[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Sephiroth
Posty: 2
Rejestracja: sob lis 20, 2004 8:16 pm

Drewno w klatce..

Post autor: Sephiroth »

Mam pytanie - wstawiłem badyle (samo drewno, bez liści, gałązek itp) moim szczurom do klatki.. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być wiśnia lub czeremcha. Nadaje się?
Awatar użytkownika
WildMoon
Posty: 1145
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 10:57 am

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: WildMoon »

Nadaje sie :)
Ja ostatnio wstawilam do klatki galazki wierzby bialej (Salix alba). Kora wierzb zawiera kwas salicylowy. Troche sie balam, ze moze zaszkodzic, ale po 'konsultacji' z Ania, doszlysmy do wniosku, ze nic szczurkom nie bedzie. Wcinaly kore, pilowaly galazki i mialy niezla frajde :D
Moze tez sprobuj wstawic miekkie galazki.
Before you speak, THINK!
T - is it TRUE?
H - is it HELPFUL?
I - is it INSPIRING?
N - is it NECESSARY?
K - is it KIND?
Meggy
Posty: 803
Rejestracja: śr paź 13, 2004 9:16 pm
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Meggy »

ja przed włożeniem gałązek do klatki wyparzam je wrzątkiem... tak na wszelki wypadek, mam teraz jabłoń z ogrodu znajomej, ale na korze zawsze żyją sobie jakieś robaczki, bakteryjki, grzybki itp, więc na wszelki wypadek wolę się zabezpieczyć :) co to jest czeremcha? :shock: słyszałam tę nazwę, ale jakoś nie mogę jej przyporządkować konkretnemu gatunkowi (zaraz zajrzę w google)
Dixi
Posty: 1171
Rejestracja: wt lis 16, 2004 4:24 pm

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Dixi »

Ja wstawiłam do klatki gałęzie jabłoni, ale moja szczurcia jakoś nie wykazywała i nie wykazuje specjalnego zainteresowania gałązkami, nie gryzie ich, zachowuje się tak, jakby ich tam nie było...dlatego wyjęłam ten 'wystrój' :)
Pozdrawiam,
Aguśka
agusia850
Posty: 69
Rejestracja: wt gru 21, 2004 8:05 pm

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: agusia850 »

to jest opis czeremchy :
Opis:

Jest to krzew liściasty, który zrzuca liście na zimę. Osiąga wysokość od 10 do 17 m.

Korona jest stożkowata, dość smukła, z czasem staje się coraz bardziej kolumnowa i sklepiona.

Pień jest smukły i dość prosty.

Gałęzie wznoszą się łukowato, nie są masywne, ale za to z licznymi bocznymi, luźno rozstawionymi gałązkami.

Czeremcha posiada bardzo ciemną, brunatnoszarą lub prawie czarną korę. Przy rozcieraniu wydziela dość nieprzyjemny zapach.

Pędy są gładkie, błyszczące i brunatne.

Pączki są bardzo smukłe, spiczaste, przylegające do gałązek.

Liście są skrętoległe, odwrotnie jajowate, eliptyczne lub podłużne z krótkim, ale smukłym wierzchołkiem. U nasady są zwykle okrągławe, a czasem sercowato wcięte. Mają 515110 cm długości i 3-7 cm szerokości. Są na brzegach delikatnie piłkowane. Z wierzchu są matowe i ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Ogonki liściowe mają długość około 2 cm, mają jeden lub dwa zielonkawe gruczoły miodnikowe. Liście po roztarciu wydzielają silny zapach.

Kwiaty są czysto białe, na brzegach korony delikatnie ząbkowane, mają około 1,8 cm szerokości. Są skupione po 20-40 w wiszących lub łukowato opadających gronach o długości 715112 cm. Mają odurzający zapach i są miododajne.

Owoce są to czarne, kuliste lub nieco podłużne o grubości 7mm pestkowce. Mają mdły i lekko gorzki smak.



Występowanie:

Czeremcha występuje szczególnie chętnie na głębokich, bardzo żyznych i dobrze nawodnionych glebach. Jest szeroko rozpowszechniona w lasach liściastych i łęgowych na terenie całej Europy i Azji Mniejszej. W kraju rośnie także w lasach liściastych i łęgowych oraz nad brzegiem rzek oraz w olszynach. Jest sadzona również w parkach i jako drzewo ozdobne i drzewo uliczne.



