Problem z okiem...

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Problem z okiem...

Post autor: P!ter »

Witam, zakładam nowy temat, ponieważ nie potrafiłem podpiąć go do żadnego z tych co wydawały mi się podobne... Chodzi o to, że moja szczurka ma od jakiegoś czasu problemy z JEDNYM okiem (ciągle tym samym) a mianowicie leci jej z niego dziwne coś... Ma to kolor bordowy, ciągle myślałem, że to krew, ale tutaj czytam, że może to być jakaś porfiryna...

Z początku zadzwoniłem do weterynarza, który polecił przemywanie oka zaparzoną herbatą, tak też robiłem kilka dni, ale nic to nie pomogło, udałem się więc z wizytą do weterynarza, tam dowiedziałem się, że może to być brak witaminy K w organizmie i polecony został mi lek Pervivet, przed podaniem chciałem sprawdzić co to za lek i doczytałem się, że nie zawiera on w ogóle witaminy K... Zdziwiła mnie błędna porada weterynarza, bo chodzę chyba do najlepszego w moim mieście...
Dodam, że raz tej wydzieliny/krwi jest więcej, raz mniej w zależności od dnia... Szczur ma apetyt, biega tak jak zawsze, z charakteru się nie zmienił... Nadal kąsa wszystkich prócz mnie ;)
Z nosa nic nie wycieka, tylko z tego oczka...
Doczytałem, że może to być spowodowane stresem... Byłoby to bardzo możliwe ponieważ w domu pojawiło się ostatnio kilka nowych zwierząt (królik i nowy szczurek) - krwawienie pojawiło się jednak przed pojawieniem szczurka więc powodem jest albo królik, albo chomik, którego klatka stała nad klatką szczura, a który jakiś czas temu postanowił zwiać z klatki i 2-3 noce z rzędu schodził na dół prawdopodobnie po klatce szczura...
Tak więc jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Może warto podawać ten Pervivet? A jak nie, to w jaki sposób załagodzić te objawy? Izolowałem szczura już od innych zwierząt na kilka nocy, ale nic to nie pomogło...

P.S Oczko wygląda podobnie jak to tutaj: http://szczury.org/viewtopic.php?f=168&t=31828

Z góry dzięki za pomoc...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z okiem...

Post autor: Paul_Julian »

Wit K nie zadziała na porfirynę, bo to nie jest krew. Tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=168& ... na#p793279 masz główny temat o porfirynie.

Ale jesli problem jest tylko z jednym oczkiem to wet powinien jej zajrzeć w oczko czy wszystko z oczkiem w porządku. Może wbil sie tam paproszek? Być może pomoże Dicortineff http://www.doz.pl/leki/p1988-Dicortineff (na receptę) . Moze być stan zapalny np. od zadrapania.

Chomika pilnuj, zeby nie zwiewał, bo może skończyc jako szczurzy obiad.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Problem z okiem...

Post autor: P!ter »

Chomik został już zabezpieczony i odizolowany...

W takim wypadku udam się jeszcze raz do weterynarza.. w klinice w której leczę wszystkie swoje zwierzaki przyjmuje kilku lekarzy tak więc zapiszę się do innego...

A tak z ciekawości spytam, bo mam w lodówce atecortin... Można by spróbować tym posmarować to oczko? Bo w internecie wyszukałem, że na porfiryne powinno pomóc... zaszkodzić chyba nie powinno?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z okiem...

Post autor: Paul_Julian »

Trudno mi powiedzieć , na ulotce http://www.doz.pl/leki/p4100-Atecortin pisze "nie stosować przy braku stanu zapalnego. "
Wg mnie ryzykowne, bo to lek, a szczurek sie nie poskarzy, ze szczypie albo boli.

Może masz krople "swietlik" ? Można tez dodac odrobinkę soli (dosłownie maciupeńką szczyptę ) na jakies pół szklanki letniej wody i tym delikatnie przemywac oczko. Albo rumiankiem czy szałwią.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Problem z okiem...

Post autor: P!ter »

kropelek "świetlik" nie mam... ale w poniedziałek kupię i spróbuję...
jak nie podziała, to udam się ponownie do weterynarza...

jak coś to jeszcze się do was odezwę w tej sprawie, wielkie dzięki za pomoc i odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Problem z okiem...

Post autor: nausicaa »

ten pervivet to widzę z googla, że to witaminki, więc zawsze można podać.
raczej bym stawiała na stres związany ze zmianą w środowisku. szczur po kilku dniach powinien sie przyzwyczaic, ale pamiętaj, że jeśli kolejny raz klatkę przestawisz albo zaczniesz łączyć szczury, to stres znów będzie i porfirynka. ogólnie atecortin można podać, z tym że szczur na pewno zliże maść i lepsze byłyby jakieś kropelki do oczu. moje zwykle miały oczko zakraplane gentamycyną, ale wtedy trzeba stwierdzić, że rzeczywiście jest stan zapalny oka. i to wygląda mniej więcej tak, że może być spojówka zaczerwieniona, szczur może tam sobie gmerać, często się myć po oczku, mrużyć je. no i jest porfirynka. jeśli tego nie robi, to może być po prostu stres.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Problem z okiem...

