Guz przysadki

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ryba
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 08, 2013 8:28 pm

Guz przysadki

Post autor: ryba »

Witam, mój szczur samiec Kaszel ma 2 lata i 2 miesiące (czyli czas chorób nas dopadł). Jakieś 2 miesiące temu zauważyłam, że jego tylne kończyny rozjeżdżają się na boki. Pojechałam do weterynarza, zwierzak dostał witaminy z grupy B i leki przeciwbólowe do domu. Początkowa teoria lekarza to niedowład tylnych kończyn, ale miesiąc temu szczurek zaczął dostawać ataków padaczkowych. Jeden z nich nagrałam. W tym czasie tylne kończyny bardzo osłabły , a Kaszel stracił na wadzę , ciężko mu utrzymać jedzenie w łapkach, ponieważ jedną łapką musi się podpierać. Po tych informacjach weterynarz stwierdził, że to guz przysadki mózgowej (czytałam na forum , objawy zgadzają się) Obecnie dostaje : vegevit , czyli witaminy z grupy B w tabletkach, encorton (steryd) 1/5 tabletki x2 razy dziennie i phenoleptil (lek na ataki padaczki) . Codziennie go dokarmiam jogurtami , owocami i warzywami. Wykastrowałam go w wieku 5 miesięcy, żeby zapobiec nowotworom.

Muszę powiedzieć , że szczur ma niesamowite chęci do życia. Jego zachowanie nie zmieniło się poza wolniejszym poruszaniem się. Chcę mu pomóc , tylko zastanawiam się , czy leki są odpowiednie. Macie jakieś porady ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Guz przysadki

Post autor: ssylvusia »

Witaj,

tutaj -> http://szczury.org/viewtopic.php?f=168& ... ki#p946601 znajdziesz informacje nt guza przysadki. Leczenie jest bardzo ważne, możesz dać ogonowi jeszcze wiele miesięcy względnie komfortowego życia.
ObrazekObrazek
ryba
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 08, 2013 8:28 pm

Re: Guz przysadki

Post autor: ryba »

Niestety żadnego z leków podanych na tej stronie nie mogę podać mojemu szczurowi. Wszystkie mają związek z prolaktyną .
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Guz przysadki

Post autor: IHime »

Dlaczego nie możesz mu dać leków kontrolujących poziom prolaktyny?
ryba
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 08, 2013 8:28 pm

Re: Guz przysadki

Post autor: ryba »

Rozmawiałam z weterynarzem , który mi to odradził , ponieważ prolaktyna jest związana wydzielanie mleka oraz wzrostem gruczołu mlekowego.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Guz przysadki

Post autor: IHime »

Widzisz, około 70% guzów przysadki wydziela prolaktynę, co zaburza homeostazę organizmu, dlatego nawet niewielkie guzy dają silne objawy. U niektórych ogonów powoduje to wytwarzanie mleka, ale u większości nie, co najwyżej ogólne objawy i powstawanie guzów gruczołów mlekowych z czasem (też nie u wszystkich). Tym 70% szczurów można pomóc, ponieważ na ich guzy będą działały leki zawierające kabergolinę i inne pochodne. Leki działają w różnym stopniu na różne osobniki, ale u większości zyskuje się kilka miesięcy życia w pełnej sprawności.
Pokaż swojemu wetowi ten artykuł w czasopiśmie weterynaryjnym (nieco niżej na stronie "Spontaniczne guzy przysadki u szczurów"). Jeśli się boisz, można dać 3-4 dawki Galastopu i jeśli nie zadziała, odstawić bez konsekwencji.

Edit:
Leczenie guzów przysadki zwykle zaczyna się od Galastopu, potem przechodzi na Dostinex (bo tańszy i łatwiejszy do podania), a dopiero pod koniec życia szczura przechodzi na steryd, bo to lek ostatniej szansy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”