NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Maszka
Posty: 1605
Rejestracja: sob paź 17, 2009 2:04 pm
Lokalizacja: Poznań

NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Maszka »

Nie znalazłam tematu który zawierałby wszystkie potrzebne informacje, zauważyłam też, że nowotwór przysadki jest ostatnio coraz częściej diagnozowany u szczurów. Opierałam się na własnym doświadczeniu oraz ratguide.com.



NOWOTWÓR PRZYSADKI

Przysadka jest to gruczoł dokrewny, którego zadaniem jest wytwarzanie i wydzielanie wielu hormonów.
Nowotwory przysadki są zwykle niezłośliwe – niedające przerzutów, wolno rosnące. Wiele z nich powstaje w przednim płacie przysadki. Różnią się od siebie wielkością, wyróżniamy mikrogruczolaki i makrogruczolaki (nawet ponad 1cm).

Mogą one powodować wydzielanie hormonów. Do najczęściej wydzielanych należą prolaktyna, hormony adrenokortykotropowe oraz hormony wzrostu. Czasem nowotwór produkuje hormony „niekompletne”, niedziałające, może także w ogóle ich nie wydzielać.

Najczęstszym nowotworem przysadki jest nowotwór wydzielający prolaktynę (prolactinoma), powodujący hiperprolaktynemię, czyli podwyższenie stężenia prolaktyny we krwi. Dotyczy on często samic powyżej 13 miesiąca życia.

U szczura z tym nowotworem, możemy zobaczyć kombinację objawów mechanicznych oraz hormonalnych. Przy chorobie mogą wystąpić tylko w części, niekoniecznie wszystkie.

OBJAWY MECHANICZNE:
-zaburzenia koordynacji ruchowej ciała, z zachowaniem siły mięśni
-stopniowe osłabienie, potykanie się, zachowywanie równowagi na szeroko rozstawionych łapkach
-sztywność, brak koordynacji kończyn przednich, wraz ze wzrostem guza brak sprawności może przenosić się na kończyny tylne
-trudność z utrzymaniem jedzenia w łapkach
-nowotwór może uciskać na skrzyżowanie nerwów wzrokowych, powodując ograniczenie pola widzenia; można zauważyć nierówne źrenice (nierówna wielkość źrenic, rotacja), wytrzeszcz jednego z oczu
-ból głowy
-zmiana zachowania (np. nagła agresja)
-napady padaczkowe
-kręcenie się w kółko, skręt głowy

OBJAWY HORMONALNE:
-laktacja u szczurzycy niebędącej w ciąży
-zmniejszenie masy ciała
-cieńsza skóra
-nadmierne pragnienie
-nadmierne wydalenie bardzo rozcieńczonego moczu
-odwodnienie

Przyczyna nowotworu przysadki nadal pozostaje nieznana, istnieją czynniki mogące odgrywać rolą w ich rozwoju u szczurów:
-wiek
-czynniki genetyczne
-zakażenie
-uraz
-dieta (wzrostowi guza sprzyja dieta wysokokaloryczna)

ZAPOBIEGANIE:
-dieta uboga w tłuszcz, kalorie, aminy i azotany
-u samic ryzyko nowotworu zmniejsza kastracja (u jak najmłodszego szczura)

LECZENIE:
GALASTOP:
-lek weterynaryjny, dostępny w gabinecie
-zawiera kabergolinę
-0.05mg/ml
-substancja oleista
-7ml – 60-70zł

DOSTINEX:
-lek wydawany na receptę, dostępny w aptece
-zawiera kabergolinę
-0,5mg
-2 tabletki – 70zł, 8 tabletek – 230zł

BROMOCORN/BROMERGON:
-lek wydawany na receptę, dostępny w aptece
-zawiera bromokryptynę
-2,5mg
-30 tabletek – 20zł

KABERGOLINA:
-lek pobudza w sposób bezpośredni receptory dopaminowe D2 przedniego płata przysadki, hamując tym samym wydzielanie prolaktyny; nie wpływa na produkcję i wydzielanie innych hormonów przysadki

DAWKOWANIE:
W leczeniu bardzo ważna jest pierwsza dawka – dawka uderzeniowa. Najlepiej podać Galastop, dawka powinna być spora – nawet do 5ml pierwszego dnia.

Galastop, a także dostinex podaje się co 3 dni. Dawka jest zależna od szczura, zaawansowanie choroby, od tego jak reaguje na leczenie. Może to być 2 ml Galastopu (tj ¼ tabletki Dostinexu), jak „wyczuje” się szczura, można spróbować zejść do 1 ml Galastopu (tj 1/8 tabletki Dostinexu). Lek podawany jest do końca życia szczura.

