Wieprzowina - choroba Aujeszky'ego

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

Wieprzowina - choroba Aujeszky'ego

Post autor: Pleiades »

Mam pytanie, zwłaszcza do tych, co znają się trochę na chorobach szczurów. Czy szczury w ogóle mogą zachorować na chorobę Aujeszky'ego ? Nurtuje mnie to pytanie z tego względu, że wiem, jak strasznie przebiega ta choroba u innych zwierząt i z tego powodu bałabym sie podawać szczurom wieprzowiny czy jakichkolwiek produktów pochodzenia wieprzowego.
Jak więc jest z tą chorobą u szczurów ? Słyszał ktoś o tym ?
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[INNE] choroba Aujeszky'ego

Post autor: Ania »

Nie słyszałam. Wiem, że to częsta choroba u fretek - jednak nie słyszałam o przypadku chorowania na nią u ludzi i szczurów.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
jokada
Posty: 1918
Rejestracja: pn mar 24, 2003 8:25 pm
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

[INNE] choroba Aujeszky'ego

Post autor: jokada »

do mnie dochodziły słuchy odnośnie kotów

może po prostu napisać do weta (dr Wojtyś?)
Mada
Posty: 745
Rejestracja: sob mar 22, 2003 12:08 am
Kontakt:

[INNE] choroba Aujeszky'ego

Post autor: Mada »

A cóż to za paskudztwo?
...Tusia, Dziuba,Kruffka,Beza biały aniołek w sercu....Kreciu kocham Cię :( Wybacz; Nikita,Fredziulek, Marokko, Greta wredotka
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[INNE] choroba Aujeszky'ego

Post autor: Pleiades »

Mada: tak zwana wścieklizna rzekoma, bo daje podobne objawy do wścieklizny, z tym że ten wirus zabija o wiele szybciej :( Co do zwierząt, które na pewno na nią chorują, to są to świnie, krowy i rząd drapieżnych, czyli wszystkie psy, koty, łasicowate itd. Właśnie świnie są głównym źródlem zakażenia, bo nie bada się ich weterynaryjnie ( tzn. ich mięsa ) pod tym względem, ponieważ ta choroba jest niegroźna dla ludzi. Ale podanie np. szynki wieprzowej kotu może okazać się tragiczne w skutkach :( Świnie dlatego są takie groźne, że mogą być nosicielkami tego wirusa i nie zapadają na chorobę.
Niepokoi mnie ta choroba z tego względu, że nie wiem, czy szczury na nią mogą zapadać. Wiadomo, że są choroby atakujące bardzo wiele różnych gatunków zwierząt, a jesli chodzi o Aujeszkiego, to na pewno atakuje juz 2 odległe od siebie rzędy ssaków. Nie wiem, czy gryzonie są na nią wrażliwe, ale dla zasady po prostu postanowiłam żadnym zwierzętom nie podawać wieprzowiny. Zarażenia bezpośredniego tzn. od świń nosicielek raczej nie przewiduję :)

Macie rację, pewnie najlepiej będzie spytać dr Wojtyś i rozwiać wszelkie nasze wątpliwości :)
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Główne”