W sprawie gałązek w klatce

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

Mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie :)
Wkrótce wprowadzę szczura do klatki i zastanawiam się nad wyposażeniem, a sprawa, która nurtuje mnie najbardziej to drewno. Przeszukałem to forum, inne i jeszcze kilka blogów, ale niektóre opinie są sprzeczne - boję się, że niektóre porady to w rzeczywistości mity. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć:
  • Najbardziej polecane drewno dla szczura to: z drzew owocowych (prócz pestkowców), brzozy, wierzby, dębu lub klonu. Z kolei najczęściej odradzane to: z drzew iglastych, wspomnianych wyżej pestkowców i z cisu. Czy te informacje są prawdziwe?
I jeszcze jedno: czy taka gałąź musi być świeża, czy raczej ususzona. Listki zaszkodzą czy nie? Wymyć całość w gorącej wodzie czy tylko przetrzeć ścierką? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: nienazwana »

Polecane są gałązki drzew liściastych, owocowych. Powinny być niepryskane chemikaliami i/lub bardzo dokładnie wymyte i wyparzone wrzątkiem. Trzeba uważać na pasożyty i owady bytujące na lub w gałęziach. O tej porze roku raczej trudno o świeże listki, na suchych gałęziach bywają różne np pleśnie, trzeba uważać. Ogólnie więcej z tym zachodu niż to warte moim zdaniem. Moje szczury totalnie olały z takim trudem przygotowywane przeze mnie gałązki, nie chciały ich gryźć ani używać do zabawy. Jako wyposażenie klatki gałęzie też niespecjalnie się sprawdzają. Są trudne do utrzymania w czystości, szybko śmierdzą jak drewniane półki...
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: madziastan »

Aha, chciałabym dodać też, że szczury są stadne .
Nikt, spraw sobie 2 szczury tej samej płci, koniecznie z adopcji, za darmo lub kupując w hodowli zrzeszonej SHSRP.
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

Dzięki za szybką odpowiedź, chyba wybiorę się dzisiaj na poszukiwania 8)

Ponoć niektóre szczury nie potrzebują towarzysza w klatce, jeżeli człowiek poświęca im wystarczająco dużo czasu. Moja znajoma miała szczurzyce i wcale nie zdradzała oznak osamotnienia, nawet żyła dłużej niż podają powszechne statystyki.
Ale tak czy siak mam w planach dwie samiczki - inaczej będą się miały sprawy, jeśli klatka okaże się zbyt mała.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Saaa »

klatka powinna miec 70x60x40, na pewno zadny wymiar nie powinien byc mniejszy niz 40 cm
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

Klatka będzie miała 40 cm. szerokości i wysokości ponad metr.
Więc będzie raczej wysoka niż szeroka; czy ten rozmaiar byłby odpowiedni dla dwóch szczurów?
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: madziastan »

Nikt pisze:Klatka będzie miała 40 cm. szerokości i wysokości ponad metr.
Więc będzie raczej wysoka niż szeroka; czy ten rozmaiar byłby odpowiedni dla dwóch szczurów?
A jaka długość? Klatki wysokie są dobre dla samiczek, które uwielbiają wspinać :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

O to chodzi, że dokładnych wymiarów jeszcze nie znam, ale ponoć jest wystarczająca na dwa szczury.
Kiedy będę znał szczegóły to wszystko przeliczę kalkulatorem ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: smeg »

Nikt pisze:Ponoć niektóre szczury nie potrzebują towarzysza w klatce, jeżeli człowiek poświęca im wystarczająco dużo czasu. Moja znajoma miała szczurzyce i wcale nie zdradzała oznak osamotnienia, nawet żyła dłużej niż podają powszechne statystyki.
To nie jest prawda, żaden człowiek nie zapewni szczurowi opieki 24h/dobę, zwłaszcza nocą, poza tym towarzystwo człowieka to nie to samo, co drugiego szczura. Koleżance mogło się wydawać, że szczurzyca "nie zdradzała oznak osamotnienia", jeśli nie widziała, jak szczurka zachowuje się w stadzie ;) Zapewniam, że różnica jest ogromna.

Gałązki drzew iglastych są niepolecane ze względu na olejki eteryczne wydzielane przez drewno. Z tego samego powodu niektórzy nie zalecają stosowania trocin z drzew iglastych (albo trocin w ogóle).
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

Wiem, wiem, trochę się o tym naczytałem.

Dzisiaj zrobiłem skok na park-las i zdobyłem całkiem przedni łup, składający się z gałęzi brzóz i wierzb - choć o tej porze roku, gdy zapada zmrok trudno rozpoznać pojedyncze drzewa. Jutra rozejrzę się za jabłonią ;D

Teraz jestem w trakcie czyszczenia. Kąpiel we wrzątku, gorący prysznic i przetarcie szmatką wystarczą, prawda?
I jeszcze jedno pytanie: jeśli chciałbym zmajstrować szczurowi drabinkę, mostek etc. to tylko z tych "dozwolonych" drzew, tak?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: nienazwana »

Do każdego wyposażenia szczurzej klatki stosujemy drewno liściaste. Nie zakażesz ogonom gryźć drabinki ;)
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

A inne materiały? Wiem, że papier ma być niezadrukowany - zrozumiałe, tylko co z resztą? Jeżeli, dajmy na to będę chciał szczurowi upleść hamak albo leżak: wówczas nitki mają nie odstawać, żeby zwierz się nie zaplątał, ale sam materiał...? Bawełna, polar? Co radzicie? ;)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: nienazwana »

Milusie i miękkie, polar jest dobry, frota też lub bawełna. Materiały raczej naturalne i mało barwione. I tak będą prawdopodobnie posieczkowane szybko. Naturalny konopny sznurek też może być. Raczej unikałabym plastikowych sznurków i sztucznych materiałów, choć szczuraki raczej nie są takie głupiutkie żeby się tego najeść. Pogryzą tylko. ;D. Jako szmatki do budowania gniazda dobre są stare trykotki i kawałki polarowych ciuchów. Nie dawaj siana i trocin. Szczury uwielbiają zagrzebywać się w ciepłe i miękkie szmatki, jak również w nie lać i kupy walić, więc trzeba mieć zapas do zmiany. ;)
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: Nikt »

Gałązki z jabłoni zerwane, przetarte i pociachane - cierpliwie czekają na szczurze zęby 8)

Zawsze znajdą się stare ubrania albo szmatki, które tylko leżą w szafie i się kurzą. Poszperam i spróbuję uszyć co nieco, choć w tej dziedzinie moje doświadczenie jest zupełnie amatorskie.
Awatar użytkownika
madziastan
Posty: 1467
Rejestracja: śr lip 06, 2011 5:26 pm
Numer GG: 8345513
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: W sprawie gałązek w klatce

Post autor: madziastan »

Nikt, tyle mowa o gałęziach że pomyślałam, że idealnie klatka by nadawała dla koszatniczek/szynszyli :D U nas jakoś nikt nie ma drewnianych rzeczy, gałęzi w klatkach, ale można tak zrobić :)
Może kiedyś...
Za TM: Mamusia, Córeczka, Robin, Miodynka, Majtki, Milky, Elenka, Lucynka, Mary, Szarik, Gryzia,Jamajka, Shelter, Mała (Gifa), Henio, Kropuś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”