Bromergon/Bromocorn podaje się codziennie, po pół tabletki (tj 1,25mg/500gram szczura). Ten lek również podajemy do końca życia szczura. /tej informacji nie mam potwierdzonej przez lek wet, została ona znaleziona na drugim forum/


OPIEKA:
-podawanie leków zgodnie z zaleceniem
-w przypadku ograniczenie koordynacji ruchowej, należy zapewnić bezpieczną klatkę oraz wybiegi (klatka niska, z zawieszonymi hamakami „łapaczami”, ograniczenie możliwości upadku, łatwa dostępność do jedzenia i picia)
-zapobieganie odwodnieniu i odchodzeniu (jeśli szczur nie jest w stanie utrzymać jedzenie w łapkach, należy mu pomóc; dobrze sprawdzi się miękki pokarm – gerberki, kaszki, nutridrinki, zmielony pełnowartościowy granulat, połączony z czymś mokrym itd.), może zajść potrzeba nawodnienia („kroplówka” – zastrzyk podskórny)
-jeżeli szczur nie radzi sobie z myciem, należy zadbać o higienę (u mnie najlepiej sprawdza się zwilżony kawałek polaru)


LINKI
- http://ratguide.com/health/neoplasia/pi ... _tumor.php – nowotwór przysadki
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_1.php – guz przysadki u 16 miesięcznej samiczki, historia choroby, zdjęcia
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_2.php - guz przysadki u 15 miesięcznej samiczki, historia choroby, zdjęcia
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_3.php – guz przysadki u 18 miesięcznego samca, historia choroby, sekcja - zdjęcia guza
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_4.php – guz przysadki u 25 miesięcznej samiczki, historia choroby, sekcja - zdjęcia guza
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_1.php - anatomia przysadki
- http://ratguide.com/health/figures/pitu ... gure_2.phpzdjęcia - przysadka ze zmianami nowotworowymi i bez
Mały Szkodnik
Posty: 16
Rejestracja: wt lip 28, 2009 5:15 pm
Lokalizacja: warszawa

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Mały Szkodnik »

mam małe przypadkowe spostrzeżenie..dot. tej choroby... u jednej z moich szczurek właśnie to dziadostwo zdjagnozowano od stycznia do koca kwietnia trwale na siłę był w strzykawce do pyszczka BROMOCORN/BROMERGON (bo po tygodniu odmówiła współpracy ... :'( ) wcześniej 3 dawki na 99% DOSTINEXro był, a i tak prawie codziennie szczurka nie do końca swoja.. ale... na majowy długi weeked opiekował się stadkiem ktoś inny i po nim Szkodnik jak nówka sztuka.. latała jak się patrzy i ogarniała więcej,m na zawołanie przybiega, a był już tym problem.. okazało się. .. że " niańka" nie była w stanie nawet do pyszczka wstrzyknąć leku ;> i w sumie jej na dobre wyszło.. więc też olałam podawanie leku patrząc na efekty.. i naprawdę dobrze wyszło bo wariowała jak wcześniej.. no prawie, wiek robi swoje.. kilka dni demu oklapła... dostała co trzeba = BROMOCORN/BROMERGON przez 2 dni i póki co 3 dzień znowu nie daję obserwuję.. przestałam jak nie dała sobie podać a znowu widzę, że się odrodzila :) więc z jak dla mnie lekami na tą przypadłość trzeba zwyczajnie obserwować zwierzaka i może jak w naszym przypadku nie szprycować go na siłę.. bo i bez tego lepiej mu się żyje.. ;)
ps napisanie tego posta ze 3 h mi zajęło.. bo mi co chwila jakaś szczurka w tym chora na klawiaturę się wpitala... >:D
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: StasiMalgosia »

Nie podawanie leków, lub podawanie ich na własną rękę jest BARDZO niebezpieczne dla zdrowia szczurów!!!
Poprawa po 3 dawce gallo jest jak najbardziej normalna, zresztą diagnoza nigdy nie jest to napewno guz przysadki, bo może to być jeszcze zapalenie muzgu, ucha, inny guz lub wylew.
W twoim wypadku chyba był to wylew, dlatego łączysz odstawienie leku z "poprawą stanu" szczura.
Dobra diagnoza mówi że raczej to jest guz przysadki a pewność może dać tylko skuteczne leczenie.
Takie zachowanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia a ta postawa zastosowana dla powiedzmy antybiotyków może być niebezpieczna dla wszystkich szczurów a nawet ludzi.

Jesteś z Warszawy masz około 4 bardzo dobrych lecznic, masz najlepszych lekarzy specjalistów od małych gryzoni a leczysz szczury na oko.

Galostop i Dostinex (oraz 3 ich odpowiednik z którym nie miałem jeszcze nic do czynnienia) to tasama substancja więc można je stosować zamiennie. Zresztą z moich doświadczeń lepszy jest Dostinex i to już od pierwszej dawki. Po pierwsze jest go mniej więc łatwiej go przemycić i ma się pewność że szczur zjadł całość. Po drugie dawanie go to zerowy stres dla szczura, gdzie gallo to duży stres. Po trzecie jest znacznie tańszy przez co licząc się z kosztami można podać większa jego dawkę na początku.

