chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Dzień dobry.
Potrzebuje porady. Wydaje mi się,że coś dzieje się z jednym z naszych szczurków. Trudno mi określić jej wiek bo to szczuras z adopcji, w każdym razie tydzień temu minął rok jak jest u nas. Myślę, że może mieć jakieś 1,5 roku.
Do zeszłego tygodnia było wszystko ok. Wcześniej zdarzyło się że z oczek leciała poryfiryna ale opanowałam sytuacje echinaceą. Obecnie poryfiryna znów wróciła i to w dość dużej ilości, dziś zaczęła kichać. Wyglądało to na "zwykłe" przeziębienie ale szczuras jest bardzo osowiały. Niby wychodzi z klatki ale głównie po to żeby znaleźć sobie miejsce do spania. Dziś zauważyłam kolejne dwie dziwne rzeczy. Niunia przestała korzystać z górnej części klatki, chodzi tylko na dole i ewentualnie na 1 niskie piętro. Mam wrażenie że jest jej trudno chodzić po piętrach, czasem próbuje kilka razy wejść jak chce się wspiąć, wygląda to tak jakby nie miała siły?
No i kolejna sprawa którą zauważyłam dziś to to, że dziwnie je. Tak jakby gryzienie sprawiało jej trudność?
Kompletnie nie mam pojęcia co się może dziać. To moje pierwsze szczury i zupełnie nie wiem gdzie szukać przyczyny?
Ząbki wyglądają ok, nie są za długie. Dziewczyny mają wapno i dostają galązki do gryzienia. Możliwe ze ją bolą te zęby?
Pojechałabym z nią do weta ale nawet nie wiem do kogo. Do tej pory leczyłam tylko psy i pojęcia nie mam czy ktoś u mnie w mieście zna się na szczurach.
Pewnie zabiorę ją tam gdzie jeździłam z psem ale może coś mi zasugerujecie żebym ewentualnie mogła zasugerować wetowi gdzie szukać przyczyny?
Martwię się o dziewczynę bo nawet jak ma 1,5 roku to raczej ten brak aktywności itd nie może być spowodowany wiekiem prawda?
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Niunia pojechała do weta.Niestety nie znam człowieka zupełnie ale był jedynym który chciał nas przyjąć (długi weekend).Mamy jeszcze umówiną wizytę na czwartek w innej klinice.Jak ją pakowałam do transporterka zauważyłam że ma spuchnięte nad noskiem.Rano jeszcze tego nie było.ehh martwię się strasznie :-(
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: ol. »

Jeśli założyć, że piskanie jest związane z większą obecnością porfiryny, to reszta objawów może kierować w kierunku guza przysadki. Tutaj masz szczegółowo opracowany temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=988&start=0, zobacz sama czy któryś z innych objawów też pasuje. W przypadku leczenia u nieszczurzego weta tej akurat choroby, najprawdopodobniej na Tobie będzie spoczywać zadanie zebrania i przedstawienia mu szczegółowych objawów, a często też wskazanie właściwego leczenia. U psów i kotów to niezwykle rzadka przypadłość, u szczurów niestety bardzo częsta.
Oczywiście osłabienie może być też wynikiem innych chorób, na czele z chorobami układu oddechowego i serca. Tu z kolei różnicować powinien wet na podstawie badania.
Daj znać co powiedział.
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Poczytałam i kurcze sporo mi pasuje do tej przysadki:-( gryzie dużo wapna,dziwnie je jakby miała problem albo nie umiała gryźć,ten brak koordynacji,spadanie z hamaka,trudności z wejściem na półkę i jakby niew£adna jefna przednia łapka,nie trzyma w niej pokarmu :-(
Wet nic konkretnego nie powiedzialł,osłuchał i zmierzył temp.i to jest ok.Zęby odpowiedniej długości,coś wspomniał o watrobie powiększonej.Dał jej zastrzyknz b12 i jakiś na objawy neurologiczne.Wróciła ledwo żyea,wypuszczona z transporterka nie szła tylko pełzała jakby łapki miała niewładne:-( mąż mówi że wet wspomniał że może to być efekt bólu po zastrzykach?śpi na dole klatki,dałam jej polarek bo ona nie z tych ogonków co sypiają w trocinach a na górę na ukochany hamaczek nawet nie próbowała wejść.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: ol. »

