[OCZY] ślepota

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Guest

[OCZY] ślepota

Post autor: Guest »

Wiecie co -przeszło mi ostatnio przez myśl,że Benjamin jest ślepy!
Nie mam pojęcia, jak to sprawdzić.
Zachowuje się niby normalnie, ale:
-gdy go dotknąć niespodziewanie (bez wcześniejszego głosowego sygnału lub dmuchnięcia na niego) - to gryzie,
-gdy czasem naprzeciwko niego przez pręty chcę mu coś podać, to on gdy tego nosem nie wywącha, to się chowa do domku, bo myśli, że nic nie mam dla niego,
-wypuszczony po domu -jest mało ruchliwy, chodzi tylko po podłodze (czasem wchodzi na łóżko)
-nigdy nie przybiega, gdy go wołam -czeka aż sama go sobie wezme na ręce,
-nie kołysze sie na boki- tak jak to mają w zwyczaju albinoski, gdy sie czemuś przyglądają...

Niby nic szczególnego, ale...
Wydaje mi się, że on kieruje się głównie węchem, ale robi to tak dobrze, że nie umiem poznać, czy widzi, czy nie!

Jak to rozpoznać?
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

[OCZY] slepota

Post autor: moni »

Ja mam ten sam problem ze swoją albinoską.Już dawno mnie to zaniepokoiło.
Jak puszczam ja po szafce to często spada.Tak jakby nie zauważyła,że nic przed nią już nie ma.
Jak dają jej smakołyka to muszę albo dotknąć jej nosa albo tuż przed nią położyć.Wszystko bierze na węch.
Z tym dotykaniem to tak jak u Ciebie.Jak nie cmoknę i naglę ją dotknę to chce ugryźć.
Też się nie kołysze (nawet nie wiedziałam,że albinosy powinny się kołysać)
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[OCZY] slepota

Post autor: ESTI »

Wiesz ja o tym samym myślałam, jak dostałam Aru. Ona też inaczej zachowywała się niż moje panny.
Tak samo miała podobne objawy jak Twój chłopaczek. Niestety nie zdążyłam sprawdzić tego bardziej, ale te objawy są niepokojące...

Byłaś z tym u weta, albo pytałaś fachowca.
Warto by to sprawdzić u Wojtyś...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[OCZY] slepota

Post autor: Ania »

Ślepota u szczurów przejawia się zawsze białym lub całkiem przeźroczystym okiem - na oku pojawia się biała plamka, która się powiększa - można temu przeciwdziałać ale też nie zawsze się udaje - lub po prostu z dnia na dzień całe oko jaśnieje. Jeśli szczurki rodzą się z przeźroczystymi oczkami - wiadomo od razu, że są całkowicie ślepe. Ale to szczurom nie przeszkadza, one wcale wzroku nie potrzebują, posługują się głównie węchem i słuchem.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
PALATINA

[OCZY] slepota

Post autor: PALATINA »

On ma oczy zupełnie normalne!
Ale myślę, że nie zawsze musza one być zmienione. Ślepota może wynikać z zaburzeń osrodkowych, nie w samej gałce ocznej... :roll:
No i oczywiście nic mu nie przeszkadza.
Pogadam o tym kiedyś z dr Bieleckim.
Sprawa nie jest poilna, bo Beniusiowi nic szczególnego nie jest (on zachowywał sie tak przez całe swoje zycie, ale nigdy wcześniej nie pomyślałam, że może on źle widzi).
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[OCZY] slepota

Post autor: lajla »

moze u albinosow nie wystepuje taka biala plama... wielu wlasicieli niezauwarza slepoty u swojego szczura - dopoki wlansie niezauwarzy tych bialych plam, ale moze u albinosow z braku pigmetu te plamy moga niepowstawac...
wydaje mi sie ze benjamin mzoe byc slepy, sproboj tak szybko przeleciec bardzo blisko palcem kolo jego oczy ale takk rzeby go niedotknac , no wiesz tak jak bys chciala go dotknac a nie dotknela... zobacz czy zamrugnie oczkiem.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[OCZY] slepota

Post autor: Ania »

Plamy nie są związane z pigmentem.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[OCZY] slepota

Post autor: lajla »

ja sie nie znam wiec to byly tylko moje podejrzenia ;)
PALATINA

[OCZY] slepota

Post autor: PALATINA »

Jak mu palcem przed okiem przelecę, to on to nosem wyczuje (zapach, ruch powietrza)...
Nie umiem udowodnic, że on naprawdę nie widzi -próbowałam, ale nie wychodzi.
Szczury naprawdę są rewelacyjnie stworzone (nosek + wąsiki rekompensują wzrok).
A czy z tymi plamami to Wam o zaćmę chodzi, czy cos jeszcze?
moni
Posty: 881
Rejestracja: sob maja 17, 2003 6:09 pm

[OCZY] slepota

Post autor: moni »

Zrobiłam taki test o jakim pisała lajla.Zero reakcji.
Zauważyłam też,że jak chcę ją włożyć np. do transporterka to strasznie się wzbrania.Tak jakby nie widziała,że 10 cm pod nią nie jest dno, a jakaś niewidzialna przepaść.
Figa i Julka u mnie

Pestuś, Ziutuś, Kofi i Lafi biegają razem za Tęczowym Mostem w Krainie Wielkich Dropsów
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[OCZY] slepota

Post autor: lajla »

nie o zacme poprotu gdy szczur slepnie na jego oczach pojawiaja sie okregla biala plama i to jest oznaka slepoty
Obrazek na tym zdjeciu widac ze ten szczuros ma takie plamki.

no wlansie dlatego szczury tak dobrze sobie radza gdy sa slepe a ich wlasciciele potrafia to ominac ;)
PALATINA

[OCZY] slepota

Post autor: PALATINA »

Ale ten szczur ma właśnie zaćmę (moja babcia ja miała i mojemu psu się zaczyna :cry: ) -to zdjęcie z książki "Szczur oswojony"
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[OCZY] slepota

Post autor: lajla »

tak i tam jest podpisane ze jest slepy ;)
PALATINA

[OCZY] slepota

Post autor: PALATINA »

No bo z zaćmą, to raczej trudno coś zobaczyć.
Moja babcia była operowana, ale niewiele jej to pomogło (Tylko, że ona bez wzroku radziła sobie znacznie gorzej niż Benjamin).

Ale Beniuś ma normalne oczka -bez żadnych białych plamek.
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

[OCZY] slepota

Post autor: lajla »

no wlansie nie wiem jak to z albinosami moze u nich nie wystapuja, a co sie dzieje jak albinos ma zacme pojawialja sie biale plmaki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”