[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Jak zakonczyla sie operacja?

Czas głosowania minie ndz lut 07, 2106 7:28 am

Szczurek przezyl bez komplikacji
52
68%
Szczurek przezyl, ale byly komplikacje
5
7%
Szczurek nie przezyl..
16
21%
skutki operacji sprawily ze szczurek zmarl, ale nie bezposrednio po operacji..
3
4%
 
Liczba głosów: 76

merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: merch »

Moniaa, a ile szczura zyła po operacji?
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
moniaaa
Posty: 201
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:58 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: moniaaa »

ponad miesiac, moze z 6 tygodni, ale przyczyna smierci blizej byla nie znana. nie wiadomo, czy to nawrot nowotworu jakis wewnetrzny, czy moze cos od ropnia (jakies wewnetrzne powiklania?) - nie wiem, nie znam sie, wet tez nie umial nic powiedziec.
ale warto bylo robic operacje (!), bo przez ten miesiac zblizylysmy sie z mala do siebie jak nigdy wczesniej...
za TM: Stefcia [*] 14.01.06, Tess - XI 05 - [*] 28.11.2006... zawsze będę o Was pamiętać..
Jola
Posty: 14
Rejestracja: czw lis 03, 2005 8:13 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: Jola »

]Miśka
1.) co bylo operowane? (czesc ciala)- guz na gruczole mlecznym ,pod tylną nogą i pod przednia nogą,(jedna operacja -usunięto 3 guzy)
2.) w jakim wieku byl szczur? -około 2 lata
3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem? -dobry
4.) ktora byla to jego operacja? -pierwsza
5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?-tak
6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?-po wybudzeniu nie mogła wstać przez 12 godzin i harczała podnosiła tylko głowe (podobno za duża dawke narkozy dostała)
7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)? -nie dotyczy
8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?- nie dotyczy
przedłużyłam jej życie o 3 miesiące ponieważ wysypały się guzy wszędzie, przestała jesć .

Mila (córka Miśki)
1.) co bylo operowane? (czesc ciala)- guz obok sutka
2.) w jakim wieku byl szczur?-2 lata
3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?-bardzo dobry(lepszy niź Miśki)
4.) ktora byla to jego operacja?- pierwsza
5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?-tak
6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?-nie wiem
7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta -przeżyła operacje , kilka godzin po operacji odeszła(podobno serce nie wytrzymało)
8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?- nie
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: merch »

Do Sachmy i adminów - bardzo zainteresowana jestem tą ankietą i juz widze ze troche nie za bardzo w niej będzie widać to co jak sądze wszystkich by interesowało czyli cos co mozna by nazwać śmiertelnością okołooperacyjna szczurków. Propozycja może udało by się dodać 2 kategorie w ankiecie 1 szczurek zmarł w okresie do 7 dni po operacji 2 szczurek zył powyże 7 dni po operacji uważam ze zejście szczurka po tygodniu od operacji mozna by co prawda z pewnym przyblizeniem traktować jako nie zwiazane z operacja.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: sachma »

to 1) u ciebie jest jako ostatnie u mnie...

mysle ze powyzej tygodnia czy dwoch smierc nie jest wynikiem operacji.

Temat zmienilam, reszta... no coz, wydaje mi sie, ze kolejne opcje nie sa potrzebne/ESTI
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: merch »

No nie wiem... ja widze tylko ,ze jak czytam to pare szczurków umarło w okresie okołooperacyjnym a jak patrze na ankiete to sladu po tym nie ma :( i wydaje sie ze wszystko super cacy a niestety nie wszystko i nie zawsze. Z ankiety wynika ze w ogołe nie ma zgonów zwiazanych z operacja piękne to tylko niestety nie prawdziwe.
na razie głosów oddało 11 osób i 100% zaznaczyło opcje ze szczurek przeżył bez komplikacji, to co jest nie tak?????
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: ESTI »