No cóż, stres pogłębia objawy przysadkowe. Zdecydowanie szłabym w tym kierunku. Zastrzyki, nawet jeśli nieszczęśliwie podane, mogłyby spowodować kulenie czy niedowład, ale po stronie wstrzyknięcia, a takie nietrzymanie się na wszystkich nóżkach jest typowo przysadkowe;/
Spróbujcie podanie kabergoliny, która jest jedynym skutecznym lekarstwem na guza przysadki (bromokryptyna też, ale jako lek starszej generacji, bywa zazwyczaj stosowana po potwierdzeniu diagnozy, przy pozytywnej reakcji na leki przysadkowe). Występuje w formie płynu i taka jest dostępna u wszystkich wetów (galastop) i w formie tabletek na receptę w aptece (dostinex) albo w większych gryzoniowych lecznicach (cabaser). Ważne jest jednak podanie leku w odpowiedniej dawce, które są szokująco wysokie (jeśli wet nie zetknął się z tematem), dlatego warto wydrukować mu artykuł/dawkowanie i zdecydowanie nalegać na podanie zgodnie ze sztuką, bo inaczej to nic nie da. Powodzenia, i oby szczurka zareagowała.
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Wczoraj do późnego wieczora Niunia kiepsko wyglądała, spała większość dnia ale o własnych siłach dostała się na najwyższe piętro klatki do koszyczka. Po 22 chciała wyjść więc ją wyjęłam z klatki, chodziła po pokoju ale prawą tylną łapkę ciągneła za sobą. Mąż mówi że właśnie tam dostała zastrzyki. Niestety dziś nadal ciąga tą łapkę a jak siedzi to łapka lezy zupełnie bezwładnie. Apetyt ma ale woli miękkie jedzonko, próbuje nawet trzymać coś w łapkach ale to nie to co jeszcze kilka dni temu gdy nie wyglądała na chorą. Zastanawiam się nad powodem ciągnięcia tej nóżki, możliwe że ją jeszcze boli? Nie jest nadwrażliwa na dotyk, chce żeby ją brać na ręce, głaskać, przytula się. Wczoraj jej tą łapkę masowałam i nie piszczała.
Zastanawiam się nad podaniem czegoś p.bólowego? mam paracetamol i ibum dla dzieci. Tylko ne wiem czy jej nie zaszkodzę hmm
jutro o 14 wet, mąż pojedzie z córką bo ja nie mogę wyjść z pracy ale wydrukuję im artykuł i pozaznaczam objawy. Na dzień dzisiejszy niepokojąca jest ta bezwładna łapka, trudności z trzymaniem jedzenia w łapkach, dziwne jedzenie (jakby miała problem z gryzieniem) i ospałość.
Jej młodsza koleżanka chyba czuje że coś sie dzieje bo nawet jej nie zaczepia. Siedzi na górnych pietrach klatki i nie zawraca jej głowy wcale. A mam nawet wrażenie że jest przestraszona.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Paul_Julian »

Poczytaj jeszcze ten dokument http://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW_2012-10_07.pdf Charakterystyczne jest siadanie w takim "pokłonie sułtańskim" ( czyli tylne nózki proste, zadek na podłodze, przednie łapki wyciągniete).

Nie podawaj zadnych leków p/bolowych. Mozna podawać wit. B 12 (lub inną), bo to pomaga na neurologię. Reszte to juz pisała Ol.
Co do niewładnych łapek. Przednie łapki - to moze być wskutek przysadki/neurologii - szczurek nie trzyma pokarmu ( je z ziemi), lub trzyma jedną łapką. Tylnia łapka - jesli to ta, w która był zastrzyk - masuj delikatnie, przejdzie za kilka dni. Jesli to inna - to też moze być związane z przysadką/neurologią.

