Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

Jeśli powinnam umieścić w innej kategorii, proszę o przesunięcie.

Otóż moja szczurzyca(1,5 roku) przekrzywia pyszczek w lewą stronę, zawsze jak je, ale biega normalnie. Czytałam, że to może być zapalenie ucha środkowego, jednak szczura nie ma wycieków ropy, etc, nie śmierdzi z uszek, tylko ta główka..
Mało tego. Szczura normalnie BIEGA po pokoju, szybko chodzi, ale ma trudności ze wspinaniem się, spada nawet z wysokości 10cm z hamaka - nie schodzi normalnie na dół tylko SPADA.
Albo z trudem wdrapuje mi się na kolana i zamiast zejść czy zeskoczyć, jak to do tej pory robiła ona po prostu się zsuwa..
Jak je bardzo szeroko rozstawia tylnie łapy i czasami wypuszcza jedzenie, które trzyma w przednich.

Dopiero jutro o 11 mam możliwość wybrania się do weterynarza. Jednak mieszkam jakby we wsi, więc wetka nie zna się za bardzo na szczurach.. Mogę ew. zaproponować steryd+coś przeciwzapalnego i poproszę o zbadanie szczury. Ale co to może być? Na co panią weterynarz nakierować? Czy to jakiś wylew? Coś z mózgiem?
Do specjalisty nie mam jak się dostać, najbliższy 40 parę kilometrów ode mnie, my nie mamy samochodu, ciocia mnie nie może zawieźć a busem rodzice mnie nie puszczą, a oni ze mną także nie pojadą.. Zostaje tylko ta jedna wetka.

Objawy zauważyłam wczoraj. Rozmawiałam z przyjaciółką, u której były szczurzyce podczas mojego wyjazdu i mówi, że Nesta spadła z góry klatki na dół(ok.90cm) ale że normalnie wstała i biegała i nic jej nie było.
Czy może ją owiało? Bo mama otworzyła drzwi na balkon na jakieś 20 minut, wiatru niby nie było, ale nigdy nic nie wiadomo.
Awatar użytkownika
Ogoniasta
Posty: 2285
Rejestracja: wt lut 10, 2009 11:17 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Ogoniasta »

Niestety mi z opisu wygląda to na zapalenie mózgu/guz mózgu :(
Steryd + antybiotyk + nootropil, witamina B... :(
Ze mną:Mary,Serduszko,Brie,Odyseja i IliadaHS,Berta,Xavi
W sercu:Meggy,Pampuszek,Fibi,Rossa,Vilemo,Sasha,CelicaSR,Lexi,SeventhHeaven,Delicja,Izzie,Lily,Muffinka,FoxyLady,Brook,Brandy,
Shandy,Lucynka,Whisky,Bajka,Daisy,Morelka,Impala,Tessa,Tequila
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Niamey »

Ja niestety nie bardzo pomogę, ale jeśli masz możliwość pójścia tylko do jednego lekarza, to może wetka byłaby otwarta na konsultacje przez telefon z jakimś specjalistą od szczurów? Zadzwoń do któregoś z polecanych wetów od szczurów (np. Medicavet w Warszawie, może ktoś jeszcze kogoś zaproponuje) i powiedz jaka jest sytuacja i czy mógłby zadzwonić Twój lekarz. Albo zaproponuj to bezpośrednio swojemu wetowi.
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Rajuna »

Jeśli masz możliwość, nagraj ją jak je, spada, zsuwa się, etc - w dobrej jakości, wiec najlepiej za dnia, w dobrym świetle i nie telefonem ;) A potem wyślij maila do takich lekarzy jak dr Rzepka z Warszawy, dr Lewandowska i dr Gałganek z Krakowa (wszystkie trzy panie) z prośbą o konsultację. Podejrzewam, że mogą nie postawić jednoznacznej diagnozy, ale np. dr Gałganek zbiera bardzo obszerny wywiad i stawia kilka diagnoz - więc jeśli masz kontakt z właścicielami rodziców, rodzeństwa i innych spokrewnionych szczurów, to popytaj czy u nich też coś się dzieje, jakie choroby przechodziły zwierzaki, na co umarły. Napisz w mailu wszystko, co o niej wiesz, nawet jeśli Ci się wydaje, że to jest nieistotny szczegół.
Ze sterydem bym nie ryzykowała na ślepo, bo może się okazać, że mała jest chora na coś, co steryd tylko przyspieszy - idź do weta, poproś o szczegółowe badanie, ale nie bierz dla niej na razie leków. Jeśli masz możliwość, dobrze byłoby zrobić jej RTG głowy, ale Twoja wetka może go nie mieć. Obmacaj też szczura czy nie ma gdzieś jakiegoś urazu na kręgosłupie, karku, czy jakieś miejsce na głownie nie jest dla niej bardziej bolesne, czy oczka nie są wyłupiaste. No i koniecznie zainstaluj jej w klatce drabinki/pochylnie, żeby nie musiała spadać nawet z tych 10cm, bo to może pogłębiać uraz.
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Iwo
Posty: 194
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 11:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Iwo »

