy? W koncu wszy odzywiaja sie krwia... Czy tak sobie tylko wymyslilam, bo nie chce przyjac do wiadomosci, ze znowu sie zacznie...?
ObrazekObrazekObrazek
Milli&Vanilli (6.11.2010)
Hilda (*) (1.9.2010-18.10.2010)
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: [PASOZYTY] wszy i roztocze

Post autor: S. »

Istnieje osłabienie po podanym leku.
nie-normalna
Posty: 2
Rejestracja: pn sie 29, 2011 6:31 pm

Re: [PASOŻYTY] wszy i roztocze

Post autor: nie-normalna »

witam ;)
moja szczurka miała wszoły. Poszłam z nią do weta i on posmarował ja jakimś płynem , o którym powiedział , że będzie w skórze działał jakieś 2 miesiące. Wymieniłam ściółkę, mam także nową klatkę ale nie wiem co z gnidami, wydaje mi się ( albo to tylko moja wyobraźnia) , że jest ich więcej ale żadnego wszoła nie znalazłam już od tamtego czasu. Jak się pozbyć gnid ? Wyczesać ? Pójśc może jeszcze raz do weta ?

ps. po tym specyfiku skór trochę szczurkowi poszarzała. Martwić się ? Bo ogólnie to jest bardzo żywa.
Awatar użytkownika
Hooda
Posty: 183
Rejestracja: śr maja 09, 2012 4:40 pm
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: [PASOŻYTY] wszy i roztocze

Post autor: Hooda »

A ja mam pytanie dotyczące tego roztocza powodującego świerzb. Jego okres lęgowy trwa niespełna tydzień, czyli wypadałoby kolejny zastrzyk podać szczurowi siódmego dnia, tak? Bo moje szczury dostały we wtorek i mają znów przyjść we wtorek, to czy nie powinny w poniedziałek?
gosiek92
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 16, 2014 8:37 pm

Re: [PASOŻYTY] wszy i roztocze

Post autor: gosiek92 »

Pomocy! Mamy szczurka od zawsze był strachliwy i nie dawał się dotykać nawet nie podszedł! Okazało się że ma wszy i pchły! dostał antybiotyk i jest pod kontrolą lekarza. Tylko że on chodził po kanapie. Nie chcieliśmy żeby cały dzień siedział w klatce a niestety nie jest on w ogóle przyjazny, ucieka, chowa się, gryzie dlatego puszczaliśmy go na kanapie i on zwiedzał ją sobie. Macie jakieś rady jak je usunąć z kanapy? I błagam o konkrety bo szczerze nie wiem jak wyprać "pół tonową" kanapę
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [PASOŻYTY] wszy i roztocze

Post autor: Paul_Julian »

Meble wystarczy porządnie odkurzyć, potraktować jakimś srodkiem chemicznym do czyszczenia. Tutaj więcej : http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... 6&start=15
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”