Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Nomi
Posty: 7
Rejestracja: pn sie 05, 2013 4:00 pm
Lokalizacja: Lublin

Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Nomi »

Gdzieś ostatnio (nie pamiętam gdzie) spotkałam się z dość ciekawym pomysłem na ściółkę do klatki dla gryzonia.
Były to między innymi cienkie paski papieru - z niszczarki.
Niby dość ekonomiczne i tanie, bo wystarczy przepuścić starą gazetę i już mamy fajne podłoże.

Czy jednak będzie to zdrowe dla szczurków? Bo one prawdopodobnie będą to gryzły, układały etc.Obrazek

Do artykułu było też dołączone zdjęcie szczurka wylegującego się w takim papierze.
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Osna »

O ile sam papier sam w sobie nie jest CHYBA szkodliwy, o tyle tusz jak najbardziej tak. Szczególnie tusz używany do druku gazet codziennych jest z racji potrzeb kiepskiej jakości i brudzi ręce, więc tym bardziej nie nadaje się do tego, by siedziały w tym szczury. Natomiast biały, czysty papier też nie jest dobrym pomysłem, moim zdaniem, bo słabo chłonie wilgoć, może być ostry i ranić.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: noovaa »

Tusz drukarski jest szkodliwy, a żaden szczur nie przepuści okazji rozszarpania takiego papieru na strzępy.

Poza tym, z klatki będzie zwyczajnie śmierdzieć. Papier ma niską wchłanialność, absolutnie ani odrobiny nie pochłania zapachów, wymieniać byś musiała kilka razy dziennie, albo byście się podusili w pokoju, a w ściółce stworzyłby się "własny ekosystem", niekoniecznie bezpieczny dla szczura.

Utrzymanie szczura nie jest tanie ... nawet trociny jeśli się kupuje to nie te najtańsze ze sklepu ( pylące i często z pasożytami ) a markowe i sprawdzone. Na szczurkach raczej niewiele da się oszczędzić. Jeśli bardzo chcesz papier, polecam ręczniki papierowe. Stosujemy je u alergików lub by wykluczyć alergie. Ręczniki bez nadruku i bezzapachowe... szczury zabawy będą miały z nimi sporo, ale jak wyżej - papier to papier, trzeba często sprzątać bo będzie cuchnąć.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Nomi
Posty: 7
Rejestracja: pn sie 05, 2013 4:00 pm
Lokalizacja: Lublin

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Nomi »

Wypadałoby teraz odszukać ten artykuł i napisać do autora :/
Postaram się poszperać w historii albo w googlach.

Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: akzi »

będzie smierdzieć jak stad do tamtąd :)
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Malachit »

Zdarzyło mi się kilka razy używać papieru z niszczarki u rodziców, awaryjnie kiedy nie miałam ściółki (nie papieru z gazet tylko zwykłego do drukowania) - uprzednio podarty czy pognieciony nie jest szczególnie ostry (u nas wióry z niszczarki są króciutkie, nie takie długie jak na zdjęciu) ale tak jak dziewczyny piszą - strasznie śmierdzi już po kilku godzinach, także jego przydatność jest żadna - już lepiej wycierać gołą kuwetę.
Wyszukiwarka nie gryzie
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Osna »

Nomi pisze:Wypadałoby teraz odszukać ten artykuł i napisać do autora :/
Postaram się poszperać w historii albo w googlach.
Szkoda zachodu. Artykuły w internecie piszą często studenci, by sobie dorobić. Mają za zadanie pisać byle co, byle było ciekawe i się sprzedało. Mogą pisać, co im ślina na język przyniesie. No i to jest właśnie ciekawe, z pozoru brzmi jako "fajny", błyskotliwy pomysł. Nie jeden czytelnik choć przez mgnienie oka pomyśli "ale bajer!". Od razu na myśl przychodzi wizja urzędnika trzymającego w koncie za biurkiem szczura w takich papierkach- super byłaby scena filmowa do jakiejś komedii. :D Niestety nadaje się tylko jako fantazja artystyczna. Chyba że mam spaczone poczucie humoru i estetyki i nawet do filmu się nie nadaje... ;)

W internecie jest pełno takiego właśnie typu głupot robiących dobre pierwsze wrażenie (choć tych nie robiących nawet wrażenia jest jeszcze więcej) i wątpię, by autorzy chcieli coś więcej niż tylko parę groszy z takiej roboty. W ogóle trzeba mieć wiele dystansu do tego, co czytamy w internecie.

Ręczniki papierowe są moim zdaniem nawet ostateczną ostatecznością, bo także bardzo szybko namakają od moczu i śmierdzą- szczególnie w takie upały. Daję parę moim do legowiska, bo bardzo lubią i nie dość, że po krótkim czasie przemakają tak, że moje brzdące szybko rzucają je w kąt, to po paru godzinach już czuć. A to mała ilość. Gdybym miała w całej klatce... Współczuje posiadaczom alergików, którzy muszą ich używać.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: smeg »

Na amerykańskich stronach o szczurach za to bardzo często widziałam, że ludzie stosują papier z niszczarki, może niezupełnie jako ściółkę, ale materiał do budowy gniazd. Ogólnie często są u nich używane wszelkiego rodzaju papierowe ściółki. Może nie są więc takie złe? Większość z osób wypowiadających się w temacie tego nie używała, wiec ja bym na miejscu autorki przetestowała to rozwiązanie samodzielnie ;) Może nie z gazety, ale z jakichś starych notatek, zeszytów. Moje szczury uwielbiają znosić kartki papieru tam, gdzie akurat chcą sobie mościć gniazdo :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: Osna »

I nie śmierdzi to ich gniazdko? Może Twoje nie robią pod siebie? Mój Tolek ledwo poczuje mokrość pod brzuszkiem, to od razu rzuca papiery (ręcznikowe) w kąt, a nie dziwię się mu, bo niezmiernie szybko śmierdzi. Malachit utwierdza mnie w przekonaniu, że zwykły papier nie różni się pod tym względem od ręcznikowego. No ale pytanie początkowe brzmiało, czy pomysł jest bezpieczny, więc przyznam, że zbyt często zacięłam się papierem (zwykłym), by ufać w jego nieostrość. Bałabym się, dawać go na ich delikatne łapki nawet gdyby był uprzednio podarty i pognieciony.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
G_Pan
Posty: 5
Rejestracja: śr lis 13, 2013 12:39 pm

Re: Papier z niszczarki jako ściółka do klatki?

Post autor: G_Pan »

Jeśli chodzi o papier to tak jak wcześniej było pisane-czyste białe kartki bez nadruku.
Mi taką ściółkę zalecił weterynarz, ponieważ podejrzewamy alergię (uprzednio miałam siano i trociny). Raczej odradzałabym z niszczarki, ponieważ krawędzie mogą poranić łapki. Ja sama wydzieram kawałki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”