[INNE] przebialczenie

Drapanie? Ranki? Martwica tkanki? Pasożyty? ... i inne dolegliwości związane ze skórą i pokrywającym je futerkiem.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
zelufka
Posty: 50
Rejestracja: pn lis 17, 2003 7:02 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: zelufka »

Mojej przyjaciółce zdechł szczurek, na jakieś przebiałkowanie (nie wiem jak się ta choroba nazywa fachowo). Weterynarz powiedział, że to przez mięso i mleczne produkty, które jemu podawała. W ostatecznym stanie szczurek ledwo co sie poruszał i bardzo cierpiał. Podobno jest to często spotykana choroba. Gdy zakupiła sobie drugiego szczura, to pani w sklepie potwierdziła, że nie powinna dawać mu białka. Czy może wiecie coś wiecej o tej chorobie? Mam moją Mysię około dwa miesiące i jeszcze nie dawałam jej mięsa, bo nie wiem czy to bezpieczne. Bardzo lubi jogurt i mleko, czy mam zaprzestać podawania ? :(
najlepszy efekt pracy ze zwięrzeciem osiągniemy na drodze porozumienia
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[INNE] przebialczenie

Post autor: Ania »

Powiem tak: na Twoim miejscu nie panikowałabym tak bardzo - każda choroba prowadzi do śmierci, jeśli nie dbamy odpowiednio o zwierzaka - tak samo jest z ludźmi, można umrzeć na zwykłe przeziębienie, jeśli o siebie nie zadbamy (co później przerodzi się w grypę, zapalenie płuc - nieleczone zap. płuc prowadzi właśnie do śmierci a nie zadbanie o siebie w czasie grypy - do ciężkich powikłań).
Przebiałkowanie to inaczej uczulenie na białko - zbyt wiele szczurek dostawał jak zaznaczyłaś: mięsa, mleka i produktów pochodnych (serów żółtych, twarogów, jogurtów), faosli, makaronów. Objawia się zazwyczaj alergią skórną tj. strupkami i jest ostatnio bardzo często spotykaną chorobą szczególnie u samców.
Jeśli będziemy przestrzegać diety, zwierzę będzie na pewno zdrowe a jeśli zdarzy się, że zachoruje - trzeba odpowiednio zareagować lecząc skórę specjalnymi preparatami (lub antybiotykami u weta).
Mleka nie powinnaś dawać wcale (jest za tłuste) - mleko powinny dostawać jedynie samice ciężarne, karmiące i młode do 5-tego tyg. życia. Jogurcik dawać możesz od czasu do czasu ale też nie za wiele (z uwagi na ryzyko przebiałkowania), np raz na kilka dni (a najlepiej nie częściej niż raz na tydzień) dać szczurkowi do wylizania małe wieczko od jogurtu.

Nie wszystkie szczury są tak wrażliwe na białko - niektóre mogą nie zachorować wcale - ale jak wiadomo - co za dużo, to nie zdrowo.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
zelufka
Posty: 50
Rejestracja: pn lis 17, 2003 7:02 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: zelufka »

Mysia się zasmuci, że będe musiała ograniczyć jej dietę do jogurciku raz na tydzień :) . Jest moim pierwszym szczuraskiem i zależy mi, zeby przeżyła jak najdłużej. Najlepiej 7 lat, ale wiem, że to niemożliwe :(.
najlepszy efekt pracy ze zwięrzeciem osiągniemy na drodze porozumienia
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Przebia?kowienie...

Post autor: ESTI »

Czy ktoś wie jak to się objawia?

Co robić jak już się stanie?

Jak zapobiegać?

Ile białka można dawać szczurom, aby nie zaszkodzić?

