Zatrucie farba drukarska

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
niewidka
Posty: 27
Rejestracja: śr mar 18, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Manchester, UK

Zatrucie farba drukarska

Post autor: niewidka »

Szukam wszelkich informacji dot. zatrucia farba drukarska u szczura. Jesli ktokolwiek potrafi podac objawy, przebieg leczenia i w ogole jak mozna stwierdzic "na 100%", ze rzeczywiscie jest to to zatrucie farba drukarska bede bardzo wdzieczna. Wszelkie informacje, w tym rowniez linki beda bardzo pomocne.
"Imagination is more important than knowledge"
- A. Einstain
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: Paul_Julian »

A co się stało ? podejrzewasz zatrucie "gazetą" czy farba wylała sie z puszki?

To http://www.abera.pl/pdf/atestMHP-9.pdf jest ulotka farby offsetowej ( czyli do gazet, ulotek). Może jakiś chemik pomoże. Osobiście nie sądzę, zeby farba z gazety mogła spowodowac cięzkie zatrucie, chyba , ze szczur zjadłby np. ulotkę calą pokrytą farbą.
Warstwa na gazecie jest bardzo cienka, najgorsze są opary tych farb.
Podejrzewam, ze objawy typowe dla zatrucia pokarmowego i wziewnego. ( próba wymiotów, rozwolnienie, osowiałośc, nastroszenie futra). Ale pewności nie mam.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
niewidka
Posty: 27
Rejestracja: śr mar 18, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Manchester, UK

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: niewidka »

Moj szczur ma 2 lata. Bylam z nim u weta i diagnoza jest taka, ze sie starzeje.

Objawy:
- osowialosc
- trzesa mu sie przednie lapki (nie non stop, co jakis czas potrzasa nimi)
- ma problemy z utrzymaniem rownowagi
- ma duze problemy z jedzeniem twardych nuggetow itp, jest karmiony gerberkami
- prawie w ogole nie widze go przy misce z woda
- czesciej chce byc wyjmowany z klatki i przebywac z nami
- wyproznia sie ale w klatce jest niewiele bobkow
- czeste zgrzytanie zebami

Brak objawowo typu:
- wydzielina z nosa, oczu, genitaliow
- ciezki oddech
- urazow kosci (wyczuwalnych)
- otwartych ran
- pasozytow
- kichania

Dostalam metacam na znieczulenie bolu cokolwiek to jest. Zaczelo sie to jakies 2 miesiace temu. Mniej wiecej w podobnym okresie zostala zakupiona niszczarka do dokumentow i scinki byly wkladane do klatki jako dodatkowa sciolka (oprcz normalnego kociego zwirku) - to byl blad. Nie chce uwierzyc, ze to starosc i nic sie nie da zrobic wiec staram sie wziac pod uwage wszystkie mozliwosci. Nie chodzi tez o samo zjadanie "druku" ale o to, ze szkodliwe jest juz samo polaczenie farba drukarska + mocz...
"Imagination is more important than knowledge"
- A. Einstain
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: Paul_Julian »

Chyba najlepiej by to bylo skonsultować :( Biedaczek :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
niewidka
Posty: 27
Rejestracja: śr mar 18, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Manchester, UK

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: niewidka »

Dzwonilam do weta tydzien po wizycie i powiedzialam jakie mam podejrzenia. Uslyszalam, ze ona w zasadzie nie wie co mozna zrobic no i jesli jest to dlugotrwale zatrucie to niewiele mozna poradzic. W przyszlym tygodniu bede z dwoma innymi szczurami u innego weta (mojego) i zapytam napewno o ta sprawe ale przyznam, ze bylo by latwiej gdybym wiedziala cos na ten temat bo i moj wet moze powiedziec, ze nie wie co zrobic...
"Imagination is more important than knowledge"
- A. Einstain
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: S. »

W zasadzie starą zasikana gazetą nie powinien się struć. Świeże gazety nie sa dobre dla szczurków. Są za to dobre przeciwko molom.

Ja i inni "trzymacze" oraz hodowcy gambianów stosuja gazety jako ściółkę. Nie znalazłam informacji o tym aby zasikana gazeta im szkodziła.
Awatar użytkownika
niewidka
Posty: 27
Rejestracja: śr mar 18, 2009 7:56 am
Lokalizacja: Manchester, UK

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: niewidka »

chodzilo mi o zwiazki ktore sa uwalniane przez zetkniecie sie druku z plynem - woda/mocz. Owszem objawy powinny byc przede wszystkim widoczne na skorze ale nie wiem czy nie dziala to rowniez na uklad oddechowy.
"Imagination is more important than knowledge"
- A. Einstain
jaana
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 28, 2012 8:42 pm

Re: Zatrucie farba drukarska

Post autor: jaana »

To zdecydowanie mogło być zatrucie farbą.Miałam kiedyś chomika i wrzuciłam mu kawałki gazety jako wyściółkę. Chomik jak to chomik, przechowywał ją sobie w kieszeniach policzkowych.Po jakimś czasie sparaliżowało mu tylne łapki, a weterynarz stwierdził zatrucie drukiem.
I dziś jak o tym myślę, to wydaje mi sie to oczywiste, bo jeśli na cartridge'ach jest kategoryczny Nakaz utylizowania ich tylko w specjalnych do tego przeznaczonych miejscach, ponieważ dostanie się druku do wody powoduje wyginięcie życia wszelkich organizmów wodnych, to to samo dzieje się z każdą żyjącą istotą którą nakarmi się drukiem (drukarze też mają swoje choroby zawodowe z drukiem właśnie związane).
Zatem definitywnie odradzam ze swojej strony wrzucanie zwierzakom gazet.

Jeśli chodzi o lekarstwo, to spróbujcie dodać do pokarmu :
węgiel aktywny - absorbujący toksyny na swojej powierzchni
mleko – w zatruciach substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, czwartorzędowymi solami amoniowymi
mocna herbata – w zatruciach alkaloidami i glikozydami nasercowymi
białko jaj – w zatruciach substancjami żrącymi i metalami ciężkimi

Z resztą mleko było kiedyś stałym,dziennym przydziałem dla pracownikow w drukarniach.

Ps.
Tak trochę odbiegnę od tematu szczurków, ale zostanę przy druku. Wierzę,, że wszyscy miłośnicy zwierząt kochają również wszelką naturę i naszą planetę
Mam więc gorącą prośbę do tych, którzy bawią się w sztukę zwaną papier mache lub znają kogoś, kto to robi. Nie używajcie proszę do tego gazet, bo wówczas cała ta sztuka przestaje już być ekologiczna .Wylewana woda z rozpuszczonym drukiem zatruwa naszą planetę.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”