[OCZY] Zwichnięcie soczewki

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

[OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: Rajsa »

Witam,

podbijam stary temat, bo mam mały problem.
Mam 3 szczurki, chłopaków. Średni - Dzikus - ma ok. 11 mcy (jest ze sklepu) - zawsze był strachliwy i jest, jak na swój wiek i w porównaniu do 2óch pozostałych chłopaków po prostu mały (dla porównania 5-miesięczny Apsik jest już od Dzikuska większy).
Ale ruchliwy, wśród kolegów często się bawi, iska ich itd. W skrócie mówiąc - zachowuje się całkowicie normalnie, tylko ma troszkę inny charakter.
Odkąd mam Apsika jest nawet nieco odważniejszy. Nie boi się do mnie podejść, obwąchać itd.
Dziś wyszłam, zostawiłam chłopaków w klatce. Po powrocie patrzę, a Dzikus ma białą plamkę.
Zauważyłam to jakieś pół godz. temu... Zadzwoniłam od razu spanikowana do koleżanki - ponoć to nic nie boli, więc o tyle dobrze.
Jutro będę mieć opinię weta, ale chyba nie zasnę, póki się nie upewnię.... Ma to tylko na jednym oku.

Zrobiłam zdjęcie - plamka jest idealnie okrągła...
Jeśli ktoś coś wie na ten temat proszę o odpowiedź - czy to jest zaćma?

Obrazek
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: tahtimittari »

Mniejsze plamki mogą być spowodowane uszkodzeniem rogówki, to łatwo sprawdzić z pomocą fluoresceiny.
Czy chodzi Ci o tą dużą plamkę po środku (mi to wygląda jak refleks z aparatu :P ) czy tą maleńką nad źrenicą świecącą na biało-niebiesko? Jeśli to ta malutka, to myślę, że to po prostu coś na rogówce. Jeśli coś, co może być refleksem w źrenicy od lampy jest takie na żywo to może być zaćma.
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Rajsa »

hej, dzięki za odpowiedź.

chodzi mi o tę dużą plamkę na środku.
ta w rogu - to od naświetlenia lampą, to wiem.;)
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Rajsa »

Dobra, słuchajcie. Obserwuję Dzikuska już 3 dni.
Wieczorami, ok. 20 robi mu się ta biała plama w prawym oku. Idealnie okrągła.
Rano już jej nie ma. Wieczorem jest. I tak w kółko.
Dziwna sprawa.
Sprawdzałam metodą zbliżania palca czy widzi - na 5 razy mrugnął tylko raz (więc podejrzewam, że ten 1 raz dotknęłam fibrysów).

Może prosiłabym o wydzielenie wątku, gdyż zaćma to na pewno nie jest, a być może ktoś spotkał się lub spotka z takim przypadkiem...
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Paul_Julian »

A nie masz opinii weta ? Kropka może się robić np. pod wpływem zmiany oświetlenia (wieczorem jest ciemniej, inne światło)

Na google znalazłem :
http://www.koszatniczka.org/printview.p ... aaecebbf15
Natusia - 20-11-2007, 17:28
--------------------------------------------------------------------------------
Zaćma wieczorem się "ujawnia" a rano "znika".Wiem,bo mam kosza z zaćmą genetyczną. Może Twój kosz ma ropkę na oku?
Na razie nic nie rozdzielam. Napisz, co tam powiedział wet.

Zaćmy nie da sie wyleczyc, ale być może dostaniesz krople, może uda sie to zatrzymać. Zmysł wzroku nie jest szczurkom potrzebny.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Rajsa »

Będę wiedzieć cokolwiek dziś wieczorem, albo na dniach od pewnego specjalisty od okulistyki zwierząt.

Odnośnie cytatów - ropa to NA PEWNO nie jest.

Wiem, że szczurki i tak mają słaby wzrok, a największą ulgą jest to, że jego to nie boli.
Jak coś będę wiedzieć to dam znać.
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: nausicaa »

moje szczurki, które nie widziały też miały taką białą plamę w oku/oczach, nie zwracałam uwagi czy to widać bardziej rano czy wieczorem. niestety nie da się tego zatrzymać ani zoperować, można jakieś witaminki (np A, karoten) dawać, ale to raczej dużo nie pomoże. szczurkom to nic nie przeszkadza i bardzo dobrze radzą sobie bez wzroku.

jeśli okulista powie coś więcej na ten temat, to napisz, bardzo się przyda:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Rajsa »

diagnoza okulisty: zwichnięcie soczewki.
Mały już nic na to oko nie widzi i nie da się z tym nic zrobić.
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] Zaćma

Post autor: Paul_Julian »

A czy masz jakies inne infromacje o tej chorobie ? jak powstaje, czy to jakos może postępować, powodować dyskomfort?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: tahtimittari »

