[Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
pupillo_pl
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 15, 2014 9:33 am

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: pupillo_pl »

Maxi-zoo możesz kupić w PL tylko w stacjonarnych, w żaden inny sposób Ci nie sprzedają. To mega minus...
Obrazek
Lefay
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 11, 2016 2:38 pm

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Lefay »

Szukałam na forum i kilka osób tutaj używa żwirku Pinokio. Mam do niego dostęp i jest w dobrej cenie, ale zastanawiam się czy jest odpowiedni dla szczurków. Na opakowaniu jest napisane, że jest z drzew iglastych. Czytałam tu na forum, że większość żwirków jest specjalnie przetwarzana itp. i są one przez to odpowiednie dla ogonków np. Pinio. Zastanawiam się czy tak jest też ze żwirkiem Pinokio - moje wątpliwości budzi jego zapach - pachnie drzewami iglastymi, i moim zdaniem zapach ten jest wyczuwalny bez problemu. Podpowiedzcie czy zapach mógł zostać nawet jeżeli żwirek nie zawiera szkodliwych substancji? Na logikę, wydaje mi się, że skoro pachnie to jakieś olejki eteryczne w nim jednak pozostały po obróbce.
Awatar użytkownika
gosja1
Posty: 1809
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 12:22 pm

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: gosja1 »

pupillo_pl pisze:Maxi-zoo możesz kupić w PL tylko w stacjonarnych, w żaden inny sposób Ci nie sprzedają. To mega minus...
To prawda, ale warto wspominać o produktach z maxi zoo, bo może ktoś będzie akurat miał okazję być gdzieś obok to sobie zobaczy. Jest tam duży wybór ściółek, więc można sobie sprawdzić, jak co wygląda.... jeżeli chodzi o ceny, to różnie bywa - czasami wydają mi się wysokie, ale niektóre produkty można kupić okazyjnie. A więc warto zajrzeć!
Duże zakupy jednak mimo wszystko lepiej robić przez internet, ale czasami człowiek po prostu nie wie, jak wygląda taki żwirek, a jak inny, a w sklepie osiedlowym zwykle są trzy rodzaje i nic więcej. Przy szczurach jednak trzeba trochę poeksperymentować ;)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 00#p982390
-------------------------------------------------------------
Kubuś [*], Kacperek [*], Boguś[*], Marcelek[*]
pupillo_pl
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 15, 2014 9:33 am

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: pupillo_pl »

@gosja1 masz dużo racji w tym co napisałaś. Szkoda, że Maxi-zoo ma takie a nie inne zasady...ale taka polityka wędruje juz od właściciela marki, prosto z DE.
Obrazek
Rrruda
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 14, 2016 9:00 am
Lokalizacja: Gdańsk ♥

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Rrruda »

Nie znalazłam nigdzie odpowiedzi, może ktoś mi odpowie na moje głupie pytanie. :)
Mam żwirek drewniany "Pinio" wysypałam go na całym dnie klatki. Tak powinno być? Nie mają niczego w domku, wydaje mi się, że nie wygodnie by im się na tych walcach spało. Położyłam im do klatki materiał pod który wchodzą do spania ale to chyba nie rozwiązuje problemu? Mój chłopak twierdzi, że na dnie nie powinny mieć nic tylko plastik oraz, że powinnam im po prostu stworzyć jakiś pojemnik a w nim kuwetę i tylko tam sypać żwirek. Ma rację? :P
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia! :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: nienazwana »

Żwirek drewniany moim zdaniem jest najlepszy, naturalny. Co do spania, szczury śpią w hamaczkach rzadko na żwirku, masz hamaczki w klatce?
I jakieś półki, poziomy masz? Byle nie z drucików bo niebezpieczne i szkodliwe dla łapek. Tam sobie będą spały lub siedziały.
Szmatek możesz im dać wszędzie, lubią je.
W dużej kuwecie całej wysypanej warstwą żwirku mam kuwetkę "toaletową", ale szczury muszą się przyzwyczaić do niej robić.
Moje prawie potrafią ;) choć niewielka część kup jest również poza małą kuwetką, a leją głównie w hamaki ;).
Ale pusta kuweta (dno klatki) to niedobre rozwiązanie. Jak nasikają będzie syf i smrodek a tak siki wsiąkną w żwirek (i w hamaki:))
RudaWilczyca
Posty: 54
Rejestracja: wt lut 02, 2016 12:12 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: RudaWilczyca »

