[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

http://www.raisinrats.com/medical/nursing.html

wiem, ze nie wszyscy znaja angielski, ale goraco polecam lekture tym, ktorym ten jezyk nie jest obcy... na mnie tekst zrobil spore wrazenie i kazal zastanowic sie, czy przypadkiem nie zrobilam za malo, by ratowac moje chore zwierzaki... mysle, ze teraz bede znacznie lepiej przygotowana na ewentualnosc powaznej choroby ktoregos z moich ogonow...

artykul postaram sie przetlumaczyc... ale niczego nie obiecuje - mature mam i niestety nie za duzo czasu...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

krwiopijka - studiuję anglistykę - do poniedziałku to przetłumaczę - a Ty ucz siępilnie :) :) :)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

Nakasha, padam na kolana i dziekuje... :D moim zdaniem tekst naprawde warty rozpowszechnienia... :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: limba »

Spox jak Nakasha sie nie wyrobi albo nie bedzie miała czasu to ja chetnie tez prztlumacze nawet częśc....tez anglistyke studiuje :D
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

Informacje o opiece nad szczurami w domu.

Napisane przez Mary Ann Isaksen - maj/czerwiec 1996r.

W życiu większości szczurów przychodzi taki czas, gdy wymagana jest specjalna opieka. Bardzo chore szczury będą wymagać odpowiedniego dawkowania leków, trzymania w cieple, a nawet karmienia z ręki. Stare szczury również mogą potrzebować takiej specjalistycznej opieki, a eutanazja nie powinna być brana pod uwagę, chyba że szczur cierpi ból lub nie może już godnie żyć.


WYPOSAŻENIE SCHRONIENIA I HIGIENA

Lekko chore szczury powinny być zostawione w swoich klatkach razem z partnerami, dla pocieszenia i towarzystwa. Za to bardzo chore powinny opuścić klatkę, w której trzymane są inne szczury, by zmniejszyć poziom ich stresu (tzn. chorych szczurów). Przenieś chorego szczura do akwarium (podano wielkość 10 galonów = 45 litrów) i umieść je w miejscu, koło którego będziesz często przechodzić. Wolę, w wypadku bardzo chorych szczurów, zabierać wszelkie półki i dawać im jako posłanie stare podkoszulki lub ręczniki. Zmieniaj je często, gdyż gromadzące się odchody nasilają problemy z oddychaniem.

Szczury z chorobami układu oddechowego często marzną z powodu zmniejszonego przyswajania tlenu. By zapewnić szczurowi ciepło, owiń grzejnik nastawiony na niską temperaturę ręcznikiem i przystaw do jednej ze stron akwarium. Nie umieszczaj go pod całą powierzchnią akwarium, gdyż Twój szczur musi mieć miejsce, gdzie mógłby pójść gdyby było mu za ciepło. Możesz również zarzucić ręcznik na połowę otworu w górnej części akwarium. To da szczurowi ciemne miejsce, by odpocząć w spokoju i również zatrzyma trochę ciepła. Nigdy nie wkładaj grzejnika do akwarium, bo Twój szczur może gryźć jego elementy i zostać porażony prądem. Upewnij się, że ani w akwarium, ani w pokoju w którym ono stoi, nie będzie za gorąco, bo szczur może się odwodnić. 70-72 stopni Farenheita będzie najodpowiedniejsze (21-22 Celsjusza).

Bardzo chory szczur najprawdopodobniej nie będzie zainteresowany w myciu się. W rzeczywistości, to bardzo dobry znak, gdy chory szczur znów zaczyna się wyczesywać. Możesz pomóc szczurkowi utrzymać czystość, poprzez wycieranie go wilgotnymi chusteczkami. Musisz usuwać urynę, by nie poparzyła jego delikatnej skóry. Używaj do tego wilgotnego materiału, ale nie myj szczura pod kranem, to go niesamowicie zestresuje i w efekcie choroba może się pogłębić. Czasem nawet szum lecącej wody czy suszarki wywołuje niepotrzebny stres i nie jest polecany. Twój szczur musi mieć zapewnione jak najwięcej spokoju podczas choroby. Użyj miękkiego ręcznika, by go wycierać.

Dodatkowo oprócz zmiany ubrań służących za posłanie, myj regularnie także klatkę i inne akcesoria. Używaj bakteriobójczych oczyszczaczy takich jak Paryosol, albo łagodnych środków czyszczących. Dokładnie opłucz i wytrzyj akwarium zanim umieścisz tam z powrotem szczura, jeśli używałaś środków czyszczących.


