Odwracanie łebka

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

Witam, mam takie pytanie... Mam dwa szczurki, oba młode, ze 4 miesiące mają i mam takie pytanie... Dziś jak wyjąłem jednego szczurka i puściłem po podłodze, to zauważyłem coś następującego...
Jak chodzi, myje się - jest wszystko w porządku, ale w momencie gdy zatrzymuje się żeby hmmmm... "pomyśleć", to główka przechyla jej się w lewą stronę. Nie doprowadza to do żadnego upadku, bo za chwilę główkę prostuje, albo idzie do przodu i jest wszystko po staremu... Gdy trzymam ją na rękach, to nie zauważam, żeby coś takiego się działo, tylko jak jest na podłodze. Apetyt ma taki jak dawniej. Dodam jeszcze, że ostatnio dość często się bije z drugim szczurkiem, ale z tego co czytam w innych wątkach, to jest to jedynie walka o dominację, co prawda zdarzają się ranki, no ale chyba tak już będzie, aż się nie podporządkuje?

Tak czytam tutaj:
http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=30673
to pkt 5 nie odzwierciedla tego samego, bo mój przypadek jest o wiele łagodniejszy.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Odwracanie łebka

Post autor: noovaa »

Może to być początek problemów neurologicznych ....

Czy szczurek ma czarne oczka ? Jeśli tak, to czy widzi dobrze ?
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

Szczurek ma hmmmm...
czerwono-czarne oczka, bo to taki pół-albinos...
Wydaje mi się, że widzi dobrze...
Jakby miał problemy ze wzrokiem, to objawiałoby się to wpadaniem na różne rzeczy poza klatką i w klatce?
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

P!ter pisze:Szczurek ma hmmmm...
czerwono-czarne oczka, bo to taki pół-albinos...
Wydaje mi się, że widzi dobrze...
Jakby miał problemy ze wzrokiem, to objawiałoby się to wpadaniem na różne rzeczy poza klatką i w klatce?
Przepraszam, że post pod postem, ale no nie mogę znaleźć opcji EDYTUJ O.o
Sprawdziłem, poczytałem i objawami ślepoty, są białe kropeczki na oczach?
Nic takiego u mojej szczurki nie zauważyłem...
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Odwracanie łebka

Post autor: noovaa »

Nie ... :) Białe plamy to zdaje się zaćma.

Jakie to są "czarno czerwone" ? :P
W ciapki ? ;D
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

Hmmmmm... mają one kolor w zależności od natężenia światła... W rzeczywistości pewnie są ciemnoczerwone, ale ja mam takie wrażenie jakby one były raz czarne, raz czerwone (wiem, że jest to nierealne) dlatego tak napisałem ;)
To jakie będą te objawy ślepoty?
I co z tym początkiem problemów neurologicznych? Da się to jakoś zahamować? I jakie może nieść to za sobą konsekwencje?
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Odwracanie łebka

Post autor: noovaa »

Szczurek może mieć czarne oczka, które błyszczą "w środku" na czerwono ( niektóre husky tak mają ).

Czerwonookie szczury gorzej widzą zawsze. Przy słabszym wzroku możemy zobaczyć bujanie się na boki, przechylanie w celu złapania ostrości, trzymanie nisko nosa, wpadanie na przedmioty (czasem).

Bardziej prawdopodobne pewnie są problemy ze zdrowiem. Na pewno dla dobra szczura lepiej je sobie założyć. Jeśli to problemy neurologiczne, powinien szczurka zobaczyć lekarz. W tym wypadku skuteczne może być podawanie wit. B i leki wspomagające przewodnictwo ( np. nootropil, nivalin ).
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

Kurczę, poważnie to wygląda...
No to wybiorę się do weterynarza i zobaczymy co się okaże...