Ja mam kuwetę całą wyłożoną grubym polarem (400gr) przytrzymanym w rogach ciężkimi rzeczami, a w niej pudełko zielone z ikei jako kuwetę i tam mam żwirek. W sumie mogłabym to zmniejszyć do narożnej kuwetki, bo moja Fela i tak się załatwia tylko w rogu, ale już tak mam to niech tak będzie :)
Pamiętaj, że jeśli chcesz uczyć kuwetowania to musisz być bardzo cierpliwa i najlepiej jeśli żwirek będzie tylko w kuwecie docelowej a nie w całej kuwecie klatki bo to może zdezorientować szczurasy ;) I za każdym razem jak zobaczysz jakieś kupku (choćby małe) poza kuwetą docelową to je tam przenosisz (husteczka, rękawiczka są pomocne) z uporem maniaka.
Rrruda
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 14, 2016 9:00 am
Lokalizacja: Gdańsk ♥

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Rrruda »

Jako, że czasem się bawię z maszyną do szycia z resztek materiału zrobiłam im prowizoryczny hamaczek. Niestety nie przesiadują w nim... Wchodzą tam czasem, bo żeby je zachęcić wrzucałam im do niego coś dobrego do jedzonka. Teraz tylko sprawdzają czy coś tam dla nich jest i jak nie ma to wracają na dno klatki i siedzą w kącie. Nawet w domku nie chcą siedzieć. Spodobał się im ten kącik. Już nie wiem co wymyślić. :P

Czyli zostawić ten żwirek na całym dnie? :) Tak też myślałam. Tę szmatkę pod którą spały dziś wyrzuciłam, bo była cała okupkana... ;/
Ja mam kuwetę całą wyłożoną grubym polarem(...) najlepiej jeśli żwirek będzie tylko w kuwecie docelowej a nie w całej kuwecie klatki bo to może zdezorientować szczurasy
A jednak! To dobry pomysł. Tylko pewnie będę potrzebowała kilka takich polarków na zmianę, bo lubią kupkać na materiały. :D
To nie jest niebezpieczne? Wiem, że to nie chomiki ale w sumie boję się troszkę, że będą jadły ten materał... ::)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia! :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: nienazwana »

Z polarem rozłożonym na dnie to faktycznie również dobry pomysł, ja wolę żwirek :). Co do jedzenia materiału najwyżej pogryzą i wyplują, raczej nie ma obaw żeby się najadły. Lepiej jednak na szmatki używać materiałów naturalnych typu bawełna (stare trykotki są ok) i odcinać niebezpieczne elementy (nadruki, naklejki, guziki, rzepy itp) a prać w hypoalergicznych proszkach i płynach.
Są również tzw dry bedy, coś na kształt podkładów higienicznych. Niektórzy stosują na dno kuwet. Można kupić w różnych rozmiarach, kolorach i docinać. Mniej podobno śmierdzą, są bardziej chłonne. Ja nie próbowałam.
To dziwne że Twoje szczury nie chcą siedzieć w hamaczku. Długo je masz? Oswojone są? Skąd je masz? Jeśli ze sklepu z pseudohodowli to muszą się przekonać do hamaczków po horrorze, który przeżywały wcześniej w sklepie i w "wylęgarni". Poszyj im więcej i pozawieszaj w różnych miejscach a zobaczysz że je pokochają i będą się wylegiwać :)
RudaWilczyca
Posty: 54
Rejestracja: wt lut 02, 2016 12:12 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: RudaWilczyca »

Szczurki mogą zgryźć, to prawda ale nie jedzą :) I tak, ja zmieniam tak czy inaczej raz na 3-4 dni, stary piorę i daję nowy bo chociaż moja Fela kupę robi do kuwety, to sika gdzie popadnie ;) I tak, najpierw będą robiły kupę gdzie popadnie, ale jak zaczniesz przenosić bobki do kuwety to powinny załapać zasadę, że "skoro kupa i tak tam ląduje to znaczy że tam ma być". Poza tym szczurki lubią rozgrzebywać zanim zrobią kupę, więc jak będą miały taką możliwość tylko w jednym miejscu to powinny prędzej załapać. Jeśli chcesz, możesz im dorzucić do kuwety jakiś czysty kamień (wygotowany / wypalony w piekarniku) słyszałam, że ogonki lubią sikać na kamienie :)

