[Klatka] - samodzielna budowa klatki

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Agata14
Posty: 11
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 4:53 pm
Lokalizacja: Mortęgi

Klatka domowej roboty

Post autor: Agata14 »

Witam!
przepraszam jeśli gdzieś już był poruszany ten temat ..ale szukałam i zaden nie odpowiedział na moje pytanie.
Otóż chcę stworzyć klatkę dla mojego ogona :) ... w tej chwili trzymam go w akwarium (160 l). Myślałam już o stworzeniu klatki ze starej szafy ...ale po głębszym namyśle stwierdziłam że to zły pomysł, ponieważ drewno mimo wszelkiej ochronie i tak zostanie przegryzione lub nasiąknięte moczem :-\ . Więc najlepszym rozwiązaniem bedzie zrobić klatkę z metalowej siatki albo prętów...jednak nie mam pomysłów jak tego dokonać

Może wy macie jakieś doświadczenie lub pomysły.. błagam o pomoc

Scalone z istniejącym tematem. /Agata
Awatar użytkownika
Ressa
Posty: 242
Rejestracja: czw lis 20, 2008 7:53 pm
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: Ressa »

Drewniane ściany wcale nie są tak złym rozwiązaniem , gdyby było wystarczająco grube ;)
były ze mną: Snickers, Twix, Ick, Iman, Lenek, Niebieska Świruska
jest ze mną: Benga
Awatar użytkownika
ankaopolanka
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 24, 2008 2:07 pm
Lokalizacja: Opole

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: ankaopolanka »

Drewniana klatka wcale nie jest takim złym pomysłem. Ja mam drewnianą i jestem z niej bardzo zadowolona. Ani szczurki jej nie pogryzły ani nie nasiąka moczem- jest dobrze zaimpregnowana.
Za to jest duża, wygodna i co najważniejsze szczury mają co w niej robić.
Niestety nie można takiej kupić w sklepie, a zrobienie jej przez stolarza wychodzi bardzo drogo (no chyba, że ktoś ma tak zdolnego męża jak ja :) )

Na zdjęciach poniżej można zobaczyć dzieło męża a w niej Sol i Tes.
Obrazek Obrazek Obrazek
Tes Sol
Obrazek
Agata14
Posty: 11
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 4:53 pm
Lokalizacja: Mortęgi

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: Agata14 »

Świetna klatka Anko....... Naprawde bym taką chciała tylko że mam ograniczony budżet jak na czternastolatkę.. sami wiecie. Do tego jeszcze nie za bardzo moge liczyć na pomoc mojego taty ,bo ciągle jest zajęty. :-\

Myślałam żeby zrobić klatkę zabudowaną metalową siatką. szkielet byłby zrobiony z drzewa a podłoże w miarę możliwości z plastikowych platform . wszystko zalezy oczywiście od chęci i zdolności manualnych. Warto chociaż sprubować. :)
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: odmienna »

o! jaka extra klata! :D co to za rury jako przejścia? i z czego są półki? dawno u Was ta klatka funkcjonuje? wypytuję tak, bo zamówiłam klacorę u Piotra;( tego: http://szczury.org/viewtopic.php?f=5&t= ... a&start=30), ale zupełnie nie mam pomysłu na aranżację wnętrza i chcąc nie chcąc, będę od Was ściągać pomysły ;)
Agata14
Posty: 11
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 4:53 pm
Lokalizacja: Mortęgi

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: Agata14 »

No cóż ja nie mam za dużego doświadczenia więc mogę doradzić że drewniane półki są nie najleprze bo wsiąka w nie mocz, a z impregnacją jest dużo roboty :) najlepiej uzyc czegoś plastikowego (może kuwety)..... co do zabawek to możesz zrobić praktycznie wrzystko w co sie ogon zmieści ;) (ja mam plastikową rurę o średnicy 10 cm bez problemu zmieści sie i obruci mój dorosły samiec) dobrym pomysłem są oczywiście hamaki, nie wszystkie ogony je lubią ale można sprubować , jakieś mostki i wszelka masa domków np. po pódełku plastikowym ( min. rozmiary to 15cm x 10-12cm x 8-10cm ) im większy domek tym lepiej dla szczura. O0 Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ankaopolanka
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 24, 2008 2:07 pm
Lokalizacja: Opole

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: ankaopolanka »

