[CZY SZKODZI] robienie zdjęć - flesz/lampa błyskowa

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
klakier

[CZY SZKODZI] robienie zdjęć - flesz/lampa błyskowa

Post autor: klakier »

Patrząc na zdjęcia szczurków w internecie, można zauważyć, że niemal wszystkie są robione z włączoną lampą błyskową!! zdaje mi sie że to może spowodować jakieś uszkodzenia wzroku!! Wiecie coś na ten temat? Ja póki co nie robie fotek swojej Tusi czekam na odpowiedź!! :?:
Czarna20
Posty: 826
Rejestracja: sob lut 07, 2004 10:26 pm
Kontakt:

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Czarna20 »

Z własnego doświadczenia-zdjęcia bez lampy w pomieszczeniu nie wychodzą. A co do szkodliwości to myślę że poprostu mogą się przestraszyć, chociaż niektóre ponoć wogóle nie reagują....czyli myślę że nie jest szkodliwe
w domu szaleją --> Czika (psica), i ogoniaste: Brązowa, Nika, Lilith,Dara i Tavi

gdzieś tam --> Szatan, Czedar, Gałka,Zuzu, Kremówka, Gryzelda,Mamuśka, Cykorka i Kreska.....
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Ania »

Szczur praktycznie wcale nie widzi, wzrok to dla niego najmniej wazny zmysł. Prędzej zaszkodzą mu mocne zapachy i głośna muzyka - niż flesz aparatu.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: ESTI »

Moje dziewczynki prawie wogóle nie reagują na fles aparatu. jedyną reakcją jest zaciekawienie i zwiewanie - lubią uciekać przed aparatem, chyba nie lubią gwiazdować. :lol:
Myślę, że to zależy od sytuacji i od szczurka, może twój zwierzak nie lubi dzwięku jaki wydaje aparat foto i tyle.
Powodzenia. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Elf
Posty: 229
Rejestracja: ndz paź 26, 2003 11:32 am
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Elf »

A ja jestem pewna, że to właśnie nie lampa błyskowa, ale dźwięk aparatu zniecheca szczury do pozowania. Przynajmniej moje:)
Koniec szczurzej epopei....

['] Ash, Tasha, Missi, Matylda, Root, Hash, Pinki, Mju, Dimon, Karina, Ciamek, Śnieżynka Duża, Śnieżynka, Lilu, Lila
Rydzo

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Rydzo »

[quote="Elf"]A ja jestem pewna, że to właśnie nie lampa błyskowa, ale dźwięk aparatu zniecheca szczury do pozowania. Przynajmniej moje:)[/quote]

Mogę się z tym zgodzić. Jak robiłem zdjęcia swojej szczurci to się bała dźwieku migawki. Robiłem zdjęcia z lampą i bez (oczywiście lustrzanką) i jakoś lampa nie stanowiła dla niej zbyt dużego problemu.
klakier

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: klakier »

ja jak narazie jedyne co znalazłem to to że lampa błyskowa napewno szkodzi psom i in należy oszczędzać tego efektu :!: ale nikt nie pisze o szczurkach!!
bronka
Posty: 77
Rejestracja: pn wrz 22, 2003 5:47 pm

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: bronka »

Efiks uciekał, jak tylko usłyszał otwieranie pokrowca aparatu (na rzep), o fleszu nie wspomnę ;-)
are u szczur?
noski swoje w sprawy Waszych szczurasków wściubiają Efiks, Tymek i Smerfek
marchewa
Posty: 1272
Rejestracja: śr lis 02, 2005 1:05 pm
Kontakt:

Czy albinoskom mo?na robi? zdj?cia z fleszem?

Post autor: marchewa »

Jak w temacie. Bo albinoski mają przecież bardziej wrazliwe oczka, szczególnie na światło, niz inne szczury. Jak sądzicie, można robić czy nie?
I wish I was a punk rocker with flowers in my hair, In 77 and 69 revolution was in the air
I was born too late to a world that doesn’t care, I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: nezu »

Coz, czy bardziej wrazliwe, nie wiem.
Maja slabszy wzrok. To akurat jest prawda.