Aha, i jeszcze charakterystyczne przy przysadce jest nieumiejętne jedzenie kaszki i nieprzytomne oczka. Zdrowy szczur jak je miękkie rzeczy ( i nie tylko) to wcina metodycznie i pokolei , skupiając wzrok na pożywieniu. Chory szczur totalnie nie ogarnia jedzenia, jeździ mordką po miseczce, ciamka ale nie nabiera pokarmu. Jesli cos zje to troszke tu, troszkę tam, bez ładu i składu.
Podczas leczenia potrafi sie "zawieszać " przy jedzeniu, ale zwykle wystarczy go np. trącic palcem, żeby "wrócił na ziemię" i znowu zaczął jesc.

Dorzucę jeszcze filmiki od siebie. Nie sa moze super, ale moze się przydadzą.
Igor - sfilmowałem kiepskie oddychanie, ale sie okazało, że to poczatek problemów przysadkowych, jego stan się pogarszał i nie ogarniał jedzenia. Bezwładne nozki to starość ( miał ponad 2.5 roku). Błądzi wzrokiem i przewraca się (chociaz nie widac tego na filmiku)
https://www.youtube.com/watch?v=jMIYWnZUT9k

2 dni po 1szej dawce cabaseru ( chyba sam mu dałem "na próbe" , bo to nie zaszkodzi przy podejrzeniu). Lepiej je, ale nadal zdarza mu sie zawieszać, ale przynajmniej ciamka w jednym miejscu (miseczka ustawiona pod kątem, z płaskiej by nie zjadł).
Przewracanie się pod koniec filmiku jest efektem chorej przysadki ( lub guza).
https://www.youtube.com/watch?v=3jdzqWVEQF8

5ta dawka Cabaseru ( ok. 10 dni od leczenia) Calkowita poprawa, gryzie jedzenie. Żle chodzi i buja się , ale widać skupienie na jedzeniu, przeżuwanie, nie opieranie sie o miseczkę itd.
https://www.youtube.com/watch?v=rIb8Z9tcsvg

Trzymam kciuki ! Mozesz dac nawet większą dawkę leku, w zasadzie to nie ma za dużej dawki.
Duże lecznice gryzoniowe mogą miec Cabaser, ale to trzeba pytać osobiście (nie przez telefon) , lub przez znajomych - albo pytac na forach czy na FB w grupach szczurzych, bo ten lek trzeba sprowadzać i specjalnie o niego pytac.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi,są mi bardzo pomocne.Z jedzenuem jest tak jak piszesz,je jakby nie potrafiła,brudzi się przy tym,gubi:-(karmimy ją z ręki i jakoś to idzie,apetyt ma duży.Cabaser już załatwiłam,tzn znalazłam w necie pana który sprzedaje,1 tabl.2mg za 30zł.Jutro mi je wyśle,ile kupić od razu?
Martwie się że przez ten długi weekend jej nie leczymy.Ten wczorajszy wet nie wpadł na przysadkę,dopiero jutro może ją zdiagn.i dadzą lek.A jeśli i tym razem nie dadzą leku to czekanie na cabaser który pewnie będzie w pon.nie pogorszy sprawy?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Paul_Julian »

Cabaseru kup sobie na zapas kilka tabletek, tyle ile mozesz, lek jest wazny przez pół roku chyba albo rok, ale zawsze warto miec jakąs tabletkę na zapas. Cabaser podajemy 0.5 mg , ale mozna i 1 mg jesli stan jest zły.
Pierwsza dawka, 2 dni przerwy, 3 dawki pod rzad przez 3 dni, 2 dni przerwy i na 3ci dzień nastepna mniejsza dawka ( 0.25 mg).

I potem podajemy co 3 dni dawkę 0.25 mg . To jest taka malutka dawka. Jesli bedzie lepiej - zostajemy przy tej dawce. Jesli gorzej - podnosimy.

