Urazy łapek

W tym dziale napisz o problemach związanych z łapkami, czy ogonem Twojego pupila.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Magdusia
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 08, 2010 1:04 pm

Urazy łapek

Post autor: Magdusia »

Witam serdecznie.
Mam problem ze szczurkami (2 z 3 dorosłych samców). Oba szczurki, jakiś rok temu, gdy miały 3/4 tygodnie uratowałam przez zdjedzeniem przez węża, oba mają wade genetyczną czyli brak jednego oczka . O Godzinie 10.00 poszłam do weterynarza z Moją ciurką , która miała guza w okolicach ucha i oka. Weterynarz powiedział , że to ropień i nie ma sensu usypiać zwierzaka ani nic robić, tylko usunąć gózka i podawać antybiotyki . Wyciął ropień i zrobił dwa zastrzyki , powiedział , żeby przyjść jutro o 10.00 na kolejny zastrzyk . Zabraliśmy Nefri do domu i trzymaliśmy według zalaceń około godziny. O 13.30 szczurka przestała oddychać .
Kiedy dawałam samcom jeść jeden z nich nie chciał podejść , żeby odebrać swoją porcje , wyjełam go ostrożnie z klatki i zobaczyłam , że ma sine dwie łąpki: przednia i tylna, z tym , że przednia jest bardzo opuchnięta . tylna łąpka drugiego szczurka jest także sina, na wierzchu, w miejscu, gdzie zaczyna porastać sierścią. Jeden ze szczurków był osowiały, drugi normalnie się zachowywał i używa łapki np do drapania się. Do zasinienia łapek doszło zasinienie jąder. Zasięgnełam opini u Ani , która zaleciła mi podać 1/4 tabletki ibupromu co 12 h przeciwbólowo i przeciwzapalnie (nurofen z ibuprofenem w dawce 200 na 1 tabletkę) bo nie jest wiadome czy weterynarz nalezy do tych , którzy się na tym znają.
Bardzo prosze o wszelkie rady. Jestem z Konina i nie ma tu prawdopodobnie weterynarza który znał by się dobrze na szczurach.

http://img689.imageshack.us/gal.php?g=sczurek2.jpg - Link do zdjęć łapek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: Ania »

Dodam do powyższego, że Magdusia umówiona jest na jutro do tego samego weterynarza. Zasugerowałam wydrukowanie tabeli leków ale nie wiadomo jak wet na to zareguje, zatem jest mniej niż doba na udzielenie rad, które mogłoby nakierować weta na diagnozę, czy podanie odpowiedniego leku.
Rodzice dziewczyny nie wyrażają zgody na wyjazd ze szczurkami do weta w innym mieście, najbliżej z większych miast jest chyba Poznań..

Może znalazłby się ktoś, kto jeździ na tej trasie i podjąłby się, na przykład, zabrania szczurków do weta w Poznaniu, czy innego sprawdzonego w innym mieście?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: merch »

Trudno zgadnac co to jest , czy szczurek nie mial urazu , czy jadra zsinialy symetrycznie? czy przednia i tylna lapka sa sine po tej samej stronie?

Na pewno bez bardzo dobrego weta bedzie trudno o jakas diagnoze.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Magdusia
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 08, 2010 1:04 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: Magdusia »

Jądra są całe sine łapki na prawie całej powierzchni prócz pazórków , także pod spodem.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: merch »

ale po jednej stronie?
Kiedy to sie stalo? Kojarzysz jakis uraz? I jak ogolnie zeszczurkim rusza sie lezy bezwladnie je? pije?
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: Ania »

Problem z zasinieniem jest u obu szczurków, tak dla pełnej jasności...
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: krwiopij »

Magdusia, jak zachowują się szczurki? Mają zachowany apetyt? Są aktywne? Normalnie oddychają?

