KALKULATOR - Wymiary klatki na

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
emi2410
Posty: 3475
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: emi2410 »

Megi, ja do takiej klatki bym 12 szczurów nie dała. Na dwunastkę jest Royal Suite Double 95 na przykład, więc możesz sobie porównać wymiarowo jaka jest różnica. ;)
Osna pisze:70x45 cm w podstawie i 25/60 cm w wysokości zależnie: bez piętra/piętrowa. Tu na forum zaś minimalne wymiary to 40 x 50 x 60 cm.
Z podstawą się zgodzę, ale co do wysokości 25 cm, to chyba by była lekka przesada szczury trzymać w czymś tak niskim, gdzie nawet nie mogłyby swobodnie stanąć na dwóch łapkach czy się wspinać. ::)
Wymiary minimalne na dwa szczury to 60x40x70, nie jest to wyssane z palca. Ja się z tym zgadzam jak najbardziej, jest to absolutne minimum według mnie.
Bezszczurowo - Werter w nowym domku
W sercu: 17 szczurzych duszyczek [*][/b][/size]
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Osna »

emi2410 pisze:Z podstawą się zgodzę, ale co do wysokości 25 cm, to chyba by była lekka przesada szczury trzymać w czymś tak niskim, gdzie nawet nie mogłyby swobodnie stanąć na dwóch łapkach czy się wspinać. ::)
Przy 25 cm dałyby radę chyba się wyprostować (nie mam przy sobie linijki, stąd to "chyba"). On przy tym pisze oczywiście, że "muszą mieć możliwość swobodnego wyprostowania się i to na każdym z istniejących pięter"). Ewentualnie źle policzył cm lub źle zostało to przetłumaczone z niemieckiego. ;)
Wymiary nie są wyssane z palca, ale są uznaniowe. Zawsze można się przyczepić, dlaczego 60x40x70, a nie 63x45x75, a 59x42x71,5 to już się nie nadaje, dlaczego cm w tą a nie w tamtą itd. Domyślam się, że te zera są po to, by łatwiej zapamiętać, a ni dlatego, że to jakieś absolutne minimum. To jak szukać granicy między łysym i łysiejącym. Standard jakiś trzeba określić, ale on jest umowny. A to, że im większa klatka, tym lepiej- to oczywiste.
Z resztą nie o tym temat. Jeśli nie zgadzasz się ze mną, to jak tłumaczysz różnice w kalkulatorach?
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
emi2410
Posty: 3475
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: emi2410 »

Drobna samiczka może by się wyprostowała, ale samiec? Wątpię. ;) Jak to zawsze jest mówione - każdy wymiar musi mieć minimum 40 cm. Wiadomo, tak jak piszesz, że różnica centymetra czy nawet dwóch to nie tragedia. Ale trzeba postawić jasno określone wymiary, żeby potem nie było problemów, że szczury mają za małą klatkę.
A różnica w kalkulatorach stąd, że ten drugi kalkulator z allo uwzględnia wyposażenie klatki jeszcze. Jest on stworzony przez jednego z użytkowników chyba. Dla mnie ten kalkulator powinien być lepiej dopracowany, bo póki co potrafi wprowadzić w błąd. Bo co, powieszę jeden hamak więcej w klatce, dam dodatkowy domek i już klatka nagle jest na jednego szczura więcej? Ja ufam temu 'staremu' kalkulatorowi, trzymam się tego. ;)
Bezszczurowo - Werter w nowym domku
W sercu: 17 szczurzych duszyczek [*][/b][/size]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: noovaa »

Osna, w książkach piszą czasem straszne bzdury ( typu karmić kocią karmą, trzymać w akwariach, samce są samotnikami ). Autorzy książek widzą po swoich szczurach mniej, niż miłośnicy szczurów zaobserwowali przez lata.

Dorosły szczur może osiągnąć nawet ponad 30cm bez ogona. Dlatego żeby było mu wygodnie, klatka nie powinna mieć wymiarów mniejszych niż 40cm .. żeby w każdą stronę mógł swobodnie się wyciągnąć. Ponadto, szczury to zwierzęta uwielbiające się wspinać. Łatwo to zaobserwować w wysokich klatkach, dlatego sugerujemy wyższe, niż szersze klatki ( pomijając szczury stare bądź chore z problemami z motoryką ).

