[OCZY] ślepota

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
PALATINA

[OCZY] slepota

Post autor: PALATINA »

Mi się wydaje, że sie pojawiają.
ale jeszcze żaden z moich szczurów nie miał zaćmy!
Gumcia
Posty: 792
Rejestracja: pt gru 24, 2004 4:12 pm
Lokalizacja: Tychy

[OCZY] slepota

Post autor: Gumcia »

Szczurkoś jest białym szczurkiem z czerwonymi oczkami (chyba tkz. albinos). Miał kiedyś oba oczka takie ładne czerwone, teraz jego lewe oczko zrobiło się bardziej pomarańczowe i widać było taką czarną kreseczke (to CHYBA jego źrenica) teraz ta „źrenica“ jest biała :( czy mój szczurek jest ślepy na jedno oko?? Wet nic nie powiedział na ten temat, ale nie wykluczył tego że jest ślepy, jednak dalszych badań nie przeprowadził.
Ze mną byli:
Panowie: Blade, Szczurkoś, Snoopy, Bezik
Panie: Pussy, Smark
Aktualnie klatka pusta...
Gosik
Posty: 414
Rejestracja: wt maja 04, 2004 8:21 pm

[OCZY] slepota

Post autor: Gosik »

strasznie mi przykro :( Oby bielmo nie pokazało sie tez na drugim oczu...Teraz na niego szczególnie uważaj jak biega po pokoju...zresztą w klatce też(szczególnie na początku), żeby sobie przypadkiem krzywdy nie zrobił
pomarańczowy jelcz
Posty: 1868
Rejestracja: pn sie 30, 2004 9:40 pm
Kontakt:

[OCZY] slepota

Post autor: pomarańczowy jelcz »

Mozecie mi powiedziec/ pokazac jak to dokladnie wyglada?
Ostatnio sie martwie o oczy obu maluchow,bo obu sie dzieje cos dziwnego...
['] Kubuś ['] Groszek ['] Gucio ['] Pan Przytulak
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

[OCZY] slepota

Post autor: krwiopij »

slepota do szczura to zaden dramat... szczury w niewielkim stopniu korzystaja ze wzroku i nawet calkowicie slepe calkiem dobrze sobie radza...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Gumcia
Posty: 792
Rejestracja: pt gru 24, 2004 4:12 pm
Lokalizacja: Tychy

[OCZY] slepota

Post autor: Gumcia »

[quote="pomarańczowy jelcz"]Mozecie mi powiedziec/ pokazac jak to dokladnie wyglada?[/quote]

jeżeli szczurek nie ma tego samego koloru oczka co miał. np. mój albinosik powinien mieć czerwone oczka, a jedno mia...białe...a raczej ma bardziej przezroczyste oczko, w ktorym jest biala plamka ktore z dnia na dzien się powiększa, za niedługo bedie miał całe białe oczko-wtedyszczurek jest ślepy :(
ale dobrze że nie oba oczko, tylko jedno :)
Ale bardzo szkoda ze nawet to jedno:(
Ze mną byli:
Panowie: Blade, Szczurkoś, Snoopy, Bezik
Panie: Pussy, Smark
Aktualnie klatka pusta...
IVA
Posty: 1513
Rejestracja: śr lut 04, 2004 11:30 am
Lokalizacja: Gliwice

[OCZY] slepota

Post autor: IVA »

Czy wet powiedział co jest powodem slepoty. Takie objawy czesto występuja przy mechanicznym uszkodzeniu oka, gdy dochodzi do zapalenia rogówki (tak miała moja Piratka I). Co prawda w stopniu jaki opisujesz trudno jest przywrócic widzenie ale mozna uratowac oczko. Piratka I miała stosowana gentamycyne w kroplach do oczu. Zachamowało to rozwijący sie stan zapalny i uratowało gałke oczną przed usunięciem. Jeśli wet nie okreslił przyczyny niech przebada ogonka jeszcze raz i zastosuje własciwe leczenie. Tym bardziej, ze rozwijający się stan zapalny w gałce ocznej może rozwinąc sie bardziej.
z prawie 100 kochanych ogonków pozostał tylko 1 :(
http://stylowabizuteria.com.pl/
Gumcia
Posty: 792
Rejestracja: pt gru 24, 2004 4:12 pm
Lokalizacja: Tychy

