Pchły u małych szczurków

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Kriss
Posty: 8
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:37 pm

Pchły u małych szczurków

Post autor: Kriss »

Koleżance niedawno urodziły się młode szczurki, mają około 10 dni i zauważyłyśmy, że mają pchły. Podobno to mogą być też wszoły, ale raczej są to małe pchły, bo sprawdzałyśmy zdjęcia. Słyszałam o insectinie, ale podobno jest strasznie silny. Znacie jakieś krople albo jakiś delikatny szampon przeciw pchłom? Żeby nie zaszkodził
Kriss
Posty: 8
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:37 pm

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: Kriss »

Jednak nie jestem pewna czy to pchły. To są takie malutkie pomarańczowe robaczki
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: smeg »

Malutkie pomaranczowe robaczki to wszoly. Insectin jest czasem stosowany, ale jest niewygodny w uzyciu (proszek, ktorym trzeba nacierac szczura) i bywa nieskuteczny. Najlepiej pojsc ze szczurkami do weterynarza kiedy skoncza 4,5 tygodnia (wtedy trzeba oddzielic samce od siostr i matki, mlode nadaja sie tez do wydawania do nowych domow) i zaaplikowac im iwermektyne (np. Ivomec, Biomectin). Potrzebne beda 3 dawki w odstepach ok. 7-10 dni. Kuracje musza przejsc wszystkie szczury, ktore mialy stycznosc z zarazonymi, nawet jesli nie maja zadnych objawow. Po kazdej dawce trzeba tez zmienic sciolke, wyparzyc klatke i jej wyposazenie wrzatkiem. W tej chwili podejrzewam, ze maluchy sa za mlode na jakiekolwiek specyfiki, wiec trzeba jeszcze troche poczekac.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Kriss
Posty: 8
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:37 pm

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: Kriss »

czyli wszystkie lekarstwa moga im zaszkodzic? a szczurki wytrzymaja miesiac? te wszoly nie zrobia im krzywdy?
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: Sabathani »

Mogą umrzeć, niestety ale jeśli jest ich dużo (pasożytów), to może dojść do anemii. Jednak z tego co się orientuje, różnią się one od pcheł. Nie wgryzają się w skórę, tylko "jedzą z otwartych ran". Więc musisz bacznie przyglądać się maluchom, patrzyć, czy nie maja jakiś zadrapań, czy strupków. Zabierz tez matkę do weterynarza bo może się od nich "zarazić". Leki u tak małych klusek nie są dobrym rozwiązaniem. Powinnaś przede wszystkim patrzeć, jak wygląda ich skórka, czy nie jest zaczerwieniona oraz, czy uszy nie są blade.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: smeg »

Nie wgryzają się w skórę, tylko "jedzą z otwartych ran".
Pierwsze słyszę.

Wszoły mogą osłabić szczurki, ale jeśli są silne, wytrzymają jeszcze kilka tygodni. Większą szkodę w tej chwili wyrządziłyby im leki nieodpowiednio dobrane do wieku.

Kiedyś w zooplusie widziałam spray na pasożyty zrobiony na bazie cukru, ponoć jakoś blokował drogi oddechowe robali i je w ten sposób zabijał. Niestety, nie mogę go w tej chwili znaleźć, może go wycofali :( Nie wiem, na ile był skuteczny, ale na pewno bezpieczny, bo poza tym cukrem nie miał praktycznie żadnych substancji czynnych.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Kriss
Posty: 8
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 12:37 pm

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: Kriss »

wlasciwie to chyba ich juz nie ma, bylo ok 5 na 2 szczurkach, zostaly wyciagniete, nie wiem czy to mozliwe ze juz znikly. zachowywaly sie troche jak kleszcze, byly glowa wbite w skore i tak odstawaly i wygladalo to z daleka jak zaschnieta ropa z oka
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pchły u małych szczurków

Post autor: smeg »

Hmm, dziwne, nigdy nie widziałam u szczurów takich pasożytów :P Wszoły są mikroskopijne i biegają po skórze pod futrem, zazwyczaj widać je tylko u jasnych szczurków, u czarnych trudno zauważyć. Ale nie wbijają się w skórę. Może to były jakieś zanieczyszczenia ze ściółki?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”