oświetlenie klatki w nocy

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

wykonałem z nudów praktycznie oświetlenie LED do klatki.
jest to pasek diód LED SMD 15 cm czyli 9 diód. jest to dość słaby pasek, nie razi w oczy. lekko oświetla około 50 % klatki.
spód klatki jest nieznacznie oświetlony (zasłaniają hamaki i półka) a szczuraski śpią w tunelach które znajdują się na spodzie.
lubie sobie na nie popatrzeć jak brykają w nocy po klatce, bawią się i wspinają.

czy mogą one mieć takie światło w nocy? nie zaszkodzi im? czy lepiej żeby jednak miały ciemno jak w d.. u murzyna? O0
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: Paul_Julian »

Szczurki wprawdzie nie za dobrze widzą, ale może to im jakoś przeszkadza ??? Nie mam pojęcia.
A mozę masz zdjecie jak taka klatka wygląda w nocy ? :D Ostatnio robilismy ze znajomymi oswietlenie Led na wystawę modeli i tasma bodajże 3 metrowa (niebieska z diodami co 10 cm ) bardzo raziła w oczy.
Ale u Ciebie to 15 cm, a nie 3 metry, to w sumie jak lampka nocna... Na pewno ważne, zeby miały min. 1 kącik, gdzie bedzie całkiem ciemno i zacisznie w nocy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

jutro robię małą modernizację to fotki też :)
mają 50% cienia. szczególnie na dole gdzie najwięcej przebywają , nie zauważyłem aby im to przeszkadzało :)
w sumie to nie jest taki pasek LED zwykły, to jest taki szitowaty w sklepie motoryzacyjnym do podświetlania nóg w aucie.
świeci o wiele wiele słabiej niż standardowe taśmy led, niema co porównywać :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: akzi »

kiedyś czytałam czy oglądałam że robili eksperymenty na szczurach że otwierali im powieki tak by nie mogły zamknąć, non stop były na świetle i umierały, podobno szczury muszą mieć przez większość swojego czasu ciemno
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

hmmmm. większość to napewno mają bo non stop siedzą w tunelach ;p tylko to im w głowie ;D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: Sky »

Zastanawiam się, czy to im konieczne do szczęścia, a nawet bardziej nie przeszkadza - szczury w końcu nie polegają na wzroku, wręcz przeciwnie, o wiele lepiej czują się w zamkniętych, ciemnych przestrzeniach. Wydaje mi się, że światło za dnia im całkowicie wystarczy, a takie oświetlenie w nocy może rozregulować cykl noc-dzień, który wbrew pozorom jest bardzo ważny dla organizmów.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

z tego co czytam na innych forach, to takie lekkie nie powinno im przeszkadzać, to wyjdzie właściwie to samo co u kogoś kto ma za oknem latarnie uliczną, ale skoro tak to pomyślę nad układem czasowym np. wyłączającym światło o 00:00
Obrazek
Obrazek
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: Osna »

akzi pisze:kiedyś czytałam czy oglądałam że robili eksperymenty na szczurach że otwierali im powieki tak by nie mogły zamknąć, non stop były na świetle i umierały, podobno szczury muszą mieć przez większość swojego czasu ciemno
Pytanie: czy umierały z braku ciemności, czy z braku snu, czy ze stresu związanego z brakiem możliwości zamknięcia oczu? Szczurom breygera nikt nie będzie unieruchamiał powiek, a to istotny szczegół.
Mim o to jestem równie sceptyczna co Sky wobec tego pomysłu.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

w takim razie będę na noc wyłączał, a zostawiał wieczorami :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: noovaa »

Kiedy testowali ludzi, ile człowiek wytrzyma bez snu, również było kilka przypadków śmiertelnych...

Ogólnie, osobiście uważam tak:
Szczur co prawda ma inny tryb życia niż my, ma okresy aktywności zarówno w nocy jak i w dzień, ale przez miliony lat ewolucji, przyzwyczajał się do podziału noc/dzień tak jak i my, co oznacza że zbyt długie światło, może jak najbardziej przeszkadzać. Szczur również powinien mieć możliwość odpoczynku od światła, one go nie potrzebują, bo widzą źle niezależnie od jego natężenia, ale z całą pewnością samo światło widzą i zbyt długie wystawianie na światło może być niekomfortowe, bo zaburzy to jednak jakoś normalną dobę podzieloną na noc i dzień.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
breyger
Posty: 56
Rejestracja: sob sie 10, 2013 9:01 am
Lokalizacja: Krotoszyn
Kontakt:

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: breyger »

i właśnie dlatego założyłem ten temat :)
nie zauważyłem żeby im to przeszkadzało, wręcz przeciwnie, ale nie wiedziałem jak to wpływa na ich zdrowie psychiczno fizyczne :) dzięki za pomoc
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cela
Posty: 68
Rejestracja: czw lip 07, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: cela »

zawsze można do podświetlenia używać koloru czerwonego, my szczury widzimy, one koloru czerwonego nie, więc i światła nie. Sprawdzane u nas, bo jak są jakieś bardziej niepokojące piski to z ciekawości świecimy czerwoną latarką na nie, co by podejrzeć kto kogo bije i nie reagują w ogóle:)
Moi Panowie : Grizwold, Kamyk, Horazon
Moje Panie: Pempuch, Czarna Stopa, Myszor, Pirat i Rubin, Mikron
W stadzie ze Śmiercią Szczurów: Szeryf, Mała, Haski, Pucio, Kangur, Malan, Gutjerez, Garincza, Biała, Mamucha [*]
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: oświetlenie klatki w nocy

Post autor: Cyklotymia »

O, ciekawe z tym czerwonym :)
Ja swoje smrodki zamykam w nocy w łazience, raz że tam mają ciemno, a dwa, że się mogą tłuc do woli, a mi to nie przeszkadza w spanku ;) One lubią ciemność, więc to światło to bardziej dla nas jest niż dla ogoniastych. Tak zauważyłam przez swoją całą przygodę ze szczurami, że one wolą się chować w jakichś ciemnych przestrzeniach, że stronią raczej od światła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”