POKARM

Karmienie jest ogromnie ważnym czynnikiem w dobrej opiece pielęgniarskiej. Szczury gwałtownie tracą wagę, gdy chorują. Dlatego znalezienie czegoś, co Twój szczur będzie jeść, ma największe znaczenie. Zaoferuj mu cokolwiek bogatego w tłuszcz i jedzenie dobrej jakości, które normalnie bardzo by lubił. Oto niektóre sugestie: awokado, masło orzechowe rozsmarowane cienko na krakersie, owsiankę (sproszkowana kora klonu i brązowy cukier dają zazwyczaj niezłego energetycznego kopa), jajka (gotowane na twardo, podane z majonezem lub masłem czy margaryną), jedzenie dla dzieci (płatki, owoce, obiadki i waniliowe kremy), banany, gotowane makarony.

Jeśli jest zbyt chory, by dbać o jedzenie, będziesz go musiała karmić ręcznie. Musisz mieć do tego duże strzykawki (bez igieł). (Nie czekaj, aż będą Ci potrzebne – miej je zawsze pod ręką, jeśli posiadasz szczura!) Dobre rozmiary do karmienia to 3cc, 6cc, and 12cc. Ja najpierw używam strzykawek 12cc, by włożyć do niej pożywienie, mają większe otwarcia i jest łatwiej umieścić w środku jedzenie. Później wstrzymuję z nich pokarm do strzykawek mniejszych niż 12cc. Zbyt nieporęczne i kłopotliwe jest karmienie z dużej strzykawki, dlatego ta metoda jest polecana. Postaraj się mieć przygotowanych kilka różnych smaków, by jeśli Twój szczur się znudzi jednym, móc dać mu inny i przywrócić jego zainteresowanie jedzeniem. Zazwyczaj wypełniam 4 strzykawki tymi miksturami: (1) Awokado utarte z majonezem, (2) roztarte banany (możesz dodać trochę cukru i wanilii, by uczynić to jeszcze smaczniejszym), (3) zdrowe jedzenie dla dzieci oraz (4) krem waniliowy dla dzieci. W strzykawce 3cc trzymam też Nutrical. Napełnij małą strzykawkę pokarmem z dużej i ostrożnie karm po trochu używając metody opisanej przy podawaniu i dawkowaniu płynnych leków. Miej przy sobie chusteczki, bo karmienie ręczne jest brudzące ;).

Poważnie chorym szczurom, które muszą być karmione z ręki, podaje się również ręcznie wodę. Nie wkładaj do akwarium czy klatki miseczki z wodą, bo szczur rozleje ją na siebie (zmoczy się), prawdopodobnie pogarszając stan swej choroby. Zamiast tego rozpuść w 4 uncjach wody łyżeczkę cukru i podawaj w małej strzykawce tak często, jak możesz.


LECZENIE

Tak samo, jak istnieją specjalne techniki, służące do oszukiwania Twojego dziecka by wzięło lekarstwa, są też metody, służące przekonaniu do tego Twego szczura. Te metody nie są w żadnym wypadku tak proste, jak włożenie tabletki (-tek) do kawałka sera i sprawienie, by to łyknął, jak to się dzieje z psami, gdyż szczury nie są tak niewybrednymi „smakoszami”, jak psy.


Lekarstwa mogą być podane szczurom z wodą do picia, doustnie lub w zastrzykach. Leczenie antybiotykami w wodzie pitnej jest w porządku, jeśli Twój szczur wciąż pije, ale, jeśli jest bardzo chory, nie będzie pić wystarczająco (o ile w ogóle), by przyjąć odpowiednią dawkę leku do systemu (immulogicznego).

Płynne lekarstwa są produkowane w różnych smakach i łatwo się je podaje, jeśli Twój szczur lubi ten smak. Najłatwiejszą metodą podawania płynnych leków, jest użycie 1cc strzykawki (“tuberculin syringe”- a tuberculosis=gruźlica; proponuję “strzykawki używanej podczas gruźlicy”) bez igły. Wypełnij ją zalecaną dawką i weź szczura w lewą rękę (jeśli jesteś praworęczna) z kciukiem i palcem wskazującym wokół jego klatki piersiowej, tuż pod przednimi łapkami. Odwróć go w swoją stronę, kładąc jego tylnie łapki na swojej klatce piersiowej. Przytrzymaj jego przednią łapkę (tę, z której strony podajesz leki) pomiędzy placem serdecznym i najmniejszym palcem Twej prawej ręki (ręki ze strzykawką), aby nie mógł odepchnąć strzykawki. Lekko wepchnij końcówkę strzykawki w bok jego ust, za zębami i wypuszczaj lek po trochu, robiąc przerwy po małych ilościach, jeśli jest to duża dawka. Trzymaj go brzuchem zwróconym w Twoją stronę, aż połknie płyn. Jeśli odmawia współpracy i wciąż trzyma lek w ustach, możesz delikatnie pocierać jego nos ruchem w górę i w dół, albo lekko uderzać jego nos, aż zacznie zlizywać płyn ze swych warg.