Jest tak, ze nie jest mozliwe zaznaczenie kilku opcji w ankiecie dlatego te przeklamania.
Wiec sa dwa wyjscia:
- mozna skasowac ankiete i sie tylko wypowiadac,
- mozna w pierwszym poscie edytowac smiertelnosc szczurkow i co tam jeszcze chcecie - statystycznie, skoro w ankiecie nie jest to mozliwe.
Obrazek
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: sachma »

kazdy moze glosowac tylko raz... a sa osoby ktore przezywaly operacje kilku szczurkow... chyba jedynym wyjsciem jest skasowanie ankiety...
Obrazek
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: nezu »

Zszywka
1)pacha (guz w jej obrebie)
2)1 rok
3)dobry(guzek troche przeszkadzal w chodzeniu, ale niewiele)
4)pierwsza
5)tak(gruczolak), w tej chwili pojawily sie przerzuty.
6)dlugo sie wybudzala, trwalo to okolo 8 godzin.
7)nie dotyczy
8)nie dotyczy
turybiusz
Posty: 354
Rejestracja: wt lis 01, 2005 3:00 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: turybiusz »

1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
guz z tyłu tylnej łapki
2.) w jakim wieku byl szczur?
2 lata i 5-6-7 miesiecy
3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
Z powodu guza Strzyga była najwyraźniej nie w sosie, miała kłopoty z poruszaniem się, unikała chodzenia, zrezygnowała z wycieczek poza klatkę. Rtg nie wykazał deformacji kręgosłupa ani żadnych widocznych guzów wewnątrz ciała. Strzyga miała też badany mocz- jego sklad był prawidłowy.
4.) ktora byla to jego operacja?
1
5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
byl to gruczolak, ale nie wiadomo czy złośliwy
6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
Dobrze, ale ze względu na wiek narkoza była podawana bardzo ostrożnie. Zabieg trwał jakieś 20min, zaraz po nim Strzyga miała głęboki, regularny oddech i zamykała oczy, gdy dotykalo się ją w ich pobliżu. Po godzinie próbowała juz chodzić, ale pełną sprawność i przytomność odzyskała dopiero po kilku godzinach
7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
Operacja odbyła się 16 dni temu. Strzyga żyje, porusza sie znacznie sprawniej niż przed operacją, chętnie wychodzi też z klatki, nie mniej jednak pewne problemy z poruszaniem się ciągle dają się zauważyć i troche obawiam się, że moga byc spowodowane jakimiś innymi kłopotami ze zdrowiem. Ponadto pojawił sie nowy guzek pod przednią łapką. Jest malutki (mniej niż 0,5 cm średnicy) i na razie nie rośnie. w każdym razie, jestem zadowolona, że podjełam ryzyko operacji.
...
Awatar użytkownika
Elf
Posty: 229
Rejestracja: ndz paź 26, 2003 11:32 am
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: Elf »

Zapisuję swoje doświadczenia:

1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
Dimon, Hash, Root - kastracja
Matylda - guz gruczołu mlekowego

2.) w jakim wieku byl szczur?
Dimon, Hash, Root - 2,5 miesiąca
Matylda - 1,4

3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
Dimon, Hash, Root - doskonały
Matylda - kiepski (zaburzenia równowagi, paraliż tylnych łapek)

4.) ktora byla to jego operacja?
u wszystkich pierwsza

5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
Matylda - tak - guz gruczołu mlekowego był skutkiem gruczolaka przysadki mózgowej

6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
Hash, Root - bardzo dobrze
Dimon - problemy z wybudzeniem, dostal wybudzacz
Chłopaki doszły jednak szybko do siebie, ale ostateczną formę odzyskały następnego dnia
(przez noc były odrobine ogłupiałe i jednoczesnie bardzo pobudzone)