Dzienks.;)
Obrazek
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[INNE] przebialczenie

Post autor: lajla »

objawia sie przez strupeczki...
co zrobic? ograniczyc bialko... najlpeiej na sam poczatek do minium... a gdy zejda strupeczki zaczac obserwowac i znow podawac... tylko uwazac na ilosci... i obserowac... jesli znow wyjda strupeczki znaczy ze za duzo... wiec zmiejszamy ilosc i mniej wiecej wiemy ile bialka przyswaja organizm szczurcia...

prosze o sprostowanie ;)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[INNE] przebialczenie

Post autor: ESTI »

Chodzi mi głównie o podawanie nabiału.
Bo ja moim daje codziennie serek homogenizowany z kaszką dla dzieci.
I się zastanawiam czy to ma na nie jakiś ujemny wpływ.
Czy codziennie to nie za dużo, ale one to strasznie lubią.
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[INNE] przebialczenie

Post autor: krwiopij »

jesli nie maja zadnych zlych objawow, to raczej przebialczenie/przebialkowanie/czy_jak_inaczej_fachowo_sie_to_zwie im nie grozi... zastanawiamsie jednak nad wplywem na nerki... podobno nadmiar bialka moze im zaszkodzic... wyczytalam to chyba wjakiejs ksiazce z rozdzilemo szczurkach, ktorej jeszcze nie mam...mozektos wie cos wiecej na ten temat?
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[INNE] przebialczenie

Post autor: ESTI »

No właśnie, bo zastanawiam się czy to też ma jakieś znaczenie w związku z ich zachowaniem.

Help...:D;)
Obrazek
Dona
Posty: 2033
Rejestracja: pt lip 09, 2004 3:45 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: Dona »

wydaje mi się że nie... no chyba, że są żądne kaszki w trzęsą klatką :lol:
maka
Posty: 207
Rejestracja: pn paź 04, 2004 7:39 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: maka »

wlasnie moja Rożynka to ma......i trzeba zrezygnowac z bialka wszelakiego i smarowac krostki Oxykortem.....
bylam u weta z nia i tak polecil
foka_z_zakonu
Posty: 244
Rejestracja: ndz sty 16, 2005 11:00 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: foka_z_zakonu »

ja bylam u weta z tymkiem bo strasznie sie drapał i od tego drapania mial pare ranek - strupkow... pani doktor powiedziala ze jest przebialkowany... i powiedziala zeby mu nie dawac nabialu zwizecego...
a nabial pochodzenia roslinnego moge dawac normalnie... i w kwestii tej mam pytyanie, czy dobrze doradzila? jak w ogole jest z tym bialkiem? tymek sie juz nie drapie wiec czy moge mu juz podawac np. yogurciki :) ?
Tymuś - R.I.P
ObrazekObrazekObrazekObrazek
maka
Posty: 207
Rejestracja: pn paź 04, 2004 7:39 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: maka »

odstaw wszelkie bialko na tydzien
same ziarenka i woda
wtedy bardzo szybko przejdzie
foka_z_zakonu
Posty: 244
Rejestracja: ndz sty 16, 2005 11:00 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: foka_z_zakonu »

wiesz, to jest stara sprawa... dlugo sie leczyl bo nie przestrzegalam diety ale juz jest ok... wszystkie objawy zniknely jakis miesiac temu... problem w tym ze ja mu w ogole nie daje bialka zwierzecego, boje sie ze bedzie mial jakies braki w organiezmie lub ze juz ma, bo ciagle mi lize rece (kupilam mu sol dla gryznoni ale jego to nie rusza :) )... po prostu nie wiem czy moge mu juz dawac, no wezmy te jogurty... nie chce zeby znowu sie meczyl - moj kochany sciurus :wink:
Tymuś - R.I.P
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Beeata
Posty: 923
Rejestracja: sob lut 28, 2004 12:48 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: Beeata »

Mnie wet powiedzial krotko....ograniczac bialko co nie znaczy wywalic zupelnie z pokarmow,ale 1x w tygodniu troche serka ,czy jogurtu i 1 x ewentualnie zolteczko od jajka .Podobno nawet jesli nie ma skazy bialkowej to nadmiar bialka jest dla szczura szkodliwy . Natomiast polecal gotowany ryz i kasze ,oczywiscie tez z umiarem zeby nie zatuczyc zwierza .No i miesko....ale nie byle jakie : mloda cielecine i drob ,byle nie z supermarketu bo to swinstwo;)))
"Dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i głupota ludzka. Co do tej pierwszej istnieją jeszcze wątpliwości." A .Einstein
foka_z_zakonu
Posty: 244
Rejestracja: ndz sty 16, 2005 11:00 pm

[INNE] przebialczenie

Post autor: foka_z_zakonu »

dzieki 8)
Tymuś - R.I.P
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skóra i sierść”