Wg mnie, nawet klatka dla 2 szczurów, te nasze minimum to jest mało. Szczury spędzają w niej większą część dnia i powinny mieć możliwość zabawy .. Lubią się poganiać po półkach, poskakać. W ciasnej, nudnej klatce szczur śpi i obrasta w tłuszcz.

Moje 4 szczurki mieszkają w tridoorze (75 x 50 x 157 cm). Nie w każdym miejscu mogą stanąć na 2 łapkach, mają tam też mniejsze zakamarki, ale mają wybór gdzie chcą spać, biegać, jeść, bawić się, załatwiać. Te 4 szczury wykorzystują powierzchnię całej klatki podczas zabaw, górę przeznaczyły na miejsca do spania, dół na jedzenie, a ciasne kąty są wykorzystywane podczas zabaw i gonitw. Jak jest upał, każdy śpi osobno na półce, na której może się wyciągnąć plackiem, by się schłodzić...

Pozostałe 2 szczury mieszkają w 70x40x95 cm i również nie widzę by choć kawałek klatki był nieużywany.

Niskie klatki mam na chorobówki, albo na przyszłość dla staruszka który nie będzie się już mógł wspinać. Bo młode, żwawe i zdrowe szczury zwyczajnie by się w niskiej, małej klatce dusiły.

Z niską klatką 70x40, jest jeszcze jeden problem. Jest malutka, bez pięter ... może nadawać się jedynie na chorobówkę. W takiej klatce nawet dla jednego szczura ciężko urządzić miejsce tak by nie musiał spać w misce z jedzeniem, albo we własnych odchodach. A gdzie jeszcze jakakolwiek zabawa i ruch ? Taką klatkę postawiłabym dla 2 szczurów jedynie, jeśli miałabym wydzielony pokój dla szczurów ... mogłaby służyć jako toaleta i nie byłaby zamykana. Ewentualnie tymczasowo.

Dla szczurów nie ma czegoś takiego jak za duża klatka. Ale w za małej będzie brudno, smutno a szczury mogą stawać się agresywne, z powodu zbyt małego terytorium dla siebie - szczury jak ludzie, czasami się posprzeczają i muszą wtedy mieć możliwość oddalenia się od siebie na co najmniej inną półkę, albo do innego koszyka.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Megi_82
Posty: 2126
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 8:22 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Megi_82 »

emi2410 pisze:Megi, ja do takiej klatki bym 12 szczurów nie dała. Na dwunastkę jest Royal Suite Double 95 na przykład, więc możesz sobie porównać wymiarowo jaka jest różnica. ;)


Ja też bym nie dała 12, zresztą nie planuję takiej liczby ogonów ;), ale po prostu zaciekawiło mnie to, skąd aż takie różnice. Mebelki mebelkami, ale
Osna, jasne, że jakaś tam tolerancja pewnie istnieje, ale IMHO różnica 5 szczurów to już niezłe stado...Moje 2 dziewczyny przez trochę ponad miesiąc musiały się przemęczyć w klatce, która jeden wymiar miała za mały, 34cm głębokości - i jasne, że jakoś to przeżyły, ale wolę unikać wartości granicznych, sama nie lubię ciasnoty i wolę chatę za dużą niż za małą (no, tylko mnie nikt nie sprząta ;) ) i stąd moje rozkminy :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38243

[*] Kluseńka, Czarnuszka, Pączek, Tulia, Liwia, Alutka, Tina, Czikita, Bajeczka, Filipek, Szarutka, Gadżet, Thau, Afri, Bąbelek, Dzidzia Rambo, Bulinka, Placuszek, Rudzinka, Bianuszka, Violetka, Wanilka, Lolcia, Tika, Lusia, Elżunia, Anuszka, Klekotek
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Osna »