Można taką soczewkę usunąć, ale.. u psów ::) u szczura się nie robi tego.
Działa to tak, że np w wyniku urazu soczewka się odczepia od aparatu podwieszającego - całkiem, albo częściowo. Może wpaść do przedniej komory oka, albo do tyłu, gdy leci do tyłu może się zdarzyć tak, że zwiększa się ciśnienie w gałce ocznej i może się rozwinąć wtórna jaskra. Nie ma na to leczenia farmakologicznego.
Ból czuje zwierzątko w momencie zwichnięcia na pewno, później hm.. raczej nie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: Paul_Julian »

No wlasnie sie zastanawiałem nad tym bólem czy dyskomfortem z powodu ciśnienia w gałce ocznej. U człowieka jest to odczuwalne ( mama ma jaskrę i zaćmę, i kłopot z siatkówką) i bierze leki wyrównujące ciśnienie.
Ciekawe jak to u szczurków (i innych zwierząt), bo w sytuacji, gdy szczurek źle sie czuje , można by się domyśleć , ze to z powodu zmiany ciśnienia.
Takie sobie rozmyślania....
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: Rajsa »

Paul_Julian, jedyny dyskomfort to taki, że ciur nie widzi na to oko.
Nie boli go to.

A reszta, tak jak napisał/a tahtimittari...
Nie ma leczenia.

Kurcze, dzikusek jest młodym szczurkiem... ma 9-10 mcy.
Ale ogólnie jest dość małym szczurkiem.

Ta plamka, którą widać na zdjęciu ujawnia się codziennie 19-20. Rano jej już nie ma.
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
Rajsa
Posty: 51
Rejestracja: wt maja 03, 2011 8:13 pm
Kontakt:

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: Rajsa »

aha - jeszcze jak powstaje zwichnięcie soczewki.
Przyczyny

Zazwyczaj takie schorzenie to wynik urazu, nowotworu lub zapalenia błony naczyniowej. Pojawia się również jako wynik powstania jaskry lub tworzenia się zaćmy. Bardzo często ma również podłoże genetyczne.

Objawy

Pierwszym z objawów jest zazwyczaj bolesność gałki ocznej, przymykanie oka. Pies może przekrzywiać głowę na jedną stronę. Oko lub oczy często bywają opuchnięte i zaczerwienione. Zwierze może zacząć wpadać na różne przedmioty, będzie to wynikiem braku ostrości widzenia oraz złej oceny odległości od przeszkody. Jest to szczególnie niebezpieczne dla starszych zwierząt, dlatego w ich przypadku należy w miarę możliwości ułatwić im poruszanie się.
[...]
Leczenie

W większości przypadków niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Miejscowe leczenie nie przynosi zazwyczaj pożądanych efektów i na dłuższą metę nie ma sensu. Czasami w przypadku tylnego zwichnięcia dopuszczalne jest zastosowanie terapii miejscowej w celu utrzymania soczewki między źrenicą. Jednak takie działanie ma na celu jedynie przesunąć w czasie zabieg chirurgiczny.

Leczenie polega przede wszystkim na ustaleniu soczewki we właściwej pozycji. Oczywiście jeżeli jest to wykonalne. Takiej oceny musi dokonać lekarz. Czasami jedynym rozwiązaniem okazuje się usunięcie soczewki. Może dotyczyć to obu oczu lub jednego. Wszystko jest uzależnione od podłoża choroby i powstałych zmian patologicznych. Dlatego jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, które wskazują na uraz oczu psa należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską do gabinetu weterynaryjnego. Szybsze wykrycie zmian pozwoli na skrócenie czasu leczenia.
Jest to cytat ze strony o psach. Operacje robi się na większych zwierzętach - psach, koniach.
Destiny is for losers. It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: Paul_Julian »

Dzięki za info! Plus, że go to nie boli. A na pewno sobie poradzi z tym, ze nie widzi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
tuśka
Posty: 287
Rejestracja: sob mar 13, 2010 8:05 pm
Lokalizacja: Giżycko

Re: [OCZY] Zwichnięcie soczewki

Post autor: tuśka »

przepraszam że odświeżam stary temat ale nie chcę już zakładać takiego samego.
dręczy mnie jedna rzecz. w czwartek uśpiłam swoją szczurcię. gdzieś godzinę później od tego jak serduszko przestało jej bić, szczurci pojawiła sie biała plama na prawie całe oko a raczej na dwóch oczkach tak samo. było to spowodowane śmiercią czy jednak szczurcia miała zaćmę ? wiem że w sumie już to nie jest takie ważne ale nigdy nie spotkałam sie z takim pośmiertnym zjawiskiem a troszkę zwierzaczków pochowałam... a bardzo mnie to interesuje bo w sumie nigdy nie zauważyłam takiej plamki na jej oczkach
Obrazek
za TM: Lusia Becia Alfa Pinki Szara
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”