Dla mnie jedynym mankamentem robienia ocznym albinosom zdjec z fleszem jest efekt "bialych oczu" (mowie tu o prawdziwych albinosach z oczami typu "pink"). Oczy sa na fotkach z fleszem prawie biale. Poza tym druga wada takich zdjec jest "przepalenie" fotek. Jasne futro odbija biale swiatlo flesza z taka czestotliwoscia, ze czesto zamiast szczura, ma sie na fotce biala rozmazana plame swiatla.

Flesz jest niemily tak dla czarno jak i czerwonookich szczurkow. Nie uwazam zeby byla w tym jakas zasadnicza roznica...
Jesli istnieje mozliwosci, dobrze jest unikac strzelania jasnym swiatlem po oczach pupili.
Niestety nie zawsze jest to mozliwe.
Wielokrotnie probowalam robic zdjecia swoim ogonom bez tego wynalazku.
Zawsze wychodzily rozmazane ;)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: merch »

Róznica owszem jest zasadnicza, tak się składa ze teczówka własni esłuży do ochrony przed swiatłem im jasniejsza tym mniej chroni , u albinosów tam w ogóle nie ma barwnika tak więc owszem dla nich blysk flesza jest napewno jescze bardziej nieprzyjemny niż dla innych.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: nezu »

Tego akurat nie wiedzialam, a wlasciwie nie pomyslalam :oops:
Racja merch.

Mozna sie tej wrazliwosci domyslic po reakcji takiego szczura na swiatlo sloneczne.
Babel na swiezym powietrzu mruzyl slepia.
Jest cos jeszcze, czerwone oko czerwonemu oku nierowne.
Jacklin nie mruzy oczu przy jasnym swietle(oczy ruby)
Spinka ktora ma slepia pink, ale nieco inne niz Daisy rowniez.

Daisy zas jest niemal slepa a na nadmiar swiatla reaguje faktycznie silnym mruzeniem(oczy pink ale wybitnie jasne).
Istnieja tylko dwie opcje w tym wypadku.
Brak narazania szczura na stres zwiazany z blyskiem flesza i nie robienie zdjec, albo zdjecie na ktorym widac szczura i narazenie szczurzego oka na ten poniekad bolesny blysk.
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Ewqa »

Proponuję zakupić aparat z funkcją makro - wtedy ostrość ustawia się na bardzo bliską odległość 6-20cm mniej-więcej i wtedy przy normalnie oświetlonym pokoju flesz nie jest potrzebny. Zwykle taki aparat ma tez funkcję do rejestrowania zdjęć w ruchu, wtedy nie wychodzą zamazane (zwykle bo przecierz ciurki są superszybkie :)
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Michał i Madzia
Posty: 76
Rejestracja: pn maja 23, 2005 6:20 pm

[CZY SZKODZI] robienie zdjec - flesz

Post autor: Michał i Madzia »

Tyle że przy funkcji makro juz niezbędny jest statyw, a szczury to nieziemsko ruchliwe zwierzaki i bieganie za nimi po całym pokoju z aparatem na statywie jest kłopotliwe :)
Mamy Szatana w pokoju!
Arachne
Posty: 72
Rejestracja: pn sie 17, 2009 2:45 pm

Szczur a zdjęcia z fleszem

Post autor: Arachne »

Nie bardzo wiedziałam gdzie ten temat umieścić i ten dział wydał mi się najodpowiedniejszy.
Może to głupio zabrzmi ale zastanawiam się czy zdjęcia wykonywane szczurkom z fleszem im nie szkodzą. Szczególnie albinoskom.
Nie znalazłam nic na ten temat.
Pstrykałam trochę fotek naszym maluchom... i mój chłopak zwrócił mi uwagę co do błysków aparatu.
Czy taka dawka jasnego światła nie jest szkodliwa dla ich maluczkich oczek? Flesz nieźle przecież oślepia - co prawda na chwilę ale jednak oślepia.
Pytam z ciekawości i wolała bym wiedzieć... co by im jednak krzywdy nie zrobić.

dołączone do istniejącego :) yss mod.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”