PROSZĘ O POMOC :(

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
resistere
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 27, 2016 7:22 pm

PROSZĘ O POMOC :(

Post autor: resistere »

Bardzo Proszę o pomoc i rady, jakiekolwiek.
Wiem, że zapewne były podobne tematy, ale nie mogę znaleźć dokładnie wszystkiego.
Po odejściu trzeciego szczurka, zdecydowałam się na zkaup dwóch kolejnych. Jednego samca kupiłam w zoologicznym.
Miał wtedy 4 tygodnie, a już nast. dnia zaczęło się kichanie. Wet zaleciła wkraplanie do oczu leku, ale nic nie dało i zaczęło się świszczenie. Dostał antybiotyk przez 5 dni, ale tak na prawde tylko się pogorszyło, a do tego okropnie się drapie zostawiając w uszach rany. Wet postanowila dac silniejszy antybiotyk więc zobaczymy czy przejdzie, chociaż dziś 1 dzień a ma takie.. napady kichania przy ktorych aż piszczy, mimo tego dużo je, biega i nie ma problemów z samopoczuciem. Co również ważne..kupiłam w tym czasie szczurka z hodowli. Niby albinos bo biała sierść, ale rubinowe oczka. U właścicielki podobno zachowywał się ok, natomiast u mnie jest jakaś masakra. Ma oddzielną klatkę, probowalismy go oswajać, był brany na ręce, ale ciągle patrzy tylko tak, żeby gdzieś się schować. Zachowuje się jakby nie widział za dobrze, wpadka w miski itp. Siedzi całe dnie w domku jeśli sama go nie wyjmę. Je, ale bardzo mało, pije też sporadycznie. Do tego zaczął dziwnie trzęść uszami, nast dnia czyli dzis troche mniej. Wet mowi, ze moga byc to zmiany neurologiczne, ale czy w ciągu 2 dni takie zmiany mogą się bez powodu ukazać? Myślałam, że zachowuje się tak przez to, że póki co jest sam w klatce. Ale bardzo to dziwne. Jestem bezradna bo w moim mieście weterynarze zbytnio na szczurach sie nie znają,Boje się, że u tego 1 może być to zapalenie płuc mimo, że wet narazie to wyklucza, a u tego drugiego nie mam pojęcia.. Jeśli ktoś z was miał z czymś podobnym doświadczenia to proszę o pomoc i jakieś rady.
Pozdrawiam.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: PROSZĘ O POMOC :(

Post autor: ol. »

Zaczynając od drugiego szczurka, jesteś pewna, że to też samiec ? Bo może "hodowczyni" i tu dała ciała i masz rujkującą samiczkę. To pierwsze co przychodzi na myśl jeśli mowa o dziwnym trzęsieniu uszami. Tutaj masz przykład jak to wygląda https://www.youtube.com/watch?v=zSBP_P2eIGc, szczurki przy tym trzęsieniu podskakują i zalotnie się wyginają.
Jeśli to nie tego typu trzęsienie należy sprawdzić uszy szczura, w których mógł się wybudować ropień. Wet powinna specjalnym narzędziem zajrzeć mu do uszu i zobaczyć czy nie ma jakichś podejrzanych tworów, albo kawałka trociny, którą szczur próbował wytrzepać. Czy ma problemy z równowagą, kręceniem się w kółko, dezorientacją ?
Jeśli to dziwne zachowanie się powtórzy spróbuj je nagrać i wstawić, może będzie można powiedzieć coś więcej.
Co do jego zachowania, to cóż, trzeba malucha oswajać. Zostawienie go samego w klatce nie zbliży was do siebie. Nawet jeśli na ten moment połączenie go z drugim szczurkiem jest ryzykowne, oswajaj go ze sobą, pokaż że nie jesteś straszna;) Zajrzyj do działu oswajanie.

