[OCZY] zapalenie

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
zabkaa:)
Posty: 88
Rejestracja: sob lis 12, 2005 8:42 pm

[OCZY] zapalenie

Post autor: zabkaa:) »

OBJAWY
"zamglone" oczka, obfite wylewy paryfinki z oczu, zakrzepy robiące się w okolicach worka spójnikowego

LECZENIE
przemywanie oczek zwykła herbatką lub rumiankim (osobiście polecam używanie wacika) kilka razy dziennie, najlepiej w okresach największego wylewu poryfinki.
leczenie daje efekty już po kilku dniach, tygodniu stosowania.
Ostatnio zmieniony ndz cze 04, 2006 12:54 pm przez zabkaa:), łącznie zmieniany 1 raz.
Lagoona
Posty: 119
Rejestracja: śr lip 06, 2005 6:27 pm
Lokalizacja: Kraków

[OCZY] zapalenie

Post autor: Lagoona »

Mam pytanie. Agrafka od jakiegoś czasu zaraz po przebudzeniu ma strasznie sklejone oczka. W kącikach i na około jest troche brązowawej wydzieliny, czasami jak sie budzi to chodzi tylko z jednym oczkiem otwartym bo drugiego nie może otworzyć bo ma 'sklejone', dopiero jak je przeczyści łapkami to otwiera.
Czy to jest właśnie zapalenie oczu?
'Lubie te pory o zmierzchu, gdy świat wygląda jak przekrojona pomarańcza' ;)
zabkaa:)
Posty: 88
Rejestracja: sob lis 12, 2005 8:42 pm

[OCZY] zapalenie

Post autor: zabkaa:) »

raczej nie, moja Świnka też jak się budzi często ma sklejone oczka. ludzie po spaniu też mają często tzw. śpiochy :D

a zapalenie to nieustanne wydzielanie tej brunatnej mazi. jest jej na prawdę dużo - tak dużo, że robią się takie grudy wokół oczu. gdy przemywa się oczka wacikiem nasączonym herbatą, wacik robi się caały brunatny. niejednokrotnie musiałam oczka przemywać na dwa razy, bo na waciku nie było czystego skrawka. jeśli mimo wszystko Cię nie uspokoiłam, możesz kilka razy spróbować przemyć oczka Agafce. na pewno nie zaszkodzi, a może Cię uspokoić ;)
Lagoona
Posty: 119
Rejestracja: śr lip 06, 2005 6:27 pm
Lokalizacja: Kraków

[OCZY] zapalenie

Post autor: Lagoona »

Aha, to w takim razie nie jest zapalenie oczu, ulżyło mi :) Po prostu mój drugi szczur nigdy czegoś takiego nie miał i sie zastanawiałam czy z Agrafką wszystko OK. Gdy ma takie sklejone oczka to delikatnie zwilżonym palcem przecieram jej oczko i wtedy pomaga, zaraz sie tam myje łapką i jest wszystko wporządku.
Dziękuje za wyjaśnienia
Pozdrawiam!
'Lubie te pory o zmierzchu, gdy świat wygląda jak przekrojona pomarańcza' ;)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[OCZY] zapalenie

Post autor: ESTI »

zabkaa:), a skad wiesz, ze te objawy, ktore opisalas wskazuja wlasnie na zapalenie oczu?
Przeciez to nie musi byc wcale wlasnie to... ja z herbata czy rumiankiem bym uwazala, gdyz przy niekturych zapaleniach (innych schorzeniach) mozesz jesczze bardziej zaszkodzic.
Obrazek
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

[OCZY] zapalenie

Post autor: pomarańczowy jelcz »

W moim stadzie u śp.Kubusia stwierdzono zapalenie oczka- bo tylko jedno obficie wydzielało porfirynę, zaklejało się, a tak ogólnie było mniejsze od tego drugiego.
Dostaliśmy na to kroplo-maść Artecortin, którą zakraplałam 3 razy dziennie. Po ok. tygodniu przeszło.
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
zabkaa:)
Posty: 88
Rejestracja: sob lis 12, 2005 8:42 pm

[OCZY] zapalenie

Post autor: zabkaa:) »

Bzik miała takie objawy i wet postawił diognozę - zapalenie. kazał przemywać herbatą lub rumiankiem, bo ma jakąś tam substancję przeciwzapalną (nie pamiętam nazwy)
Awatar użytkownika
pribus_ka
Posty: 21
Rejestracja: pn sty 05, 2009 2:08 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: pribus_ka »

Moja szczurcia ma takie białe "prusze" na dolnej powiece nie chce się odczepic- nie mam pojęcia co to jest, nie ropieją jej oczy, przemyłam jej rumiankiem bo myślałam że to jakiś śpioszek ale nie odrywa się, jest coś nie tak bo pozwalała mi to robić i tak mrużyła to oczko pózniej wylizała mi całą rękę.. wiecie co to może byc?
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: limba »