Ależ wcale nie twierdzę, że wymiary podane przez tego autora są dobre. W ogóle nie wyraziłam swojej opinii. Napisałam tylko, jak rozumiem rozbieżności w wynikach kalkulatorów, swoją drogą. jak się okazało, błędnie. Do tego, że 25 cm wysokości jest za mało, nie musicie mnie przekonywać, bo też tak uważam, nie wyobrażam sobie trzymania 2 szczurów w tak niskiej klatce, aczkolwiek uważam, że stanęłyby swobodnie w takiej, choć by się nie rozciągnęły. Rozciągniecie, a staniecie to jednak różnica. No chyba że moje samce jeszcze urosną, bo opieram się na ich wymiarach, a są jeszcze młodzi.
emi2410 pisze:A różnica w kalkulatorach stąd, że ten drugi kalkulator z allo uwzględnia wyposażenie klatki jeszcze. Jest on stworzony przez jednego z użytkowników chyba. Dla mnie ten kalkulator powinien być lepiej dopracowany, bo póki co potrafi wprowadzić w błąd. Bo co, powieszę jeden hamak więcej w klatce, dam dodatkowy domek i już klatka nagle jest na jednego szczura więcej?
Pomysł nie jest głupi, choć fakt, że niedopracowany, skoro pokazuje aż tak drastyczną różnicę 5 szczurów. Jeśli ma się odpowiednio dużą klatkę, to 1 mebelek więcej może naprawdę dużo zmienić, moim zdaniem. Oczywiście jest jakaś granica, po przekroczeniu której, niezależnie co zrobimy, więcej szczurów być nie powinno, ale 1 mebel więcej, to 1 rzecz więcej do zabawy/przebywania, co może doprowadzić do 1 szczura więcej. W ogromnej klatce, ale bez mebli, bez półek, gdzie wszystkie szczury muszą gnieździć się w kuwecie, może się okazać, że tylko 2 się zmieszczą, bo we trójkę zagryzą się z nudów- tak obrazowo. Nie znam Twojej klatki- piszę tak ogólnie.
Tylko w kalkulatorze podanym tutaj na forum jest napisane ile szczurów zmieści się, jeśli właśnie przestrzeń będzie mądrze zagospodarowana. Można więc mniemać, że uwzględnia optymalne umeblowanie.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
emi2410
Posty: 3475
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: emi2410 »

Od siebie powiem, że mnie kalkulator nigdy nie zawiódł, stosuję się do niego. Teraz mam klatkę na 8 szczurów (122 x 62 x 65 cm), mieszka 5 samiczek i spokojnie 2-3 szczurki by mogły jeszcze zamieszkać. Więcej bym nie wsadziła do niej. Klatka mała nie jest i nie uważam, że jak dodam więcej wyposażenia (którego swoją drogą mało w niej nie jest), to mogłabym dać tam tego dziewiątego szczura. ;)
Bezszczurowo - Werter w nowym domku
W sercu: 17 szczurzych duszyczek [*][/b][/size]
Awatar użytkownika
JozkaHilda
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 14, 2013 7:59 am

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: JozkaHilda »

A mi się jakoś tak nie zgadza... Nasze obydwie samiczki są bardzo drobniutkie i dość małe jak na dorosłego szczura - w porównaniu z tymi które widzieliśmy np. w zoologu.
Wysokość 90cm
Szerokość 46cm
Głębokość 30cm
I że niby klatka za mała, 3 pięterka całkiem spore, szczury szczęśliwe, spokojnie się obracają i hasają jak szalone.
W naszym przypadku się nie sprawdził po prostu.
Awatar użytkownika
Lexiepl
Posty: 41
Rejestracja: czw sty 02, 2014 11:44 pm

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Lexiepl »

Jak już było wcześniej wspominane. Wyszło źle ponieważ minimalny wymiar każdego boku to 40 cm.
Nie ważne jest czy ogon jest nieco mniejszy czy większy.
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Blanny »