Nasz klatka ma pół roku, jak nasze maluchy. Rury są kartonowe zamówione na allegro. Szczurki bardzo lubią biegać po nich tam i z powrotem. Impregnować faktycznie trzeba. Mamy to szczęście, że nasze szczury są bardzo kulturalne. W dużej mierze swoje potrzeby załatwiają w dwóch kuwetach na pierwszym i ostatnim piętrze. Jedna półka jest przeznaczona na jedzonko, tak żeby było mniej sprzątania. Faktycznie, można zrobić półki z innego materiału. No, ale to już wybór własny. Ja polecam drewniane :]
Tes Sol
Obrazek
Awatar użytkownika
sylwiaiiwo8
Posty: 69
Rejestracja: pt lut 22, 2008 8:37 pm

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: sylwiaiiwo8 »

ja klatkę dla moich szczurów zrobiłam z siatki a kuwetę z plastikowej skrzyni ale w najbliższym czasie inwestuję w porządną kuwete

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/67f ... c1f82.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/030 ... c6c1d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f33 ... 2ce00.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02a ... 380bd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3cf ... 5030a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3be ... e9edd.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/662 ... f243b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2e5 ... 25013.html
<:3)~Tośka <:3)~Ita <:3)~Cezar
za tęczowym mostkiem <:3)~Brutus
http://s10.bitefight.onet.pl/c.php?uid=149994
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Klatka domowej roboty

Post autor: Hanka&Medyk »

Znalazłam stronkę, na której opisano bardzo fajną metodę wykonania klatki:

http://koszatniczka.org/art/jakzbudowacklatke.html

Coś czuję, że z Maćkiem skorzystamy i zbudujemy klatkę samoróbkę, ze szklaną wysuwaną kuwetą.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

[Klatka] Dziuńkowe apartamenty, czyli klatka typu DIY

Post autor: Hanka&Medyk »

Zakończyliśmy właśnie pierwszy etap operacji "Klatka dla szczurów" :)

Wczoraj robiliśmy projekty oraz rozeznanie w cenach wykonania kuwet z plexi i szkła. Niestety szkło, mimo dużego ciężaru, wygrywa cenowo dwukrotnie... kuweta z plexi 5mm - min. 168zł, kuweta ze szkła konstrukcyjnego 5mm - ok. 90zł.

Dziś wczesnym popołudniem wyskoczyliśmy do OBI po materiały na część drewnianą (listewki do samodzielnego piłowania, płyty drewniane cięte na wymiar i oczywiście wkręty) i oto, co powstało:

Po skręceniu podstawowych elementów:

Obrazek


Po dokręceniu listewek, po których będzie się suwała kuweta:

Obrazek


Osławiony pokost lniany do impregnacji (tak na wszelki wypadek):

Obrazek


A to moi, malująca szczeble pokostem:

Obrazek


Jutro zamawiamy kuwetę u szklarza, a w przyszłym tygodniu zabieramy się za składanie siatki. Na koniec dodamy półeczki, jakieś "wspinadełka" (myślałam o rurkach z PCV albo drewnianych listewkach oklejonych sznurem jutowym/sizalowym), hamaczek i norkę.

Scalone z istniejącym tematem. /Agata
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: [Klatka] Dziuńkowe apartamenty, czyli klatka typu DIY

Post autor: merch »

Nono zapowiada sie zachecajaco :)
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Klatka] Dziuńkowe apartamenty, czyli klatka typu DIY

Post autor: Hanka&Medyk »

Niestety seryjna produkcja na razie nie wchodzi w grę ;) Chociaż dla koszy chyba zrobimy to samo, bo coś ta ich klatka mało wygodna.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

Re: [Klatka] Dziuńkowe apartamenty, czyli klatka typu DIY

Post autor: maua_czarna »

O, ciekawie, ciekawie:)
Opisujcie i obfocajcie wszystkie etapy,chetnie zobacze :)
Mozecie tez podawac ceny?
(Chociaz nie wiem, czy nasze zdolnosci manualne i czas jakim dysponujemy sa wystarczajace ::) :P )
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: Hanka&Medyk »

Niestety po scaleniu nie mam możliwości edycji starego postu, więc napiszę już w nowym.

Zakładaliśmy budowę klatki o łącznej szerokości 100cm, ale niestety ogranicza nas przestrzeń między nogami biurka. Dlatego stanęło na ok. 94cm (wymiar zewnętrzny; wewnętrzny to 90cm minus grubość drutów) w siatce.

