na czym szurki mogą spać

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
kazek
Posty: 4
Rejestracja: ndz paź 06, 2013 9:57 am

na czym szurki mogą spać

Post autor: kazek »

witam, mam problem/ pytanie związane z miejscem spania dla szczurków. Trzymam je w klatce dwu-piętrowej i upodobały sobie górne piętro gdzie cały czas przesiadują oraz śpią, podłoga jest zrobiona z kratki i tu własnie mam pytanie czy szczurki mogą spać bezpośrednio na tej kratce czy należało by to zmodyfikować. Nie wygląda na to żeby im to przeszkadzało no ale same mi tego nie powiedzą ;)
Dotychczas szczurki trzymałem w akwarium więc w temacie klatek nie jestem obeznany. Dodam jeszcze , że te szczurki od początku mieszkają w tej klatce.
Jeżeli chodzi o hamaczki to raczej nie jestem do nich przekonany , wiem , że to bardzo wygodna opcja dla szczurków ale niestety moje paskudzą jeszcze sporo więc musiał bym je zmieniać ze dwa razy dziennie...
Odrazu napisze jeszcze o problemie załatwiania sie szczurasków z górnego piętra gdzie skutecznie zasikują kratki nawet gdy śpią no i dwójeczka też załatwiana z górnego piętra heh często niestety trafiają do miski z ziarnem. Zrobiłem im kuwetkę ale raz z niej skorzystają a innym razem gdzie popadnie jeden z nich w ogóle lubi wziąć jedzonko ze sobą i konsumuje w kuwecie ...
Szczurki są ze mną nieacały miesiąc , a mają około 2 miesięcy są to dwa samce, względnie już oswojone, podchodzą do mnie i na ręce też już same wchodzą.
Zauważyłem , że już wydzieliły swoje terytorium , jeden trzyma sie bardziej lewej , a drugi prawej strony klatki ale zwykle śpią razem jak śledziki , biją sie czasami o jakiś smakołyk , który jeden chce zabrać drugiemu ale to norma :)
Z góry dzięki za opowiedz , pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: madziastan »

Jakie wymiary ma ta klatka? Kraty nie są dobre dla szczurów. Polecam plastikowe pleksi i wtedy będziesz mogł bez problemu przecierać a jak nie jesteś przekonany do hamaczków, wrzuć zwykłe szmatki to mogą pospać na szmatkach leżąc na półce. Jest jeszcze opcja że zamiast hamaków możesz powiesić koszyki :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
kazek
Posty: 4
Rejestracja: ndz paź 06, 2013 9:57 am

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: kazek »

podstawa 50 / 40 wysokość 70 cm, myśle , że jak narazie póki są mniejsze wystarczy, ale jak podrosną trochę to mam w planie połączyć ją inną klatką żeby więcej miejsca miały.
Próbowałem już opcji ze szmatkami to bardziej zainteresowane były ich zjedzeniem lub pozbyciem sie z 'legowiska' no i pozostaje problem , że zasiurkają te szmatki bardzo skrupulatnie.
A jak wygląda sprawa z koszykami? nie zetknąłem sie z czymś takim dla szczurasów.
Może jakiś domek im tam włożyć z własną podłogą?
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: madziastan »

Każdy szczur siusia na szmatki. To jest norma. Masz samce czy samiczki? Koszyki można podwiesić na paskach zaciskowych na rogach klatki :) Szczurki uwielbiają koszyki i w nich spać pod szmatkami. Można domek włożyć.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: Malachit »

madzi chyba chodzi o plastikowe koszyki, o takie: http://www.montip.pl/Koszyk_plastikowy_K3-17.html
chociaż widziałam, że niektórzy też wieszają wiklinowe (ale na moje takie zaczną szybko śmierdzieć)
Generalnie możesz poszukać inspiracji wśród zdjęć klatek innych użytkowników:
http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=1155
http://szczury.org/viewtopic.php?f=165& ... start=3225
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: madziastan »

Tak, o takie koszyki mi chodziło to co podała Malachit :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
kazek
Posty: 4
Rejestracja: ndz paź 06, 2013 9:57 am

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: kazek »

dzięki wielkie , znalazłem już w/w koszyczki.
Jak narazie w formie koszyka użyłem kulki do biegania, podwiesiłem ją przy 'suficie' klatki. Troche pooglądały powłaziły do środka i dalej poszły spać na szczebelki hehe zobaczymy może sie przyzwyczają do kulki a jak nie to bede musiał dalej kombinować.
Szczurki to dwa samce :)
kazek
Posty: 4
Rejestracja: ndz paź 06, 2013 9:57 am

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: kazek »

Przejrzałem wiele klatek forumowiczów i zauważyłem , że mało kto ma w klatce pięterka z kratki. Czy nie lepiej by było gdybym wymowntował u siebie te elementy?
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: madziastan »

Oczywiście że tak, warto wyjąć te pięterka z kratki :) Będziesz miał wieksza przestrzeń klatki i mogł w środku poustawiać półeczki itd i przy okazji dajesz uglę łapkom szczurom :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: Hanka&Medyk »

I będzie miejsce na hamaki :) Szczury kochają hamaki, norki, tunele i wszelkiego rodzaju wiszące materiałowe akcesoria, więc jeśli masz jakieś stare spodnie albo bluzę, możesz spokojnie przerobić na meble do klatki :)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
kamilmar
Posty: 90
Rejestracja: śr paź 02, 2013 9:19 pm
Lokalizacja: Opole

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: kamilmar »

a jak nie hamaczki to polecam tarasy z ferplasta - plastik, łatwo wytrzeć. Ja chwilowo mam inne półki z plastiku i te śmierdziele małe nawalą na półki, a żeby zejść na dół to nie łaska
Ze mną: Dwalin (od 08.08.2013) Fili (od 03.10.2013) Nori (od 16.10.2013) Ori (od 20.10.2013)
Za TM: Kili, Dori, Balin
Awatar użytkownika
zielona_owca
Posty: 142
Rejestracja: pn lis 05, 2012 7:11 pm
Lokalizacja: Płock

Re: na czym szurki mogą spać

Post autor: zielona_owca »

Półki z kratek są niedobre dlatego, że szczury chodząc po nich mogą sobie narobić nieprzyjemnych odcisków. Ich łapki najchętniej odpoczną w miłych polarkach. U moich szczurów funkcjonuje to w ten sposób, że jeśli przyłożę się do zrobienia takowego hamaczka, to uszanują moją pracę i się tam wyśpią, a jeśli zarzucę im jakąś byle szmatkę to szybko ją przegryzą i zasikają.
U nas na forum użytkowniczka Nietoperr... robi naprawdę świetne, solidne i miękkie hamaczki w bardzo fajnych cenach. :D
Możesz skorzystać, a gdy się zabrudzą zwyczajnie uprać je raz na kilka dni.
Nie ma rzeczy w klatce szczura, która byłaby nieśmiertelna. :D
Ze mną dwie księżniczki.
Rumba od: 20.11.2011
Urke od: 09.11.2013
Bianka
Bunia
Cynamon

W serduszku i gdzieś obok: Tosia, Kokunia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”