Bardzo chore szczury mogę potrzebować zastrzyków, jeśli odmówią połykania lekarstwa, albo jeśli zalecony lek nie może być podawany w inny sposób. Lek, który może być podawany tylko podskórnie jest faktycznie bardzo łatwy do zaaplikowania i strach z Twej strony nie powinien powstrzymać Cię przed używaniem tej metody, jeśli może ona uratować życie Twego szczura. Znalazłam miejsce, gdzie najłatwiej jest zrobić zastrzyk – jest to tył szyi (karku). Wpierw, upewnij się, że używasz dobrej jakości insulinowej strzykawki („insulin syringe”). Strzykawki B-D Ultra-Fine są moim zdaniem najlepsze. Są bardzo ostre i cienkie (28 do 29 gauge [stopnie mierzenia – nie wiem, jak to przetłumaczyć czy przeliczyć; nie wiem, w czym mierzona jest grubość strzykawek]) dla wygody Twego szczura. Napełnij strzykawkę odpowiednią dawką leku i upewnij się, że końcówka igły jest skierowana w dół. Umieść szczura na swoim udzie (na kolanach) albo usiądź na podłodze z dywanem i umieść go tuż przed sobą. Kciukiem i placem wskazującym Twej lewej dłoni (jeśli jesteś praworęczna) pomasuj skórę na karku. Po krótkim masażu, unieś skórę, formując namiot. Przystaw czubek igły naprzeciwko strony “namiotu” ze skóry i uważnie go wepchnij, upewniając się, że wszedł pod skórę i nie przebił obu stron „namiotu”, ani nie wszedł tylko w koniuszek tkanki. Gdy już jesteś tego pewna, wstrzyknij lek i wysuń igłę. Szamoczący się szczur może być podniesiony za kark, by go unieruchomić na tyle, by dać mu zastrzyk.


Spróbuj zniechęcić swego weterynarza do dawania Ci leków w tabletkach. Jest niemal niemożliwe, by konsekwentnie i poprawnie dawkować Twemu szczurowi leki w tabletkach. Jeśli każda tabletka ma 200 miligramów, a dawka jakiej wymaga Twój szczur to tylko 10 mg, oczywiście możesz rozdrobnić ją w pył i podzielić na 20 równych części, ale wciąż nie miałabyś zagwarantowanej poprawnej dawki. Pigułka zawiera środek łagodzący dodany do leku i jest nieprawdopodobne, że będzie on rozprowadzony równomiernie po całej tabletce. Jeśli musisz używać tej metody, możesz ukryć proszek w smacznym jedzonku takim jak awokado, jedzenie dla dzieci, Nutrical, ale włóż go do małej porcji pokarmu, bo możesz nie być w stanie skłonić szczura do zjedzenia całej dawki. Nie używaj jedzenia takiego jak masło orzechowe, bo nawet zdrowe szczury mogą zacząć się dusić łykając kule tak grubej substancji. Chory szczur najprawdopodobniej nie będzie się myć, więc nie próbuj rozsmarować lekarstwa na jego pyszczku mając nadzieję, że to zliże. Najpewniej wytrze się o podłogę klatki lub po prostu zostawi na pyszczku, zanim zliże to samodzielnie.

PŁYNY

Płyny są tak ważne, jak antybiotyki w leczeniu chorego szczura. Jeśli Twój szczur jest odwodniony, żadna ilość terapii lekowej nie pomoże mu wyjść z choroby, dopóki nie odzyska wystarczającej ilości płynów w organizmie. Bardzo chore szczury często odmawiają picia wody, a w takim wypadku musisz podawać im płyny podskórnie.

Aby sprawdzić, czy jest odwodniony, pociągnij i puść skórę karku. Normalna skóra powinna szybko opaść. Skóra na odwodnionym szczurze będzie wracać na swe miejsce powoli. Starsze szczury mogą wydawać się odwodnione, gdy używamy tej metody, ale dzieje się tak z powodu spadku elastyczności skóry, więc innym dobrym sposobem sprawdzania stanu szczura, jest ważenie go codziennie i sprawdzanie wydalania uryny (by to sprawdzać musisz trzymać szczura w oddzielnej klatce). Jeśli Twój szczur nie wydala, albo tylko trochę, istnieją duże szanse, że jest odwodniony.

Będziesz musiała iść do weterynarza, by otrzymać czyste płyny (Ringer's Lactate), poznać odpowiednią metodę podawania i omówić sposób leczenia, chyba że możesz przychodzić do weterynarza 3 razy dziennie i za każdą wizytę płacić do (powiedzmy, znając nasze polskie realia, średnio po 30zł) 50zł za wizytę. Jeśli Twój weterynarz nie jest chętny by opracować z Tobą coś tak ważnego, to najlepszy moment by zmienić weterynarza.

