Szczury a kot

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
EtonDuea
Posty: 61
Rejestracja: sob kwie 23, 2005 2:21 pm

[Inne] - Szurki i Kotki

Post autor: EtonDuea »

od 9 lat mam żółwicę stepową wolno chodzącą po domu;-), po śmierci mojego pierwszego pieska tak jakoś pusto się zrobiło w domu, bo zawsze mieliśmy jakieś futrzaki i kupiłam parkę szczurków, potem dokupiłam w tamtym roku w listopadzie Słomeczkę, 9 stycznia br okazało się, że jest pilnie potrzebny nowy właściciel dla pieska, który ma zostać zabity, to go przygarnęłam przyszłam z nim do domu, a mama mówi mi "Łazarz zdechł" :((( i smutno się zrobiło, więc dokupiłam samcolka w lutym, i się rozmnożyły, zatrzymałam sobie 8 maluchów, 5 z I miotu, 3 z II i teraz w lipcu przygarnęłam kocurka 3-miesięcznego. Teraz mam 10 szczurków, kota, psa i żółwicę stepową i wszyscy żyją w zgodzie... tzn.. szczury atakują trochę kota :roll: , ale nic:-) jest good
Łazarz - XI IV MMIII - IX I MMV
Teofano - XI IV MMIII - XXII VI MMV
Dilemma - XI VI MMIII - V VI MMV

Słomka - V XI MMIV - XXI I MMVI
Misereux - XXVI IV MMV - XXI I MMVI
Malutka - XXVI IV MMV - XXI I MMVI
Kimi Hi Take - XXXI V MMV - XXI I MMVI
Mruczka14
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 20, 2008 12:02 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Relacje kot & szczur

Post autor: Mruczka14 »

Witam
Mam w domu bardzo leniwego i przyjacielskiego kota.
Chciałabym dostać szczurka.
Czy da się określić czy szczur coś zrobi kotu,czy raczej nie powinien mu nic zrobić ??
Mój kot jeszcze nigdy nie widział szczura,ale za bardzo zestresował moją świnkę morską.
Świnka zdechła.
Czy tak samo może być ze szczurem ??
Szczur jest jednak znacznie większy od świnki,a to robi różnicę.
Chciałabym mieć samiczkę szczura.
Samica jest mniejsza niż samiec.
Czy to zrobi różnicę w ewentualnej przyjaźni.
Mój kot ma 2 lata.
Może trochę nie sprawnie to napisałam,ale sory.
Pozdrawiam Mruczka14

Przeniesione i scalone z istniejącym tematem. /Agata
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Nina »

Mruczka14 pisze:Mam w domu bardzo leniwego i przyjacielskiego kota.
Chciałabym dostać szczurka.
Czy da się określić czy szczur coś zrobi kotu,czy raczej nie powinien mu nic zrobić ??
Nawet najbardziej leniwy kot czując i widząc intruza może być nieprzewidywalny
Mruczka14 pisze: Mój kot jeszcze nigdy nie widział szczura,ale za bardzo zestresował moją świnkę morską.
Świnka zdechła.
Czy tak samo może być ze szczurem ??
Tak, może być tak samo. Większość szczurów reaguje bardzo dużym stresem na widok i zapach kota.
Mruczka14 pisze:Szczur jest jednak znacznie większy od świnki,a to robi różnicę.
Szczur większy od świnki morskiej? Dowcipne. Dziki szczur owszem, ale nie hodowlany.
Mruczka14 pisze:Czy to zrobi różnicę w ewentualnej przyjaźni.
Nie ma takiego pojęcia jak przyjaźń między kotem i szczurem. Owszem, zdarza sie, że te zwierzęta się tolerują, ale to sporadyczne przypadki. Poza tym, trzeba wziąć pod uwage, że to zwierzęta, mające swoje instynkty, które nie wiadomo kiedy mogą sie objawić.

Jeśli mając kota chcesz mieć szczury (tak, szczurY, co najmniej 2 tej samej płci. to zwierzęta stadne i trzymanie ich pojedynczo to egoizm), to tylko pod warunkiem, że podczas swojej nieobecności (a najlepiej cały czas), masz możliwość izolowania ich od siebie.
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Awatar użytkownika
Buni@
Posty: 618
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 10:47 am

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Buni@ »

Nie ma takiego pojęcia jak przyjaźń między kotem i szczurem. Owszem, zdarza sie, że te zwierzęta się tolerują, ale to sporadyczne przypadki.

