Mała z dużą :)

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
moniiaaax44
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 23, 2015 1:48 pm

Mała z dużą :)

Post autor: moniiaaax44 »

Witam wszystkim, mam taki problem, od około 2 miesięcy mam szczurka ze sklepu zoologicznego, już się oswoiła, wszystko jest ok. Tydzień temu postanowiłam dokupić jej partnerkę, kupiłam malutką, miesięczną samiczkę. Chciałam je połączyć, od tygodnia klatki stoją obok siebie, przez kraty nie ma żadnych sporów. Natomiast jak tylko puszczę je gdzieś razem, mała wchodzi pod dużą i nie wiem czy ją gryzie, czy szuka mleka (nie wiem czy była jeszcze na mleku matki jak ją brałam, jednak od tygodnia je suchą karmę), duża wtedy się denerwuje i malutką gryzie, a ta piszczy.. Duża sama od siebie raczej nie atakuje małej, mała sama zaczyna. Jaki może być powód, że mała tak się zachowuje, czy czekać z łączeniem aż podrośnie .? Proszę o pomoc jakiś znawców :))
Awatar użytkownika
Vikikkii
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 01, 2015 1:39 am

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Vikikkii »

Ile ma twoja dorosła szczurzyca ?
Zapoznałaś się dokładnie z tym wątkiem --> http://www.szczury.org/viewtopic.php?t=1149
Jeśli samica jest o wiele starsza to musisz bardzo uważać przy łączeniu
moniiaaax44
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 23, 2015 1:48 pm

Re: Mała z dużą :)

Post autor: moniiaaax44 »

Ojej, nie mam pojęcia ile może mieć ta starsza, bo kupowałam ją w zoologicznym. Jak ją brałam, to była większa jak ta, która ma teraz 5 tygodni, a jest u mnie już z półtorej miesiąca, więc może mieć jakieś pół roku, nie jestem w stanie tego określić :(
Awatar użytkownika
Vikikkii
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 01, 2015 1:39 am

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Vikikkii »

Mycha pisze:

Łączenie:

1 Wieczorem zabierz szczury na łóżko nieznane żadnemu z nich
2 Puść je w pewnej odległości od siebie aby same do siebie podeszły(ok 0,5m)
3 Daj im możliwość obwąchania się wzajemnie.
4 Niech spędzą ze sobą na wolności minimum godzinę - dopóki nie będzie widocznych oznak przyjaźni
(jeśli szczury się unikają, możesz ograniczyć im przestrzeń, wkładając je do kartonu na tyle wysokiego, żeby nie mogły z niego wyskoczyć)
5 Dokładnie wyczyść klatkę, nie wkładaj wyposażenia (domków, hamaków)
6 Wpuść najpierw nowego szczura
7 Po chwili wpuść starego szczura
8 Obserwuj je przez długą chwilę
9 Bądź w pobliżu i w pogotowiu gdybyś usłyszał piski
10 NIE FAWORYZUJ ŻADNEGO Z NICH!!


szczególną ostrożność zalecam w przypadku, gdy "starszy" szczur [lub szczury]:

- ma ponad pół roku - rok - i dotąd był sam;
- są w stadzie, ale mają grubo ponad rok;
- w stadzie wykazuje wszelkie cechy tyrańskiego alfy i często bije inne szczury "dla zasady";
- jest - lub są - płci żeńskiej. czytając liczne posty o stadkach na forum, oraz obserwując różne przygody mojego własnego stada, zauważyłam, że samiczki częściej wykazują bezinteresowną i upartą złośliwość wobec nowych szczurów.
************************************


Robiłaś tak jak jest wypisane w tych punktach ?
Emirata
Posty: 19
Rejestracja: pn sie 17, 2015 10:18 pm

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Emirata »

Powiem ci tak - mój pierwszy szczur był sam przez trochę ponad pół roku (był ze sklepu zoologicznego, a ja byłam nieuświadomiona). Gdy zaadoptowałam mu kolegę, to różnica wieku między nimi była duża, bo starszy, Muffin, miał ok. 9 miesięcy, a młodszy, Benek, 1-2 miesiące. Dałam im się poznać na neutralnym terenie, tam, gdzie jeszcze żaden z nich nie był. Nie bawiłam się w dwie klatki koło siebie, i już pierwszego dnia spały w jednej klatce, ale to dlatego, że widziałam, że mały jest spragniony kontaktu i bardzo go chce, a duży brzydko mówiąc go olewał O0 Nie było ostrych bójek, tylko przewracanie na plecy dla ustalenia, kto tu jest ważniejszy. Z połączeniem nie czekaj, ponad miesięczny szczurek już nie potrzebuje matki, ale na pewno musi być z innym szczurem, rozdzielanie nie ma sensu. Ja na twoim miejscu dałabym już je do jednej klatki i obserwowała, czy nie dochodzi do rozlewu krwi. Pamiętaj, że bójki i piski to norma nawet u szczurów, które całe życie są w jednym stadzie :D
Beauty & Beast
Za TM: Brawurka, Muffin, Benek.
In the future I'd like to be a jockey, but the greatest dreams are always unrealistic.
moniiaaax44
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 23, 2015 1:48 pm

