biały robiak (?) na szyjce

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
foczafoka
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 01, 2014 12:43 pm

biały robiak (?) na szyjce

Post autor: foczafoka »

Witajcie,
od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką 2 szczurzynek.
Kiedy trafiły ze sklepu (wcześniej sprawdzałam i ten cieszy się naprawdę dobrą opinią, ponoć bardzo dbają o zwierzaki :-[ ) do domu, okazało się, że jedna z nich ma pod szyjką coś białego i podłużnego. Nie jesteśmy pewni czy to robak, czy może jakaś podłużna biała blizna - szczurzynka naturalnie nie bardzo daje się obmacywać i nie jest jeszcze do nas przekonana, więc ciężko się temu dłużej przyjrzeć (nie mówiąc o zdjęciu paskudztwa).
Jest umówiona na piątek do weterynarza, ale chciałam zapytać doświadczonych właścicieli czy istnieje jakiś zewnętrzny szczurzy pasożyt o podłużnym kształcie.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: biały robiak (?) na szyjce

Post autor: nienazwana »

Generalnie szczury mają z pasożytów zewn. głównie wszoły (małe, rodzaj wszy, trudno zauważyć zwłaszcza w ciemnej sierści bo są brunatnoczarne) i świerzb - zauważalne strupki na uszach, nosie, pysku, czasem na ciele. Ale o białych, podłużnych na skórze nie słyszałam ???
foczafoka
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 01, 2014 12:43 pm

Re: biały robiak (?) na szyjce

Post autor: foczafoka »

Ponoć ten przypadek to wybitna ciekawostka przyrodnicza, ale może kiedyś komuś zdarzy się coś podobnego:
Złotówa nie ma robaka - musiała dłuższy czas temu być pogryziona, a to białe podłużne to kość podniebienia. :-\
Skóra zamiast nad kością zaczęła zrastać się pod nią. A że już trochę minęło, szczurzynka na co dzień tego nie odczuwa i porusza się normalnie. Póki co dostała do przemywania Gentamycynę. Chirurgiczny zabieg ma być brany pod uwagę tylko, jeśli pokaże się zakażenie, bo jest ryzykowny.
Z jednej strony okazuje się, że nie warto zaglądać do zoologicznych, z drugiej - może ktoś inny po prostu by się jej pozbył...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: biały robiak (?) na szyjce

Post autor: Paul_Julian »

Bardzo ciekawy przypadek, jakby Ci się kiedys udalo zrobić fotkę , to podrzuć :) Jak sie zmoczy futerko to będzie lepiej widać, tylko musiałaby się nie wiercić.
A to jej nie przeszkadza np. w jedzeniu ? Może normalnie przeżuwać? I to jest kosć na wierzchu, bez skóry ? NIe ma tam jakiejś dziury ?
Mam nadzieję, ze zabieg nie będzie nigdy potrzebny, pewnie trzeba bedzie codziennie jej przemywać.
Dobrze, ze trafiła do Ciebie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”