Matylda - bardzo źle zniosła podanie narkozy (nie zareagowała na pierwszy zastrzyk, więc dostała powtórkę) przez co później były ogromne problemy z wybudzeniem.
Narkoza podana była o 16, a wybudziła się dopiero następnego dnia o 7 rano.
Noc była krytyczna, już myślałam że ją stracę. Do północy ine było kontaktu z nią w ogóle. Lezała z wysunietym językiem, co bardzo źle wróżyło. Zwilżałam jej pyszczek co jakis czas, a oczy zasmarowałam gentamycyną, bo nie miała odruchu zamykania gałek. Ogon jej zestywniał, łapki zaczynały sinieć.
Przeniosłam ją na ciepły termofor i przewracałam ją co jakiś czas na drugi bok, masowałam łapki, az zrobiły się znowu różowe. Pysiek zwilzałam jej co poł godziny, uwazając, żeby nie połykała wody.
Koło 4 rano zaczęła wracać do życia. Powoli podniosła się i próbowała pełzac. O 7 rano już siedziała o własnych siłach.

7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
nie

8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
Matylda miała guza przysadki mózgowej, więc nie rokowała zbyt dobrze. Wycięcie guza gruczołu mlekowego na chwilę poprawiło jej stan zdrowia i uwolniło ja od bólu.
Po operacji bardzo szybko ranka się zagoiła, a szczur na jakis czas powrócil do formy.
Koniec szczurzej epopei....

['] Ash, Tasha, Missi, Matylda, Root, Hash, Pinki, Mju, Dimon, Karina, Ciamek, Śnieżynka Duża, Śnieżynka, Lilu, Lila
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: Ewqa »

1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
Guzek wielkości orzecha włoskiego na szyi pod pyszczkiem.

2.) w jakim wieku byl szczur?
12 miesięcy

3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
Stan dobry, szczurek trochę osłabiony po 2 tygodniowej kuracji antybiotykiem.

4.) ktora byla to jego operacja?
Pierwsza i mam nadzieję ostatnia.

5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
Tak, prawdopodobnie złośliwym.

6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
W sumie podana była maksymalna dawka narkozy dla szczura, a Luna nie chciala usnąc, więc wet dodawał niewielkie dawki domięśniowo. Efektem tego było długie wybudzanie się z narkozy z pomoca farmakologiczną.

7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
nie dotyczy

8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
nie dotyczy
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
małolata
Posty: 241
Rejestracja: śr gru 15, 2004 11:36 pm
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: małolata »

1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
guz sutka
2.) w jakim wieku byl szczur?
ponad 2 lata
3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
nie najgorszy chociaz ona nigdy nie byla oswojona, była zmęczona psychicznie poniewaz była zwierzęciem szkolnym a pożniej dopiero ja ją przygarnelam
4.) ktora byla to jego operacja?
pierwsza
5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie wiem:|
6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
no nie zniosło bo umarło
7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
mam nadzieje ze nie, poprostu serduszko w takim wieku jej nie wytrzymało
8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
guz był w stanie zaawansowanym a opercaja była jedyną szaną,było to być albo nie być, ryzyko śmierci bylo spore, ale musiałąm sprobowac.męczyła się, a tak miała jakiekolwiek szanse na przezycie, niestety nie udało się:(



1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
kastracja czyli jajka
2.) w jakim wieku byl szczur?
oj nie oamietam dokładnie ale chyba ok 4 miesiące
3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
zawsze chorował, jest alergikiem
4.) ktora byla to jego operacja?
pierwsza
5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
to nie był guzek
6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
bardzo dobrze
7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
brak odpowiedzi
8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
brak odpowiedzi

[ Komentarz dodany przez: limba81: Pon Kwi 10, 2006 6:49 pm ]
Spokojnie moglas napisac obie informacje w jednym poscie. Polaczone.
limba81 mod
Ostatnio zmieniony pn kwie 10, 2006 5:48 pm przez małolata, łącznie zmieniany 1 raz.
Szakira [']-12.04., Foteczka['] 11.04-13.04.06. ;(
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: krwiopij »

operacji przechodzilismy juz kilka, wiec kazda opisze oddzielnie...

DIABEL (kastracja)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
kastracja...
2) w jakim wieku byl szczur?
5 miesiecy...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
bardzo dobry... szczur mlody, silny i w swietnej formie...
4) ktora byla to jego operacja?
pierwsza...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
bez problemow... ladnie sie wybudzil i nastepnego dnia byl jak nowy...

