[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

merci beaucoup... :D :hello1:
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
klogier
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 22, 2005 9:32 am

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: klogier »

Nakasha, nie mogę znależć dokończenia tego artykułu , co tłumaczyłaś... napisz gdzie jest, please . Pozdrawiam
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

0_o... nie ma.... o kurczę.... myślałam, że dodałam -_-.... ale mam neostradę i często "pada" mi explorer... T_T (muszę zainstalować mozillę czy operę :P :P :) ) jak tylko wrócę do domu - gdzieś tak wieczorem - to dodam, bo już wykasowałam moje tłumaczenie i muszę je na nowo zrobić :P
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

hmm... Nakasha, masz jeszcze to zakonczenie? :roll: :lol:
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Meggy »

artykuł przepadł w mrokach natłoku przeziębień i złamanych pazurków, podnoszę, może zostanie przyklejony?
--------
Przyklejam. /mod. [WildMoon] edit.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: limba »

Nie wiem czy jest dokonczenie ale jakby co to przetłumaczyłam ostatni paragraf..jeśli troche nieskładnie to z góry przepraszam ale robiłam to szybko... :)

Ból I opieka operacyjna (i po).
Jeśli twój szczur wymaga operacji, dobrym pomysłem jest przedyskutować wszystko ze swoim weterynarzem, aby później nie było żadnych niespodzianek. Szczury nie mogą wymiotować, w związku z tym weterynarz nie powinien zalecać karmienia przed zabiegiem, a ty nie karm sczurcia smakołykami lub dużymi ilościami pożywienia. Upewnij się, że wet używa wziewnych anestetyków takich jak Isoflurane lub Halothane, gdyż jest to najbezpieczniejsza metoda. Poproś weta, aby używał stali nierdzewnej szwów (chyba chodzi o klamerki) w okolicach gdzie szczur może łatwo przeżuć. Klamry nie sprawdzają się zbyt dobrze na szczurzej cienkiej skórze, ale nylonowe szwy mogą być łatwo przezute. Klej chirurgiczny może być używany jedynie na nacięcia, które bardzo nie krwawią, wiec nie bądź zawiedziony, że weterynarz nie może zastosować tej metody. Jeśli szczurkowi uda się dosięgnąć rany i zacznie gryźć szwy, jedyną metoda, aby go powstrzymać jest użycie kołnierza. Poproś, aby weterynarz wyposażył Cię w jeden tak na wszelki wypadek.
NIGDY nie dawaj szczurkowi żadnych leków przed operacją. Nie masz pojęcia, co wet może mu podać, a kombinacja może być śmiertelna. Pozwól weterynarzowi, aby to on decydował o lekach przeciwbólowych. Większość wetów uważa, że leki takie jak ibuprofen, aspiryna i acetaminophen nie dają żadnego efektu w związku z szybkością szczurzego metabolizmu. Bardzo silne Opioid Analgesics (opiaty???) takie jak Butorphanol I morfina są uważane za konieczne w przypadkach silnych bólów. W przypadkach, gdy ból nie jest duży nie zaleca się stosowania leków w ogóle, jako iż ból zapewnia ze szczurcio będzie spokojny i dzięki temu proces zdrowienia będzie szybszy.
Opieka pooperacyjna (pielęgniarstwo;)) będzie polegała na pomaganiu twojemu małemu przyjacielowi, aby jak najszybciej stanął na nogi. Spędzaj z nim dużo czasu, dawaj dużo miłości i uwagi, ale nie przesadzaj pamiętając, że potrzebuje on czasu na odpoczynek, który pozwoli mu dojść do siebie.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Wadera »

Opioidowe leki przeciwbólowe :)

Fajny artykulik, ale przez ostatnich kilka miesiacy ciaglej walki o zdrowie i zycie szczurkow zdazylam juz prawie do wszystkiego dojsc sama... Metoda karmienia inna, ale na razie skuteczna :)
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

jaka? napisz, moze sie przydac... :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Wadera »

Też strzykawką, ale insulinówką, żeby nie dać za dużo. Nie klade szczurka na plecach, bo sie wyrywa i stresuje, ani na wprost bo jest mi niewygodnie. Przytulam ja bokiem do brzucha :) A strzykawka tak jak tutaj, za siekacze. Ale pewnie na to samo wychodzi, bo opis karmienia jest dosc niewyrazny i nie wiem w koncu jak kaza trzymac szczura :)
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
Sirinka
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 31, 2004 12:45 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Sirinka »

Nakasha bardzo jestem Ci wdzięczna za przetłumaczenie artykułu!! Mam do czynienia po raz pierwszy z bardzo chorym szczurkiem, ktory nie bardzo pije i je... i myślę, że teraz będę umiała się nim lepiej zaopiekować!:) Szczurek ma wirusowe zapalenie mozgu:(((
Anka
turybiusz
Posty: 354
Rejestracja: wt lis 01, 2005 3:00 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: turybiusz »

Ja dodam tylko, że lepszy do karmienia od strzykawki, jest plastikowy zakraplacz (podajesz pokarm po kropelce, mniejsze ryzyko zakrztuszenia, szczury w ciężkim stanie mogą miec kłopoty z przełykaniem, o czym sama przekonalam się nie dawno, na 2 dni przed śmiercia moja Marota zaczęła krztusić sie podawanym pokarmem i trzeba ją było karmić na prawdę ostrożnie). W przypadku zakrztuszeń, katarów, itd. niezbędnym sprzętem jest gumowa gruszka dla niemowląt z miękką końcówką. Mozna nią łatwo i bezpiecznie odessać zalegającą w przełyku papkę w przypadku zakrztuszenia, albo wydzieline z nosa.
Jeśli szczur ma problemy z układem oddechowym i krążeniem ważne jest, aby glowę trzymał nieco wyżej od tułowia (to ułatwia oddychanie, poza tym, przy kłopotach z krążeniem może dojść do puchnięcia języka i śluzówki w pyszczku i drogach oddechowych, a w efekcie nawet do uduszenia szczura). Dobrze jest też masować szczura pobudzając krążenie, zwłaszcza dobrze szczurowi robi masowanie go okrężnymi rychami palców na karku za uszkami (mi taki masaż doradzał weterynarz w przypadku szczurka mającego kłopoty z wybudzeniem się po narkozie, pomogło).
Znajomemu, którego pies był już nieprzytomny w agoni, weterynarz doradził, aby cały czas go delikatnie głaskał, uzasadniając to tym, że pies może odczuwać jeszcze dotyk, gdy już nic nie widzi i nie słyszy i dzięki temu wie, że jest się przy nim w tej trudnej chwili. Myslę, że ze szczurem może być podobnie.
...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”