Popros o wysyłkę polecony priorytet, to powinno dojśc najszybciej. Mozesz u weta kupić Galastop. Kosztuje chyba 50 zł za 7 ml, i jednorazowo trzeba podac końską dawkę kilku mililitrów ( 5 ml co 3 dni ), ale mozna to rozbić na raty na cały dzień, bo to paskudztwo niesmaczne.
Nawet jesli wet powie, ze to nie przysadka, to warto kupić Galastop. Nie zaszkodzi po podaniu, a jesli to przysadkowe to pomoze zanim dostaniesz Cabaser. Mozna tez podtrzymywac sterydem + p/zapalny, bo sterydy tez działają na neurologiczne.
A p/zapalny pomoze jesli jest stan zapalny przy przysadce - wtedy tez będzie poprawa.
Oczywiscie i tak trzeba potem podawac kabergolinę ( czyli galastop, cabaser), ale najwazniejsze to utrzymać na teraz. No i wit. B .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Dziękuję :-)
myślę, że to jednak przysadka, pojawił się wytrzeszcz jednego oczka.
Czy ją coś boli teraz? w sensie czy cierpi?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Paul_Julian »

Wytrzeszcz oka moze byc spowodowany wylewem (neurologia) i wtedy źrenica jest nieruchoma, moze tez wystąpić skręt głowy. Szczurek stara się patrzec w bok, ale nie moze ( np. z powodu skrętu) i wytrzeszcza oko. To nic strasznego.
W gorszej wersji moze być guz pod okiem.

Całkiem mozliwe, ze szczurka miała wylew , i wtedy moze być paraliż częsci pyszczka ( wąsiki i oko nie reagują). Moze tez wystąpić paraliż jednej czesci ciała ( np. łapki prawej tylnej i przedniej). Na to wszystko też pomagaja sterydy i wit. B12 - mozna podawac jedną tabletkę B codziennie.

Same objawy przysadki i wylewu moga być podobne. Jesli pomoze sam cabaser - to wtedy przysadka na pewno. W przypadku wylewu cabaser nie pomoze , ale tez nie zaszkodzi. Sterydy mozna tez podawać dopyszcznie.

Niestety, nie rozwiałem Twoich wątpliwości :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

To nic, dla mnie każda informacja jest bardzo cenna. Kompletnie się nie znam na szczurzych wetach u mnie w mieście. Pomijając już to, że chyba tylko 3 ma na stronie info że zajmują się gryzoniami. Mam nadzieję, że tam gdzie dziś pojedzie wiedzą coś więcej niż ten ostatni pan.
Z łapką jakby lepiej już wczoraj wieczorem było, masowałam dużo wczoraj i co prawda utykała ale już ją stawiała na ziemi normalnie a nie ciągnęła za sobą.
Wczoraj dużo chodziła po mieszkaniu, trochę wolniej niż zwykle i z główką w dole jakby ciągle wąchała podłoże ale chodziła. Jedna rzecz zwróciła moją uwagę, próbowała gryźć wszystko co napotykała na drodze, jakby próbowała tego. Wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Przez moment myślałam że może ona nie widzi ale mąż ją zawołał i machał palcami ręki tak jakby chciał jej coś dać a ona podeszła do niego i podniosła ciałko do ręki, czyli chyba jednak widzi.
Problemy z jedzeniem są ciągle. Musimy ją karmić z ręki, bo raz że ma problem z wzięciem pokarmu a dwa że zanim jej się to uda koleżanka wyżre wszystko.
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Weszłam z ciekawości na post z listą polecanych lecznic weterynaryjnych i okazuje się, że ta do której dziś jedziemy jest na owej liście. Jesteśmy z Ełku i mamy umówioną wizytę w Veta :-)
Czyli jest nadzieja że dobrze się tam naszą dziewczynką zajmą :-)
Eldydreda
Posty: 46
Rejestracja: pn gru 19, 2016 1:23 pm

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Eldydreda »

Dziewczyna już po wizycie.Pani dr zrobiła usg i przy jednym suktu są pierwsze zmiany nowotworowe.Dała bromkokryptyne i za 2 tyg do kontroli.Mąż mówił o galastopie i dostnexie ale nie wypisała.I tu moje pyt.próbować tym lekiem czy ściągać inny?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: chory szczurek? gdzie szukać przyczyny?

Post autor: Paul_Julian »

Bromokryptyna jest lekiem starszej generacji i tańszym, ale nie zawsze zaskoczy. Jesli masz zapas funduszy - warto kupic cabaser, żeby był w razie gdyby bromokryptyna nie zadziałała tak dobrze. Są szczurki , które dobrze reagują na te starsze leki, ale reguły nie ma.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”