Zapalenie mózgu lub co innego?

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
TaNiewiedząca
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 11, 2013 9:21 pm

Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: TaNiewiedząca »

Otóż, kilka miesięcy temu opisywałam jak moja już świętej pamięci szczurzyce Maleństwo miała dziwne dolegliwości, ni to wylew ni to jakieś zapalenie.
Teraz niestety ma to moja Kiwi. 2 letni szczur.
Ma lekko przekrzywioną główkę w prawo a z lewego oka sączy się ni to krew ni to ropa.Dodatkowo jest strasznie osowiała, osłabiona i tak jakby zapominała gdzie jest. Idzie sobie, nagle staje i dopiero po paru minutach jakby się "budziła". Często się kiwa i upada.
Byłam u weta i powiedział że może to być;
Zapalenie ucha ( ale sądzi że to najbardziej optymistyczna myśl i niestety najmniej realna).
Zapalenie nerwu lub jakiś torbiel "gdzieś"
Oraz zapalenie mózgu (powiedział jakąś bardziej dogłębną część tego narządu, ale nie pamiętam.)

Dostała 3 zastrzyki, po których już bardziej się rozbudziła i bardziej szła prosto ( nie kiwała się).
Ale teraz z rana...Jakby była jeszcze bardziej ospała i zmęczona.
Powiem tylko że to się stało wieczorem, w niedzielę,(wczoraj byłam u weta i teraz właśnie idę).
Kiwi normalnie jadła, piła (teraz tak jakby przestała).A każdą rankę, czy nawet pisk, reagowałam automatycznie i szybko.
Wiem że tu na forum jest wiele doświadczonych posiadaczy więc...

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć, jaka opcja jest jej bardziej bliska i...Ile ma maks tygodni życia?
______________________________________________________________________________________
Może śmierć was zabrała, ale wspomnień nawet nie tknie ; Dżuma,Kiwi,Maleństwo
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: StasiMalgosia »

To może być też guz przysadki, generalnie nawet bardzo dobry wet nie powie ci czy to jest zapalenie muzgu/wylew/guz/guz przysadki.

Z twojego opisu zakładam że dostała steryd i antybiotyk (ki?), chwilowa poprawa to sprawa sterydu, nawrót raczej wyklucza zapalenie.
Na guza przysadki można podać dostinex albo galostop, nie wiem skąd jesteś ale może niech twój wet napisze do pulsvetu w celu konsultacji.
Dostinex i gallo działają zwykle po 3 podaniu ale nie muszą.
Nawet prawidłowa kuracja guza przysadki może nie zadziałać, niewiadomo dlaczego.
Obrazek
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: StasiMalgosia »

Spadek apetytu również może sugerować guza przysadki, na drugim forum jest dużo informacji dot. guza przysadki i chorób pokrewnych.
Szczur leczony na guza przysadki może żyć długo, galostop jest drogi i ciężki w podaniu. Dostinex można dostać w dużo lepszej cenie i łatwo się podaje.
Tu masz temat z 2 forum
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php? ... sc&start=0

Pamiętaj często poprawa jest po dopiero 3 dawce, ale nie wszystkie guzy przysadki reagują na leki.
Obrazek
TaNiewiedząca
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 11, 2013 9:21 pm

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: TaNiewiedząca »

Właśnie przeczytałam wszystkie linki i jestem teraz w kropce. Sytuacja szczura z godziny na godzinę staję się coraz bardziej podła. Kiwi jest zmęczona, słaba a przecież to jest dopiero 2 dzień. Antybiotyk pewnie by coś zdziałał ale nie wiem czy by tylko nie przedłużał choroby szczura, a ja po prostu nie chcę aby się męczyła.Po za tym, Maleństwo też dostawało kilka antybiotyków, zastrzyków a i tak po 2 tygodniach leżała zwinięta i nie potrafiła się ruszać.
______________________________________________________________________________________
Może śmierć was zabrała, ale wspomnień nawet nie tknie ; Dżuma,Kiwi,Maleństwo
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: StasiMalgosia »

Znane są przypadki kiedy leczenie guza przysadki wyciągneło szczura z bardzo krytycznego stanu. Trzeba tylko podać dawkę uderzeniową leku. brak reakcji na leczenie (poza sterydem) sugeruje że może to być guz przysadki.

Może to też być inny guz wtedy nic się nie da zrobić, ale wg mnie lepiej jest spróbować z dostinexem i po 3 dawkach dopiero podjąć decyzję. Porozmawiaj z wetem nt. podania mu Dostinexu albo Gallostopu może pomuc.
Obrazek
TaNiewiedząca
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 11, 2013 9:21 pm

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: TaNiewiedząca »

Już nieaktualne...Kiwi była już zbyt słaba. Kiedy zaniosłam ją do weta, powiedział że dobrze że chcemy ją uśpić.Ponoć nic innego już by się nie dało zrobić.
Więc, koniec.Finito.

Kiwi dołączyła do Maleństwa i Dżumy.
______________________________________________________________________________________
Może śmierć was zabrała, ale wspomnień nawet nie tknie ; Dżuma,Kiwi,Maleństwo
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapalenie mózgu lub co innego?

Post autor: StasiMalgosia »

Zrób sekcję, jeśli to guz to nie masz się czym martwić jeśli zapalenie to trzeba wzmocnić resztę.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”