Re: Mała z dużą :)

Post autor: moniiaaax44 »

Robiłam tak jak to opisane w tych punktach, ale nie działało. Dochodzi nawet do sytuacji, że ta duża ucieka przed małą, a że jest już duża, to potrafi i z łóżka zeskoczyć i uciec z każdego miejsca. Wczoraj wieczorem nawet przez klatkę się jakoś drapały, bo któraś z nich piszczała, musiałam je odstawić od siebie. Od początku się nie polubiły, musiałam dla małej znaleźć inne miejsce, stąd druga klatka. Dziś znalazły się obok siebie na wolności i starsza, co się wcześniej nie zdarzało, potraktowała małą - mowiąc wprost - z kopa. Jak jej nie gryzie, nie depta, bo zdarza się i to, to znowu tylną łapką ją kopie.. A mała w pisk. Już nie mam siły do nich, chciałam dobrze, żeby nie czuła się samotna, miała się z kim bawić, a wyszło jak wyszło. Nigdy nie zrobiła jej nic, żeby pojawiła się krew, ale jak tylko słyszę pisk, to wkraczam do akcji, więc nie wiadomo jak to by się wszystko skończyło gdyby je tak zostawić..
Awatar użytkownika
Vikikkii
Posty: 112
Rejestracja: czw sty 01, 2015 1:39 am

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Vikikkii »

Możesz jeszcze spróbować tak ---> http://szczury.org/viewtopic.php?f=16&t=46990 co prawda moja szczurzyca gryzła małą ale są tu rady które powinny pomóc jak mi już w dwóch łączeniach ;)

Nie poddawaj się szczur który był już troche sam jak i starszy żeby zaakceptować młodszego potrzebuje więcej czasu ;)
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Malachit »

moniiaaax44 podstawowy błąd, który robisz, to rozdzielanie szczurów - one naprawdę już by się polubiły, gdyby nie to ;)
Już ci Vikikkii napisała, że szczury czasami piszczą nawet jak się bawią i tak po prostu się komunikują. Jedna z moich szczurzyc piszczy niemal non stop, piszczy nawet jak się ją bierze na ręce, mimo, że sama się na nie pcha :P
W instrukcji łączenia szczurów jest wyraźnie napisane, żeby ingerować dopiero wtedy, kiedy leci futro lub się naprawdę gryzą - nie wcześniej. One muszą się dogadać po swojemu i ustalić pewne sprawy (ludzie też nie przyjaźnią się od pierwszej chwili). I tak samo - nie mogą mieć możliwości ucieczki z miejsca łączenia, bo wtedy wszystko się przedłuża.
Co do ucieczki, to też zostało napisane:
(jeśli szczury się unikają, możesz ograniczyć im przestrzeń, wkładając je do kartonu na tyle wysokiego, żeby nie mogły z niego wyskoczyć)
No i Vikikkii podlinkowała ci swój temat, w którym też wszystko świetnie jest opisane ;)
Uda się, zobaczysz!
Wyszukiwarka nie gryzie
Mariolla
Posty: 11
Rejestracja: śr paź 14, 2015 2:13 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Mariolla »

Dwa dni temu zaadoptowalam mloda szczurzytke dla mojej pół rocznej Mi. Strasznie sie balam reakcji i samego łączenia. Na neutralnym terenie obeszlo sie bez bójki. Nie bylo jezenia, fukania, Mija wręcz olewała młodą. Zaczęła jedynie posikiwać ( nie wiem, co to oznaczało, może znaczenie). Młoda Lunka wchodzila jej pod nogi, chodziła pod nią. Nie czytałam o takim zachowaniu. Czy tak się dzieje? Prosze o komentarze, bo juz drugi dzien siedze w pracy a myslami jestem z moimi ogoniastymi, czy tam jest ok ???
Mariolla
Posty: 11
Rejestracja: śr paź 14, 2015 2:13 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: Mała z dużą :)

Post autor: Mariolla »

Znalazlam informacje w necie, ze gdy maluch wchodzi pod starszego szczura to oznacza: " ty jestes tu bosem i ufam tobie" :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”