DIABEL (usuniecie kamieni z pecharza)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
diabel cierpial na powazna kamice pecherza moczowego... jedynym rozwiazaniem bylo otworzenie pecherza i wyjecie ze srodka wszsytkich zlogow...
2) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 11 miesiecy (23 miesiace)...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
wygladal na dobry... diabelek zachowywal sie normalnie, mial apetyt, nie byl chudy... jednak kamienie byly duze i podraznialy sciany pecherza, co powodowalo krwawienia... nie wiem, na ile to moglo wplynac na stan ogolny...
4) ktora byla to jego operacja?
druga...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
nie przezyl... poczatkowo budzil sie bardzo ladnie, jednak potem jego stan zaczal sie pogarszac i w koncu przestal oddychac...
7) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
dawka byla obliczana przy mnie - badzo dokladnie zreszta... maly zaczac podobno poruszac sie, kiedy konczyli go zaszywac... juz w domu w odrgach oddechowych zaczely mu sie zbierac jakies plyny, on nie mogl ich odkrztusic, ja nie potrafilam mu pomoc (wet tez nie wpadl na to, ze w takiej chwili mozna odessac te plyny mala, miekka gruszka :?) i diabelek prawdopodobnie sie udusil...
8) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
watpie...

NADIA (usuniecie guza)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
guz umiejscowiony pod sutkiem, na brzuszku...
2) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 4 miesiace (16 miesiecy)...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
bardzo dobry...
4) ktora byla to jego operacja?
pierwsza...
5) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie... tlumaczono mi to tak, ze prawdopodobnie nadia wbila sobie w brzuszek jakas drzazge i ta drzazga zaczela obrastac tkanka... stad guzek... dziwilo mnie tylko, ze pojawil sie tak nagle - kiedy go zauwazylam, byl wielkosci orzecha laskowego...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
dobrze...

NADIA (usuniecie guza)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
guzek pod lewa pacha...
2) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 8 miesiecy (20 miesiecy)...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
bardzo dobry...
4) ktora byla to jego operacja?
druga...
5) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie... to byl lagodny rozrost gruczolu mlekowego...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
dobrze...

w tym miejscu powiem jeszcze to, co mi kiedys pewien wet mowil (doktor zreszta)... u psow po ogolnym znieczuleniu czesto pojawia sie przerost miesnia sercowego... tak samo moze zdarzyc sie u szczurow... nadia przeszla dwa zabiegi pod narkoza, a 5 miesiecy po tym drugim na rtg wyszla mocno powiekszona sylwetka serca i dina byla na lekach do konca swoich dni... dodam, ze niewielu wetow potrafi osluchac szczurze serce, a jeszcze mniej potrafi je leczyc i wydaje mi sie, ze szczur, ktory ma za soba opercaje powinien byc pod szczegolna obserwacja... kiedy zaczna sie problemy z oddychaniem, pod uwage trzeba brac nie tylko chorobe ukladu oddechowego, ale takze serce...

MEFIT (usuniecie guza)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
guzek pod pierwszym sutkiem z lewej strony (szczura ;))...
2) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 8 miesiecy (20 miesiecy)...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
bardzo dobry...
4) ktora byla to jego operacja?
pierwsza...
5) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie... nie byl badany, jednak podobno byl to gruczolak...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
z tego co pamietam, niezle...

