[KRĘGOSŁUP] efekty i sposób leczenia uszkodzenia rdzenia

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[KRĘGOSŁUP] efekty i sposób leczenia uszkodzenia rdzenia

Post autor: Ania »

Opóźnione leczenie pomaga przy uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Warszawa (PAP)

"Szczury, których rdzeń kręgowy został uszkodzony odzyskiwały sprawność w większym stopniu, jeśli leczenie podjęto z opóźnieniem - wskazują wyniki badań zamieszczonych w piśmie "Journal of Neuroscience".

Nerwy tworzące rdzeń kręgowy, w przeciwieństwie do pozostałych nerwów obwodowych, nie mają zdolności do regeneracji - przynajmniej z własnej inicjatywy. Dlatego uszkodzenie rdzenia może się skończyć nieodwracalnym porażeniem kończyn lub śmiercią.

Badania nad naprawą takich uszkodzeń przeprowadzili naukowcy z Georgetown University Medical Center, pod kierownictwem prof. Barbary Bregman. Szczurom przeszczepiono do uszkodzonych miejsc rdzenia kręgowego tkankę z rdzenia szczurzych embrionów, podając im jednocześnie neurotrofiny, czyli substancje pobudzające wzrost nerwów.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu wskazywały, że taka terapia pobudza odrost włókien nerwowych. Szczury podzielono na cztery grupy. Wszystkim przecięto rdzeń kręgowy. Pierwsza grupa została poddana leczeniu tuż po uszkodzeniu, druga po dwóch tygodniach, trzecia - po czterech. Czwarta grupa - kontrolna - w ogóle nie była leczona. Wbrew intuicji, okazało się, że jeśli leczenie rozpoczęto dopiero dwa do czterech tygodni po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, wyniki były lepsze, niż przy natychmiastowej reakcji.

Dotychczasowe badania wskazywały raczej na coś wręcz przeciwnego - wydawało się, że leczenie musi być podjęte natychmiast, jeśli ma przynieść efekty. Stwarza to nowe perspektywy leczenia uszkodzeń rdzenia. Jeśli wyniki badań się potwierdzą, lekarze nie będą musieli działać pod tak dużą presją czasu, jak obecnie, by ograniczyć skutki urazu.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”