POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia...

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia...

Post autor: kalinda »

Witam - pilnie proszę o porady.

Główne pytanie: czy macie wypróbowane sposoby jak można podać szczurkowi pokarm (miękki), gdy szczur wyraźnie jest głodny, ale mam problem z jedzeniem? Nic nie zjadł (lub niewielkie ilości) przez 2 dni! Dziś idzie 3ci. Nie mogę mu też podać antybiotyku. Próbowałam na gerberku, na tartym jabłku z bananem, na samym bananie i nic... Jak widzi, że mam dla niego jedzenie to wyraźnie się cieszy - wyrywa mi je z rąk, po czym próbuje jeść (banana, jabłko, jajko), chwilę się "bawi" - i daje za wygraną. :( Ze startym jedzonkiem lub garberkiem - weźmie troszkę, przełknie i później tak jakby się drapał - jeździ szyjką po podłożu i już więcej nie je. Chowa głowę w szmatki. Jak próbuję dać mu nowy kawałek czegoś innego to się sytuacja powtarza - chce, ale po jakimś czasie okazuje się że coś mu przeszkadza. Nawet dropsa (którego tak bardzo uwielbia) nie je. :( Wodę pije, choć ostrożnie i też mało...

Aby rozwinąć temat. Pod koniec zeszłego tygodnia zauważyłam u mojego Thetmesa, że ma coś nie tak z ząbkiem - udało ustalić mi się, że jego dolny ząb jest ułamany. W sb (dzień przed świętami) zauważyłam u niego bardzo dużą "wolę" pod szyją oraz spuchnięty policzek i przykry zapach z pyszczka. Jadł dużo wolniej niż pozostałe szczurki, ale poza tym apetyt miał i zachowywał się normalnie. Chciałam wybrać się na wizytę do dr Piaseckiego, ale niestety telefonicznie dowiedziałam się że nie przyjmuje. Szukaliśmy na stronie namiarów na sprawdzonych weterynarzy, lecz w sb przed świętami był straszny problem. W końcu dodzwoniliśmy się do polecanej pani dr, która również nie przyjmowała ale poleciła nam pana Zawadzkiego na Buraczanej.

Na wizycie wet zidentyfikował, że jest to ropień. Dodatkowo, że poza dolnym ząbkiem również górny się ułamał i dziąsło między dwoma dolnymi jest nabrzmiałe. Aby to ustalić musiał podać mu znieczulenie (ok 12:00) - pierwsza dawka była za mała więc dodał więcej, tak że szczurek dopiero po 5-6 godzinach zaczął ruszać główką, później powoli nóżkami, ale chodzić normalnie nie mógł, bo był za słaby i bezwładny (szczególnie tylne nóżki). Dopiero rano zaczął chodzić normalnie. W sb po wizycie u weta nic nie chciał pić.
(z opisu od weta)
Do znieczulenia dostał: Xylapan + Bioketan.
Miał zrobione nacięcie na podgardlu. Płukany ropień: Metronidazol + Riwanol jałowy. Ogólnie podano Baytril ( enrofloksacyna )inj, Rapidexon inj, Furosemidum inj, Vit C inj, NaCl 0,9 % - 8 ml s.c. w różne miejsca. Był szyty, miał łyżeczkowanie przetoki i dezynfekcje rany - Sol.iodi Spirituosa, Cutasept, woda utleniona, AluSpray.

Do domu dostał tabletki i antybiotyk: Enrobioflox 50 mg i Metronidazol 250 mg na 7 dni ( kontynuacja terapii ).

Niestety wczoraj podać mu chciałam pierwszą dawkę antybiotyku, dziś drugą - bezskutecznie (jak pisałam wyżej). :(
Już nie wiem co mam robić. Z antybiotykiem to od biedy mógłby dostawać w zastrzyku, ale nie w tym rzecz. COŚ przeszkadza mu w jedzieniu i nie wiem co to jest - zszycie na podgardlu???? Czy coś go podrażnia. :(
JAK MOGĘ PODAĆ MU POKARM skoro szczur JEST GŁODNY a NIE JE. :(
Czekam na pomoc i porady.

Będę jeszcze dzwonić do dr Piaseckiego kiedy przyjować będzie. Ale długo czekać nie mogę, bo ile można nie jeść. :(
Najgorsze jest to że teraz jest okres świąteczny i trzeba czekać. :(


kapsułki - 1/2 na dzień, kontrola zębów za 10 dni.
pozdrawiam !
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: Flaumel »

Za bardzo się nie znam, ale skoro pije, a nie je - spróbuj mu podawać nutridrinka.

+ gerberka itp może ze strzykawki bez igły do pysia, nawet wymieszanego z wodą, żeby był jeszcze bardziej płynny?
Obrazek
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: nausicaa »

to, że szczurek nie je, to zły znak. to raczej kwestia jakiś komplikacji pooperacyjnych albo nadal coś go boli. także wizyta u weta nieodzowna, idź jak tylko będzie czynne. może jakieś środki przeciwbólowe by pomogły, jeśli masz opcję, to zadzwoń do weta i zapytaj, czy możesz coś podać.

teraz spróbuj mu dawać coś płynnego- kup nutridrink, dawaj mu słodzoną wodę, możesz też wodę rozrobić z sokiem do herbaty, jakiegoś kubusia, jogurt. byleby cokolwiek zjadł, zanim pójdziesz do weta.

inna sprawa jest z antybiotykiem. musisz je podać na siłę, jeśli masz enro w płynie, to na siłę do pysia strzykawką bez igły.

