Ścieranie zębów- cenne rady

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Moka
Posty: 24
Rejestracja: pn paź 08, 2012 4:34 pm

Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: Moka »

Postanowiłam założyć wątek w którym zbierzemy wszystkie pomysły na smakołyki dla naszych ogonów które mają problemy ze ścieraniem ząbków. Mój zwierz ma krzywy zgryz po wypadku więc mam już pewne doświadczenie. Dodatkowo to niezwykle wybredna bestia i muszę bardzo uważać żeby zębów nie zapuściła i nie trzeba było ich obcinać (bo do dzielnych niestety nie należy) więc zasypuje ją wszelkimi twardościami ale chętnie poznam nowe. Wypisujmy więc :-)

Typowe:
* wapienko (moja nie ruszy)
*drewienka z drzew owocowych (polecam jabłoń, Moka gryzie tylko świeże, tak do 2 dnia od ścięcia)
*suchy chlebek (polecam z Tesco "starowiejski" twardnieje na skałę! inne średnio ścierają ząbki)
*orzech włoski
*orzech laskowy
*surowy makaron
*wszelakie biszkopciki dla gryzoni które ścierają zęby (szczerze mówiąc nie widzę ich skuteczności)

Nietypowe:
*migdały w skorupkach (ciężko dostać ale naprawdę warto poszukać)
*orzechy brazylijskie w skorupkach (HIT na ścieranie zębów, totalna rewelacja ale niestety bardzo ciężko dostać, jeśli ktoś zna miejsce/stronę internetową gdzie można kupić to błagam napiszcie)
*pistacje z skorupkach (trzeba znaleźć takie zupełnie nie pęknięte i umyć z soli)
*nowo odkryte- pestki czereśni-naprawdę warto, zwłaszcza że mamy na nie teraz sezon. tu trzeba dać szczurowi pestkę i nadzorować, jak już będzie blisko "dogryzienia się" do środka to trzeba podmienić na nową pestkę bo środek może być szkodliwy (tego nie jestem pewna, może ktoś sprostować, ja w każdym razie nie pozwalam tego jeść szczurowi)
*granulowana karma dla psów- polecam royal canin junior (musi być dobrej firmy i nie możemy podawać jej dużo ale w kryzysowych zębowych sytuacjach można). Tu dodam że psia karma ma mniej białka niż karma dla kociąt i jest większa więc szczur zdecydowanie lepiej ściera ząbki niż na kociej.
*ciasteczka pieczone dla szczura

mój przepis:
*mąka pszenna + ziemniaczana
*jajo
*troszkę wody

z tego robimy masę dość gęstą, nie potrzeba nam dużo, tyle tylko żeby zlepić poniższe składniki:

*pognieciony makaron
*kasza jęczmienna i gryczana
*ziarna zbóż
*ryż
*wszelakie inne twarde rzeczy które mamy w kuchni i szczuras lubi

do tego warto dodać coś na zachętę:
*miód
*ziarna słonecznika
*sezam
*trochę kaszy mannej która dodatkowo wyciągnie wodę i utwardzi ciastko
*ja dodają trochę kaszki dla dzieci (typu bobowita) bo moja Moka ją uwielbia

wymieszać, dodatków powinno być więcej niż ciasta, rozłożyć na blaszce w "guziczki" i upiec na złoto, będzie z tego niezły twardziel, można je długo przechowywać, szybko się robi, szczury lubią, jest mega twarde (zwłaszcza po kilku dniach) i ładnie ściera ząbki:-)

dopisujcie swoje sposoby, które jeszcze się nie pojawiły
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: nienazwana »

-sepia (rodzaj naturalnego suplementu wapnia docelowo przeznaczonego dla ptaków) naturalna (moim zdaniem najlepsza) lub bywają też smakowe; niektóre szczury chętniej ją jedzą niż wapienko, może dlatego, że ma specyficzny zapach :P ,
- granulaty karmowe (labofeed np); chyba się nie pojawiły w poprzednim poście ( ??? ) a są rzeczą oczywistą,
- suszone banany (ale nie chipsy bananowe, bo te są zazwyczaj dosmaczane syropem cukrowym i smażone w oleju); bywają takie w sklepach eko,
- suszone warzywa i owoce ( w sklepach bywa mieszanka - włoszczyzna suszona składająca się z samych tylko suszonych
w kawałkach warzyw oraz wysuszone na wiór np. jabłka w plastrach), niektóre ogony lubią
- z rzeczy troszkę mniej zdrowych (ale w rozsądnych ilościach dozwolonych) batoniki sezamowe lub orzechowe (ale koniecznie te lepszych firm/droższe składające się jedynie z sezamu/orzechów sklejonych miodem w formie podobnej do tabliczki czekolady); typowych sezamków nie polecam bo zbyt cieńkie i kruche i zazwyczaj nie mają w sobie naturalnego miodu tylko zwykły cukier,
- ziarno kukurydzy na popcorn (to w kwestii ziaren :D ),
- chrupkie pieczywo typu wasa lub maca bez dodatków smakowych (zwykłe wafle ryżowe są zbyt miękkie do tego celu); można jeszcze trochę podsuszyć,
-sucharki,
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: nienazwana »

A pestki owoców zawierają amygdalinę, mającą w swoim składzie silną truciznę – kwas pruski, więc są szkodliwe. Można nie zdążyć odebrać jej ogonowi ;D . No i po co narażać ogonka na nerwicę: daje, odbiera panicznie; o co chodzi ??? ;D ;D ;D
Awatar użytkownika
Moka
Posty: 24
Rejestracja: pn paź 08, 2012 4:34 pm

Re: Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: Moka »

w naszym przypadku podmianka takiej pestki nie jest stresująca, szczur skrobie pestkę mi na brzuchu a jak podsuwam mu nową na której jeszcze jest trochę owocu to po prostu nadskrobaną wyrzuca więc strachu nie ma. a owa amigdalina (czyli inaczej witamina B17) w dużych ilościach faktycznie szkodzi ale są także doniesienia że działa przeciwnowotworowo. Cóż, my się łapiemy wszystkiego co ząbki ściera i tak jak pisałam, bezstresowo i pod nadzorem także bezpiecznie.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: noovaa »

Nigdy nic szczurom specjalnie nie dawałam, a problemu z przerostem zębów u siebie nie miałam. Sucha karma jako podstawa wystarczy.

Też nie dałabym pestki wiśni ;) Jest milion lepszych i zdrowszych smakołyków.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Ścieranie zębów- cenne rady

Post autor: IHime »

Z tym przeciwnowotworowym działaniem amygdaliny to niestety mit.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”