Niestety ale muszę się z tym zgodzić...tak to już jest. Słyszałąm o przypadkach kiedy szczur zobaczył kota i w jednej sekundzie zdechł...oczywiście śmierć była spowodowana zawałem...lub też atakiem ze strony "milusiego,leniwego,spokojnego" kotka. Co do świnek morskich, kiedyś zajmowałam się chodowaniem tych zwierzaków i mój kot miał z nimi bardzo dobre relacje...tzn. opiekował się nimi jak własnymi dziećmi. Mył je, przenosił...ogólnie przywiązała się do nich. ALE NIE RADZE próbować łączyć gryzoniami z np. kotami czy tam psami...jak już mówiłam może się to skończyć nie miło dla szczurka jak i w takim razie dla ciebie.
<*> Moje aniołki<*>
szczurki: Bunia, Sali, Gryzia, Rubi, Chloe; chomiki: Pipi, Emi
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Nakasha »

Moje koty nie polują na szczury, a szczury nie boją się kotów. Szczury podchodzą do kotów, dają im noska i idą w swoją stronę.

A kot Koronel i szczury Wuwuny? Śpią razem, wtulone w siebie.

To, że koty i szczury będą się tolerować i akceptować jest jak najbardziej możliwe. Przypadki takiej tolerancji i lubienia, że koty i szczury razem śpią są rzadkie, ale są.

Generalnie nie powinno się zostawiać kotów i psów razem ze szczurkami bez opieki, bo nigdy nie wiadomo, czy koty i psy nawet niechcący nie skrzywdzą szczurka. Ale bez przesady, nie wszystkie koty to mordercze bestie ;).
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: sachma »

Nakasha pisze: A kot Koronel i szczury Wuwuny? Śpią razem, wtulone w siebie.
Jeden ze szczurów Wuwuny to moja Aweszka - u mnie w domu nie ma kotow, nie ma tez psow, wiec malec nie mogl sie przyzwyczaic ;) Szczury nie sa az tak glupie zeby sie bac zwierzecia ktore nie stanowi dla nich zagorzenia ;) Jesli nie maja zlych przezyc z przeszlosci, to nie odczuwaja leku a tym bardziej stresu w kontaktach z kotami czy psami.

a pies Justki? Bullterier - terriery to psy "na szczury", polujace z instynktem - a moja Nemezis, urodzona u Justki robila z psem co chciala :P suka lize szczury i nie reaguje ani stresem ani agresja na bliski kontakt ;)

duzo zalezy od charakteru zwierzecia - jesli nie mamy kota łownego który przynosi nam myszki w prezencie (kot mojego kolegi regularnie przynosi zabite ptaki i gryzonie do domu) to nie powinniśmy sie obawiac, ale tez nie mozemy zaufac w pelni ;) jesli znamy nasze zwierze to mozemy pozwolic na kontakty pod naszym czujnym okiem ;)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: yss »

to moje szczury widocznie są głupie, bo widok małego kociaka spowodował u nich dosłownie paraliż ze strachu, szczury zesztywniały. widocznie nikt im nie powiedział, że brak złych doświadczeń z kotami = pełen luz na widok kota.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Nakasha »

yss, bo bywa i tak i tak. Niektóre szczury boją się ogólnie - nie tylko kotów. Boją się nagłych hałasów, czegoś nieznanego, szybkiego i gwałtownego ruchu. Takie mają większe szanse na reagowanie strachem na kota/psa.

A inne to luzaki, które jak słyszą nagły hałas, to biegną sprawdzić co się dzieje.

Moje bardziej wyluzowane szczury (oczywiście to czysty przypadek, że to szczury rasowe ::) ) podchodzą do kotów i je wąchają, nawet na nie wchodzą (jak Balaji, Sky, czy Geda). Zero stresu, sama ciekawość. Najbardziej nerwowa Czika ucieka, reszta tylko patrzy na koty i je olewa.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: yss »

nakasha tak, tylko przy moich szczurach można borować ściany i piłować deski, nawet oka nie odemkną i zawsze tak miały. bardzo lubią poznawać nowych ludzi i łazić po nich. a kociaka trzymaliśmy i prawie się nie ruszał.... był wielkości najwyżej dwóch szczurów a może nawet nie... i co? i paraliż. ale może mam szczury nie tylko głupie, ale i lękliwe :/ czego to się człowiek nie dowie, nie?
hehe zaraz się pewnie dowiem że mają jeszcze niedowagę i są małe, będzie komplet :D
ten się nie myli, kto nic nie robi
martucha1991
Posty: 171
Rejestracja: pt cze 27, 2008 8:34 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: martucha1991 »

