Porfiryna - wyciek z jednego oka.

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Effie
Posty: 1185
Rejestracja: sob mar 13, 2010 4:41 pm

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Effie »

To ja też się dołączę. Dziś byłam z moją kochaną Effetką u weta. Objawy: mała kicha porfiryną, czasem ma takie "napady kichania" że co kilka minut sobie kicha. Dziś rano (świtkiem, rankiem, koło południa) przyszłam pogłaskać moje rozrabiary i jak pomiziałam Effetkę po nosku to mi czerwona smuga została. Ona tak czasem ma. Nie wiem co się dzieje. Żadna inna tak nie ma. Apetyt dopisuje, pije, harcuje, waży dobrze... Wetka powiedziała, że nie ma się czym przejmować. Czy aby napewno?
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Paul_Julian »

A to wacik ? Nie ma zadnych alergenów w poblizu ? Jesli "tak" na oba , to bardzo mozliwe, ze ona tak ma. Jak moja Florka. Mozna wspomóc wit. C , albo wibowitem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Effie
Posty: 1185
Rejestracja: sob mar 13, 2010 4:41 pm

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Effie »

Kapturka. Dostaje wibowit codziennie, jak inne- w gerberku. Na trzy dostają jedną torebkę wibowitu. A co może być alergenem? Bo w sumie rozkminiałyśmy to z wetką. Podłoże ma Pinio zbrylający drewniany. Ale mała kicha też poza klatką tak samo jak w klatce... nie wiem, może faktycznie nie ma co siać paniki, ale wolę zapytać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Paul_Julian »

Alergenem może być to co dla człowieka, czyli pyłki, roztocza , kurz , trociny itd. Spróbuj ją przez jakis czas potrzymać na samych papierowych ręcznizkach i obserwuj. Być moze tez to sie rozwinie w coś innego i wtedy sie wyleczy.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Effie
Posty: 1185
Rejestracja: sob mar 13, 2010 4:41 pm

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Effie »

Trochę trudno to obserwować, bo to nie ma miejsca z jakąś regularną częstotliwością... Ale postaram się, dzięki za odpowiedź :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Afera »

Witam, posiadam 3 miesięczną samiczkę albinoskę, której rodzice pochodzą ze sklepu zoologicznego (ja ją przygarnęłam). Od dwóch dni ma brązową plamę na futerku na łopatkach, jestem pewna, że to porfiryna. Nie zauważyłam u niej wycieku porfiryny z oczu, raz pojawił się wyciek z noska ale to dawno nie w ostatnim czasie...
Cztery dni temu moim dwóm dziewczynom zmieniłam klatkę na nową, gdyż w starej popękało i połamało sie plastikowe dno. Myślicie, że taka zmiana wywołała taki stres u Zdzisi? Dodam jeszcze, że mam malowanie w jednym z pokoi i szczury są dłużej zamknięte w klatce, przeniosłam je do innego pokoju, który jest cały czas zamknięty by im nie śmierdziało. Wcześniej wypuszczałam je i biegały sobie po mieszkaniu pod nadzorem. Dodam, że mała jest bardzo energiczna i domaga się szaleństw, je normalnie, nie straciła apetytu. Myślicie, że ta plamka porfiryny to wynik stresu czy coś się dzieje niedobrego w małym ciałku?
Pozdrawiam!
9 duszyczek za TM [*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: nausicaa »

to raczej wynik stresu. ale obserwuj ją, czy nie kicha/ nie traci apetytu albo nie jest apatyczna. chory szczurek może też mieć nastroszone futerko. oby wszytsko było dobrze:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Afera
Posty: 2768
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 9:37 pm
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [PORFIRYNA] zakrwawiony nosek

Post autor: Afera »

Kichania jak do tej pory nie ma, apetyt taki jak był. Futerko ma ok, nie jest nastroszone... nie ma też braków w sierści czy łysych plamek. W klatce większość czasu śpi natomiast jak ją puszczę szaleje jak niewyżyta. Na szczęście malowanie za mną i już dziewczyny wrócą do codziennych harców po mieszkaniu. Cały czas bacznie obserwuje malucha. Od kilku dni podaję też vibovit bobas i plamka pomału znika, ale wiadomo porfiryna jest ciężka do usunięcia z futerka.
Dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia. :)
9 duszyczek za TM [*]
anwet
Posty: 188
Rejestracja: śr lut 25, 2009 1:42 pm
Kontakt:

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: anwet »

Czy może ktoś orientuje się jaka jest maksymalna dawka jaką mogę podać w zastrzyku szczurkowi cyclonamine 12,5% -wej?
Ze mną :
:(

W nowym domku:
Wituś ( Cipciok) i Wacuś

Za TM:
Szyfcia ,Prysia, Milusia <- na zawsze w moim serduszku :,( Indira, Wypłoszynka, Smok ... :(
i (zdecydowanie za szybko.. :,( ) Cudaczynka... :,( ; Pędraczynka i Maleństwo :(
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: ol. »

maksymalna, nie wiem, ale jeden z moich szczurów (400 gr) dostał kiedyś jednorazową dawkę 0,1 ml (stężenia nie jestem pewna, ale cyklonamina ma chyba tylko to jedno -12,5)
anwet
Posty: 188
Rejestracja: śr lut 25, 2009 1:42 pm
Kontakt:

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: anwet »

No cyklonamina ma 2 stężenia..
chyba 5 i 12,5 więc różnica jest..
ale dzięki za odp..

aktualnie Prysia ma się lepiej.. nie jest super, ale trochę się porusza i zjada przysmaki.. daj Boże jak najdłużej..
Ze mną :
:(

W nowym domku:
Wituś ( Cipciok) i Wacuś

Za TM:
Szyfcia ,Prysia, Milusia <- na zawsze w moim serduszku :,( Indira, Wypłoszynka, Smok ... :(
i (zdecydowanie za szybko.. :,( ) Cudaczynka... :,( ; Pędraczynka i Maleństwo :(
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: ol. »

ale co się stało ?

krwawienie po jakimś wypadku czy niewiadomego pochodzenia ?

na krwawienia z nosa poleca się też witaminę K dla dzieci, po kropelce, tylko to oczywiście działanie długodystansowe, bardziej prewencyjne, nie zadziała natychmiast jak cyklonamina
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: nausicaa »

zgadzam sie, że przydałoby się zbadać czy to nie jest porfirynka. czasami wycieki są naprawdę dość obfite, szczególnie podczas stresu. może zmieniłaś ostatnio klatkę\/jedzenie/wyjechałaś na wakacje?a szczurek jest sam czy ma towarzysza? bo jeśli jest sam, to stres samotności daje sie we znaki...

moje szczurki też wykichują porfirynkę, kiedy jest jej dużo.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: nausicaa »

a, jeszcze jedno- jesli o stres i porfirynka, a szczurek dostaje zastrzyki albo stresuje się przy podawaniu leków, to niestety wyciek może nawet się zwiększyć....
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: RE: Krew z noska od kilku dni...

Post autor: Paul_Julian »

Odpowiem za Anwet (tak na szybko) , ze wyciek jest prawdopodobnie przerzutem na płucka.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”