Co do pierwszego szczurka. Drapanie się i psikanie mogą sugerować alergię albo pasożyty, choć oczywiście możliwe też jest, że te dwie sprawy nie są związane i faktycznie jest to zapalenie dróg oddechowych i pasożyt.
Pasożyty - świerzb, nużeniec i inne są bardzo częste u szczurów kupionych z zoologa. Powodują świąd i stąd to drapanie. W takim wypadku podaje się preparaty - iwermektynę (-3 podania) albo jednorazowo stronghold lub advocate - kropelka na kark. Na podanie czego innego się nie zgadzaj, bo pewne preparaty dla psów i kotów mogą być dla szczura śmiertelne.
Alergia najczęściej występuje w reakcji na ściółkę, więc na czas wyjaśnienia problemu usuń trociny czy sianko czy co tam masz i przetrzymaj szczurki ze 2 tygodnie na chusteczkach papierowych.
Co do zapalenia dróg oddechowych - szczurek było osłuchiwany ? (skąd te kropelki do oczu, skoro piszesz tylko o psikaniu ? jakiś kłopot z oczkami tez był ?) Jakie antybiotyki podano i w jakich dawkach ? To istotne informacje, zawsze proś o nie weta (zwłaszcza takiego który nie jest typowo szczurzym wetem i trzeba kontrolować co robi).
resistere
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 27, 2016 7:22 pm

Re: PROSZĘ O POMOC :(

Post autor: resistere »

Albinek to samiec bo ma juz 6 tyg i widac mu dobrze jąderka. Pojadę do innego weta niech rzeczywiscie obejrzy mu uszka, bałam sie, ze to początek jakiejś choroby gorszej..
Co do drugiego szczurasa, kropelki miały nawilzac błony sluzowe nosa poprzez splywanie do nich. Mialam kiedys szczurka łysolka i również byl przeziebiony a ta sama weterynarka go wyleczyla. Czy jesli ten antybiotyk bedzie trafiony i szczurek wyzdrowieje to jest jakas szansa, ze za jakis czas znów zachoruje? Racja, nie pytalam o antybiotyk, dostal najpierw jakis słabszy, który rutynowo stosuje sie u szczurow, a teraz dos mocniejszego, taka zawiesina. Na nast wizycie spytam o nazwę.
Dziękuje baardzo za pomoc, taki pech, ze zawsze trafie na chorego ogonka, a potem samo cierpienie. Mam nadzieję, ze albinek da radę się oswoic a stefan wyzdrowieje, bo te jego napady kichania i takie męczące oddychanie..jest okropne, ciagle sie boje, ze mały nie wytrzyma tego wszystkiego..eh :/
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PROSZĘ O POMOC :(

Post autor: Paul_Julian »

Koniecznie dopytaj o nazwe, bo u takich maluchów nie można stosowac standartowego enrobiofloxu/baytrilu. Mozna stosowac dopiero jak szczurek ma 3miesiące, wczesniej jest ryzyko problemów z kośccem (juz nie pamiętam dokładnie co).

http://szczury.org/viewtopic.php?p=799385#p799385 Tutaj xxx pisze, ze mozna bezpiecznie podawac
amoksycyline z klawulanowym(np Synergal, Synulox, smaczne tabletki)
Mozna tez podawac Biseptol/Bactrim/Borgall. http://shsrp.szczury.biz/viewtopic.php?t=62
Wszystkie 3 leki posiadają substancje czynne: trimetoprim, sulfametoksazol.

Wskazane przy chrobach dróg oddechowych, zapaleniu płuc.
Bactrim i Biseptol są w płynie, syropie. Podajemy dopyszcznie.
Borgal jest iniekcyjnym zamiennikiem w/w.

Dawkowanie dopyszcznie: 0,3 ml na ok. 250g masy ciała. Na 500g szczura ok. 1 ml.

Niestety, szczurki sa chorowite i moze sie zdarzyć , ze zachoruje. Jesli chodzi o tego białaska, to coś mi sie zdaje, ze "hodowczyni" nasciemniała, ze u niej sie super zachowywal. I obydwum szczurkom trzeba koniecznie zajrzec w uszy ( mozesz też w domu obwąchać ) , bo bardzo łatwo z przeziębienia wyhodowac zapalenie ucha czy jakiegoś grzybka, a to powazny kłopot. Przy zapaleniu ucha sa zaburzenia błędnika stad szczurek sie wywraca.
Na szczęscie łatwo się leczy kroplami do ucha Aurizon.
Nieleczone zapalenie ucha jest bardzo groźne i moze doprowadzić do śmierci szczura.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”