Post autor: P!ter »

No to jest chyba stres... teraz są śladowe ilości tej porfirynki, a jutro/pojutrze będzie całe oko...
Teraz spróbuję ten świetlik i sól fizjologiczną... Ja nie pomoże to na początku przyszłego tygodnia idę do weta..
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Problem z okiem...

Post autor: nausicaa »

jak tylko jedno oczko ma w porfirynce całe non stop, to mógł się gdzieś jakiś kanalik zatkać łzowy, ale u moich nigdy tego nie odtykaliśmy, samo jakoś schodziło. ewentualnie najgorsza opcja to jakiś ropień okołozębpwy albo coś z ząbkiem/dziąsłem koło tego oczka. moga też np przerastać ząbki i akurat z tej strony drażnić podniebienie. wtedy właśnie tkanka bedzie z tej strony bardzioej podrażniona i oczko z tej strony będzie bardziej porfirynkować.
także warto zajrzeć szczurowi do paszczy wziernikiem, czy nie ma tam stanu zapalnego i czegoś napuchniętego. miałam z moimi szczurami podobnie, tak, że im puchły też mordki po tej jednej stronie. enroxil czyli baytril dobrze penetruje tkanki, więc jakby coś było nie tak, po enro powinno szybko zejść.
idź tylko do jakiegoś weta, który się zna na gryzoniach, bo inni mogą Cię po prostu olać i dac byle co na odczepnego.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Problem z okiem...

Post autor: P!ter »

Paul_Julian pisze:Trudno mi powiedzieć , na ulotce http://www.doz.pl/leki/p4100-Atecortin pisze "nie stosować przy braku stanu zapalnego. "
Wg mnie ryzykowne, bo to lek, a szczurek sie nie poskarzy, ze szczypie albo boli.

Może masz krople "swietlik" ? Można tez dodac odrobinkę soli (dosłownie maciupeńką szczyptę ) na jakies pół szklanki letniej wody i tym delikatnie przemywac oczko. Albo rumiankiem czy szałwią.

Witam, zakupiłem świetlik i od jutra zaczynam kurację, czekałem jeszcze na sól fizjologiczną... bo rozumiem, że może ona zastąpić tą odrobinę soli w roztworze?
Ile kropelek świetlika ma pójść do tej szklanki z letnią wodą + ile tej soli fizjologicznej?

Mam również kwas borny, wiem, że można go stosować u ludzi i dzieci, w razie różnych problemów itp. to może tym też mógłbym przemywać to oczko?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Problem z okiem...

Post autor: Paul_Julian »

Krople Świetlik bezposrednio do oczka :) Np. 1 kropelkę. Stosujemy albo świetlik albo sól fizjologiczną.

Tutaj z innego forum :
Napiszę z punktu widzenia farmaceutki, którą jestem:

- herbata i rumianek mają właściwości ściągające i wysuszające, nie należy ich stosować u zdrowych zwierząt (i ludzi), bo faktycznie wysuszają spojówki. Natomiast są bardzo dobre w przypadku łagodnego zapalenia spojówek, na podrażnienia, łzawienie, opuchnięcie. Tak samo świetlik.

-rozcieńczony kwas borny - jak wyżej. Ma on działanie bakteriobójcze, nie należy go stosować do przemywania zdrowych oczu.

-sulfacetamid-na receptę-działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, tak jak antybiotyk. Absolutnie nie wolno stosować profilaktycznie!

-do przemywania zdrowych oczu należy używać sól fizjologiczną lub czystą, świeżo przegotowaną wodę. Ewentualnie specjalne preparaty wspomniane w powyższych postach. Nie znam jednak ich składu, więc nie będę się wypowiadać na ten temat. Należy jednak spojrzeć na ich skład, często jest to po prostu sól fizjologiczna (NaCl), "wzbogacona o konserwanty", np. chlorek bezalkoniowy. Nie polecałabym tych preparatów dla zdrowych oczek, może bardziej dla tych o zwiększonym ryzyku podrażnień ( rasy długowłose, psy narażone na zaprószenie oczu słomą czy kurzem ).

-polecam sól fizjologiczną w ampułkach, można ją stosować nawet dla noworodków (ludzkich), nie ma żadnych działań ubocznych. Do przemywania nie trzeba nawet używać gazików czy wacików, po prostu wpuścić parę kropelek bezpośrednio do oka.

-uwaga na gaziki i waciki-mogą one "pylić", mikroskopijne drobinki dostają się do oka podczas przemywania i powodują podrażnienie
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”