metronidazol z kolei jest paskudny w smaku, szczur z niczym i za nic nie zje tego paskudztwa, zawsze go wyczuje (wiem z doświadczenia). i niestety trzeba też na siłę mu dać. rozgnieć tabletkę, rozpuść w małej ilości soku np kubusia i też wlej do pysia na siłę strzykawką bez igły. naprawdę mało powinno być soku (mniej niż mililitr), bo inaczej trezba będzie wlać w szczura całą strzykawę, a to nic przyjemnego.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: kalinda »

Dziękuję za odpowiedzi. Tego nutridrinka będę musiała kupić. Enro niestety też mam w tabletce. A czy taki sok - syrop (jak np paola) też ok - można w poidełku z wodą podać?
Co do weta to szperam znów po necie i dzwonie, ale póki co bezzkutecznie. :( Telefony poza zasięgiem lub nie odbierają.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: nausicaa »

poidełko bez sensu. szczur nigdy nie wypije całego poidła, nie wiadomo, jaką dawkę przyjął. także odpada.

ja jeszcze enro podaję z masłem, rozkruszam tabletkę, maczam palec w maśle, potem do masła przykleja się pył z tabletki i szzcurek zlizuje. czasem można też masło mu po prostu wsmarować do pysia i szczurek to ściamka. ale z metronizadolem to nie przejdzie, na siłę tylko...
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: kalinda »

Co do poidełka to miałam na myśli nie lek ale sok czy taki jak paola mu nie zaszkodzi - by mial wiecej kalorii niż tylko woda.

W ogóle bardziej rozwodniłam gerberka i sukces! :) Zlizywał mi z łyżeczki, ale jak dodałam do tego to metronidazol z enro (te z którymi od rana się męczę) to nagle stop - czyli teraz rozumiem dlaczego - ten metronidazol zapewne go odrzuca jak piszesz. Na razie spasuję więc z tym i podejmę ponowną próbę z enro wieczorem, by antybiotyk w stałych odstępach dostawał - miałam mu dawać rano przed pracą, ale jak się nie udało to chyba lepiej odczekać do 20 niż dawać mu teraz i jutro o 8 rano (by były 24 h między dawkami)?

I jeszcze jedno. Mam masło orzechowe - więc zobaczę jakby z tym poszło (tak jak piszesz by zlizał), a jak coś to gerberek. Boję się tylko by te próby przeszły, bo już 2 dawki antybiotyku zmarnowane. :(
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: tahtimittari »

Może być mniejsza przerwa w podawaniu, byleby nie podać mu wszystkiego naraz. Podjedź może na kliniki na internę, tam pewnie cudów nie zrobią,bo to klinika psów i kotów; nie wiem też, kto ma dyżur, ale lek dadzą w zastrzyku i chociaż tyle będzie.
Może być problem w przełyku, jakiś guzek, cokolwiek, co mu sprawia ból i przeszkadza w połykaniu.

Dr Piaseckiego chyba w tym tyg. w ogóle nie będzie. :-\
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: kalinda »

Właśnie tak się też domyślam, na stronie przychodni w kalendarzu ma zaznaczony urlop. :/
Udało mi się nabyć nutridrinka, więc dziś spróbuję mu go podać. Póki co szczurek zaszył się w domku i odpoczywa.
A co do weta to czytałam tu na forum, że dr Dorota Strugała też jest bdb specjalistą więc do niej jutro będę chciała się wybrać. Tylko na stronie ma info że przyjmuje wt 10-14, a dopiero w śr po 16 (czyli po mojej pracy). Będę dzwonić i zobaczymy.
A antybiotyk to jak nie uda mi się wieczorkiem to na kliniki się faktycznie po zastrzyk wybiorę. Tylko ciekawa jestem czy dziś tam ktoś jest, bo wcześniej próbowałam się dodzwonić i też bez skutku. Święta to nie najlepszy czas na chorowanie - jeśli w ogóle można powiedzieć, że jest na to dobry czas. Dziękuję Wam za porady.
P.S. czy jakieś wskazania do tego nutridrinka macie - ile szczurkowi powinno starczyć? Czy jakaś konkretna dawka, czy tyle ile zechce. Czytałam na forum, że resztę można zamrozić by nie straciło wartości odżywczych - tak też zrobię.
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: kalinda »

tahtimittari pisze:Podjedź może na kliniki na internę, tam pewnie cudów nie zrobią,bo to klinika psów i kotów
właśnie jeszcze raz doczytałam - piszesz klinika a nie poliklinika - masz na myśli Ślężną czy Grunwaldzką?
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: tahtimittari »

Grunwladzką, uczelnię moją :)
Na Ślężnej nie wiem, jak jest w święta.
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: tahtimittari »

Nutridrika ile wypije, tyle będzie dobrze. Ważne, żeby choć trochę.. ::)
I na uczelni zawsze jest otwarte od 9 do 22.
Awatar użytkownika
kalinda
Posty: 445
Rejestracja: pn paź 12, 2009 8:19 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: POMOCY! Nie chce jeść a apetyt ma!!! Po usunięciu ropnia

Post autor: kalinda »

Dziekuje Wam za sugestie i porady. Poczatkowo pomagalo, lecz stan Thetmesika po operacji sie pogarszal... I niestety nie ma juz Go wsrod nas ;(. Bardzo zaluje ze kiedy sie to stalo nie bylo mozliwosci odwiedzenia od razu dr Piaseckiego. Mysle ze wtedy bylby z nami... Cala historie opisalam w moim temacie MOJE KOCHANE GRYZONIE. Teraz niestety mam 1 kochanego szczurka mniej. ;(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”