Trzeci lek stosowany teraz w Pulsvet ma jeszcze korzystniejszą cene coś ok 1/10 ceny dostinexu, jednak trzeba go sprowadzać a to trwa.
Obrazek
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Hanka&Medyk »

Poza tym Bromergon (i inne zawierające bromokryptynę) nie jest tak skuteczny u szczurów jak Dostinex (i inne zawierające kabergolinę).
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Zorka
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 27, 2013 10:31 am

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Zorka »

Moi drodzy potrzebuje pomocy.
Czy ktoś w ok Katowic leczyl/leczy szczurka z guzem przysadki?? Jeśli tak to gdzie?? U kogo?? Pilnie potrzebuje odpowiedzi. Od kilku dni moja szczurka w szybkim tempie się pogarsza wczoraj zdiagnozowal u niej weterynarz guza. Ale podal tylko dexamethason i jutro mam przyjść do kontroli. Test dexa wyszedł pozytywnie. Ozyla w nocy po nim ale teraz strasznie oslabla. Dal jej miesiąc do dwóch zycia. O leczniu nic nie mowil. Wiec podejrzewam, ze nic na ten temat nie wie, lub pomyslal, ze pewnie mój maz nie ma ochoty wydawac pieniędzy na szczura.... Nie mogłam byc z nia osobiście wiec dokładnie nie wiem co mowil. Mam zamiar dzisiaj to naprawić. Ale chcilabym od razu trafic na kogos kompetentnego. Poniose koszty ale chce jej pomoc. Ogladalam wasze szczurki które fynkcjonuja po lekach normalnie i chce, żeby moja mala tez wyzdrowiała.
Jeśli ktoś cos wie proszę o pilny kontakt. Jeśli napisałam to w złym miejscu - przepraszam, to moje pierwsze kroki na forum. Dziekuje!
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Dexametazon to steryd, więc prawie zawsze będzie po nim poprawa, ale tylko chwilowa. Steryd "daje kopa" szczurowi, ale nie leczy choroby. Przydaje się, jeśli szczur jest w tak złym stanie, że nie chce jeść lub może nie doczekać aż inne leki zaczną działać. Spróbuj swojemu wetowi zaproponować kurację galastopem - u szczurów podaje się go w zaskakująco dużych dawkach, wręcz jak dla dużego psa, więc możliwe, że będziesz musiała mocno namawiać weterynarza. Dla szczura o wadze ok. 400 g dawka to 4 ml Galastopu co 3 dni. Jeśli po 1-2 dawkach będzie poprawa, możecie przejść na tabletki. Widziałam, że już znalazłaś dział z polecanymi lecznicami, więc jeśli ten wet będzie oporny, mam nadzieję że znajdziesz innego polecanego. Z tego co widziałam także na drugim forum - najbardziej jest polecana właśnie ta lecznica na Bytomskiej.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Zorka
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 27, 2013 10:31 am

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: Zorka »

smeg pisze:Dexametazon to steryd, więc prawie zawsze będzie po nim poprawa, ale tylko chwilowa. Steryd "daje kopa" szczurowi, ale nie leczy choroby. Przydaje się, jeśli szczur jest w tak złym stanie, że nie chce jeść lub może nie doczekać aż inne leki zaczną działać. Spróbuj swojemu wetowi zaproponować kurację galastopem - u szczurów podaje się go w zaskakująco dużych dawkach, wręcz jak dla dużego psa, więc możliwe, że będziesz musiała mocno namawiać weterynarza. Dla szczura o wadze ok. 400 g dawka to 4 ml Galastopu co 3 dni. Jeśli po 1-2 dawkach będzie poprawa, możecie przejść na tabletki. Widziałam, że już znalazłaś dział z polecanymi lecznicami, więc jeśli ten wet będzie oporny, mam nadzieję że znajdziesz innego polecanego. Z tego co widziałam także na drugim forum - najbardziej jest polecana właśnie ta lecznica na Bytomskiej.
Bardzo Ci dziekuje za odpowiedz. Tak wlasnie zamierzam zrobić. Już się we wszystkim obeznalam. Mam tylko trochę obawe wlasnie czy się weterynarz zgodzi. Stad moje pytanie o wasze doświadczenia. Najlepiej by było isc do kogos komu nic nie trzeba mowic tylko wie co się robi w takich wypadkach. Ten z Bytomskiej nie jestem pewna czy wie. Jeszcze mi oslabil moja szczurzyczke dzisiaj ciężko jej nawet pic. Nie sadze tez żeby przezyla miesiąc... zbyt szybko to postepuje. Chyba przestaje tez widzieć. Tak mi zal tego zwierzaczka. Zaraz się z nim zbieram. Cos trzeba zrobić. Jeszcze raz dziekuje :** :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Moja szczurka była w takim stanie, że nie mogła nawet stanąć na łapkach i jeść mokrego jedzenia, tylko leżała na boku, właściwie jechałam już z nią na uśpienie. Po rozpoczęciu leczenia kabergoliną wrócił jej humor i przeżyła jeszcze 7 miesięcy :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