[OCZY] slepota

Post autor: Gumcia »

Iva wielkie THX, już byłam bez nadziei że oczko da się uratować, a teraz jakaś iskierka już jest :) Pojde z nim dopiero jutro, bo teraz nie przyjmuje jush ten doktorek. Mam nadzieje że się uratuje oczko. DZIĘKI
Ze mną byli:
Panowie: Blade, Szczurkoś, Snoopy, Bezik
Panie: Pussy, Smark
Aktualnie klatka pusta...
SkateKaka
Posty: 99
Rejestracja: ndz lis 01, 2009 4:10 pm

Re: [OCZY] slepota

Post autor: SkateKaka »

Wydaje mi sie , że kluska jest slepa :-\
Czy weterynarz będzie umiał zdiagnozować czy mam rację? Jak wygląda takie badanie?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] slepota

Post autor: Paul_Julian »

A dlaczego Ci sie tak wydaje? Co się dzieje ? Wpada na przedmioty, ma białe oczko? W jakim jest wieku ?

Na pewno weterynarz moze ocenić oczko- da kropelki i zajrzy lampką. na pewno jesli coś Cie niepokoi, warto zajrzec do weta.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
milen87
Posty: 198
Rejestracja: sob sty 17, 2009 1:55 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [OCZY] ślepota

Post autor: milen87 »

Zauważyłam u swojego albina, że ma jedno oko zbielałe od pewnego czasu. Wcześniej myślałam, że to może światło tak pada i mi się wydaje, ale zmiana się pogłębiła - przypuszczam, że Gucio oślepł na to oczko... bywa trochę niezdarny, czasem spadnie skądś i raczej nie skacze tak odważnie jak reszta. Wiecie jaka jest przyczyna takiej nabytej ślepoty? Ktoś wspomniał, że można temu zapobiegać (fajnie by było, żeby dalej widział choć na jedno oko)... W jaki sposób? Witamina A czy jakieś leki od weterynarza? No i czy konieczne jest usuwanie tego oka?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] slepota

Post autor: Paul_Julian »

Albinki i tak ledwo widzą. Jesli ma powyżej 2 lat, to mógł oslepnąć. Albinkowe oczka są o wiele wiele wrażliwsze.
Nie ma potrzeby usuwania oczka, chyba że np. było by wybałuszone. Wtedy jest podejrzenie, ze pod spodem jest jakiś guz.
Dobrze by było pójśc do weterynarza, niech obejrzy to oczko pod lampką ( moze też wkroplić krople).
Mój wet mówił, ze albinkom ciężko się ogląda oczka, trudno sie "przebić". Moze dlatego, ze oczko całe różowe :D

Szczurek nie potrzebuje wzroku, polega na węchu, słuchu i wąsikach :) Tutaj http://www.ratbehavior.org/RatVision.htm masz opis o szcurzym wzroku, a na samym dole fotki co widzi szczur.
Nie wiem, czy slepocie można zapobiec, ale na pewno można dawać krople- może takie oczko trzeba bardziej nawilżać czy coś.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [OCZY] slepota

Post autor: nausicaa »

jeśli szczurek jest ślepy, ale z oczkiem się nic nie dzieje, to na pewno nie usuwać.obserwuj tylko, czy powierzchnia oka nie robi sie taka nierówna i chropowata. jeśli tak, to szybko do weta po kropelki i antybiotyk, bo wtedy może być koniecze usunięcie. szczurki naprawdę dobrze sobie radzą ślepe, moja Mleko jest całkiem ślepa, albinki w ogóle mało widza, na starośc to jeszcze postepuje, więc teraz absolutnie nic. za to jest prawie alfą stada i najbardziej eksplorującym szczurem w ogóle:) także nie ma się co martwić. z witamin podawaj mu po prostu vibovit, tam tez jest wit A.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”