[USZY] strupy??

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

[USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

Jeden z moich 2 kochany samców ma problem z uchem:(
Na jego uchu (wcześniej tylko na krawędzi) znajdują się jakby szare strupy...
Borys je normalnie (jest bardziej tłuściutki niż wychudzony :)) ) i nie jest ospały/osowiały ma raczej ADHD...
Na początku myślałem że to strupy bo chłopaki trochę jeszcze walczą o dominację, ale to coś dalej się rozrasta...
Nie jest zakaźne bo u Belzebuba niczego takiego nie zauważyłem...
Błagam pomocy boję się o Borysa :((
Mam nadzieję że to wyleczalne....
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [USZY] strupy??

Post autor: IHime »

Niestety, ale to coś jest zakaźne. To najprawdopodobniej świerzb, rodzaj pasożyta. Najczęściej bierze się z trocin niskiej jakości albo sianka. Trzeba wybrać się do weterynarza po odpowiednie leki, przeleczyć obu chłopców, klatkę i otoczenie porządnie wyszorować, wyrzucić co się da, szmatki wyprać w wysokiej temperaturze. Tylko idź do weta, który zna się na szczurach, żeby nie zaszkodził nieodpowiednimi lekami. Bezpieczna jest np. iwermektyna, a niebezpieczny jest Fiprex, Frontline i wszystko co zawiera fipronil.
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

A ile może kosztować ten lek.... trochę jestem spłukany ;(
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: [USZY] strupy??

Post autor: IHime »

To tani lek, do 10 zł pewnie.
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

A czy dostanę lek np w aptece... bo wet w mojej okolicy na pewno nie zna się na szczurach a do takiego który się zna mam 70 km...
Awatar użytkownika
Saaa
Posty: 435
Rejestracja: pn maja 20, 2013 9:43 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Saaa »

raczej go nie kupisz w aptece, ale na forum masz podane bezpieczne leki dla naszych ogonków przeciw pasozytom. Jeśli masz aż tak daleko do porządnego weta to idź do tego w oklicy tylko dopilnuj aby ogonki dostały odpowiedni lek.
Obrazek
Moje kochane ogonki;) http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40758
Za Tęczowym Mostkiem: Albi [*][/color]
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

Ok dzięki za odp... A mam jeszcze jedno pytanko czy to może przejść na mnie?? Czy mam jakoś ograniczyć zabawy z chłopakami ??
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Paul_Julian »

Na czlowieka nie przejdzie, spokojnie. Oczywiście, może CIę swędzieć, ale to tylko wyobrażnia :D
Trzeba myć ręce itd. ale to normalne.

Posłuchaj rady IHime :)
Często pasożyty moga sie znalesc np. z trocin albo z siana - lepszy jest bentonit, albo papierowe ręczniczki, albo drewniane kołeczki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

okkkk zmienię trociny i wybiorę się do weta i wymyje klatkę... a te strupy zostawić zdrapać, sory za takie głupie pytania ale pierwszy raz mam do czynienia z taką sytuacją...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Paul_Julian »

Tu http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=172&t=35607 jest cały duzy temat o świerzbowcu ( poczytaj chociaz ostatnie strony).
A tu taki mały spis objawów http://www.szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=30673

Co do strupków to nie zdrapuj. Z tego co wiem, to sa odchody świerzbowca, i jak sie to zdrapie, to często leci krew. Wydaje mi się , ze to paskudztwo wczepia sie w skórę, bo po cięzkim swierzbie bywa , ze uszy są "ogryzione".
Po leczeniu te strupki odpadną.
Świerzb jest bardzo popularny i zdarza sie w najczystszych klatkach.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

Dziękuje wszystkim za pomoc.... Dzisiaj byłem u weta dał chłopakom ten lek naprawdę nie jest drogi kosztował 9 zł i jakieś inne do wody.... Klatka lśni i mam nadzieje że szybko im przejdzie... Jeszcze raz dziękuje
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [USZY] strupy??

Post autor: smeg »

Jeśli dostałeś ivermektynę (prawdopodobnie tak, bo inne leki są droższe), to konieczne będzie powtórzenie dawki za 7-10 dni i potem jeszcze trzeci raz. Chodzi o to, że on działa na dorosłe pasożyty, ale nie zabija ich jaj. Za ok. tydzień trzeba więc będzie wybić te robale, które przez ten czas wyklują się z jajek, żeby choroba nie nawracała.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Roman Zblewo
Posty: 9
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:02 pm

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Roman Zblewo »

Wiem że potrzebne są kolejne zastrzyki teraz pojadę 23 a potem za miesiąc i za pół roku...
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [USZY] strupy??

Post autor: Paul_Julian »

Z tego co wiem, to wystarczy 3-4 razy co 7-10 dni.
Wtedy wybijesz te, które ewentualnie przezyły. Nie ma sensu czekać potem miesiąc, bo w tym czasie mogą sie wykluć inne, które fuksem przezyją 2gi zastrzyk, i znowu bedziesz musiał powtarzac wszystko od początku.
Powtórz kilka razy zastrzyk lub zakraplanie co 7-10 dni i za miesiąc -półtora zapomnisz o paskudztwie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”