Osna pisze:Do tego, że 25 cm wysokości jest za mało, nie musicie mnie przekonywać, bo też tak uważam, nie wyobrażam sobie trzymania 2 szczurów w tak niskiej klatce, aczkolwiek uważam, że stanęłyby swobodnie w takiej, choć by się nie rozciągnęły. Rozciągniecie, a staniecie to jednak różnica. No chyba że moje samce jeszcze urosną, bo opieram się na ich wymiarach, a są jeszcze młodzi.
Jeśli dobre geny, to urosną, wierz mi. 8) Paulie, ważył blisko 1kg (bez 20 gram) i miał spokojnie 25 cm, kiedy leżał (bez ogona). Kiedy stawał, dochodziły nogi, szyja wyciągnięta... Nie wierzę, że w klatce o wysokości 25 cm (pewnie trzeba też odliczyć ze 3-4cm na żwirek, nie zapominajmy o tym) czułby się swobodnie. :)
Szczur szczurowi nierówny - jeden może w wieku 2 lat ważyć 500 gram i mieć 15 cm długości, drugi może ważyć kilogram i mieć te 25 cm.
Pamiętam, jak weszłam z Pauliem do dr Ani i jej pierwszą reakcją było "Co Ty im dajesz do jedzenia?". ;D Jimi zresztą małym szczurem też nie był, tak samo Nero czy Dante. Żadnego z nich nie włożyłabym do klatki o wysokości 25 cm - chyba że jako jakaś chorobówka.
No i gdzie tam hamak powiesić?
W każdym razie, pisząc ten post, chcę po prostu powiedzieć, że samiec szczura, jeśli urośnie duży, może mieć problem ze stanięciem swobodnym w klatce o wysokości 25 cm, o przeciągnięciu się nie wspomnę. I zakładanie (nie mówię, że Ty to robisz, tylko ogólnie ;) ), że ogon taki nie urośnie, jest błędne. Jimi i Paulie byli rodzeństwem, których rodzice też byli rodzeństwem... Można by zgadywać, że nie będą zbyt duzi czy coś. Tymczasem byli. A Jimini dożył prawie trzech lat. :)
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
5zczurzyca
Posty: 206
Rejestracja: czw maja 24, 2012 2:53 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: 5zczurzyca »

Znalazłam inny szczurzy kalkulator - pomyślałam, że się z wami podzielę :) Gdyby ktoś mógł wkleić linki na pierwszą stronę (do pierwszego postu) byłabym wdzięczna.

Oprócz starego, znanego już nam http://www.rattycorner.com/odds/calc.shtml są jeszcze dwa.

Ten http://www.fancyratsforum.co.uk/calcula ... ecalc.html to kalkulator używany na forum wcześniej.

Ten jest nowy i pozwala obliczyć ilość szczurów nie poprzez całkowite wymiary klatki (nie bierze pod uwagę wysokości), ale koncentrując się na powierzchni zapewnianej przez m.in. półeczki, kuwetę, hamaczki, itp.

http://www.ratzrus.co.uk/ratguides/rat- ... tc6F9LuLW4

Enjoy ^^'
[*]Seiya~30 dni-uMorusany~8 mies.-Ariel~21 mies.-Ubrudzony~30 mies.-Wymalowany-Farbowany
*Rexona *Perwoll - Szczęście ma szczurzy ogon<:3))~
Eve pisze:czułe serce nie jest powodem do wstydu
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: smeg »

http://pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html - tutaj jest podobny kalkulator uwzględniający wyposażenie :) Wypełnia się jedno z trzech pierwszych pól (ilość szczurów, wymiary klatki albo proporcje klatki) + wyposażenie.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Klaudiaaa
Posty: 424
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 6:25 pm
Numer GG: 42964707
Lokalizacja: Barlinek

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Klaudiaaa »

Klatka 120x55x60 naprawdę na max 5 szczurów ? ;)
Obrazek
Za Tm:
Bera(*) Siwa(*) Całusek(*) Zawsze zostaniesz w mym serduszku Nana (*) Milek (*)

Nasz wątek : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=38292
https://www.facebook.com/mini.zoo.92?ref=tn_tnmn
Awatar użytkownika
xSzczuras
Posty: 113
Rejestracja: pt maja 16, 2014 9:22 am
Numer GG: 24741846
Lokalizacja: Wrocław

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: xSzczuras »

Czy klatka
długość 80 cm
szerokość 48 cm
wysokość 80 cm (z kuwetą)

jest dobra na 3 lub 4 szczury?
Maks
za TM: Wafel, Hiero, Tito
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: KALKULATOR - Wymiary klatki na

Post autor: Malachit »

Oczywiście, można w niej trzymać do 5 szczurów.
Wyszukiwarka nie gryzie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”