Dzięki za pomoc ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Odwracanie łebka

Post autor: smeg »

To może być też zapalenie ucha. Powąchaj uszka, czy nie śmierdzi z nich ropą. Nawet jeśli nic nie czuć, to i tak szczurka powinien obejrzeć weterynarz. Poproś, żeby zajrzał do uszek wziernikiem.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

Obwąchałem, to nic specjalnego prócz zwyczajnego zapachu szczurka nie wyczułem... ale powiem wetowi żeby dokładnie zbadał.
Awatar użytkownika
Entreen
Posty: 1747
Rejestracja: ndz mar 20, 2011 11:55 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: Odwracanie łebka

Post autor: Entreen »

Możliwe, że szczura widzi słabiej na to oko i sobie przekrzywia łebek, by zogniskować wzrok. Albo po prostu przekrzywia głowę, jak duma. Mój Speedy też tak czasem robi i nic mu nie jest :P.
Cynamon Imbir Karmel Wanilia

Za TM Wirus Speedy Wąglik Piksel Limfocyt Mikrob Flanelka Kaszmir Szczura
Awatar użytkownika
P!ter
Posty: 57
Rejestracja: wt kwie 27, 2010 7:35 pm

Re: Odwracanie łebka

Post autor: P!ter »

OOOOOO... To powiem, że czujee się pocieszony ;)
Ale kontrolnie wybiorę się jeszcze do weta... W końcu jej zdrówko jest najważniejsze ;)
EratoTiaTuatha
Posty: 98
Rejestracja: wt mar 05, 2013 1:41 pm
Lokalizacja: Skępe/Toruń
Kontakt:

Re: Odwracanie łebka

Post autor: EratoTiaTuatha »

Witam

Pierwszy post na forum ale już spieszę się (i swoje dziewczyny) przedstawić w odpowiednim miejscu. Trafiłam na ten temat i nie chciałam go zgubić, dlatego zaczynam tu ;)

Parę dni temu wzięłam dla mojej małej towarzyszkę, jej pół siostrę (ten sam tata) w prawie tym samym wieku. Nie udało mi się dowiedzieć ile dziewczyny mają, ale pewnie około 3 miesięcy aktualnie, może 4.

Nowa dziewczynka to beżowy kapturek z czerwonymi oczkami i zachowuje się dokładnie tak, jak szczur opisywany w tym wątku - przez 90% czasu całkiem normalnie, chodzi, rozgląda się, wspina, ale jeśli się czegoś przestraszy i zamiera bez ruchu albo gdy po prostu się rozgląda, macha łebkiem i w zasadzie całą przednią połową ciała: Wygląda to mniej więcej jak stara maszyna do pisania, najpierw powoli przechyla się w lewo, potem szybkim ruchem wraca do pionu i znowu. Widać, że "skanuje" teren, a przynajmniej tak to wygląda.

Sama z siebie raczej się nie martwię, bo nie tylko wiem, że czerwonookie widzą gorzej, po małej dobrze widać że ma słabszy wzrok. Nie przeszkadza jej to w funkcjonowaniu, ale łatwo zauważyć że w przeciwieństwie do drugiej szczuraski ma problemy z rozpoznaniem mnie na wzrok, przez co spokojna jest tylko gdy najpierw się odezwę lub dam ostrożnie powąchać.

Dla pewności jednak wolę napisać i usłyszeć Waszą opinię. Dodam, że szczurka jest bardzo ciekawska, żywa i kocha ludzi, nie ma problemów z jedzeniem i piciem, ani z poruszaniem.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Odwracanie łebka

Post autor: smeg »

Czerwonookie szczury tak robią, w ten sposób łapią ostrość ;) Nie ma powodów do obaw. Moja syjamka też się tak buja, kiedy się czemuś przygląda :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
EratoTiaTuatha
Posty: 98
Rejestracja: wt mar 05, 2013 1:41 pm
Lokalizacja: Skępe/Toruń
Kontakt:

Re: Odwracanie łebka

Post autor: EratoTiaTuatha »

Dzięki ogromne z uspokojenie mnie ;) Jak mówiłam, domyślałam się że tylko o to chodzi, zmyliło mnie tylko trochę że ludzie przeważnie opisują takie machanie głową dość lakonicznie i nie byłam pewna czy fakt, że ma swoją "ulubioną stronę" do bujania nie oznacza jednak przypadkiem czegoś niepokojącego, bo skubana zawsze powoli buja się w lewo, a w prawo wraca szybko i tylko do pozycji wyjściowej ;P

Swoją drogą ciekawie to wygląda, śmieję się z niej że widzi cyfrowo a nie analogowo bo zamiast łapać ostrość na cały obraz, wygląda jakby czytała go po linijce (analogia z maszyną do pisania xD)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”