Okres kwitnienia:

od kwietnia do maja
Zawsze w moim sercu [']['] Moje dwie milości : Ruda i Ritka :* :* ['][']

Moje dwie kolejne milosci - Czarna & Biala :* :*
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Lulu »

moje maja jablonke (ktora perfidnie ukradlam babci z ogrodka, buahaha).. czasem zaczna ja obgryzac...
ALE...
dla Osamy nogi od stolu i tak sa smaczniejsze i radza... :?
ADA
Posty: 112
Rejestracja: pn paź 13, 2003 11:38 am

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: ADA »

Wrzuciłam w wyszukiwarkę "czarny bez" i wyświetliły się 103 strony postów bo i słowo "czarny" i słowo "bez" pojawia się bardzo często.

Czy ktoś wie, czy gałązki bzu czarnego można dać szczurkom, wiem, że dla papug jest nawet wskazany ale czy dla myszoli też :?:
O brzozie znalazłam, że jest ok! Pozostaje jeszcze dąb bo też mam parę świeżych gałązek a papugi wszystkiego nie zużyją. 8)
Ostatnio zmieniony pn lut 13, 2006 8:28 pm przez ADA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 302
Rejestracja: śr kwie 07, 2004 9:31 pm
Lokalizacja: Poznań, a obecnie Kórnik
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Pleiades »

Ja się przyłączam do pytania i zapytuję jeszcze przy okazji o świeże gałązki buka, bo mnie kuszą te piękne zielone listki. Czy to dobre dla szczurków ? (to tak przy okazji pytanie z kategorii karmienie ;) )
Pleiades & zwierzyniec
Obrazek
Kira_24
Posty: 34
Rejestracja: śr mar 30, 2005 8:37 pm

Galazki

Post autor: Kira_24 »

Pytanie krotkie: z czego najlepiej do klatki i jak je przygotowac?
Gumcia
Posty: 792
Rejestracja: pt gru 24, 2004 4:12 pm
Lokalizacja: Tychy

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Gumcia »

najlepiej z drzew owocowych (sa nie trujace) np. jabłkowe....
Gałąź wyszorować ;) poczekac az wyschnie, wstawić ;)

ja akurat nie mam zadnej gałązeczki bo dostac nigdzie nie mogem, a drzew w lesie nie bede katować, jeeszcze ludzie sie glupiio patrzą ;)
Ze mną byli:
Panowie: Blade, Szczurkoś, Snoopy, Bezik
Panie: Pussy, Smark
Aktualnie klatka pusta...
morzeszek
Posty: 414
Rejestracja: śr maja 04, 2005 5:44 pm

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: morzeszek »

ja gałązki mam połamane kije treningowe z brectwa
a zato mam kore jako ściułke teraz
bo na tereningu minimum 3 kije są skrobane
to biore do siadki potem w domu do piekarnika na pół godziny i są
morfina ze mną od 19.IV.2005 (huski)
ixi ze mną od 19.V.2005 (albinoska)

zapraszam do mojej galeri
Czarna20
Posty: 826
Rejestracja: sob lut 07, 2004 10:26 pm
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Czarna20 »

no i jeszcze dobrze je przymocować do klatki żeby nie "latały". moze być drucik ale trzeba uważać na ostre zakończenia. sznurek, nitki i taśma klejąca były u mnie systematycznie odgryzane :wink:
w domu szaleją --> Czika (psica), i ogoniaste: Brązowa, Nika, Lilith,Dara i Tavi

gdzieś tam --> Szatan, Czedar, Gałka,Zuzu, Kremówka, Gryzelda,Mamuśka, Cykorka i Kreska.....
Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 1069
Rejestracja: sob gru 11, 2004 11:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: AngelsDream »

A jesli nie z drzewek owocowych, to z jakich jeszcze można?
Wyjątki i dwa psy.
Awatar użytkownika
Lulu
Posty: 4466
Rejestracja: sob wrz 04, 2004 1:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Lulu »

Angel jak chcesz to ja Ci moge zalatwic galezie z jablonki albo sliwki... z tym, ze za dwa tygodnie...?
Awatar użytkownika
AngelsDream
Posty: 1069
Rejestracja: sob gru 11, 2004 11:38 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: AngelsDream »

Naprawdę? byłabym wdzięczna, a chlopaki szczegolnie:) Wpadlabym jakos i je odebrala, a poczekac te 14 dni, to zaden problem. Mam tylko nadzieje, ze nie bedziesz kaleczyc jakiegos drzewka specjalnie dla mnie.
Wyjątki i dwa psy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”