Mnie również niestety wygląda to na guza mózgu :( Koniecznie niech weterynarz zadzwoni do Medicavet w Warszawie i niech rozmawia z dr Anią albo dr Kasią, jednak w sobote ich nie ma w klinice. Dr Ania bedzie w niedziele.
Kaszka ryżowa i wafelki ryżowe - rządzą nami ;D
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

Hm.. film. Nie bardzo się uda, bo z aparatu się rozmazuje a kamery nie posiadamy.
Tak, podam nr telefonów i pani zadzwoni jutro.
Zastanawia mnie, czy to nie coś z łapkami, bo mała jak siedziała na misce z karmą to jedną tylną łapką się trzymała, a druga bezwiednie zwisała i machała nią, ale łapka nie wygląda na złamaną, ani nic.
Tylko jeszcze czemu tą główkę przekrzywia tylko podczas jedzenia?
Czy guza da się wyleczyc...? Tak w pelni?
Iwo
Posty: 194
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 11:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Iwo »

Guza mózgu w zdecydowanej wiekszosci przypadkow niestety nie da sie w ogole wyleczyc. Ale nie panikujmy, niech ja najpierw obejrzy lekarz.

Wazne jest bardzo, aby Twoja Pani dr rozmawiała z dr Ania lub Kasia, a ich jutro nie ma klinice. Niech spróbuje zadzwonic tez w niedziele. W koncu to pilna sprawa. Ale w razie czego niech jutro tez sprobuje..
Kaszka ryżowa i wafelki ryżowe - rządzą nami ;D
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

A jeśli nie pani Ania lub Kasia?
To może do państwa Oręziaków ze Stalowej Woli?
Podobno mają bardzo dobrą opinię.
Iwo
Posty: 194
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 11:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Iwo »

A, to nie wiem. Nie znam niestety. Ewentualnie mozecie poprosic w Medicavet o prywatny numer którejs z lekarek, jesli ich nie bedzie.. Moze udostepnia? Albo sami zadzwonia i zapytaja? Nie wiem...
Kaszka ryżowa i wafelki ryżowe - rządzą nami ;D
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

Kurcze.. Ale czytałam, że zapalenie mózgu to też jak np. szczurek się kręci w kółko, tak?
Wydaje mi się, ze to może być także coś z kręgosłupem, skoro spadła z półki. I poszło w łapkę i w główkę..
Awatar użytkownika
renett
Posty: 357
Rejestracja: śr cze 30, 2010 11:06 am
Numer GG: 19009487
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: renett »

Mi też to wygląda na guz...w sumie da się z tego wyjść, mojej pannie się udało - dostawała leki hamujące wzrost guza i objawy można powiedzieć całkowicie ustąpiły, został jej niedowład tylnych łapek ale radziła sobie ;) Sprawdź czy nie ma żadnego wycieku z pochwy, często( jeśli to jest guz przysadki) w parze idzie ropomacicze.
Ze mną :Tedi, Miśka, Kazik
Za TM : Bolek, Basia, Wiesiunia, Mamuśka, Mała Biała, Foster, Mała Czarna, Nubi, Besti, Teodorek, Tosiu, Termit, Afra, Jasiu, Abra, Pyra
Nasz temat : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=34178
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

Nie, żadnego wycieku nie zaobserwowałam.

Wycinek z jednego z forum (alloszczur) :
''A zapalenie mózgu u szczura leczy się długo, 2-3 tygodnie.... ''
Czyli wygląda jednak na to, że jakieś szanse są?
Iwo
Posty: 194
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 11:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: Iwo »

No ja sie nie znam na kobietach. Ja mam samych mezczyzn. Niech lekarz ja obejrzy, zadzwoni gdzie trzeba i trzymajmy kciuki, zeby było ok. Tak naprawde nie wiemy, co to jest.. Daj znac jutro.
Kaszka ryżowa i wafelki ryżowe - rządzą nami ;D
Awatar użytkownika
renett
Posty: 357
Rejestracja: śr cze 30, 2010 11:06 am
Numer GG: 19009487
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: renett »

Jeżeli szybko się "zadziała" to tak, u mojej objawy znikły gdzieś po dwóch tygodniach, ale lek dostawała długo( w jej przypadku dożywotnio)
Ze mną :Tedi, Miśka, Kazik
Za TM : Bolek, Basia, Wiesiunia, Mamuśka, Mała Biała, Foster, Mała Czarna, Nubi, Besti, Teodorek, Tosiu, Termit, Afra, Jasiu, Abra, Pyra
Nasz temat : http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=34178
adek
Posty: 88
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 4:43 pm

Re: Przekrzywiona główka+niedowład łapek?

Post autor: adek »

Podejrzewalam jeszcze zaburzenia błędnika lub wylew. Tylko nie wiem, które i czym się objawia. Bo teraz to dopasowuję wszystko do wszystkiego i mam kompletny mętlik w głowie.
Moja szczurzynia. : (
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”