Ciezko tak naprawde powiedziec. Moze to byc narosl na oczku, moze tkanka ktora narosla po jakims skaleczeniu.
Z rumiankiem to bym uwazala, lepiej przemywac sola fizjologiczna.
Pojawia sie ciagle tyle nowych schorzen u szczurasow ze ciezko dywagowac.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: renata1009 »

Mam pytanie odnośnie maści Artecortin, czy zaszkodzi w takim przypadku ?
Jeden z moich szczurów ostatnio objął dominację i ciągle się bije, dlatego mam wrażenie, że jakiś szczur zwyczajnie go drapnął lub w tych skokach to oczko sobie uraził...Oko jest tylko zaropiałe, nie sklejone, ale ciągle ta porfiryna się z niego sączy (myje sobie jak wstanie, ale po przebudzeniu jest). Postanowiłam przemywać wodą przegotowaną, ale czy zanim pojadę do weterynarza mogę stosować tą maść? Kiedyś jeden z moich ogonów miał zaropiałe oczko, co potem przerodziło się w zapalenie ucha, jednak ten uszko ma czyste i nie ma żadnego przykrego zapachu.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: nausicaa »

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=258

tu piszą, że atecortin można stosować do oczu, więc pewnie może być. możesz mu tez kupic kropelki do oczu gentamycyna -krople do oczu 0,3% (na receptę) i zapuszczać po 1 kropelce 2 razy dziennie.

http://www.doz.pl/leki/p2025-Gentamicin ... le_do_oczu
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Lacrimoska
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 12:04 pm

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: Lacrimoska »

hej, moja szczurka też ma problem z oczkami. Wczoraj wystawiłam klatke ze szczurkami na dwór i w cieniu stała ale szybko cień minął i po czasie zauważyłam ze one stoją na słońcu i jedna ze szczurek (ruda z czerwonymi oczkami) zaczeła dziwnie wygladać. spuchł jej ryjek i zrobił sie jej wytrzeszcz oczek. ogólnie nie moze zamykać oczu, i ma bardzo suche. Dzwoniłam dziś do dwóch weterynarzy i jedna babka pogratulowała mi głupoty... i powiedziała że to może być trwałe i ze nic nie da sie zrobić. a inny weterynarz powiedział ze może ta szczurka ma uczulenie na słońce i zeby przemywać to solą fizjologiczną i powiedział zebym kupiła w aptece gentamycyne i może to pomoże. Jestem na maxa zdolowana tym co się stało :( bo mam juz je rok i nigdy tak nie reagowały na dworze :( i w ogóle mam wyrzuty sumienia że tak sie stało... miał ktoś z Was taki przypadek? Ogólnie to zachowuje sie normalnie, troszkę się chowa przed ostrym światłem ale tak to ma apetyt, pije, biega nawet wczoraj robiła minetke swojej koleżance (ruda szczurka jest chyba nimfomanką :P) tutaj macie linka ze zdjęciem jej oczka prosze o jakąś rade :( http://i40.tinypic.com/1zco1z5.jpg

pozdrawiam lacri
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: renata1009 »

Dziękuję Nausicaa, już się biorę za zakraplanie, najpierw atecortinem, jak nie pomoże to lecę do weta by sprawdzić czemu ropieje oczko i ewentualnie poproszę o gentamycynę jak to nie pomoże.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: ol. »

Lacrimosa jakie "uczulenie na słońce" ? - te oczka są strasznie poparzone !
Czerwone oczy nie mają pigmentu chroniącgo przed promieniami UV, to po prostu oczy albinosa. To, że nie powinny być narażone na bezpośrednie słońce już wiesz, moim zdaniem również w cieniu w jasny słoneczny dzień nie powinny przebywać. Większą radość dałoby im zapewne pobieganie po pokoju, niż takie wietrzenie w klatce, na słońcu.

Zakraplaj te oczy solą fizjologiczną: mogę polecić ludzkie, sprawdzone na szczurach sztuczne łzy: Genteal HA i Oculotect, łagodząco działają też krople ze świetlika. Zakraplaj nawet co pół godziny, spojówki są teraz zapewne bardzo wysuszone i powodują dyskomfort szczura, jeśli nie ból.
Gentamecyna - antybiotyk, który zalecił lekarz to zdaje się po to, żeby w wysuszone oczy nie wdała się infekcja. Wydaje mi się, że nie zaszkodzi, aczkolwiek co do leków niech się wypowie ktoś, kto lepiej się orientuje.
Dawaj jej marchewki i dużo płynów.
Lacrimoska
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 12:04 pm

Re: [OCZY] zapalenie

Post autor: Lacrimoska »

zakrapiam jej tą solą zakrapiam, i wydaje mi się że ciut obrzęk z ryjka jej zszedł. I mimo wszystko pocieszam się myślą że zachowuje się jak przed tym nieszczęściem, ma apetyt, chce się bawić.
A powiedz mi jak sądzisz, zejdzie jej to? :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”