Co do klatki, masz możliwość zrobienia jej zdjęcia / pokazania jak wygląda? Szczurki powinny mieć sporo miejsca, dużo półeczek i hamaczków, tuneli itp. Sporą część tego da się zrobić domowymi sposobami, tylko łatwiej mi będzie doradzić jak zobaczę jak obecnie mają klatkę urządzoną :)
Rrruda
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 14, 2016 9:00 am
Lokalizacja: Gdańsk ♥

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Rrruda »

nienazwana pisze: To dziwne że Twoje szczury nie chcą siedzieć w hamaczku. Długo je masz? Oswojone są? Skąd je masz? Jeśli ze sklepu z pseudohodowli to muszą się przekonać do hamaczków po horrorze, który przeżywały wcześniej w sklepie i w "wylęgarni". Poszyj im więcej i pozawieszaj w różnych miejscach a zobaczysz że je pokochają i będą się wylegiwać :)
Dziś jest nasz szósty dzień razem dopiero. :) Jeden jest oswojony a drugi trochę agresywny i anty do ludzi. Niestety są sklepowe, tak wiem... Ale teraz będą miały raj. Klatkę mam dość małą, ale na razie ogonki są malutkie, przy następnej wypłacie funduję im wielką klatę. :)

Rozumiem, że to dla nich szok. W sklepie siedziały w akwarium wyłożonym trocinami, więc dam im trochę czasu i wiele cierpliwości. Bardzo dziękuję za pomoc, kupię jakiś polarek i jutro mam wolne to uszyję im jakieś ładne i większe hamaczki.:)
RudaWilczyca pisze:Słyszałam, że ogonki lubią sikać na kamienie :)
Co do klatki, masz możliwość zrobienia jej zdjęcia / pokazania jak wygląda?
Jak będę zdesperowana to chętnie wypróbuję ten pomysł z kamieniem, bardzo jest oryginalny. :D A co do pokazania klatki jutro założę wątek, żeby tutaj nie spamować już i nie offtopicować. Jest mała jak już pisałam, ale to tylko klatka przejściowa. :) Dziękuję wam za zainteresowanie. :)
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia! :)
aresarma
Posty: 18
Rejestracja: pn lis 10, 2014 8:43 pm

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: aresarma »

Nie mogę znaleźć informacji o tym żwirku, nadaje się? Czy to jest takie jak Chipsi Mais czy coś innego?
Obrazek
Awatar użytkownika
ulkens
Posty: 27
Rejestracja: śr sie 31, 2016 5:39 pm

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: ulkens »

Hej, ja używam drewnianego pelletu, jest boski. Nie pyli się, NIE ŚMIERDZI aż tak nawet po dłuższym czasie bez wymiany. Minus taki, że może byc trochę niewygodny do chodzenia dla ogonków. I jest tani, tata kupuje cały wielki 15kg wór (rozpalamy nim w piecu) i starcza na długo za minimalną kwotę. Polecam.
Rrruda
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 14, 2016 9:00 am
Lokalizacja: Gdańsk ♥

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: Rrruda »

Witajcie. Chciałabym prosić was o radę. Ostatnio na moje szczury zużywam przemysłowe ilości żwirku drewnianego. Szukam jakiegoś wielkiego opakowania, które wyszłoby mi bardziej ekonomicznie. Muszę na razie wyścielać dna dwóch wielkich klatek więc jestem zdesperowana. :D trafiłam na coś takiego -
Siccofloor podłoże konopne http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/pod ... inne/94938. Myślicie, że zda egzamin? Jeżeli nie to może macie jakiś sprawdzony, gigapakowany podkład?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia! :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Ściółka] Ogólnie o ściółkach

Post autor: nienazwana »

Tego podłoża nie polecam. To w sumie takie cuś pomiędzy trocinami a sianem. Szybko zamaka, słabo wsiąka i śmierdzi, że klękajcie narody ;). Ja też mam wielką klatkę. Kupuję na allegro żwirek drewniany tuptuś cappuccino (nazwa chyba od koloru kobli ;)). 30 kg, dwa wielkie wory starcza naprawdę na długo. Jest dobry, ma przyjemny drewniany zapach, nie pyli. Jedynie na dnie opakowania jest trochę takiego pyłu drewnianego ale tak jest w każdym drewnianym żwirku. Polecam. Wystarczy wpisać żwirek cappuccino na allegro. Kosztuje z przesyłką 35 zł, moim zdaniem bardzo tanio.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ściółki”