Weź każdego na ręce i postaraj się najdokładniej obejrzeć je i zbadać. Sprawdź, czy możesz swobodnie zginać i rozprostowywać te łapki. Jak z ich temperaturą? Są normalne, czy może cieplejsze lub chłodniejsze niż zwykle? Zwróć też uwagę na ich noski, spojówki, uszka i błonę śluzową przedsionka pyszczka (zajrzyj do środka, jeśli dasz radę). Czy te miejsca mają normalny różowy kolor?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: Ania »

Jeszcze mi przyszło do glowy... spytać nie zaszkodzi: czy mogło dojśc do zatrucia czymkolwiek, wziewnie? Gaz, spraye zapachowe, czy coś nowego było stosowane w domu, co mogłoby doprowadzić do zaburzeń krążenia czy niedotlenienia właśnie...?

[o watę i rozdzielające się nitki materiału już pytałam, zatem miejscowy ucisk odpadł na starcie]

----
Dodano Biały szczurek z zasinieniem ale bez opuchlizny cały czas śpi i jest osowiały, zaczęła lecieć porfiryna z nosa. Jest niewiele chłodniejszy od pozostałych szczurków. Nie bardzo chce jeść.
Drugi szczurek, z opuchniętą łapką - biega jak gdyby nigdy nic.

----
Najnowsze wieści Biały szczurek zaczął się ruszać, wszedł na piętro i rzucił się na parówkę.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: krwiopij »

Diagnozy na odległość nikt nie postawi. Tym bardziej, że żadne z nas nie jest nawet weterynarzem... Niewykluczone, że to jakieś zatrucie. Tak czy inaczej pomoc prawdziwego weterynarza byłaby bardzo wskazana. Jeśli nawet nie wiadomo jakie są przyczyny, można zwierzaka wspomagać objawowo - choćby pilnować nawodnienia. Jutro niedziela, więc dobrze by było zawieźć zwierza do lekarza jak najszybciej i wziąć jakiś zestaw do opieki w domu.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: krwiopij »

A co do opieki domowej - radziłabym dokładnie przyjrzeć się klatce chłopaków (może coś trującego zjedli?) i najlepiej zmienić ściółkę (ale wstrzymać się z myciem wszystkiego - to stres dla szczurów), bo w niej mogą być np. resztki jakiejś trującej substancji. Przewietrz pokój pilnując, żeby chłopaków nie przewiało. Zapewnij im spokój, ciepło (jeśli biały wciąż jest chłodny, butelka z ciepłą wodą jest dobrym pomysłem), lekkostrawne jedzonko, stały dostęp do świeżej wody. To taka postawa, ale w domowych warunkach niewiele więcej można zrobić.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Magdusia
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 08, 2010 1:04 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: Magdusia »

Jutro o 10.00 pędze do weta . Biały je ale od godziny 16 jeszcze się nie napił . O 2 w nocy podam mu następną dawke jak kazała Ania . Ale zastanawia mnie jedno jak jutro pojade do weterynarza to czy to , że podam 1/4 tabletki nie wpłynie jakoś na to , że nie będzie można podawać czegoś innego (Jeżeli np. weterynarz chciałby dać jakiś zastrzyk)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: Ania »

nie wpłynie pod warunkiem, że weta o tym poinformujesz (co podałaś, ile razy, jaka dawka)
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Magdusia
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 08, 2010 1:04 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: Magdusia »

Dzisiaj byliśmy u weta , tylko on jest czynny u nas w niedziele przez kilka godzin . Nie chciał się zastosować do tabeli więc zrezygnowaliśmy , stwierdził , że szczurek ma złamaną łapke . Jutro do innego weta . Łapka białęgo szczurka jest nadal podwinięta i ma tak jakby opóźnienia np przy budzeniu dotkne go a on się budzi kilkanaście sekund potem .
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Urazy łapek

Post autor: Paul_Julian »

Dziwne to zasinienie u obydwu. Jesli drugi wet też bedzie podejrzewał złamanie ( mozesz mu powiedzieć ze inny tak stwierdził) , to koniecznie zróbcie rtg .
Zdrówka ! Kciukamy!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Magdusia
Posty: 8
Rejestracja: sob maja 08, 2010 1:04 pm

Re: Urazy łapek

Post autor: Magdusia »

Wczoraj się wszystko znacznie poprawiło . BUdze się rano a tu biały lezy i nie oddecha . Boziu :(:(:( .
Nawet nie zdążyliśmy iśc do weta :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łapki i ogon”