Tak jak w temacie. Moja szczurka ma 2,5 roku i podejrzenie guzka przysadki mózgowej. Jest to moja diagnoza, ponieważ weterynarze w mojej okolicy nie znają się zbyt na chorobach szczurków. We wtorek dostała 2 zastrzyki na wzmocnienie ( nazw nie pamiętam ale przyjdę od weta to zapiszę), wczoraj dostała antybiotyk.
Dziś podejmuje walkę o jej życie i będę chciała leczyć ją w sposób jaki opisano tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=168&t=40039
Zmiany jakie zauważyłam u szczurki to:
Czerwona wydzielina z oczu i noska (głównie z noska) porfiryna
Zaburzenia koordynacyjne ruchu
Skręt głowki i ogonka
przykurcz łapek przednich i tylnych
Tylne łapki bezwładne, powłócze nimi.
Brak apetytu
Aktualnie dostaje nutridrink i gerberki. Prosze napisać co jej jeszcze podawać żeby złapała apetyt.
Proszę polecić co więcej dla niej mogę zrobić, co robić czego nie aby nie popełnić błędu. Liczy się każda minuta jej życia.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Można jej podać jeszcze steryd, powoduje chwilową poprawę i sprawia, że leki z kabergoliną mają czas żeby zadziałać. Chociaż wśród tych "zastrzyków na wzmocnienie" mogła już dostać właśnie steryd (np. Rapidexon). Tak czy inaczej, leczenie kabergoliną jest w tej chwili najważniejsze. Dowiedz się też, jaki antybiotyk dostaje, bo jeśli to nie guz przysadki, tylko zapalenie mózgu lub ucha środkowego, powinien być to silny antybiotyk penetrujący do mózgu. Przy tych chorobach spotkałam się ze stosowaniem takich leków jak np. Biseptol, Bactrim.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

Byłam ze szczurką o 9 u lekarza. Słabiutka na szczęście temp ciala 38,4 stopnia. Przyjeła 4ml Galastopu, w zastrzykach Combivit, Cykonamina, Steryd dodam załącznik ze zdjęciem bo nie mogę się doczytać co to ona wypisała jak ktoś się zna to będzie wiedział co to. Na razie ją nie męczę. Kołol 14 spróbuje dać jej pić i coś do zjedzenia. Galastopu zostało jeszcze 3 ml mam powtórzyć w poniedziałek natomiast jutro poleciła abym przyszła na zastrzyk z Vitaminą B. Proszę poradzcie coś. Jestem w tym temacie kompletnie zielona. Nie chcę jej krzywdzić i przedłużać cierpień ale też nie chce się poddać i ją usypiać. Nie wiem sama co robić :( W załącznikach podaje nazwy leków nie wszystkie jestem w stanie odczytać a teraz z tego wszystkiego nie jestem też w stanie przypomniej sobie każdej nazwy.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Nie da się na forum dodawać załączników, ale możesz wrzucić zdjęcie np. na tinypic.com i podać link. Z tego co napisałaś leczenie wydaje się dobrze dobrane, dawka Galastopu też odpowiednia. Trzymam kciuki, żeby zadziałał :) Zazwyczaj po drugiej dawce widać już znaczącą poprawę.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=2uej ... 1Ei-vl_srI mam nadzieję że dobrze to zrobiłam i będzie ktoś umial odczytać. Na razie poprawy brak. A przecież już kilka godzin mineło jak dostała te leki :( nawet nie chce jeść i pić ...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: smeg »

Oprócz nutridrinka i gerberków możesz ją dokarmiać kaszką Sinlac dla niemowląt (do kupienia w Rossmanie, Tesco, czasem w Biedronce za ok. 18-25 zł). Jest bardzo sycąca, szczury zazwyczaj ją lubią i chętnie jedzą.

Nie oczekuj poprawy po kilku godzinach, najwcześniej nastąpi jutro, najpóźniej powinna być widoczna dzień-dwa po drugiej dawce. Jeśli wtedy nie będzie lepiej, pomyśl o skróceniu cierpnienia szczurce.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
iga90
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 05, 2011 2:11 pm

Re: NOWOTWÓR PRZYSADKI - diagnoza i leczenie

Post autor: iga90 »

ok dziękuje Smeg za wszelkie rady, jeśli nie będzie poprawy to będę zmuszona ją uśpić ;(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”