Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
adaaa
Posty: 45
Rejestracja: śr sty 18, 2012 8:07 pm

Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: adaaa »

Mojej szczurzycy parę dni temu pojawiła się szaro-brązowa plamka na oczku. Zastanawiałam się z koleżanką, co to może być.
Wyglądało, jakby to było na wierzchu oka (czyli możliwość zdjęcia) a nie wewnątrz.
Jednak szczurka się umyła i ta 'plamka' zniknęła.
Kilka dni nic się nie działo.
Wczoraj około 22 podeszłam do klatki i znowu miała tą plamkę. Umyła się = plamka zniknęła.
Dzisiaj wypuściłam je po pokoju, pół godziny od chwili wypuszczenia podbiega Veni, jedna ze szczurzyc z tą samą plamką, na tym samym oku, ten sam kształt plamki.
Po raz kolejny to samo? Co to jest?
Dodam, że szczurka niemal codziennie ma porfirynę z oczek, ale wet stwierdziła, że to geny zoologiczne(tak, niestety, mam szczurki z zoologa - wielki błąd, teraz o tym wiem) i szczurka ogólnie jest sporo słabsza od tej drugiej.
Od początku pobytu Veni(słabsza) u mnie, właśnie wydawała mi się inna. Taka cichutka, ale to oczywiście, każdy szczur ma inny charakter. Ale np. o wiele częściej węszy od drugiej szczurzycy, bo druga po prostu się przypatruje i robi co ma robić.
Tak więc, jakieś problemy z oczami? Co to może być? Proszę o odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: Paul_Julian »

Idz ze szczurką do weta , tutaj poszukaj polecanych http://szczury.org/viewforum.php?f=13
lekarz zajrzy szczurce do oka i wtedy sporo się wyjaśni :)
Jeśli szczurka ma codziennie porfirynę ( ale nie ciut w kąciku tylko takie okularki) , to wtedy coś może być w oczku, albo np. zapalenie oczka.
U starszych szczurków może się pojawić np. zaćma

http://szczury.org/viewtopic.php?f=168& ... ma#p777090
Zwróć uwage na to, co napisałem o zaćmie wtym poście http://szczury.org/viewtopic.php?p=776664#p776664 Pasowałoby do Twojego opisu "znikającej" plamki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
adaaa
Posty: 45
Rejestracja: śr sty 18, 2012 8:07 pm

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: adaaa »

Nie, nie, to nie zaćma, bo plamka nie jest biała.
Jest koloru niemal takiego jak szczurek na górze strony.
Taka brązowo-siwa właśnie.
Dziwne, że jak się pojawia to zawsze na tym samym oczku, zawsze ten sam kształt i kolor.

Obawiam się że 'moja wet' nie ma takich sprzętów.
Musiałabym szczurkę zabrać do Stalowej Woli (klinika Argos, polecana). Niestety dla niej każda podróż to stres, szczurka się denerwuje, jest niespokojna i po każdej wizycie u wet ma porfirynę.
Właściwie to ma ją zawsze. Jak brała antybiotyki podczas choroby to porfiryny było jakby mniej, ale nadal była.
Tak, ma takie okularki.

Zastanawia mnie, czy dobrym wyjściem jest ta Stalowa. Mogłabym tam pojechać w godzinach, powiedzmy 14-16, a Veni wtedy jeszcze tej plamki nie ma.
To akurat pasuje do opisu, jak pierwszy raz zauważyłam było to kilka minut przed 18, następnego dnia po 22 i wczoraj koło 20.
adaaa
Posty: 45
Rejestracja: śr sty 18, 2012 8:07 pm

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: adaaa »

O, kolejne wieści.
Dzisiaj byłam wcześniej u nich, koło 17 i znowu to samo.
Plamka. Szczurka biega, biega. Plamka jakby odklejała(?) się od oka. Szczurka skoczyła ze stolika. Tuż przy kąciku zatrzymało jej się i obejrzałam, co to.
Wyglądało jak łupinka po popcornie, ta pomarańczowo-brązowa.
To tak odeszło od oka i umyła się, ściągnęła to sobie.
Nie mam pojęcia, co to jest.
Myślałam, żeby ją zabrać do kliniki, ale jak jej się to pojawia później no to.. ;/ I jak się umyje to tego nie ma, więc też na dobry moment trafić. Ewentualnie myślę, zeby do nich zadzwonić.
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: Paul_Julian »

Kazda wet może zajrzeć w oczko :) Nie sądzę, zeby sprzęt do zaglądania w oczka czy uszki był jakiś super drogi. Zadzwoń do swojej leczniczy i zapytaj. Możesz opisac sprawę - poproś lekarza do telefonu. Mozesz też zadzwonić do Stalowej i zapytać.

Na pewno coś jej dolega jeśli ma okularki z porfirynki. I w oczku będzie to widać, nawet bez plamki :)

Postaraj sie też o kumpelę dla szczurzycy ( zaadoptuj z forum) , wtedy nie ma takiego stresu u weta. No i szczurki potrzebują kumpla tej samej płci :)
Stres jest zwykle u weta , nie przejmuj się. Tu masz opis jak transportować w zimie http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=28674
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
adaaa
Posty: 45
Rejestracja: śr sty 18, 2012 8:07 pm

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: adaaa »

Ale nie nie, ja mam 2 szczurki. ; )
Tylko tej drugiej NIGDY nic nie było, tylko ta, bidulka, cały czas choruje.
Np. teraz znowu jest chora, opiszę to w innym temacie.
Hm... u nas jest otwarte max do 17, jutro np. do 12.
Wybiorę się z nią, bo i tak na antybiotyk, to akurat pani zajrzy, czy coś tam jest.
Dziękuję.
A może ktoś jeszcze ma coś do powiedzenia?
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: nausicaa »

to może być odwarstwienie siatkówki.
np tu możesz o tym poczytać: http://abczdroweoczy.pl/odwarstwienie-siatkowki albo przesunięcie soczewki:
i tutaj konkretnie u szczura: http://ratguide.com/health/eyes/lens_lu ... xation.php
zdjęcia w stadium zaawansowanym http://ratguide.com/health/figures/lens ... gure_1.php
ogólnie, nawet jeśli szczurka nie będzie widzieć na jedno czy dwoje oczu, nie ma co panikować. operacji niestety nie wykonuje się, przynajmniej w Polsce (chyba, że ktoś słyszał), za to szczury bardzo dobrze sobie radzą kiedy są niewidome.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
adaaa
Posty: 45
Rejestracja: śr sty 18, 2012 8:07 pm

Re: Siwa plamka na oku szczurzycy? Co to może być?

Post autor: adaaa »

Nie, nie, to całkiem nie ten kolor plamki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”