MEFIT (usuniecie guza)
1) co bylo operowane? (czesc ciala)
mialy byc usuniety kolejny guz sutka... tuz przed operacja okazalo sie, ze sa chyba jeszcze dwa malutkie...
2) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 10 miesiecy (22 miesiace)...
3) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
taki sobie... mala miala podejrzenie problemow z serduszkiem, jednak nikt nic nie wspomnial o leczeniu...
4) ktora byla to jego operacja?
druga...
5) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie wiadomo... prawdopodobnie nie...
6) jak zwierzatko znioslo narkoze?
nie wybudzila sie...
7 i 8 ) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)? czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
i jedno i drugie... na pierowsza dawke narkozy mefisia zareagowala zle (zaczela ciezko oddychac i dlugo sie wybudzala), wiec operacja zostala odlozona na inny termin... mimo jej podejrzanego stanu weterynarze zalecali zabieg - a ja glupia sie na to zgodzilam... mefit odeszla, zanim zdazyli wygolic jej futerko... moim zdaniem dawka byla niedokladnie obliczona... a przede wszystkim nie powinno sie operowac zwierzaka z chorym sercem, zanim zrobi mu sie dokladne badania - i jesli nie ma sie odpowiedniego sprzetu (byc moze wziewna narkoze by przezyla, byc moze daloby sie ja ratowac, kiedy przestala oddychac)...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
turybiusz
Posty: 354
Rejestracja: wt lis 01, 2005 3:00 pm

[OPERACJA] smiertelnosc okołooperacyjna szczurkow...

Post autor: turybiusz »

Mała Rozbójniczka:
1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
sterylizacja

2.) w jakim wieku byl szczur?
1 rok i 8-10 miesiecy

3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
wystąpiły niewielkie krwawienia z dróg rodnych, USG wykazało, że w macicy zbiera sie krew, poza tym były wycieki porfiryny z noska, Rozbójniczka była podenerwowana, innych niepokojących objawów nie bylo. Okazało się, że na jednym jajniku wytworzyły się cysty.
Jednak moje szczury są najprawdopodobniej nosicielami jakiegoś wirusa, więc powody do niepokoju o zdrowie były.

4.) ktora byla to jego operacja?
pierwsza

5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
nie dotyczy

6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
dobrze

7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?

nie dotyczy


Meluzyna:
1.) co bylo operowane? (czesc ciala)
usunięcie listwy jednej mlecznej

2.) w jakim wieku byl szczur?
2 lata i prawie 4 miesiące

3.) jaki byl ogolny stan zwierzecia przed zabiegiem?
pojawiły się guzy w okolicy sutków po jednej stronie ciała. Poza tym stan zdrowia byl w miare dobry, choc Meluzyna od dluzszego czasu (2-3 miesiące) miała lekko obniżoną sprawność (troszkę pociągała tylnymi łapkami). No i ta infekcja, ktora co jakiś czas zabiera mi kolejnego szczura. Meluzyna jednak już kiedyś przeszła lekki atak tej choroby

4.) ktora byla to jego operacja?
2

5.) czy operowany guzek okazal sie nowotworem?
był to niezłośliwy gruczolak

6.) jak zwierzatko znioslo narkoze?
zaczęła wybudzac się szybko, potem jednak dlugo nie mogła odzyskac pełnej przytomności, dodatkowo podczas wybudzania dość dużo rzęziła i miała zabarwione porfiryną wycieki z nosa (odciągałam je gumową gruszką). Następnego dnia była osłuchiwana i płuca miała czyste.

7.) czy ewentualna smierc byla z winy weta (zle odliczona narkoza)?
nie

8.) czy ewentualna smierc byla wynikiem zlego stanu zdrowia zwierzecia przed operacja?
Meluzyna od dnia operacji była osowiala i miala kłopoty z poruszaniem (mocno pociągala tylnymi łapkami), ale wet uprzedzal mnie, że takie kłopoty mogą wystąpić. Zreszta jej stan nie odbiegal mocno od stanu innych szczurów po operacji. Dziewięć dni po operacji jej stan nagle sie mocno pogorszyl. Niestety byla to sobota wieczor i zaden z weterynarzy do ktorych mialam zaufanie nie był dostępny. Zabralam Melę do kliniki calodobowej i tam weterynarz podal jej podskórnie za dużą ilość płynów, Mela odeszla pół godziny po zastrzyku, z powodu obrzęku płuc.
Osłabienie po operacji na pewno sprzyjalo rozwojowi choroby, ale to nie operacja spowodowala śmierć.
...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”