Mam kilka kotów, ale tylko Mimi ma wstęp na piętro gdzie mieszkają szczury. Staram się nie wpuszczac jej do pokoju, gdy ogony są wypuszczane, ale czasem i tak tam wejdzie i wtedy szczury nieruchomieją ze strachu. Moja pierwsza szczurzyca Kropka, długo bała się kotki, ale jak już była starsza to zaczęła ją atakowac i wyganiac ze swojego terytorium ;) Mojej suczki nie bała się nigdy (iskała ją, zaczepiała), mimo że była ona o wiele większa od kota, ale też bardzo przyjaźnie nastawiona do wszystkich zwierząt. Tak samo Ruda, nigdy nie okazywała strachu przed psem, a przed kotami owszem. Poza Rudą żaden z moich obecnych szczurów nie miał okazji poznac mojego psa, więc nie wiem jak by zareagowały.
ze mną: Nano i Piko ;)
za TM: Kropka, Rudzielec, Burbon, Gwiazdka, Czarek, Whisky, Ząbek, Zadzior, Zawias, Spidi, Imbir, Goździk, Karolinek, Gruby, Rocky, Cynamon, Rambo
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Nakasha »

yss, w niczym nie chciałam Cię urazić i nie pisałam o Twoich szczurach, więc się nie ma potrzeby na taką reakcję ;). Chodzi mi o to, że niektóre szczury boją się kotów, inne się kotów nie boją i nie ma potrzeby demonizowania kotów za sam fakt, że są kotami ;).
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Nina »

Dzisiaj całkowicie przez przypadek sprawdziłam reakcje moich szczurów na kota. Nawet nie na jego widok a na samą obecność...
Nadmienie tylko, że moje szczury do płochliwych nie należą, na pewno nie młode. Koty czują na codzień (mam ich sześć i non stop je miętosze, więc nie sposób, żeby ode mnie nie było ich czuć). A jak zareagowały?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Siedziały tak przez 10 minut, dopóki nie wzięłam ich na ręce i porządnie nie wymiziałam...
Tylko Afera nie zwróciła na Sonie uwagi, nadal spokojnie jadła ryż, podczas gdy reszta zamarła ze strachu...
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
kasia5
Posty: 9
Rejestracja: sob sie 23, 2008 10:50 pm

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: kasia5 »

Jak byłam u babci to miałam szczury ze sobą. Jak klatka na chwilę stała na dworze to koty się bardzo zaciekawiły "zawartością" ??? Koty nie są jakieś agresywne czy jak, a wręcz przeciwnie. Moje chłopaki nic sobie nie robiły z nowego towarzystwa i jakby nigdy nic wspinały się po klatce i zachowywały się tak jak zawsze ;D Oczywiście do bliższej znajomości bym nie dopuściła ponieważ moja babcia mieszka na wsi, więc jej koty polują na tego typu stworzenia, ale szczurom nic nie przeszkadzało 8)
Awatar użytkownika
Ausaya
Posty: 1183
Rejestracja: czw cze 28, 2007 4:47 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: Ausaya »

jak zamieszkaly ze mna dwa pierwsze szczurki to mialam jeszcze kotke, ktora straszliwie sie bala wszystkiego. Jak ktos obcy przychodzil do domu to siedziala conajmniej godzine pod wanna i nie chciala wyjsc. Ale jak moj chlopak wzial szczurka na rece a ja kotke to wcale sie nie bala, wrecz przeciwnie. Tylko ze Mała byla czujna i ucieklaod razu. Ale jak to zrobila swiadczy o tym jak bardzo sie bala tego kota: zeskoczyla z wysokosci rak mojego chlopaka (on ma ok 180 cm) na podloge i poleciala pod lozko...
Od tamtego czasu kot mial zakaz wstepu do pokoju, raz ja przylapalam na obserwowaniu szczurkow:
Obrazek
ze mną: Tequila i Lima :* :*

za TM: Helenka [*] Kama [*] Sutra [*] Mała [*] Ebolcia [*] Furia [*] Coco [*] Koleś [*]
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Relacje kot & szczur

Post autor: yss »

nakasha oj odwracasz kota ogonem :P napisałaś, że szczury bardziej lękliwe będą się pewnie bały kota tak jak każdej nowości, a szczury wyluzowane [i mądre] byle kota się nie przestraszą...... a podałam przykład paraliżu moich szczurów jako dowodu, że nawet najluźniejsze, swobodne w pożyciu, wręcz zaczepne szczurki mogą się kota panicznie wystraszyć - gdyby taki kot został, to nie wiem - albo by im się odbiło na psychice, albo by się przyzwyczaiły. trudno powiedzieć, kot był tylko jeden dzień u nas :P
miałam w życiu kilka kotów i przy żadnym z nich gryzoń nie byłby bezpieczny. żaden gryzoń. bez przerwy coś lapały żywego i znosiły do domu :/ ale teraz takie koty robią, co trawy się boją, to może i ze szczurem taki kot by spał, kto wie :P
ten się nie myli, kto nic nie robi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”