Dotychczas zużyliśmy:
  • drewno klejone świerkowe (spokojnie, ząbki nie będą miały do niego dostępu) 20cm x 1,8cm x 100cm, przycięte do długości 90cm; koszt 15,99zł
  • drewno klejone świerkowe 20cm x 1,8cm x 80cm, przecięte na połowy; koszt 12,99zł
  • dwie sztaby 2cm x 2cm x 90cm; koszt 9,58zł
  • dwie listwy 2cm x 4cm x 90cm, przycięte tak, aby weszły między tylną ściankę a przednią sztabę; koszt 16,58zł
  • parę konfirmatów do skręcenia tyłu z bokami; koszt poniżej 1zł (na wagę)
  • parę wkrętów do płyt gipsowych do umocowania sztab i listew; koszt poniżej 1zł (na wagę)
  • pokost lniany (kupiony przy okazji innych sprawunków, więc nie znamy kosztu).
Konstrukcja kuwety kosztowała w sumie ok. 57zł.

Dziś zamówiliśmy już szufladę szklaną, do odbioru w środę/czwartek. Materiał wraz z robocizną - koszt 90zł.

Później jedziemy zapolować w Obi na siatkę, ale jeśli się nie uda, będziemy musieli zamówić z Allegro. Znalazłam całkiem dobrą ofertę (100cm, średnica drutu 1,20mm, rozmiar oka 16mmx16mm, cena za mb 11zł), jednak sprzedawca (siatki_lesne) nie wystawił tej konkretnej aukcji i czekam na jego reakcję. Siatki potrzeba max. 3 mb (chociaż 2 spokojnie powinny wystarczyć).
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Klatka] - samodzielna budowa klatki

Post autor: Hanka&Medyk »

Czas na aktualizację, skoro szczurasy już zamieszkały w nowych apartamentach (choć jeszcze nie wykończonych) :)

Zacznijmy może od szuflady wsuwanej do kuwety - zrobiona na zamówienie przez szklarza ze szkła konstrukcyjnego 5mm. Całkiem dobrze się sprawdza, mimo niemałego ciężaru (nie przeszkadza, ale porządnie dociąża klatkę i uniemożliwia przypadkowe potrącenie ;) ).

Tak wygląda sama w sobie:

Obrazek

A takie mamy uchwyty (prowizorka jest najtrwalsza ;) ):

Obrazek

Klatka jeszcze bez założonej szuflady:

Obrazek

A tu szuflada już wsunięta:

Obrazek

Górę klatki zdecydowaliśmy się wykonać mocowaną do ramy, żeby dało się całość zdjąć w razie potrzeby.

Obrazek

Mocowania dość proste, bo na śruby z dużymi podkładkami.

Obrazek

Po złożeniu góry z kuwetą, odstęp między kratą (miejsca cięcia drutów są bardzo dokładnie zeszlifowane) a szufladą jest stosunkowo niewielki - 2-3mm.

Obrazek


Niestety póki co nie wykończyliśmy jeszcze "dachu" ani wnętrza - decyzja o wprowadzeniu szczurów zapadła ad hoc ze względu na to, że Dziunia mimo wyszorowania klatki nie chciała do niej wpuścić Gieni, fukała na nią i szykowała się do obrony terytorium.
Rolę dachu pełni w tej chwili przyczepiona na druciki siatka przycięta na wymiar, którą przerobimy na drzwiczki. Dach będzie mocowaną na zawiasach (z tyłu) kratą z zagiętymi bokami i przodem - wtedy jest szansa, że szczury nam jej nie otworzą przy dobrym zamku (np. mini kłódka).
Architektura wnętrz zakłada następujące posunięcia:
  • Jutro wycieczka do Ikei po to cudo: http://www.ikea.com/PIAimages/64102_PE172635_S3.jpg (odetnę dolne pięterko tak, żeby zostały tylko te fajne "półeczki" z dziurami - na długość i tak by się nam całe nie zmieściło),
  • W poniedziałek odbieram płyty od Kasik - z nich po odpowiedniej obróbce powstaną półki,
  • Jako usztywnienia konstrukcji (biegnące od frontu do tyłu) zastosujemy sztaby drewniane walcowate, oklejone sznurkiem bawełnianym,
  • Itd. itp., czyli hamaczek, norka, liny jutowe, sztaba typu listwa biegnąca wszerz klatki (również oklejona sznurkiem bawełnianym); zobaczymy co i jak się uda upakować ;)
Podsumowanie kosztów tego etapu:
  • szuflada szklana z robocizną; koszt 80,00zł
  • dwie sztaby 2cm x 2cm x 90cm; koszt 9,58zł
  • trochę śrub i podkładek; koszt może około 2zł
  • ok. 3m siatki wolierowej (powinny być 2m, ale z powodu błędu w sztuce trzeba było jeden poświęcić ;) ); 54,00zł (18zł za metr, ale przy wyborze bardziej standardowych oczek jest taniej; kurier 20zł, ale kupowaliśmy na zaś 6m siatki).
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klatki”