Duża strzykawka i duża igła (do 22 gauge) są potrzebne, by podać płyny wystarczająco szybko – dla komfortu Twego szczura. Jeśli owe posiadasz, a nie możesz zajść do gabinetu weterynaryjnego na konsultację, dobrą bazą dawkowania jest 35cc na funt (wagi) dziennie (10cc do 12cc a funt 3 razy dziennie).
Ostatnio zmieniony sob mar 26, 2005 10:16 pm przez Nakasha, łącznie zmieniany 1 raz.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: ESTI »

To bardzo pomocne informacje. Proponowałabym po całkowitym przetłumaczeniu zrobić jako przyklejony.
Albo też umieścić na przyszłej stronce głównej.

Ja tak samo postępuje ze swoimi chorymi maluchami i więc nie może być w tym nic złego.;)
Obrazek
jutka
Posty: 395
Rejestracja: sob gru 25, 2004 10:19 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: jutka »

"germicidal" to jak się domyślam bakteriobójczy: "germs" - zarazki, a "-cidal" - zabójczy, jak w "homicidal", "patrocida" albo "suicide".
"Naszym celem jest pomszczenie krzywd, które przyroda poniosła z rąk ludzi. Cel ten osiągniemy poprzez zatapianie tankowców, wykolejanie pociągów wiozących toksyczne substancje oraz wysadzanie w powietrze elektrowni atomowych. Bądźcie z nami".
Dixi
Posty: 1171
Rejestracja: wt lis 16, 2004 4:24 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Dixi »

Ja tez jestem za umieszczeniem tego artykulu na glownej stronie o szczurach.
Pozdrawiam,
Aguśka
Cathycash
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 15, 2004 6:35 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Cathycash »

Artykuł przeczytałam i jestem pod wrażeniem... naprawdę. Wielu rzeczy nie wiedziałam... nie wszystko zrozumiałam aż tak dobrze jakbym chciała, ale większość chyba tak.

Heh, właśnie zagraniczne strony - to jest to ;)

Ostatnio tłumaczyłam teksty na moją stronę o myszoskoczkach - informacje były po prostu SUPER. na każdy temat porządny artykuł, a nie jedno, dwa zdania tak jak na stronach i w książkach polskich...
żegnam szanowne towarzystwo
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

Sama przeczytałma wszystko - i potwierdzam, że to przydatne info, ja też się tak moimi maluszkami opiekuję :) Ale zamiast przystawiać im jakiś grzejnik, stawiam klatki koło kaloryfera - tak, by mogły sobie podpełznąć gdzieś gdzie jet chłodniej :) część pyszczków faktycznie tuli się do kaloryfera przez kraty, część śpi w innym miejscu, bo im tam za ciepło ;)

Tylko jeszcze moja uwaga, co do akwarium. Mam u siebie 3 akwaria z rybkami, w tym 2 po 45 litrów, więc widzę jak duże są i podaję tu wymiary takiego, które dla chorego byłoby dobre, nie za małe, nie za duże (chory szczur nie powinien za dużo się ruszać): 35x50, wysokość zaś około 40cm i góra powinna być przykryta kratą (nie szkłem i nie materiałem - materiał może przegryźć!)

Resztę tłumaczenia zrobię dziś i jutro - proszę o cierpliwość ;) będę kolejne części wklejać do mego poprzedniego postu.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

proponuje raczej klatke typu 'duna'... bywaja na allegro... ja kupilam za 50 zlotych ta srednia...
Obrazek
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

Już są dalsze części - jutro ostatni fragment. Nie miałam netu, bo szczury mi zeżarły kable od modemu -_-. Kupiłam nowe, ale okazało się, że są nieodpowiednie, straciłam kolejny dzień, by je powymieniać... ach :/

PS> Takie klatki mozna kupić też w hipermarketach typu Auchan :) kosztują tam od 60 do 90zł ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Cathycash
Posty: 308
Rejestracja: pt paź 15, 2004 6:35 pm

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Cathycash »

Ja mam klatkę Rody - królicza, największą - 130 zł :lol:
żegnam szanowne towarzystwo
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: krwiopij »

Nakasha, czy bede mogla umiesic twoje tlumaczenie na swojej stronie (oczywiscie z informacja, ze to ty tlumaczylas :))? i czy zgodzisz sie na drobne poprawki kosmetyczne?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

[LECZENIE I OPIEKA] nad chorym szczurkiem

Post autor: Nakasha »

krwiopijka - oczywiście :)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”