[Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Blanny
Posty: 1731
Rejestracja: śr sie 19, 2009 9:13 am
Lokalizacja: Warszawa/Piaseczno/Kąty

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Blanny »

Acha. :D To ma sens. Jak buk i bukowina. :D Czyli mogę z czystym sumieniem i nic im nie będzie, tak? :)
<3 Paulie <3 Jimi <3 Nero <3 Dante <3 Fabio <3 Nessie <3 Zero <3
Moje koszmary <3
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Sky »

Jeżeli była wzmianka, że olcha jest bezpieczna, to pewnie tak :)
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: kalinda »

A czy wiadomo dlaczego wiśnia jest szkodliwa?
Zapomniałam o tym i dziś przytachałam z działki od Dziadków gałązki wiśni właśnie i czym prędzej na forum upewnić się, że na bank będzie ok - zanim szczurkom zaserwuję, a tu okazuje się, że "lipa"... :(
Kurcze - coś sobie zakodowałam, że owocowe ok. No nic - trzeba będzie wywalić.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Malachit »

Aż z ciekawości sprawdziłam w Dendrologii - drzewa jednopestkowe (z rodzaju Prunus, czyli śliwa, morela, brzoskwinia, wiśnia itp.) zawierają glikozydy w różnych częściach roślin, co prawda głównie w pestkach, ale jakieś tam minimalne wartości mogą być także w gałęziach i to zapewne dlatego są na liście zakazanych ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: kalinda »

Dziękuję Malachit. Będę musiała doczytać o tych glikozydach, bo póki co nic o nich nie wiem, a naprawdę zaczął mnie ciekawić temat - dlaczego wiśnia jest zła dla ogonków. :)
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: kalinda »

Ciężko coś w google znaleźć na temat tej wiśni. Piszą, że gałęzie wiśni i pestkowców są bardzo aromatyczne i też że mają dużo żywicy. Tylko, że ta moja "zimowa" gałązka żywicy ni w ząb nie ma. :) Szkoda, że tak mało konkretnych informacji na ten temat. Zapobiegawczo jednak gałązki tej nie dostaną.
Jakby ktoś dokopał się do jakiś konkretów co tak naprawdę jest szkodliwego i dlaczego w wiśni to z chęcią przeczytam.
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

gałązki jabłoni

Post autor: Saaa »

Witam:)
Dziś od szwagieki z działki dostałam gałązki jabłoni tylko zeszłoroczne:( pytanie czy mogą być czy lepiej tegoroczne chłopakom dać?
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: gałązki jabłoni

Post autor: noovaa »

wsadź do piekarnika... później możesz im dać.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: gałązki jabłoni

Post autor: Saaa »

w takim razie na jaką temperaturę? i na jaki czas?
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: Saaa »

Właśnie przeczytałam temat cały. Szwagierka nie jest pewna czy gałązka, którą mi dała to jabłoń czy wiśnia (obie ścinała w zeszłym roku). Teraz jak rozróżnić? Szwagier jak przecinał gałąź na pół nie wydawało się "mokre" i właśnie nie wiem jak mam to teraz zrobić;(
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: nienazwana »

A ja z innej beczki: myślę o zamontowaniu moim ogonkom grubej gałęzi (pieńka?) z dużą ilością odgałęzień w charakterze drabinki (przy boku klatki) do wspinania się. Moje królewny, a zwłaszcza jedna, to akrobatki uwielbiające się wspinać. A że jednocześnie to typowe gryzonie i gryzą gryzą gryzą zastanawiam się, czy im nie zaszkodzi jakby się najadły. Wiem, że gałąź musi pochodzić z drzew liściastych, najlepiej owocowych tylko, jak zaobserwowałam, sady są bardzo mocno pryskane a dostępu do takich "eko" własnych nie mam. Czy ta chemia przenika do drewna? Czy wystarczy że mocno wyszoruję i wyparzę gałąź?
Czy ewentualnie obedrzeć ją z kory? A może lepiej wyprażyć w piekarniku (w jakiej temperaturze i jak długo)?
KaeSiak93
Posty: 14
Rejestracja: wt sie 13, 2013 3:34 pm

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: KaeSiak93 »

W jaki sposób "wyparzyć" gałąź z jabłoni? Do gotującej wody ją wrzucić czy jak?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: nienazwana »

Wystarczy polewać wrzątkiem z czajnika przez parę chwil. Ja dla większej pewności ostatnio zalałam gałązki w misce wrzątkiem i zostawiłam na kilka minut. Ale muszę przyznać że i tak było to bezcelowe bo moje szczurki zupełnie olały gałązki i nie zwracają na nie uwagi. Z umieszczenia grubej gałęzi w charakterze drabinki w klatce zrezygnowałam gdy podczas "wyprawy z piłą" do sadu przy bliższym przyjrzeniu się gałęziom zobaczyłam na nich jakieś przebarwienia (pleśń, grzyby???) i drobne robaczki. Doszłam do wniosku że może nie uda mi się tej gałęzi dokładnie oczyścić i jeszcze szczurakom zaszkodzę. Zamiast gałęzi zrobiliśmy im tunele-tuby do wspinania się i przechodzenia z siatki, która została po osiatkowaniu klatki. Ten pomysł podpatrzyłam u jednej z forumowiczek i polecam, super sprawa. I bezpieczna dla ogonów, łatwo zamontować, nie zagraca klatki i nie przeszkadza w sprzątaniu ;D
Awatar użytkownika
NatalyJa
Posty: 51
Rejestracja: śr cze 26, 2013 8:54 am

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: NatalyJa »

Czyżby u mnie? ::) A w mojej klateczce znajduje się parę tegorocznych gałązek jabłoni i orzecha włoskiego ale tylko najmłodszy szczurek czasem je podgryzie. Ogólnie to gałązki zostały olane, może gdyby miały świeże pędy... Ale na to już raczej za późno ;D
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: [Akcesoria] - Jaki galazki najlepsze?

Post autor: nienazwana »

A i owszem ;) . Ten tunel bardzo mi się spodobał, jak również pomysł z półeczkami fioletowymi ;D . U mnie jedna rura służy za schodki (wewnątrz i z zewnątrz) na półkę z koszyka a drugą zamontowaliśmy dłuższą prawie pod sufitem wzdłuż ścianki i szczurasy ją uwielbiają ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyposażenie / akcesoria”