Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Atasuke
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 1:09 pm

Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Atasuke »

No więc tak, jak w temacie. Jestem w sumie dopiero początkującym szczuro-fanem, a w środę dostaję swojego pierwszego ogonka. Klatka kupowana będzie jutro i wśród w sumie szerokiej gamy różnorakich ściółek występujących w sklepie zoologicznym, zastanawiam się, czy mozna urządzić ściółkę "po naturalnemu". To znaczy :
-suche liście (w którymś z tematów wyczytałam, że można je podawać)
-kilka szyszek
-kawałki mchu (i właśnie głównie o ten mech chciałam się zapytać. Na forum nie znalazłam żadnego tematu dotyczącego mchu, stąd pytanie ??? .)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: IHime »

Można dawać takie naturalne rzeczy, ale lepiej je najpierw wyprażyć w piekarniku, bo inaczej można sobie do domu przywlec świerzb, kleszcza albo innego tasiemca.
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Wilczek777 »

Pamiętaj, że szczurki powinny być przynajmniej dwa tej samej płci. Sprawdź na szczurzym kalkulatorze czy Twoja klatka odpowiada liczbie szczurków które będziesz mieć mieć. Takie gadżety jak liście i szyszki ogonki uwielbiają ale z doświadczenia wiem, że ciężko się po nich czyści klatkę :)
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Atasuke
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 1:09 pm

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Atasuke »

IHime pisze:Można dawać takie naturalne rzeczy, ale lepiej je najpierw wyprażyć w piekarniku, bo inaczej można sobie do domu przywlec świerzb, kleszcza albo innego tasiemca.

IHime, co rozumiesz przez "wyprażyć" ? W ilu stopniach i przez jak długi czas powinnam to robić ?

Wilczku, pamiętam o zasadzie stadnej, ale niestety mam umowę z rodzicami i drugiego ogona będę mogła dostać dopiero po w miarę dobrym oswojeniu i zaaklimatyzowaniu się pierwszego szczurka. A klatkę już sprawdzałam na wiele sposobów i za każdym razem wychodziło mi, że nadaje się na dwa ogonki (więcej mieć nie zamierzam jak na razie), także wszystko powinno być prawidłowo ;)
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: IHime »

5-10 minut w piekarniku 150-200 st. C, tylko pilnować, żeby nic się nie zapaliło. Ostudzić i można wsypać do kuwety.
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: saszenka »

Szyszki szyszki? :o Takie normalne? Czy one nie mają tego iglastego aromatu, którego np moje szczury nienawidzą? Nie są szkodliwe dla paskudów?
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Atasuke
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 1:09 pm

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Atasuke »

Dzięki wielkie Hime
Jeżelil szyszki są sezonowane (suszone przez przynajmniej rok) nie zawierają tego"aromatu" .
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Nakasha »

Elementy drzew iglastych mogą być dla szczurów trujące, ze względu na fenole, więc najlepiej je wygotować/wyprażyć, odpylić i przesezonować.

Poza tym niektóre gatunki liści, drzew, nasion, itp. są również trujące, więc lepiej weź ze sobą jakiś atlas roślin, aby nie przywlec niczego szkodliwego.

I koniecznie wszystko trzeba wyprażyć, w lesie jest pełno kleszczy, pasożytów i innych robali.

Ale jako podstawa powinna być jednak odpowiednia podściółka, np. bukowe kołeczki.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wilczek777
Posty: 533
Rejestracja: ndz sty 07, 2007 2:08 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Wilczek777 »

Nie ciekawa ta umowa z rodzicami. Szczury kiedy są dwa oswajają się lepiej bo są pewniejsze. Każdy dzień w którym szczur jest sam jest dla niego cierpieniem. Z resztą jak ocenić czy ogon jest oswojony? Jeden szczur nigdy nie pozwoli nosić się na ramieniu a inny od razu załapie o co chodzi. Nie rób zwierzątku krzywdy i poszukaj na forum szczurkowi kolegi tej samej płci (w zoologach szczurów nie kupujemy). Namów rodziców bo ich ultimatum zaprzecza samo sobie! Szczur samotny - szczur nieszczęśliwy. Jak tu dać się oswoić jak większość czasu siedzi się samemu?
Na spółę z TŻ:
Desant, Anubis(Ibasan)Beris, Kaszmir Beris, Miętus EmeraldMoon, Bjorn, Belfast
Za TM:Silver&Sharingan, Destruktorzy, Śpioch&Grubas, Czarnuszek&Bibs, Miki

Pieseła - Nessie
Obrazek
Atasuke
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 1:09 pm

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Atasuke »

Ja mam swój własny kawałek (w zasadzie kawał) lasu mieszanego w którym mam poniekąd duży wybór różnych liści. Aczkolwiek z tego co zaslyszalam najbardziej odpowiednie są liście bukowe, to prawda ? Wczoraj zwleklam do domu z kilogram mchu i wszystko w piekarniku w 180º przez 15 minut piekłam, raczej powinno usunąć ewentualne robaki, a szyszki 3 razy w solance gotowalam. Chociaż w sumie to nie jestem pewna co do nich, bo niby sezonowane, a jednak po wygotowaniu teraz schną i jak powąchałam przed chwilą, to trochę żywicę czuć, więc nie wiem.. Co do kołków, Nakasha orientujesz się może gdzie można takie zakupić (oprócz internetu oczywiście) ?
Co do oswojenia Wilczku chodzi o to również, że rodzice muszą w pewnym sensie przywyknac. Oprócz tego moja siostra jest alergikiem i nie ma pewności, czy nie będzie miała alergii na szczura. Z chomikiem przeszło, ale nigdy nie wiadomo a łatwiej jest sprzedać jednego ogonka niż dwa moim skromnym zdaniem.
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Nakasha »

Trzeba by poszukać lokalnych producentów. Ja kupuję przez Internet. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Atasuke
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 22, 2013 1:09 pm

Re: Typowo "leśna" ściółka w klatce, za czy przeciw ?

Post autor: Atasuke »

Kupiłam cats best eco plus. Wstawiam fotki wystroju. Trochę u nas łyso jeszcze, ale czekamy na mebelki od emi :]

http://img687.imageshack.us/img687/7061 ... 082418.jpg
http://img819.imageshack.us/img819/6217 ... 082302.jpg

Zamieniłam za duże zdjęcia na linki.
IHime
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”